Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μπέρδεμα με το στρώσιμο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62842)

kostas epam 07-06-12 09:50

Μπέρδεμα με το στρώσιμο...
 
καλημέρα παιδιά, έχω ξεκινήσει εδώ και μια βδομάδα το στρώσιμο του ενυδρείου (το οποίο ενώ μου είχαν πει ότι ήταν 125 λίτρα, τελικά η ογκομέτρηση που έκανα αφαιρώντας τζάμια και φίλτρο και χαλίκι το βγάζει 92 λίτρα). Σε αυτό θα βάλω αρχικά ένα χρυσόψαρο κοινό. Το φίλτρο μου έχει μέσα σφουγγάρι,βαμβάκι,siporax. η αντλία είναι eheim με μέγιστη κυκλοφορία 600 lt/h και θερμοστάτη 100W. Κάτω έχω μόνο χαλίκι χαλαζιακό.
Ενώ ξεκίνησα με τον 1ο τρόπο στρωσίματος και το κρατούσα στα 3mg αμμωνίας, ένα λάθος της κόρης μου (έριξε μέσα μεγαλύετρη ποσότητα αμμωνίας) ανέβασε την αμμωνία στο 8. Τώρα πρέπει απλά να ελέγχω πότε θα πέσει ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

panos70 07-06-12 09:58

αδειασε το ενα τεταρτο του νερου και βαλε φρεσκο και μετα περιμενεκαι παλι

maikl 07-06-12 10:01

Μπορεις και να το αφησεις ως εχει.Αλλωστε πολλοι εφαρμοσαν του "μπαμ και κατω" ,ριχνοντας μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας(3ος τροπος) στην αρχη μια φορα ...;)

kostas epam 07-06-12 10:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos70 (Μήνυμα 673769)
αδειασε το ενα τεταρτο του νερου και βαλε φρεσκο και μετα περιμενεκαι παλι

Ευχαριστώ Πάνο+-8

ShadowVValker 07-06-12 10:12

Άφησέ το όπως έχει, αφού δεν έχεις φυτά και τίποτα ζωντανό δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να το ελέγχεις ώστε να μην πέσει στο 0 και μείνουν τα βακτηρίδια χωρίς τροφή

kostas epam 07-06-12 10:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 673771)
Μπορεις και να το αφησεις ως εχει.Αλλωστε πολλοι εφαρμοσαν του "μπαμ και κατω" ,ριχνοντας μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας(3ος τροπος) στην αρχη μια φορα ...;)

Αυτό βολεύει καλύτερα θα έλεγα :rolleyes:

delta66 07-06-12 15:10

Ασχετο αλλα μιας και το ανεφερες, θα προτεινα να ξαναμελετησεις την επιλογη common χρυσοψαρου.

aqualife 07-06-12 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas epam (Μήνυμα 673766)
καλημέρα παιδιά, έχω ξεκινήσει εδώ και μια βδομάδα το στρώσιμο του ενυδρείου (το οποίο ενώ μου είχαν πει ότι ήταν 125 λίτρα, τελικά η ογκομέτρηση που έκανα αφαιρώντας τζάμια και φίλτρο και χαλίκι το βγάζει 92 λίτρα). Σε αυτό θα βάλω αρχικά ένα χρυσόψαρο κοινό. Το φίλτρο μου έχει μέσα σφουγγάρι,βαμβάκι,siporax. η αντλία είναι eheim με μέγιστη κυκλοφορία 600 lt/h και θερμοστάτη 100W. Κάτω έχω μόνο χαλίκι χαλαζιακό.
Ενώ ξεκίνησα με τον 1ο τρόπο στρωσίματος και το κρατούσα στα 3mg αμμωνίας, ένα λάθος της κόρης μου (έριξε μέσα μεγαλύετρη ποσότητα αμμωνίας) ανέβασε την αμμωνία στο 8. Τώρα πρέπει απλά να ελέγχω πότε θα πέσει ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Σε τετοιό ενύδρειο γιατί να βάλεις χρύσοψαρο:?

delta66 07-06-12 15:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqualife (Μήνυμα 673846)
Σε τετοιό ενύδρειο γιατί να βάλεις χρύσοψαρο:?

Η διαφωνια σου ειναι στο "χρυσοψαρο" ή στο "common"?
Τι ενυδρειο θα προτεινες για χρυσοψαρο?

aqualife 07-06-12 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 673849)
Η διαφωνια σου ειναι στο "χρυσοψαρο" ή στο "common"?
Τι ενυδρειο θα προτεινες για χρυσοψαρο?

