Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   Πρόβλημα με καλλιέργεια Grindal (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61519)

panos_auk 12-04-12 20:37

Πρόβλημα με καλλιέργεια Grindal
 
Χαιρετώ όλο το φόρουμ!

Εχω μια καλλιεργεια με σκουληκια Grindal εδω και λιγο καιρο. Τάϊζα σκυλοτροφη καθε 2 μερες περιπου και ολα πηγαιναν καλα. Καποια στιγμη διαβασα καπου στο φορουμ οτι καποιος τάϊζε ληγμενες τροφες ψαριων στα grindal του και μου αρεσε η ιδεα για 2 λογους: 1) εχω αρκετες ανοιγμενες εδω και καιρο που ειναι ψιλοαχρηστες για τα ψαρια και 2) καποιες φορες που εριχνα σκουληκακια στο ενυδρειο επεφταν και κομματια σκυλοτροφης και προτιμω να πεφτει ψαροτροφη καλυτερα...
Απ'τη μερα που εριξα την ψαροτροφη ομως η καλλιεργεια δεν παει καλα...μυριζει ασχημα, τα σκουληκια πανω στο τζαμακι μειωνονται μερα με τη μερα και σημερα παρατηρησα κατι μικροσκοπικα ασπρα σαν ψειρες που κινουνται μεσα στο "λακο" που εβαζα την τροφη...ο οποιος "λακος" εχει ενα πραμα σαν λασπη μεσα ασπρη-μπεζ, μαλλον τροφη που δεν εχει φαγωθει??
τι κανω ρε παιδια? την κατεστρεψα?:(

Γιώργος Κ 12-04-12 20:57

Για καλο και για κακο φτιαξε μια νεα αποικία με μερικα απο την υπαρχουσα (πιασε απο το τζαμακι) ... και αυτη τη φορα ταιζε σκυλοτροφη :D:D

snakepanos 12-04-12 21:01

Ειχες πολυ υγρασια ,και να ξερεις οτι θελει καθε 4,5 μηνες τουλαχιστον ανανεωσει.
Η τροφη που θα ριχνεις μεσα να ειναι καλυτερα ζωική και οχι φυτική .

dinos99 12-04-12 21:45

δεν εχει σχεση η ληγμενη τροφη.σκουλικια ειναι μην τρελαθουμε....Απλα η ψαροτροφη κανονικη ή ληγμενη δεν εχει καμια σχεση απο αποψη αποδοσης σε σχεση με την απλη σκυλοτροφη. ψεκασε λιγο την καλlιεργεια μηπως και εχεις χαμηλη υγρασια,ανακατεψε το χωμα κ βαλε ξανα σκυλοτροφη.υπομονη για λιγες μερες να παρει ξανα μρος κ μετα ολα good.δεν χαλαει τοσο ευκολα μια καlλιεργεια grindal.

Y.Γ σε τι μερος την διατηρεις???

panos_auk 12-04-12 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 663489)
Για καλο και για κακο φτιαξε μια νεα αποικία με μερικα απο την υπαρχουσα (πιασε απο το τζαμακι) ... και αυτη τη φορα ταιζε σκυλοτροφη :D:D

αυτο ακριβως σκεφτομουν να κανω...πρεπει να βρω humus...που βρισκω?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 663491)
Ειχες πολυ υγρασια ,και να ξερεις οτι θελει καθε 4,5 μηνες τουλαχιστον ανανεωσει.
Η τροφη που θα ριχνεις μεσα να ειναι καλυτερα ζωική και οχι φυτική .

