Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Προβλημα με νιτρικα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59443)

kostas1986 20-01-12 23:34

Προβλημα με νιτρικα
 
Καλησπερα σε ολα τα μελοι.Πριν δυο μηνες αγορασα ενα ενυδρειο 200 λιτρα κ εβαλα 18 ψαρια.Εδω κ μια εβδομαδα ανεβηκαν τα νιτρικα.Εχω κανει ειδη τρεις φορες αλλαγη νερου 20% και εχω ριξει βακτηριδια,αλλα δεν πεφτουν.Τι αλλο μπορω να κανω?

dimost 20-01-12 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas1986 (Μήνυμα 646193)
Καλησπερα σε ολα τα μελοι.Πριν δυο μηνες αγορασα ενα ενυδρειο 200 λιτρα κ εβαλα 18 ψαρια.Εδω κ μια εβδομαδα ανεβηκαν τα νιτρικα.Εχω κανει ειδη τρεις φορες αλλαγη νερου 20% και εχω ριξει βακτηριδια,αλλα δεν πεφτουν.Τι αλλο μπορω να κανω?

Όταν λες 18 ψάρια ; Τι είδους

morfeas2002 20-01-12 23:44

Τα 18 ψάρια τα έβαλες όλα με τη μια;

kgf12345 21-01-12 00:10

τα βακτηρια γιατι τα βαζεις?μετρησεις κανεις?τα αλλα τεστ τι σου δειχνουν εκτος απτα νιτρικα?βυθο καθαριζεις ποτε?δεν ειναι μαντης κανεις εδω για να σε βοηθησει ετσι με μια κουβεντα.

Υ.Γ
τελικα αυτα τα βακτηρια μου φαινεται χορηγουνται για πασα νοσο και πασα μ...α! το πρωτο πραγμα που λενε στα πετσοπ ασχετα απτο προβλημα ειναι "παρε βακτηρια" το εχω ακουσει ουκ ολιγες φορες και μου σπαει τα νευρα.αφου φορτωνουν τον κοσμο αχρηστα προιοντα και συμβουλευουν να βαλει ψαρια σε μια βδομαδα, μετα του λενε "το ενυδρειο σου θελει στρωσιμο παρε και ριξε αυτο το υγρο κλπ"οι προφεσορες του κ...ου!ελεος δηλαδη.ολοι αυτοι οι υπαληλοι που δουλευουνε στα πετσοπ δεν υπαρχει κανεις να κατσει να διαβασει τι συμβουλευει?τοσο δυσκολο ειναι πια?σορυ για το οφτοπικ αλλα μου σπαει τα νευρα αυτο το πραγμα ωρες ωρες:mad::smt084

kostas1986 21-01-12 00:22

Μονο τα νιτρικα ειναι αυξημενα.Μετραω με τεστ της τετρα.Εχω σκουπα βυθου και με αυτην κανω αλλαγη νερου.Τα ψαρια που εχω ειναι:2μονοδακτυλους,2 χηρες,1 δολαριο,2 ζεβρακια,1 κοι,1 πλατυ,1 γλυφτη,2 γκαμπυ,1 γατοψαρο,4 χρωματιστα(δεν θυμαμαι πως λεγονται).

Γιώργος Κ 21-01-12 00:23

Τα νιτρικα ειναι τα ΝΟ3! Ποσο μετρας ακριβως?

ΝΟ2?
Αμμωνια??

Με ποια μεθοδο εστρωσες το φιλτρο?

kostas1986 21-01-12 00:27

Το ΝΟ3 ειναι αναμεσα 50 με 100 κ το ΝΟ2 ειναι 0
-------------------------
Στο φιλτρο εχω βιοσφαιρες απο κατω,μετα μακαρονι κ πανω υαλοβαμβακα.

kgf12345 21-01-12 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas1986 (Μήνυμα 646208)
Τα ψαρια που εχω ειναι:2μονοδακτυλους,2 χηρες,1 δολαριο,2 ζεβρακια,1 κοι,1 πλατυ,1 γλυφτη,2 γκαμπυ,1 γατοψαρο,4 χρωματιστα(δεν θυμαμαι πως λεγονται).

σορυ και παλι για το οφτοπικ αλλα δε μπορω να μη το πω,φιλε μου με συγχωρεις αλλα αυτο λεγεται ψαροσουπα και οχι ενυδρειο.
διαβασε λιγο τα προφιλ των ψαριων σου και αν θες να εχεις ενυδρειο χωρις προβληματα και να το χαιρεσαι διαβασε και τα υπολοιπα υπομνηματα εδω και δωσε(πουλησε,επεστρεψε,χαρισε) τα ψαρια που δεν ταιριαζουνε μεταξυ τους.σε 200 λιτρα μπορεις ναχεις ενα πανεμορφο ενυδρειο!

kostas1986 21-01-12 00:33

Δεν πειραζει,αρχαριος ειμαι κ οτι μου ελεγε ο εμπορας αυτο εκανα.Ποια ψαρια πρεπει να αφαιρεσω?

dimost 21-01-12 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas1986 (Μήνυμα 646214)
Δεν πειραζει,αρχαριος ειμαι κ οτι μου ελεγε ο εμπορας αυτο εκανα.Ποια ψαρια πρεπει να αφαιρεσω?

