Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   εμφραγμα η εγκεφαλικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60236)

gianniwpopi 18-02-12 19:47

εμφραγμα η εγκεφαλικο
 
για σας. πεθανε τνα σκαλαρι μου. χτες δεν ηταν πολυ κινητικο και δεν εφαγε.
σημερα που το παρακολουθουσα καθοτανε στη μεση του ενυδρειου ακινητο και σε καποια φαση επεσε κατω εκανε κατι σπασμους για κανα λεπτο και μετα ψοφησε. λετε να επαθε κανα εγκεφαλικο???

Πάνος 18-02-12 20:11

το ψαρακι δεν πεθανε απο τους σπασμους...
κατι ειχε που οδηγησε στο θανατο του...απλα σε πολλα ζωντανα συμβαινει αυτο οταν ξεψυχουν...το εχω δει κι εγω σε ψαρακια μου και σε πουλια...μια μικρη "κριση" ..και ολα σβηνουν ... :(:( ....:smt059

delta66 19-02-12 03:47

Δευτερη φορα που διαβαζω ως αιτια θανατου σε ψαρι το εγκεφαλικο.
Εγκεφαλογραφημα εγινε? :roll:

gianniwpopi 19-02-12 12:55

εκει που κολυμπουσε, παρτο κατω. για αυτο εβγαλα αυτο το συμπερασμα

Πάνος 19-02-12 13:47

δεν εγινε ξαφνικα εκει που κολυμπουσε...απο την προηγουμενη μερα το ψαρι ειχε δωσει σημαδια...οπως ειπες...δεν ηταν πολυ κινητικο και δεν εφαγε.
αυτο και μονο δειχνει οτι δε συνεβη κατι "εκει που κολυμπουσε". ειχες ενα αρρωστο ψαρακι που τελικα δεν τα καταφερε...
τωρα μενει να κανεις εναν γενικοτερο ελεγχο στο ενυδρειο σου...μετρησεις...και να παρατηρησεις τα αλλα ψαρακια. προσπαθησε να βρεις τι μπορει να εφταιγε και να το διορθωσεις...αν ειναι κατι που διορθωνεται.

KenJiNx 19-02-12 13:47

Αυτό μου θύμισε ένα παλιότερο ποστ που ένας πετσοπάς είπε ότι το ψαράκι του είχε καρκίνο... :D:D

gianniwpopi 19-02-12 14:10

οι μετρησεις μου ειναι κανονικες
αμμωνια 0
νο2 0
νο3 10-15
τα αλλα ειναι μια χαρα. δεν εχω ιδεα τι μπορει να εφταιξε..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 653415)
δεν εγινε ξαφνικα εκει που κολυμπουσε...απο την προηγουμενη μερα το ψαρι ειχε δωσει σημαδια...οπως ειπες...δεν ηταν πολυ κινητικο και δεν εφαγε.
αυτο και μονο δειχνει οτι δε συνεβη κατι "εκει που κολυμπουσε". ειχες ενα αρρωστο ψαρακι που τελικα δεν τα καταφερε...
τωρα μενει να κανεις εναν γενικοτερο ελεγχο στο ενυδρειο σου...μετρησεις...και να παρατηρησεις τα αλλα ψαρακια. προσπαθησε να βρεις τι μπορει να εφταιγε και να το διορθωσεις...αν ειναι κατι που διορθωνεται.

το ξερω ,απλα με παραξενεψε που εκει που κολυμπουσε..//καπουτ//
-------------------------
δηλαδη δεν εκατσε κατω και να ξεψυχαει....

delta66 19-02-12 17:02

Μπορει να επαθε καρδιακη προσβολη. :roll:
Η νεκροψια θα δειξει.

ΥΓ Το τραβαει το δουλεμα ο οργανισμος σου :)

gianniwpopi 19-02-12 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 653470)
Μπορει να επαθε καρδιακη προσβολη. :roll:
Η νεκροψια θα δειξει.

ΥΓ Το τραβαει το δουλεμα ο οργανισμος σου :)

καλα, και εγω τον τιτλο για χαβαλε τον εγραψα:grin:

delta66 19-02-12 17:52

Μη σου πηγαινει το μυαλο λοιπον σε τραβηγμενες διαγνωσεις.
Μαθε πρωτα να ξεχωριζεις (οσο γινεται με γυμνο ματι) τις απλες αιτιες ασθενειας ή θανατου (αμμωνια, νιτρωδη, παρασιτα, βακτηρια, ιους, τραυματισμους, γηρατεια) να τις προλαμβανεις και αν γινεται να τις θεραπευεις και μετα πας και στα εγκεφαλικα, εμφραγματα, καρκινο, ζαχαρο, διαβητη κλπ ;)

manolischania 21-02-12 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx (Μήνυμα 653416)
Αυτό μου θύμισε ένα παλιότερο ποστ που ένας πετσοπάς είπε ότι το ψαράκι του είχε καρκίνο... :D:D

Αυτό δεν ξέρω αν μπορείς να το δεις με γυμνό μάτι αλλα μην το γελάς , υπάρχει τεραστια αύξηση καρκίνου στα ψαρια και μάλιστα οι ψαράδες ρίχνουν κλάμα όταν ανοίγουν ροφό e.t.c και παρατηρούν ότι είναι για πέταμα λόγο καρκίνου .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01477 seconds with 10 queries