Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Αφαίρεση ραμποτέ και σιλικόνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59421)

zak 20-01-12 13:34

Αφαίρεση ραμποτέ και σιλικόνης
 
Πριν 6 χρόνια αγόρασα απο θεσσαλονικη ένα ενυδρείο που είχε φτιαχτεί από τον ιδιοκτήτη του petshop.
Το ενυδρείο είχε έρθει τότε χωρίς καπάκι και έχει στο πάνω μέρος ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΡΑΜΠΟΤΕ (φύλο πλαστικού) με ΣΙΛΙΚΟΝΗ.
Το ραμποτέ είναι 12 πόντους και αγκαλιάζει όλο το ενυδρείο.

Πρέπει να βγάλω αυτό το ραμποτέ με κάποιο τρόπο για να μπορέσω να βάλω πλέον σωστά το καπάκι.

Ποιος είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος αποκόλλησης του??????

tsoum 20-01-12 13:38

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία; Νομίζω πως με φαλτσέτα είναι πιο ευκολο. Καινουργια λεπίδα, προσοχή στα χέρια, και ντου! Η σιλικόνη δεν έχει καποιο διαλυτικό. Μόνο ίσως λίγο το νεφτι (white spirit) την μαλακώνει, αλλα και πάλι, μικρή διαφορά.

kixlidatos 20-01-12 13:43

Ειναι δυσκολη περιπτωση.Αλλα ολα γινονται.

Με καποιο τροπο θα αφερεσεις το ξυλο (πριονι) ολο το υψος του ξυλου και φαρδος ενος + ποντους.Θα παρεις μια χορδη η χοντρη πετονια,θα φορεσεις πανινα γαντια και θα τραβιξεις με τα δυο σου χερια ολο το μηκος.Αφου αφερεσεις την μια πλευρα,η υπολοιπες ειναι ευκολες.Αν εχεις και καποιο αλλο ατομο να σου ζεστενει με σεσουαρ την σιλικονι,ακομα καλυτερα.Καλυτερα με πατονια,μην σου κανει καμια γρατζουνια η χορδη

zak 20-01-12 13:52

θα σηκώσω φωτογραφία για να καταλαβετε....
αν και δεν εχει τόση σημασία η φωτογραφία... :(
φύλο πλαστικού 12 πόντους ύψος, 1,5 πάχος κολλημένο με σιλικόνη......

panos_auk 20-01-12 14:44

Οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω...
οι διαλυτες λιγη δουλεια θα κανουν-κυριως στο καθαρισμα μετα την απομακρυνση του πλαστικου και του κυρίου ογκου σιλικονης, η διαδικασια με την πετονια νομιζω πως ειναι σχετικά απλη και θα δουλεψει.Δεν το εχω κανει αλλα το εχω ξανασυναντησει...
Η πετονια θα περασει απο καποιο κενο αν υπαρχει (π.χ. στις ενωσεις), αλλιως το δημιουργουμε σπαζοντας το πλαστικο σ'ενα σημειο, κοβεις και λιγο την σιλικονη μ'ενα κοπιδι και ξεκινας απο'κει με την πετονια. Την βαζεις στην τομη που εκανες με το κοπιδι, κρατας πανω κατω τεντωμενη και τραβας κατα μηκος του τζαμου. Μ'αυτον τον τροπο την κοβεις συριζα στο τζαμι και οτι μεινει καθαριζεις, αντε και με διαλυτη (white spirit ή ασετον) ή οινοπνευμα. Προσοχη μην τριψεις με κανενα συρμα για κατσαρολες κλπ και χαραξεις το τζαμι.
Απο'κει και περα το γνωστο καταστημα στην κηφισια πουλαει ενα προϊον που λεει οτι ειναι "αφαιρετικο" σιλικονης...κοιτα το στο site τους.Δεν ξερω τι ειναι αυτο αλλα ειναι πανακριβο παντως!50 τα 310ml...zwΡωτα τους αμα θες...

zak 20-01-12 16:19

αυτο?
το έχει δοκιμάσει κανείς?

Nick74 20-01-12 16:24

Θα σας απογοητευσω αλλα ουτε το ζεσταμα κανει κατι -εκτος αν μιλαμε για πανω απο 400 βαθμους ή για θερμοσιλικονη- ουτε το νεφτι ουτε το white spirit ουτε καν το δυαλυτικο Νιτρου,
Απλα υπομονη και φαλτσετα, τιποτε αλλο...
ΖΑΚ αυτο που προτεινεις ειναι για να βγαζει τη μαυρη σιλικονη απο περισσευματα σε αρμους στα κοτερα οχι στα σημεια κολλησης. Ισως βοηθαει ΕΛΑΧΙΣΤΑ και κοστιζει ενα τσουβαλι λεφτα σε σχεση με το τι θα προσφερει σε αυτη την περιπτωση... (χωρια που θα κανει την ολη διαδικασια πιο αργη κι απ το θανατο)

tsoum 20-01-12 16:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 646094)
αυτο?
το έχει δοκιμάσει κανείς?

