Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=175)
-   -   Πρασινη φουσκα ; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59979)

pngts 08-02-12 14:51

Πρασινη φουσκα ;
 
1 Συνημμένο(α)
ξερει κανεις τι ειναι αυτη η πρασινη φουσκα πανω στο σκουληκι; :confused::confused: Ευχαριστω :smt001

sammy 08-02-12 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pngts (Μήνυμα 651070)
ξερει κανεις τι ειναι αυτη η πρασινη φουσκα πανω στο σκουληκι; :confused::confused: Ευχαριστω :smt001

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος(λόγω ανάλυσης της φώτο)είναι ένα είδος άλγης που προφανώς θα έχεις και σε άλλα σημεία ή θα έχεις στο μέλλον πάντως δεν είναι κακό

pngts 08-02-12 16:53

ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου :)

\/ag 08-02-12 17:05

Αν είναι bubble algae είναι ανεπιθύμητη..καλύτερα απομάκρυνε την στην επόμενη αλλαγή σου για να μην γεμίσεις...;)

Πάνος 08-02-12 17:10

και μη τη σκασεις και τη διασπειρεις παντου. απομακρυνε την οπως ειναι σαν αθικτη φουσκα.

pngts 08-02-12 17:17

ναι αλλα τωρα που ειναι πανω στο σκουληκι απλα να την ξυσω να την βγαλω (εξω απο το ενυδρειο) :confused::confused:

sammy 10-02-12 00:52

Αν την ξύσεις προφανώς θα την σπάσεις και αυτή θα διασπείρει τα σπόρια της και θα γεμίσει το ενυδρείο σου αλλά μη σκας κιόλας για μία πράσινη φούσκα που βγήκε στο ενυδρείο σου:D δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου βάλε κάνα τανγκ και όλες οι άλγες θα είναι παρελθόν:)

sps4ever(niktso) 10-02-12 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sammy (Μήνυμα 651463)
Αν την ξύσεις προφανώς θα την σπάσεις και αυτή θα διασπείρει τα σπόρια της και θα γεμίσει το ενυδρείο σου αλλά μη σκας κιόλας για μία πράσινη φούσκα που βγήκε στο ενυδρείο σου:D δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου βάλε κάνα τανγκ και όλες οι άλγες θα είναι παρελθόν:)

Χαίρομαι που μαθαίνω ότι είναι απλό να ξεφορτωθώ τη συγκεκριμένη άλγη. Μπορείς να μου πεις τι tang να βάλω που τη τρώει;

madfdg 11-02-12 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sammy (Μήνυμα 651463)
Αν την ξύσεις προφανώς θα την σπάσεις και αυτή θα διασπείρει τα σπόρια της και θα γεμίσει το ενυδρείο σου αλλά μη σκας κιόλας για μία πράσινη φούσκα που βγήκε στο ενυδρείο σου:D δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου βάλε κάνα τανγκ και όλες οι άλγες θα είναι παρελθόν:)

Καλό είναι να είμαστε σίγουροι για τις απαντήσεις μας, καθώς μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα σε συνχομπίστες! Οι άλγη αυτή δεν την ακουμπάει ΚΑΝΕΝΑ ψάρι εκτός απο το καβούρι mitrax http://www.liveaquaria.com/product/p...42&pcatid=1342

Λύση είναι το βγάλσιμο του βράχου αν το fether duster είναι κολλημένο πάνω του και απομάκρυνση της "φουσκίτσας" με κάποια λαβίδα απο πάνω του!

sps4ever(niktso) 11-02-12 13:31

Το οποίο καβούρι είναι ψιλοδειλό, δεν μετακινείται εύκολα άρα θέλεις αρκετά για να καλυψεις όλο το ενυδρείο και τελικά μπορεί και να σου μεγαλώσει αρκετά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 651773)
και απομάκρυνση της "φουσκίτσας" με κάποια λαβίδα απο πάνω του!

και ακόμη καλύτερα ξέπλυμα με οξυζενέ για να σκοτωθούν τα σπόρια.

madfdg 11-02-12 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) (Μήνυμα 651775)
και ακόμη καλύτερα ξέπλυμα με οξυζενέ για να σκοτωθούν τα σπόρια.

+1;)

pngts 12-02-12 19:10

ολα οκ παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις :) Tang δεν με παιρνει να βαλω λογο λυτρων. τελικα εβγαλα απλα το feather duster και εβγαλα αυτην την φουσκα, τωρα θα δουμε σε λιγο καιρο αν παραεπεσαν τιποτα σπορια:( παντως γενικα το ενυδρειο ειναι σχετικα νεο εχω πρασινη τριχοειδη αλγη σε συγκεκριμενα σημεια στον αραγωνιτη και σε 2 σημεια στον βραχο, σκεφτομαι να βαλω 1 molly απο αυτα που διαβασα κανει δουλεια και την παλευει με το θαλασσινο νερο. Δεν ξερω τι λετε και εσεις να το προσπαθησω... η να το αφησω να κανει τον κυκλο του επειδι ειναι νεο ενυδρειο και θα φυγει απο μονο του:confused::confused:

sammy 15-02-12 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) (Μήνυμα 651610)
Χαίρομαι που μαθαίνω ότι είναι απλό να ξεφορτωθώ τη συγκεκριμένη άλγη. Μπορείς να μου πεις τι tang να βάλω που τη τρώει;

Ναι! Αν είναι η άλγη που είχα εγώ.Με ένα blue tang που έχω δεν έχω ξαναβρεί στο ενυδρείο μου και σήμερα συγκεκριμένα στο ενυδρείο ενός φίλου υπήρχε τέτοια άλγη κάτω από μία seriatopora η οποία μετά από ένα ατύχημα έσπασε από τη βάση της και έμεινε γυμνός ο βράχος με μπόλικες φουσκίτσες και ένας veliferum μαζί με ένα yellow tang τις τρώγανε:smt102
Παραπάνω δεν μπορώ να πω μάλλον θα ξέρεις καλύτερα!:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02947 seconds with 10 queries