Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Φιλτρο και ανεβασμα νερου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62551)

sx21 26-05-12 16:50

Φιλτρο και ανεβασμα νερου!
 
Γειας σας παιδια,εχω ενα eheim για 1000λιτρα...το προβλημα που εχω ειναι πως οταν το κλεισω για συντηρηση μετα αργει να μου ανεβασει νερο οταν ξαναμπει στην πριζα!Αναγκαζομαι να ρουφαω νερο για να ανεβασει πιο γρηγορα και κανει βουητο μεχρι να μπει κανονικα σε ροη.
Εχεις κανεις καμια εμπειρια πανω σε αυτο?

Αντωνης Πατρα 26-05-12 17:36

κραταει αερα μεσα γι αυτο... οταν θα κανει αυτο το βουητο να το γυριζεις προς ολες τις κατευθυνσεις(αναποδα-πανω-κατω) να φευγει ο αερας .. υπαρχει κι αλλη μια περιπτωσει να "κολλαει" εκει εγω το βαζω-βγαζω απο την πριζα 2-3 φορες σταματει το βουητο και δουλευει κανονικα

Sakisdraminos 26-05-12 18:30

καλητερο θα ηταν να ελεγες το φιλτρο που αμα δεν κανω λαθος ειναι το 2217.
σιγουρα εχει αερα ο οποιος ειναι στην φτεροτη οποτε να προσεχης στης αλλαγες να γεμιζεις καλα το φιτρο και να μην το αφηνεις πολι αδειο.
στην συνεχια κανε αυτο που σου ειπε πιο πανω κανε κινησεις και χτηπατο χαλαρα για να φιγει αμα δεν φιγει μπορει να κανει πολλες ωρες θοριβο!!!

jimmis1974 26-05-12 18:45

Καθαρισες και τους σωληνες στην συντηρηση ? αν ναι δεν το γεμησες σωστα νερο και εχει πολυ αερα , αν οχι οταν το συνδεεις αδειο στου ταχυσυνδεσμους βανακια θα ανοιξεις πρωτα το βανακι της εξοδου(spray bar) και μετα το βανακι της εισοδου και το φιλτρο θα γεμησει full μονο του . Θα δεις θ βγαζει φυσαλιδες απο το spay bar μεχρι να γεμησει.
Γενικος δεν εχεις γεμησει σωστα το φιλτρο γιαυτο σου κανει θορυβο επειδη εχει αερα.
Η σειρα classic δεν εχει καποιο button να γεμηζει το φιλτρο οποτε αναγκαστικα πρεπει να ρουφηξεις καλα να γεμησει η μαγκουρα της εισοδου νερου !!

maikl 27-05-12 11:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 671261)
Η σειρα classic δεν εχει καποιο button να γεμηζει το φιλτρο οποτε αναγκαστικα πρεπει να ρουφηξεις καλα να γεμησει η μαγκουρα της εισοδου νερου !!

...το ρουφηγμα δεν ειναι απαραιτητο.Και με φυσημα μπορει να γινει " δουλειά" ;) , αλλα επισης αν κατεβασει απλα την εξοδο σε ενα κουβα και περιμενει μεχρι να αρχισει να βγαζει νερο χωρις μπουρμπουληθρες.Ταπωμα με το δαχτυλο και κρεμασμα στο ενυδρειο ετοιμο προς χρηση. :rolleyes:

jimmis1974 27-05-12 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 671330)
...το ρουφηγμα δεν ειναι απαραιτητο.Και με φυσημα μπορει να γινει " δουλειά" ;) , αλλα επισης αν κατεβασει απλα την εξοδο σε ενα κουβα και περιμενει μεχρι να αρχισει να βγαζει νερο χωρις μπουρμπουληθρες.Ταπωμα με το δαχτυλο και κρεμασμα στο ενυδρειο ετοιμο προς χρηση. :rolleyes:

αν και δεν το καταλαβα πως θα καταφερει να γεμησει το φιλτρο αν κατεβασουμε την εξοδο στον γουβα που λες χωρης να ρουφηξουμε και πως θα γεμησει η μαγκουρα της εισοδου νερο , αν αυτη ειναι αδεια με τιποτα απο μονο του δεν μπορει να κατεβασει νερο , παρα μονο με αναροφηση.
Το ιδιο προβλημα ειχα και γω σε 2213 και 2215 που ειχα μετα απο καθαρισμο και σωληνες το ιδιο τροπαριο :mad: να τα γεμησω ωσπου τα σουταρα και πηρα ΕΧ και βρηκα την ηρεμια μου.
Και λες να φυσηξουμε ..... να φυσηξουμε που ???? (μηλαμε με τελειως αδειο το φιλτρο και ολους τους σωληνες τελειως αδειους και τοποθετημενους στο ενυδρειο, και την εισοδο και το spray bar !)

maikl 27-05-12 16:35

H απαντηση μου κολλαει στο οτι δε γεμισε καλα το φιλτρο,αυτα που λες κι εσυ δλδ. Τοτε ναι μπορει ειτε να φυσηξει στην εξαγωγη, ειτε απλα να κατεβασει την εξοδο του φιλτρου.....
Αν το φιλτρο ειναι αδειο τοτε ναι μπορει να ρουφηξει (αερα) απο την εξοδο -πολλες φορες και με εντονο στιγμιαιο φυσημα στην εξοδο,η ταλαντωση του νερου που δημιουργειται μεσα στην εισαγωγη το κανει να ανεβει και να παρει την κατηφορα γεμιζοντας τον καδο ;) -και να περιμενει να ανεβει το νερο μεχρι υψος του νερου στο ενυδρειο.Εδω και παλι παντα εγω, κατεβαζω την εξαγωγη σε ενα κουβα μεχρι να σταματησουν οι μπουρμπουληθρες και κατοπιν βαζω το φιλτρο σε λειτουργια χωρις κανενα προβλημα. Με αυτο τον τροπο νερο δεν εχω πιει κατι χρονακια τωρα...:D

sx21 27-05-12 20:17

Παιδια να ενημερωσω πως ειχα γεμισει με νερο το φιλτρο...το ελαφρυ κουνημα ομολογω πως δεν το ηξερα!!Την επομενη φορα θα το δοκιμασω αλλα πως θα κατεβει το νερο με το κουνημα?Ειναι το 2217 οντως δεν το ανεφερα!

Γιαννης Μ5 27-05-12 20:28

Το κουνημα ειναι για να βγει ο 'λιγος΄ αερας,οχι για να γεμισει το φιλτρο νερο.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01471 seconds with 10 queries