Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ενυδρείο γλυκού μέχρι 80cm πλάτος. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62072)

Spyros77 04-05-12 23:24

Ενυδρείο γλυκού μέχρι 80cm πλάτος.
 
Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο value for money για το χώρο του σαλονιού μου καλύπτωντας ένα χώρο πλάτους 85cm και θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή του ενυδρείου...Μέσα θα βάλω χρυσόψαρα...Είδα κάποια ενυδρεία της juwel αλλά θέλω και την δική σας άποψη σαν γνώστες του θέματος...
Ευχαριστώ..

kiriles 05-05-12 14:54

καλησπέρα , πες μας και για τις υπόλοιπες διαστάσεις που θέλεις

Spyros77 05-05-12 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiriles (Μήνυμα 667492)
καλησπέρα , πες μας και για τις υπόλοιπες διαστάσεις που θέλεις

Δεν εχω προβλημα για τις υπολοιπες διαστασεις...μονο το πλατος με περιοριζει...

noutsman 06-05-12 10:58

Καλημέρα Σπύρο! Εγω θα σου πρότινα (απο προσωπική πείρα) ένα ενυδρείο της εταιρίας AQUAEL! Η μαρκα...ειναι εγκύηση! ΚΟΡΥΦΑΙΑ! Αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει ενα με ακριβως 85 cm! Κοιτα υπάρχει ενα με 60 cm (80 ευρω) και ενα αλλο με κανα 90-100 cm (110 ευρω)! Δεν ξερω αν σου κανει κανενα...:confused:! Πατα στο google "aquael aquariums" και ψάξε! Θα βρείς πολλά!:)...

Στέφανος...

Spyros77 06-05-12 11:44

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση...όντως έχει ωραία ενυδρεία...από εξοπλισμό, είναι ίδιος με της juwel ή είναι χειρότερος...??? Δλδ το pearl της aquael έχει παρόμοιο σε ποιότητα εξοπλισμού με το rekord της juwel...????

noutsman 06-05-12 12:00

Kοίτα ...αν ψάχνεις για FULL ΕΞΟΠΛΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ κτλ. πάρε ενυδρείο της Sera (το "Sera Cube")! Αλλα σου ξαναλέω πως τα ενυδρεία της aquael (για 'μενα) είναι ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! Είναι ωραία απλά, λητά αλλα με πολύ καλο (ΚΟΡΥΦΑΙΟ) εξοπλισμό! Δεν παθενει τιποτα! Για παραδειγμα το ενυδρειο που λες εσυ (aquael pearl) είναι ένα απ'τα καλύτερα κωματια της! Και ...αν θες την γνώμη μουν, ειναι καλύτερο απο to rekord της "Juwel"! Κι αυτη πολύ καλή μάρκα είναι...αλλα η aquael τα σπάει! Είναι τζαμάτη! :p :) :D

Υ.Γ.-> Εγω εχω δυο ενυδρεια της aquael και ενα της Sera!

Στέφανος!...

kiriles 06-05-12 18:03

θα διαφωνήσω ως προς την ποιότητα και κυρίως ως προς τον εξοπλισμό για τη σύγκριση των 2 εταιριών . Η juwel πλεονεκτεί έναντι της aquael σε φίλτρο,καπάκι, φωτισμό και design . H aquael απο την άλλη προσφέρει ικανοποιητικά ενυδρεία σε καλές τιμές εν συγκρίση με την juwel που είναι πανάκριβη . τώρα εξαρτάται και από τα λεφτά που διατίθεσαι να δώσεις . πρόταση μου , διάλεξε ένα οποιοδήποτε ενυδρείο που οι διαστάσεις του ταιριάζουν στο χώρο σου και και αγόρασε επιπλέον ένα αξιόπιστο εξωτερικό φίλτρο για σίγουρα αποτελέσματα .

σημείωση: όταν λες πλάτος εννοείς το βάθος ή το μήκος του ενυδρείου ?

Spyros77 06-05-12 18:15

Για μηκος αναφερομαι...καμμια αλλη εταιρεια δεν παιζει στον χωρο...??? Στειλτε μου και κανα καταστημα με πμ εαν μπορειτε για αθηνα...

noutsman 06-05-12 18:44

Πιστευω παντως πως η aquael είναι πολύ καλύτερη (λιτότερη και ευκολότερη) μέρκα από την jewuel! Έχω πολλά περισσότερα (και ομορφότερα με κλύτερο design) μοντέλα..! Οι θερμοστάτες της aquael όμως... ΔΕΝ παιζονται!!! Ειναι κορυφη! Εντελως ΑΚΡΕΙΒΙΑΣ! Αλλα κι το φιλτρο δεν πάει πίσω! ¶ψογος σεδιασμός (ΠΑΝΕΥΚΟΛΟΣ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ!)!...


Στέφανος...;);););)

Spyros77 10-05-12 18:13

Το rio 125 ειναι καλο...???

delta66 10-05-12 23:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από noutsman (Μήνυμα 667651)
Πιστευω παντως πως η aquael είναι πολύ καλύτερη (λιτότερη και ευκολότερη) μέρκα από την jewuel! Έχω πολλά περισσότερα (και ομορφότερα με κλύτερο design) μοντέλα..! Οι θερμοστάτες της aquael όμως... ΔΕΝ παιζονται!!! Ειναι κορυφη! Εντελως ΑΚΡΕΙΒΙΑΣ! Αλλα κι το φιλτρο δεν πάει πίσω! ¶ψογος σεδιασμός (ΠΑΝΕΥΚΟΛΟΣ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ!)!...


Στέφανος...;);););)


Σου εχει ξανασυσταθει
να γραφεις με κανονικη γραμματοσειρα.
Σπυρος ....
;);););););)
Πως σου φανηκε? :D


genecr 11-05-12 08:13

κάτι ξέρει ο φίλος http://news.in.gr/science-technology...aid=1231195284 :D:D:D

Spyros77 11-05-12 15:42

Συγνωμη, αλλα γραφω απο κινητο με αποτελεσμα να μην μου φαινονται μεγαλα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 668384)

Σου εχει ξανασυσταθει
να γραφεις με κανονικη γραμματοσειρα.
Σπυρος ....
;);););););)
Πως σου φανηκε? :D


Πραγματικα δεν μου εχει γινει ξανα συσταση...

delta66 11-05-12 15:44

Δεν εκανα παραθεση σε δικο σου ποστ.
Νορμαλ ειναι η γραμματοσειρα σου.
Μια χαρα γραφεις.

delta66 13-05-12 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spyros77 (Μήνυμα 667420)
Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο value for money για το χώρο του σαλονιού μου καλύπτωντας ένα χώρο πλάτους 85cm και θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή του ενυδρείου...Μέσα θα βάλω χρυσόψαρα...Είδα κάποια ενυδρεία της juwel αλλά θέλω και την δική σας άποψη σαν γνώστες του θέματος...
Ευχαριστώ..

Βουρ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62243


Μονο μη βαλεις common ή comet ειδος που γινεται μεγαλο και δεν θα το εβαζα σε κατω απο 120 εκ μηκος.
Επελεξε fancy ειδος.
Φυσικα ουτε Kοι (και που πολλοι νομιζουν οτι ειναι ειδος χρυσοψαρου) που ειναι μονο για λιμνες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02012 seconds with 10 queries