πολυ υγρασια?δεν νομιζω.οπως μου την εδωσαν την ειχα αφησει.δεν την εβρεξα καθολου. μου ειχαν πει μονο το καλοκαιρι οτι θελει λιγο νοτισμα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 663508)
δεν εχει σχεση η ληγμενη τροφη.σκουλικια ειναι μην τρελαθουμε....Απλα η ψαροτροφη κανονικη ή ληγμενη δεν εχει καμια σχεση απο αποψη αποδοσης σε σχεση με την απλη σκυλοτροφη. ψεκασε λιγο την καλlιεργεια μηπως και εχεις χαμηλη υγρασια,ανακατεψε το χωμα κ βαλε ξανα σκυλοτροφη.υπομονη για λιγες μερες να παρει ξανα μρος κ μετα ολα good.δεν χαλαει τοσο ευκολα μια καlλιεργεια grindal.

Y.Γ σε τι μερος την διατηρεις???

χαμηλη υγρασια ισως.
σκεφτομαι να αφαιρεσω και την τροφη που φαινεται να εχει μεινει αφαγωτη.
ψεκασμα, ανακατεμα, ταϊσμα...οκ!;)

Γιώργος Κ 12-04-12 22:42

Ειχα βρει στην Αθηνας σε ενα πετσοπ κοντα στο Δημαρχειο!
Καλο ειναι να εχεις 2 αποικιες!!

Η ψαροτροφη παντως ειναι φυσικο να μυριζει πολυ πιο ασχημα απο την σκυλοτροφη!!

panos_auk 12-04-12 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 663520)
Ειχα βρει στην Αθηνας σε ενα πετσοπ κοντα στο Δημαρχειο!
Καλο ειναι να εχεις 2 αποικιες!!

Η ψαροτροφη παντως ειναι φυσικο να μυριζει πολυ πιο ασχημα απο την σκυλοτροφη!!

ναι το ηξερα οτι επρεπε να ειχα φτιαξει και μια 2η απ'την πρωτη αλλα καθυστερησα...
θα το κανω τωρα.

dinos99 13-04-12 00:11

για humus ψαξε κ σε μαγαζια που πουλαν ερπετα.το δινουν σε συσκευασια ''τουβλου''(συμπιεσμενο δηλαδη) και το αφρατευεις μονος σου.
Ενας εναλλακτικος τροπος καλλιεργειας ειναι με το κλασικο βαμβακι που βαζουμε στα φιλτρα μας.το ειχα δοκιμασει στο παρελθον αλλα δεν με ειχε ξετρελανει κιολας.....:rolleyes:

panos_auk 13-04-12 11:10

μηπως μπορω να βαλω εναλλακτικα τυρφη κηπουρικης?κι αυτη αφρατη ειναι αν δεν κανω λαθος...
σε φυτωρια θα βρω humus?

exelix 13-04-12 11:14

Εγώ πάντως από φυτώριο το πήρα, ανάλογα αν θα πετύχεις κάποιο στην περιοχή σου.

http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=12271

panos_auk 13-04-12 11:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 663588)
Εγώ πάντως από φυτώριο το πήρα, ανάλογα αν θα πετύχεις κάποιο στην περιοχή σου.

http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=12271

humus ειναι αυτό? δηλαδη αν δεν το ξερουν σαν humus το ζηταω κι ετσι?

Γιώργος Κ 13-04-12 17:39

Μπορεις να το ζητησεις και σαν φοινικοχωμα! :rolleyes:

panos_auk 13-04-12 17:51

ευχαριστω Γιωργο!να'σαι καλα φιλε.Καλη Ανασταση σε ολους!

panos_auk 15-04-12 19:23

ολα καλα με την καλλιεργεια...
χωρις να εχω κανει κατι μεχρι στιγμης εχει επανακαμψει ο σκουληκοπληθυσμος!:D
καθαρισαν την ψαροτροφη, επανηλθαμε στην σκυλοτροφη κι ουτε βρωμαει ουτε τιποτα.
δεν βρισκω humus/φοινικοχωμα πουθενα εδω για να φτιαξω 2η αλλα που θα παει...θα βρω!

ευχαριστω για την βοηθεια!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01591 seconds with 10 queries