Πρώτη φορά το ακούω. Οταν έψαχνα πέρυσι για να βρω κάποιο διαλυτικό για να ξεκολλήσω ενα μεγάλο ενυδρείο δεν είχα βρει κάτι. Θα μπορουσες να το δοκιμάσεις. Είναι και φθηνο. Θα πρέπει να προσέχεις όμως πάρα πολύ μην πάει στις γωνίες ή αλλες ενώσεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 646096)
Θα σας απογοητευσω αλλα ουτε το ζεσταμα κανει κατι -εκτος αν μιλαμε για πανω απο 400 βαθμους ή για θερμοσιλικονη- ουτε το νεφτι ουτε το white spirit ουτε καν το δυαλυτικο Νιτρου,

Και όμως, με το νεφτι, αμα μείνει καμια ώρα γίνεται πιο μαλακή και βγαίνει πιο ευκολα. Το υπογράφω απο προσωπική εμπειρία. Δεν είπα οτι το καθαρίζει τελείως.

zak 20-01-12 23:15

2 Συνημμένο(α)
Παιδιά... στο praktiker βρηκά αυτό που βλέπετε στη φωτογραφια.

το λένε SILI-KILL και συστηνετε απο το εξωτερικο ως SILICONE REMOVER....

Το βρηκα εκει που εχει τις σιλικονες. δεν είχε το BYSON που αρχικα περιμενα να βρω.. και γενικά δε ξεραν να μου πουν και τιποτα παραπανω.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1327094028

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1327094028

tsoum 21-01-12 00:47

Σε τι μορφή είναι; Είναι αραιό υγρό, παχυρευστο υγρό; Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις τοπικά με συριγγα.

Αλλα αρχικά θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις. Να κολλήσεις δυο τζαμακια αν εχεις και μετά να το βάλεις και να δεις τι θα γίνει... Θα μπορουσε να θολώσει το τζάμι ή τίποτα τέτοιο. Μηχανικά δοκίμασες;

kixlidatos 21-01-12 10:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 646096)
Θα σας απογοητευσω αλλα ουτε το ζεσταμα κανει κατι -εκτος αν μιλαμε για πανω απο 400 βαθμους ή για θερμοσιλικονη- ουτε το νεφτι ουτε το white spirit ουτε καν το δυαλυτικο Νιτρου,
Απλα υπομονη και φαλτσετα, τιποτε αλλο...
ΖΑΚ αυτο που προτεινεις ειναι για να βγαζει τη μαυρη σιλικονη απο περισσευματα σε αρμους στα κοτερα οχι στα σημεια κολλησης. Ισως βοηθαει ΕΛΑΧΙΣΤΑ και κοστιζει ενα τσουβαλι λεφτα σε σχεση με το τι θα προσφερει σε αυτη την περιπτωση... (χωρια που θα κανει την ολη διαδικασια πιο αργη κι απ το θανατο)

Εχεις απολυτα δικιο,εγω το ανφερα για να μαλακωσει λιγο ,και τιποτα αλλα.:)

zak 21-01-12 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 646227)
Σε τι μορφή είναι; Είναι αραιό υγρό, παχυρευστο υγρό; Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις τοπικά με συριγγα.

Αλλα αρχικά θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις. Να κολλήσεις δυο τζαμακια αν εχεις και μετά να το βάλεις και να δεις τι θα γίνει... Θα μπορουσε να θολώσει το τζάμι ή τίποτα τέτοιο. Μηχανικά δοκίμασες;

κάποια στιγμη΄τις επόμενες ημερες θα το δοκιμάσω και θα σας πω αποτελεσματα.
Αυτο που είδα βεβαια στη σελίδα του κατασκευαστη ειναι οτι το αφηνεις λεει για ωρες απο πανω ακομα και μια νυχτα αν ειναι δυνατον και μετα ξεκινας το τριψιμο...

kixlidatos 21-01-12 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 646263)
κάποια στιγμη΄τις επόμενες ημερες θα το δοκιμάσω και θα σας πω αποτελεσματα.
Αυτο που είδα βεβαια στη σελίδα του κατασκευαστη ειναι οτι το αφηνεις λεει για ωρες απο πανω ακομα και μια νυχτα αν ειναι δυνατον και μετα ξεκινας το τριψιμο...