θελώ να πώ οτι τα χρυσόψαρα δεν χρειάζονται τοσο μεγάλα ενειδρεία
Μια και έχεις θερμοστάτη γιατί δεν βάζεις ενα τροπικό ειδός;)
Εγώ π.χ εχω ξιφοφόρους και μολυ που ειναι αρκετά εύκολα στην φροντίδα,ασε που γενάνε ολη την ωρα

delta66 07-06-12 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqualife (Μήνυμα 673858)
θελώ να πώ οτι τα χρυσόψαρα δεν χρειάζονται τοσο μεγάλα ενειδρεία
Μια και έχεις θερμοστάτη γιατί δεν βάζεις ενα τροπικό ειδός;)
Εγώ π.χ εχω ξιφοφόρους και μολυ που ειναι αρκετά εύκολα στην φροντίδα,ασε που γενάνε ολη την ωρα

Ενα ψαρι οπως το common που γινεται 30-50 εκ δεν χρειαζεται μεγαλο ενυδρειο???!!!! :confused:

(τα fancy 15-25εκ)

aqualife 07-06-12 17:24

50 εκατοστά!!! :0 ακουσα χρύσοψαρο και νόμιζα μικρό (15εκα) αυτο ειναι ολοκληρο θυριο βαλε καμια φώτο

exelix 07-06-12 17:54

Καλά 15 πόντους ψάρι επίσης δεν το λες μικρό, αλλά όσο και να είναι τώρα δε θα μείνει τόσο.

aqualife 07-06-12 17:58

Οταν λες common ενοείς το <<κοινο χρυσοψαρο>>αυτα που πουλανε με το κιλο στα πανηγύρια???

exelix 07-06-12 18:11

Ναι, δυστυχώς το κοινό χρυσόψαρο έχει αυτή την ατυχία να μην το σέβονται.

aqualife 07-06-12 18:16

Δεν ήξερα οτι γίνονται τοσο μεγάλα ειχα ενα για 1,5 χρόνο και μετα βίας ήταν 7 εκατοστά το ταίζα πολύ καλά:?

Nick74 07-06-12 18:38

Αν δεν εχεις αδειασει ηδη, απο προσωπικη πειρα με 100000% επιτυχια σου λεω να το αφησεις οπως ειναι, κανενα προβλημα ακομα κι αν αδειασεις και το μισο μπουκαλι μεσα. Απλως θα χρειαστει να μετρας λιγοτερο! και θα ποιασεις και μεγαλυτερο ποσοστο βιολογιας (βεβαια στην πορεια το ενυδρειο θα κρατησει τη βιολογια που χρειαζεται, αλλα οσο μεγαλυτερο ποσοστο αρχικα τοσο ασφαλεστερο)
Εξ αλλου ενας εναλλακτικος τροπος -ισως οχι τοσο διαδεδομενος - ειναι ακριβως αυτος, με μεγαλη προσθηκη αμμωνιας και μετρησεις και συνεχεια του στρωσιματος μετα απο 20 μερες.


Τα χρυσοψαρα ειναι για λιμνες η για οντως πολυ μεγαλα ενυδρεια

delta66 07-06-12 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 673877)
Καλά 15 πόντους ψάρι επίσης δεν το λες μικρό, αλλά όσο και να είναι τώρα δε θα μείνει τόσο.

15 εκ εχουν φτασει τα Fancy μου, τωρα που ειναι μονο 3 χρονων.
Μεχρι να φτασουν τα 44 (και να σπασω το ρεκορ του Tish που εζησε 43 :D) δεν θα μεγαλωσουν κι αλλο?
(που να ηταν και common)
Και δεν αναφερουμε καν το παχος/βαρος του ψαριου που σημαινει περισσότερο ρυπαντικο φορτιο στο νερο.
Αλλο φορτιο ειναι 15 εκ ζαργανα και αλλο 15 εκ χρυσοψαρο στρουμπουλο, που τρωει οσο 20 ζαργανες.
Το μονο καλο ειναι οτι η τροφη του ενηλικου χρυσοψαρου ειναι περισσοτερο φυτικη και δεν ειναι το ιδιο επιβαρυντικη με την πρωτεινικη.

Ενα ψαρι που δεν μεγαλωνει οσο πρεπει και μενει νανος, και δεν ζει τα χρονια που μπορει να ζησει, μας λεει οτι πιθανως καναμε κατι λαθος.

kostas epam 07-06-12 20:44

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν το πείραξα καθόλου γιατί όντως σκεφτόμουν τον 3ο τρόπο που περιγράφεται στο υπόμνημα.
όσο για το θέμα του χρυσόψαρου, η επιλογή δεν ήταν δική μου, αλλά του κουνιάδου μου που το έκανε δώρο στην κόρη μου. ΜΑκάρι να τα καταφέρω να το κρατήσω ζωντανό και υγιές αυτό το ψαρι.

exelix 07-06-12 20:50

Το χρυσόψαρο είναι μέσα στο ενυδρείο τώρα και ρίχνεις αμμωνία;

gianniwpopi 07-06-12 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 673908)
Το χρυσόψαρο είναι μέσα στο ενυδρείο τώρα και ρίχνεις αμμωνία;

αυτο μολις σκεφτομουνα να γραψω και εγω...:confused:

kostas epam 07-06-12 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 673908)
Το χρυσόψαρο είναι μέσα στο ενυδρείο τώρα και ρίχνεις αμμωνία;

Φίλε Στέλιο, ξεχνάς γρήγορα :p.Πριν από καμιά βδομάδα είχα γράψει post για βοήθεια για ένα χρυσόψαρο. Το έχω δώσει σε φίλο να το κρατήσει μέχρι να στρώσω το δικό μου ενυδρείο :smt080

exelix 07-06-12 21:11

Δεν το ξέχασα, απλά επειδή λάθη γίνονται είπα να το σιγουρέψω!

kostas epam 07-06-12 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 673916)
Δεν το ξέχασα, απλά επειδή λάθη γίνονται είπα να το σιγουρέψω!

Σωστόοοοοος!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02439 seconds with 10 queries