Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΟ ΝΕΜΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62142)

nemo21 08-05-12 17:00

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΟ ΝΕΜΟ
 
MAVERICS ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:15 ΛΙΤΡΑ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1 ΧΡΟΝΟΣ
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: ΜΟΝΙΜΑ
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):25-27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): ΕΝΑΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):-
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
ΠΕΦΤΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 22

8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: ΚΑΘΕ 8-10 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΙΣΟ
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 7/5/2012
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ 2 ΦΥΛΛΑΡΑΚΙΑ

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΤΡΕΣ

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:ΔΕΝ ΞΕΡΩ
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:

2. ΔΕΡΜΑ:ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟ
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
ΕΙΝΑΙ ΝΩΧΕΛΙΚΟΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):

5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΛΙΓΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΓΙΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΣ ΑΛΛΑΞΑ ΝΕΡΟ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ΝΑΙ
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
__________________________________________________ ___________



exelix 08-05-12 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nemo21 (Μήνυμα 667948)
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΤΡΕΣ

Δε χρειάζεται να διαβάσει κανείς πολλά περισσότερα. Δεν έχεις φίλτρο για να αποτοξικοποιεί τα τοξικά (αμμωνία, νιτρώδη). Μετρήσεις δεν έχεις αλλά την απάντησή σου την πήρες. Σε 15 λίτρα χωρίς φίλτρο με αλλαγή το 50% κάθε 8-10 δεν είναι τίποτα.

Αν είχε πρόβλημα με τη ροή του φίλτρου έπρεπε να πάρεις άλλο ή να τη μειώσεις με κάποιο τρόπο.

Αυτή τη στιγμή χρειάζεσαι φίλτρο και μπόλι. Και αλλαγές με σωστά προετοιμασμένο νερό. Δε χρειάζεται να του ρίχνεις τόσο τη θερμοκρασία σε κάθε αλλαγή.


Και να γράφεις με πεζά γράμματα, τα κεφαλαία στη γλώσσα του internet σημαίνουν ότι φωνάζεις, είναι κουραστικά για τους άλλους και απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ να είναι ολόκληρο το κείμενο με κεφαλαία.

StefanosS 08-05-12 17:20

Συμφωνω με τα παιδια οτι το ψαρακι μαλλον την εχει ακουσει απο την αμμωνια

nemo21 08-05-12 17:23

ΟΚ δεν ηξερα.εχω προσπαθησει αλλα ολο στροβιλιζεται βρηκα το πιο μικρο φιλτρο εβαλα και λιγο σφουγγαρι να κοψω τη ροη ομως τιποτα.κι ετσι το εβγαλα.ο maverick ειπε πως ισως εχει φιν ροτ ισχυει?
-------------------------
οσων αφορα το προετοιμασμενο νερο το αφηνω μια μερα με το αντιχλωριο μοποτε παγωνει γιαυτο του ριχνει τη θερμοκρασια.να το βαζω αμεσα ?

exelix 08-05-12 17:28

Με τις φωτογραφίες που βλέπω στο άλλο σου θέμα δεν μπορώ να πω με σιγουριά, όμως αν δεν έχει σίγουρα φαίνονται ταλαιπωρημένα τα πτερύγιά του. Για σιγουριά και για να βοηθήσεις το ψάρι να ανακάμψει πάρε Melafix.

Φίλτρο και μπόλι άμεσα.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nemo21 (Μήνυμα 667959)
οσων αφορα το προετοιμασμενο νερο το αφηνω μια μερα με το αντιχλωριο μοποτε παγωνει γιαυτο του ριχνει τη θερμοκρασια.να το βαζω αμεσα ?

Να το φτάνεις στη θερμοκρασία που πρέπει, να ρίχνεις αντιχλώριο και να το βάζεις στο ενυδρείο. Αν μπορείς να το αφήνεις κάποιες ώρες να κάθεται καλό είναι, αλλά και πάλι πρέπει να μπαίνει στη σωστή θερμοκρασία.

nemo21 08-05-12 17:33

καμια πατεντα να σταματησω τη ροη του φιλτρου?κατι γιατι στροβιλιζοταν και ειχα διαβασει πως ειναι χειροτερα λογω του στρες

exelix 08-05-12 17:38

Πόση ροή έχει το φίλτρο; Μπορείς να φτιάξεις ένα spraybar με λάστιχο και αυτά που είχες δοκιμάσει, αλλά καλύτερα. Άμα το φίλτρο είναι πολύ δυνατό θα είναι δύσκολο, αλλά είναι και πολύ λίγα τα 15 λίτρα.

janickrules 08-05-12 17:41

βαλε αμεσως στρωμενο φιλτρο!