Επειδη εχεις πολλα και διαφορετικά ειδη ψαριών κάτσε σε παρακαλω και κανε μια αναζητηση για τα προφίλ των ψαριών και θα δεις ποια ταιριάζουν

kgf12345 21-01-12 00:38

το δεν πειραζει,σημαινει οτι ισως δεν πειραζει εσενα.αν μπορουσαν να σου απαντησουν και τα ψαρια θαβλεπες αν τα πειραζει η οχι.εγω οτι λεω στο λεω φιλικα.δε σε κατηγορω,ειμαι σιγουρος οτι ο πετσοπας το εβαλε το χερακι του.το ποια θα δωσεις εξαρταται απτο τι θες και τι μπορεις να κρατησεις.αν διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους εχουν ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι.διαβασε τα και μετα συζηταμε τις αποριες σου γιατι ειναι πολλα να τα γραψουμε εδω.
για το αμεσο προβλημα σου τωρα σε ρωτησε απο πανω ο συμφορουμιτης αλλα δεν απαντησες.ποσα νιτρικα μετρας ακριβως?και οι αλλες μετρησεις σου τι δειχνουν?αμμωνια,νιτρωδη κλπ.νουμερα δωσε.χωρις νουμερα δεν κανουμε τιποτα.σαν να ρωτας τον τοιχο ειναι.

kostas1986 21-01-12 00:41

Σημερα που εκανα τεστ ηταν στο 50.Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Γιώργος Κ 21-01-12 00:42

Το τεστ για αμμωνια ειναι το πιο σημαντικο! Δεν εχεις? :confused:

exelix 21-01-12 00:42

Πριν ξεκινήσεις τις αλλαγές πόσα νιτρικά είχες; Αν τα τεστ σου λένε σωστά νούμερα (δεν είναι π.χ. ληγμένα) τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις για να φύγουν τα νιτρικά είναι αλλαγές νερού με σωστά προετοιμασμένο νερό (αντιχλώριο και θερμοκρασία). Τα υπόλοιπα σιγά σιγά. Και να σου πω την αλήθεια έτσι όπως στα έκανε με τα ψάρια καλύτερα να φύγουν όλα και να ξεκινήσεις από το μηδέν. Λίγα από αυτά που έχεις πάνε μαζί και κάποια δεν κάνουν καν για το ενυδρείο σου.

kostas1986 21-01-12 00:44

ΝΟ3-50
ΝΟ2-0
GH-8 d
KH-10 d
PH-7.2
Cl2-0

kgf12345 21-01-12 00:46

με στικ μετρας ε?απαιχτος ο πετσοπας.

kostas1986 21-01-12 00:47

Ναι εχω της Tetra

Γιώργος Κ 21-01-12 00:50

Προσεχε με τα στικ πολλες φορες μας παραπλανουν!
Επισης οταν το βγαζεις απο το νερο τιναξε το καλα να μη σταζει το νερο απο το ενα "μαξιλαρακι" στο αλλο γιατι ετσι μετρας λαθος!

Το ενυδρειο σου μαλλον ειναι αστρωτο και σιγουρα εχεις αμμωνια! Παρε ενα τεστ αμμωνιας! Δωσε πισω ολα τα ψαρια (μη τα ταλαιπωρεις αδικα) και ξεκινα διαβασμα αλλιως θα εχεις πολλους θανατους και ειναι κριμα!

kostas1986 21-01-12 00:56

Θα δω τι θα κανω.Σας ευχαριστω για τη βοηθεια,καλο βραδυ.

manolischania 21-01-12 04:39

Μονο με μια σωστή ενημέρωση θα μπορέσει κάποιος να σου απαντήσει δηλαδή το οτιδήποτε έχεις εντός του ενυδρείου , τi ρουτίνα ακολουθάς και με ποιον τρόπο ,
Το αν είναι στρωμένο το φίλτρο σου θα μπορέσεις να το καταλάβεις μονο με μέτρηση αμμωνίας , όπως και εάν είναι ικανό να σηκώσει τον αριθμό τον ψαριών σε σχέση με τα λίτρα που έχεις σε βιολογικό υλικό και την ροή του φίλτρου , άρα θα πρέπει να μας πεις ποιο φίλτρο έχεις .
Το λάθος σε κάθε αρχάριο είναι ότι ταΐζει πολύ με αποτέλεσμα να σηκώνουμε NO3 σε συνδυασμό με τις τροφές που μένουν στο ενυδρείο και τον απότομο αριθμό ψαριών στο ενυδρείο(και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ταΐζεις υπερβολικά αλλιώς σκούπα δεν θα έκανες ακόμα), άρα ενημερώνεις τα παραπάνω κόβεις υπερβολικό τάισμα ,κανεις μια αντικατάσταση στον υαλοβάμβακα αγοράζεις ένα test αμμωνίας όπως σου γράφουν και επανέρχεσαι με παρουσίαση του ενυδρείου σου .
Καλή αρχή


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01793 seconds with 10 queries