Το σκευασμα δεν το ξερω φιλε μου,αλλα εχω μια απορια,πως θα το βαλεις πανω στην σιλικονι για να την διαβρωσει.Ειμαι πολυ περιεργος,μακαρι να σου πετυχει ,γιατι θα μας λυσεις πολλα προβληματα στο μελλον:)

zak 21-01-12 11:09

Η θεωρία (για μενα που δεν εχω να ξεκολλήσω τζαμια) είναι να βγάλω το ραμποτέ με φαλτσετα, μετονιά και υπομονη και μετά να περάσω από πάνω αυτό το σκεύασμα. αν το σκεύασμα βγάλει όλη την σιλικόνη χωρίς πρόβληματα.. εγω ειμαι καλυμένος... τώρα για το μέλλον να χρειαστεί να ξεκολήσω ενυδρείο... θα δείξει..........

kixlidatos 21-01-12 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 646266)
Η θεωρία (για μενα που δεν εχω να ξεκολλήσω τζαμια) είναι να βγάλω το ραμποτέ με φαλτσετα, μετονιά και υπομονη και μετά να περάσω από πάνω αυτό το σκεύασμα. αν το σκεύασμα βγάλει όλη την σιλικόνη χωρίς πρόβληματα.. εγω ειμαι καλυμένος... τώρα για το μέλλον να χρειαστεί να ξεκολήσω ενυδρείο... θα δείξει..........

Εγω φανταστικα οτι θα το βαλεις ανμεσα στο ραμποτε και στο γυαλι ,και θα ξεκολλησει το ξυλο.Τωρα καλαβαινω οτι ειναι μετα απο το ξεκολλημα ,για να καθαρισει η σιλικονι.Και αυτο καλο ειναι αν πετυχει,γιατι ειναι μεγαλος μπελας να την καθαρισεις.

Παντος το να ξεκολλησεις ενυδρειο με πετονια ,ειναι πολυ ευκολο να ξερεις.:)

tsoum 21-01-12 13:27

Αυτό είναι το πιο ευκολο να καθαρίσεις μετά την σιλικόνη. Μια ξύστρα για τζάμια με καινούργια λεπίδα θες. Φευγει πολύ ευκολα. Αυτο που θα μπορουσε να σε βοηθήσει είναι στα ίχνη που αφήνει στο τζάμι στο τέλος που φευγουν λίγο ποιο δυσκολα. Πάντως για το καθαρισμα μονο ξυστρα χρειάζεσαι κατα την άποψή μου! Τώρα που το πήρες, δοκίμασέ το κιόλας να μας πείς!

zak 21-01-12 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 646281)
Αυτό είναι το πιο ευκολο να καθαρίσεις μετά την σιλικόνη. Μια ξύστρα για τζάμια με καινούργια λεπίδα θες. Φευγει πολύ ευκολα. Αυτο που θα μπορουσε να σε βοηθήσει είναι στα ίχνη που αφήνει στο τζάμι στο τέλος που φευγουν λίγο ποιο δυσκολα. Πάντως για το καθαρισμα μονο ξυστρα χρειάζεσαι κατα την άποψή μου! Τώρα που το πήρες, δοκίμασέ το κιόλας να μας πείς!

Αν δω οτι καθαρίζει εύκολα με καινούρια λεπίδα, δε θα το δοκιμάσω ...

exelix 21-01-12 14:54

Βέβαια έχει σημασία και αν είναι ρονταρισμένο γιατί αλλιώς μόνο με λεπίδα δε νομίζω να φύγει η σιλικόνη έτσι εύκολα!

tsoum 21-01-12 15:01

Αυτο που κατάλαβα εγώ οτι εννοεί ο φίλος είναι οτι απο την μπροστά μεριά εχει κολλημένο ενα πλαστικό το οποιο θέλει να βγάλει. Μετά θα μείνει σιλικόνη στο τζάμι (οχι στην ακρη) αλλα στο κυρίως μέρος και θέλει να την βγάλει. Αυτό βγαίνει μονο με ξύστρα.

Γι'αυτο ζήτησα μια φωτογραφία... :rolleyes:

exelix 21-01-12 15:06

Καλά εννοείται ότι μια φωτογραφία θα έλυνε πολλές απορίες απλά το λέω επειδή γράφει ότι είναι κολλημένο στο πάνω μέρος.

zak 21-01-12 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 646303)
Αυτο που κατάλαβα εγώ οτι εννοεί ο φίλος είναι οτι απο την μπροστά μεριά εχει κολλημένο ενα πλαστικό το οποιο θέλει να βγάλει. Μετά θα μείνει σιλικόνη στο τζάμι (οχι στην ακρη) αλλα στο κυρίως μέρος και θέλει να την βγάλει. Αυτό βγαίνει μονο με ξύστρα.

Γι'αυτο ζήτησα μια φωτογραφία... :rolleyes:

μέσα είσαι ;):smt020:smt020:smt020:smt020:smt020


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02321 seconds with 10 queries