εχω κι εγω μονομαχο σε 15 λιτρα (λαθος!) και εχω βαλει αεροφιλτρο που λειτουργει μεσω αεραντλιας!
ειναι μια καλη λυση και δεν κανει μεγαλη αναταραξη.

Dimitris77 08-05-12 17:42

Αν θες φιλοξενώ τον Νεμο για να ξεπεράσει το πρόβλημα και παράλληλα να σου εξηγήσω τι κανεις λαθος.;)

nemo21 08-05-12 17:46

ευχαριστω πολυ θα επικοινωνησω και παλι

delta66 08-05-12 21:37

Για να ειμαστε απολυτοι, ο μονομαχος υπο προυποθεσεις μπορει να διατηρηθει και χωρις φιλτρο.
Αρκει να υπαρχει ανετος χωρος, καλος "στωρμενος" (με βιολογια) βυθος και ζωντανα φυτα, καταλληλο ταισμα, και εμπειρια.

Το προβλημα που διακρινω (εκτος της περιπτωσης υπαρξης τοξικων αμμωνιας και νιτρωδων που δεν ειμαστε σιγουροι αφου δεν υπαρχουν μετρησεις) ειναι η χαμηλη θερμοκρασια που επεφτε το νερο (22C) οπως και η πιθανες αποτομες μεταβολες της, και ο πιθανα ηδη ταλαιπωρημενος οργανισμος του ψαριου απο παρομοια προβληματα (αφου μπηκε απο την αρχη και επεζησε μεν, αλλα "εφαγε" την αμμωνια και τα νιτρωδη του, σε αστρωτο ενυδρειο).

Εκτος απο φιλτρο, να υποθεσω οτι δεν εχει ουτε και θερμαντηρα το ενυδρειο?
Τα ψαρι ειναι τροπικο, ζει ιδανικα σε 27-28C και χωρις αποτομες μεταβολες.

nemo21 09-05-12 00:38

Εχει κανονικα θερμοστατη και τον εχψν παντα στην καταλληλη θερμοκρασια. Μονο οταν εκανα αλλαγη νερου επεφτε μεχρι να επανελθει.πεσ μου σε παρακαλω τι κινησεισ να κανω ακριβωσ για να φτιαξω το καταλληλο περιβαλλον αν δδ βρω ακρη με το φιλτρο.για φυτα που λεσ ειχα παρει μια ανουμπια αλλα παραπηρησα με τον καιρο οτι αρχισαν να σασαπιζουν τα φυλλα τησ και ετσιτην εβγαλα .τωρα εχω παρει ενα ψευτικο.παντωσ απο το απογευμα ειναι καλυτερα ειναι αρκετα κινητικοσ.ενασ φιλοσ ειπε να παρω το melafix.αν του το δωσω και τελικα δεν ειχε αυτο που λεμε θα παθει κατι!

Dimitris77 09-05-12 00:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 667967)
Αν θες φιλοξενώ τον Νεμο για να ξεπεράσει το πρόβλημα και παράλληλα να σου εξηγήσω τι κανεις λαθος.;)

Σε βοηθαω να στησεις και το ενυδρειακι σου.Η προταση ισχυει.

nemo21 11-05-12 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 667965)
Πόση ροή έχει το φίλτρο; Μπορείς να φτιάξεις ένα spraybar με λάστιχο και αυτά που είχες δοκιμάσει, αλλά καλύτερα. Άμα το φίλτρο είναι πολύ δυνατό θα είναι δύσκολο, αλλά είναι και πολύ λίγα τα 15 λίτρα.

Καλημερα.εκανα μετρησεις σε αμμωνια και νιτρικα ολα καλα.τελικα το ψαρακι εχει φιν ροτ αλλα νομιζω το προλαβαινουμε.πηρα φιλτρο θα το δοκιμασω,πηρα και βακτηρια να βαζω.αγορασα μελαφιξ που ειπατε αλλα πειτε μου για δοδολογια για να γινει σωστη θεραπεια.αλλοι μου ειπαν καθε δυο μερεσ 4 μλ και αλλοι 1,5 μλ και οχι τοσο συχνα γιατι ειναι 15 λιτρα το ενυδρειο και ειναι ισχυρο φαρμακο.πειτε μου σασ παερακαλω!

exelix 11-05-12 12:56

Τη δοσολογία που λέει θα βάλεις. Νομίζω στα 15 λίτρα βγαίνει 2ml.

Οι μετρήσεις τι νούμερα έδειξαν; Είχες κάνει αλλαγή πριν μετρήσεις;

nemo21 11-05-12 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 668438)
Τη δοσολογία που λέει θα βάλεις. Νομίζω στα 15 λίτρα βγαίνει 2ml.

