Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Αλλαγη Ψαροσυνθεσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59984)

teo-95 08-02-12 17:16

Αλλαγη Ψαροσυνθεσης
 
Λοιπον μετα απο σκέψεις το αποφασησα οτι θα αλλαξω ψαροσυνθεση εχω ζωοτοκα και θα το γυρισω σε τι αλλο....χρυσοψαρα το ενυδρειο μου ειναι στρωμενο 110λιτρα τα ψαρακια που εχω θα τα δωσο σε ενα φιλο και τωρα ερωτησεις θα χρειαστει να ξαναστρωσω το ενυδρειο?τα χρυσοψαρα εχουν προβλημα με τα φυτα(μηπως τα μασουλανε η κατι τετοιο)?τι τροφες προτεινετε και γενικος θελω τα φωτα σας ....ευχαριστο!!!

Επισης θα βάλω ενα ακομα εσωτερικο φιλτρο(για καλυτερη φιλτρανση) τι λετε?

neos 08-02-12 19:33

Φίλε teo, το ενυδρείο σου είναι λίγο οριακό για χρυσόψαρα... Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις τα υπομνήματα στη σχετική κατηγορία πριν ξεκινήσεις...

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να προχωρήσεις προς αυτη την κατεύθυνση, οι συμβουλές μου είναι οι εξής:
  1. Να μη βάλεις περισσότερα από 3 άτομα καθώς τα καθαρά σου λίτρα ενδέχεται να είναι λιγότερα από 110...
  2. Καλύτερα να προτιμήσεις κάποια fancy ποικιλία που δε μεγαλώνουν τόσο πολύ...
  3. Να μην ανακατέψεις fancy ποικιλίες με common/comet...
Τα χρυσόψαρα παρόλο που το καθένα έχει το χαρακτήρα του και τις συνήθειές του, είναι παμφάγα και φύση περίεργα και συνήθως τσιμπολογάνε τα φυτά. Θα συνιστούσα να δοκιμάσεις μόνο σκληροτράχηλα φυτά όπως ανούμπιες, φτέρες και βαλισνέριες.

Όπως όλα τα ψάρια θα ήταν καλό να ταϊζεις με ποικιλία ξηρών τροφών και που και που να προσθέτεις ένα ζεματισμένο/βρασμένο λαχανικό. Στα υπομνήματα και τις αναρτήσεις της κατηγορίας θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες...

teo-95 08-02-12 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από neos (Μήνυμα 651156)
Φίλε teo, το ενυδρείο σου είναι λίγο οριακό για χρυσόψαρα... Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις τα υπομνήματα στη σχετική κατηγορία πριν ξεκινήσεις...

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να προχωρήσεις προς αυτη την κατεύθυνση, οι συμβουλές μου είναι οι εξής:
  1. Να μη βάλεις περισσότερα από 3 άτομα καθώς τα καθαρά σου λίτρα ενδέχεται να είναι λιγότερα από 110...
  2. Καλύτερα να προτιμήσεις κάποια fancy ποικιλία που δε μεγαλώνουν τόσο πολύ...
  3. Να μην ανακατέψεις fancy ποικιλίες με common/comet...
Τα χρυσόψαρα παρόλο που το καθένα έχει το χαρακτήρα του και τις συνήθειές του, είναι παμφάγα και φύση περίεργα και συνήθως τσιμπολογάνε τα φυτά. Θα συνιστούσα να δοκιμάσεις μόνο σκληροτράχηλα φυτά όπως ανούμπιες, φτέρες και βαλισνέριες.

Όπως όλα τα ψάρια θα ήταν καλό να ταϊζεις με ποικιλία ξηρών τροφών και που και που να προσθέτεις ένα ζεματισμένο/βρασμένο λαχανικό. Στα υπομνήματα και τις αναρτήσεις της κατηγορίας θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες...

οντως ειναι λιγοτερα τα καθαρα μου(αν και το γεμιζω σχεδον μεχρι το τερμα) τωρα τα υπολοιπα θα τα διαβασω και θα σας πω τυχον αποριες οσο για τα φυτα ανουμπιες και βαλισνεριες σκεφτομουν αντε καμια εγκερια το πολυ
-------------------------
και για δευτερο φιλτρο κοιταω αυτο
http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2606
ειναι και για περισσοτερα λιτρα και διαβασα οτι τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα "βρωμικα ψαρια" τι λετε?

Samian 08-02-12 21:51

Συμνφωνώ με τον neos για όλα τα παραπάνω.
Τώρα για τα φυτά....τι να σου πω μυστήριο πράγμα. Ξεκίνα με σκληρά (ανούμπιες κλπ) και στην πορεία προσθέτεις σταδιακά. Εγώ το δικό μου το έχω καταπράσινο και δεν έχω κανένα πρόβλημα καταστροφής τους από τα χρυσόψαρα.
Για το φίλτρο αν σε "παίρνει" οικονομικά προτιμάς το μεγαλύτερο όταν με το καλό μπορείς. Μέχρι τότε χρησιμοποιείς αυτό που έχεις και προσέχεις να το διατηρείς καθαρό.

teo-95 09-02-12 22:09

σε τι θερμοκρασια πρεπει να βαλω τα χρυσοψαρα αυτη τι στιγμη την εχω 21c


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01331 seconds with 10 queries