Οι μετρήσεις τι νούμερα έδειξαν; Είχες κάνει αλλαγή πριν μετρήσεις;

και κατι ακομα ποση ωρα μετα την αλλαγη νερου που θα κανω με αντιχλωριο να βαλω μελαφιξ?μου ειπαν δεν κανει αμεσα .τις μετρησεις μου τις εκανε ενα παληκαρι που εχει πετ σιτυ ιχθυολογος του ειπα οτι ειχα κανει αλλαγη τη Δευτερα και οτι κανω αλλαγη καθε8-10μερες περιπου.πεσ μου καθε ποσο να βαζω μελαφιξ οχι ποση ποσοτητα,ευχαριστω

exelix 11-05-12 13:03

Ο ιχθυολόγος μάλλον δυσκολεύεται με τα νούμερα... Τέσπα.

http://www.istellas.gr/aquarium/my_m...s_melafix.html


Δε γνωρίζω για καμία αντίδραση του Melafix με το αντιχλώριο.

nemo21 11-05-12 14:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 668441)
Ο ιχθυολόγος μάλλον δυσκολεύεται με τα νούμερα... Τέσπα.

http://www.istellas.gr/aquarium/my_m...s_melafix.html


Δε γνωρίζω για καμία αντίδραση του Melafix με το αντιχλώριο.

επιτελους του εβαλα φιλτρο και δε στροβιλιζεται,ανυςαυ exelix σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθειο αυτες τις μερες.μονο μια ερωτηση ακομα.να βαζω καθημερινα μελαφιξ?μεχρι να γινει καλα?

Dimitris77 11-05-12 15:30

Τι υλικα περιεχει το φίλτρο σου?

janickrules 11-05-12 17:05

το μελαφιξ αν θυμαμαι καλα γραφει ακριβεις οδηγιες επανω και νομιζω ειναι για 7 ημερες!

nemo21 11-05-12 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 668478)
το μελαφιξ αν θυμαμαι καλα γραφει ακριβεις οδηγιες επανω και νομιζω ειναι για 7 ημερες!

ναι ετσι λεει για 7 μερες γυρω στο 1,5 με 2 μλ κι αν δεν εχει αναρρωσει να το συνεχισω.σημερα αλλαξα νερο εβαλα και βακτηρια αλλα μου ειπαν να μη βαλω ακομα μελαφιξ γιατι δεν κανει να δρα ταυτοχρονα με το αντιχλωριο.ισχυει?η να το βαλω γιατι το ψαρακι ειναι ταλαιπωρημενο και το χρωμα του εχει χαλασει.στις 2 εβαλα αντιχλωριο και εκανα αλλαγη

exelix 11-05-12 17:20

Βάλε και θα βάζεις κάθε μέρα σύμφωνα με τη δοσολογία που λέει.


Και θα χρειαστείς μπόλι είπαμε.

nemo21 11-05-12 17:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 668483)
Βάλε και θα βάζεις κάθε μέρα σύμφωνα με τη δοσολογία που λέει.


Και θα χρειαστείς μπόλι είπαμε.

μου εδωσε βακτηρια και μου ειπε να βαζω για 10 μερες συνεχεια και μετα καθε 2 βδομαδες

exelix 11-05-12 17:48

Καλά, βρες μπόλι να βάλεις και να ξεμπερδέψεις κι άμα θες να δίνεις λεφτά για μπουκαλάκια βάζε και κάθε μέρα.

harris samos 11-05-12 18:08

κανε καθε μερα αλλαγη νερου και ασε τα μπολια και τα φαρμακα δεν εχει καλυτερο απο αυτο βαλε φυσικα φιλτρο και σε κανα μηνα θα εισαι ετοιμος

exelix 11-05-12 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 668490)
δεν εχει καλυτερο απο αυτο

Μην υπερβάλλουμε κιόλας.;)

harris samos 11-05-12 23:22

δεν ειναι υπερβολη το σωστο στρωσιμο


και σιγα το ενυδρειο 15 λιτρα ειναι κοπος ειναι να αλαξεις 5 λιτρα ?

exelix 12-05-12 02:57

Υπερβολή είναι να χαρακτηριζεις το συγκεκριμένο τρόπο στρωσίματος ως τον καλύτερο που υπάρχει και ειδικά σε έναν αρχάριο με μόνο 15 λίτρα ενυδρείο.

janickrules 12-05-12 10:25

βαλε μπολι φιλε μου και ασε τα βακτηρια!
τιποτα δεν ειναι σιγουρο με αυτα!

harris samos 12-05-12 17:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 668541)
Υπερβολή είναι να χαρακτηριζεις το συγκεκριμένο τρόπο στρωσίματος ως τον καλύτερο που υπάρχει και ειδικά σε έναν αρχάριο με μόνο 15 λίτρα ενυδρείο.

δεν ειναι ? αν οχι δωσε μου τα αρνητικα και θα σου πω και εγω σε δικο σου τροπο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02390 seconds with 10 queries