Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αρχάριος με μικρό ενυδρείο και ψαράκι στον πάτο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59307)

orestis 16-01-12 22:04

αρχάριος με μικρό ενυδρείο και ψαράκι στον πάτο!
 
καλησπέρα σε όλους αρχικά! φαντάζομαι έχω κάνει την κλασσική κοτσάνα αρχαρίων με το στήσιμο ενυδρείου. Μου φέρανε δώρο ένα ψαράκι μια μέρα σε ένα πλαστικό κουτάκι. Μη μπορώντας να το βλέπω σε τόσο μικρό χώρο αγόρασα ένα μικρούλη ενυδρείο 15 λίτρων(αρκετά φτηνό με φίλτρο μέσα 20ευρώ..αναφέρω την τιμή μήπως το πρόβλημα έχει να κάνει με το υλικό του φίλτρου) να είναι πιο άνετο μιας και είναι μόνο του (είναι μικρό μαύρο με πεταχτά μάτια...θα έλεγα μονομάχος αλλά δεν έχει πολύ μεγάλα πτερύγια.). τέλος πάντων πήρα πέτρες από παραλία.. τις έβρασα 2 φορές να αποστειρωθούν ,τις άφησα μέσα στο ενυδρείο με νερό για ένα βράδυ και την άλλη μέρα έβαλα και το ψαράκι...δηλαδή σήμερα!! κι ενώ όλο χαρά το περίμενα να τρέχει..το βλέπω σαν κουρασμένο ακίνητο να κάθεται στον πάτο.. Aπο ότι διάβασα σήμερα μάλλον με αμμωνία έχει να κάνει...απλά ήθελα να με συμβουλέψετε καθώς το ενυδρείο είναι μικρό,δεν ξέρω αν χρειάζεται θερμοστάτη..μετρήσεις αμμωνίας,ph κτλ...κάθε πότε να αλλάζω νερό και γενικότερα μιας και μου ήρθε δώρο το ψαράκι,χωρίς να έχω σκοπό να ασχοληθώ.. είμαι αδιάβαστος. μου αρέσει όμως και θα ασχοληθώ τελικά. Λέω αύριο να το βγάλω απο εκεί να το ξαναβάλω στο κουτάκι μέχρι να δώ τι πρέπει να κάνω γιατι μάλλον θα ταλαιπωρείται αρκετά..Αν μπορείτε να με συμβουλέψετε σας παρακαλώ τι πρέπει να κάνω τώρα για να στρώσει το ενυδρείο, να ζωντανέψει το ψαράκι ξανά.. γενικότερα κάθε συμβουλή και βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη….τωρα που το κοιτάω κολυμπάει λίγο…μήπως ήθελε κανά 10ώρο να εγκλιματιστεί? Βλέπουμε αύριο

Χρηστος Ζ. 16-01-12 22:42

το ψαρακι σου ετσι οπως το περιγραφεις πρεπει να ειναι χρυσοψαρο (κογκολεζος) και για να καθεται νωχελικο στο βυθο υποφερει απο αμμωνια.μην περιμενεις αυριο
κανε γρηγορα αλλαγη νερου, αλλαξε το καλυτερα ολο και διαβασε εδω στο φορουμ για τους αρχαριους και πως στρωνει ενα ενυδρειο.το νερο θα το προετοιμασεις σε μια καθαρη λεκανη και θα βαλεις και αντιχλωριο εννοειται πριν το βαλεις στο ενυδρειακι.

morfeas2002 16-01-12 22:52

Το φίλτρο σου είναι άστρωτο, γιαυτό υποφέρει το ψαράκι σου απο αμμωνία.
Ψάξε επειγόντως να βρεις μπόλι αν θέλεις να το σώσεις.

Nick74 16-01-12 22:57

Δε θα το βαλεις σε κανενα κουτακι, κι εκει μεσα ειναι ηδη σε μικρο κελι.
Το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι μεγαλη αλλαγη νερου (αυτη τη στιγμη δεν εχεις νερο αλλα αμμωνια εκει μεσα)
Επειτα θα κατσεις να διαβασεις για τα χρυσοψαρα (γιατι κατα πασα πιθανοτητα χρυσοψαρο εχεις) και τις αναγκες τους και μετα θα σκεφτεις αν μπορεις να φτιαξεις ενα τετοιο χωρο που απαιτειται (χοντρα -ψιλα κανα κατοσταρι λιτρα το ελαχιστο, κι αυτο με βαρυα καρδια το γραφω, 150 ειναι ακομα καλυτερα -ευτυχως τωρα με την κριση μπορεις να βρεις πολυ καλες προσφορες- ) κι απο κει και περα θα πρεπει να ενημερωθεις και για τα υπολοιπα (φιλτρο, στρωσιμο -μπολιασμα στην περιπτωση σου- σωστο ταισμα κτλ κτλ κτλ)
Εαν δεν μπορεις σε ενα ευλογο διαστημα να του προσφερεις τον απαιτουμενο χωρο θα ηταν καλυτερα να το δωσεις για να μην ταλαιπωρειται.
Αν παλι αποφασισεις να στησεις ενα κανονικο ενυδρειο θα πρεπει οποσδηποτε να του βαλεις ενα καλο φιλτρο και να το μπολιασεις οσο γινεται γρηγοροτερα.
Διαβασε τα υπομνηματα και θα καταλαβεις, και μετα δες και τις αγγελιες η βαλε μια αγγελια για ενα σωστο ενυδριακι με κανονικο φιλτρο -γιατι ουτε ενυδρειο ειναι αυτο που εχεις ουτε φιλτρο- που να το χωραει η τσεπη σου.

delta66 16-01-12 23:03

Κανε αλλαγη το 50-70% με νερο ιδιας θερμοκρασιας* και αντιχλωριο (seachem prime ει δυνατον) και βαλε αμεσα αγγελια "Ζητειται Μπολι επειγοντως - Ιωαννινα". Και ακολουθα τις οδηγιες http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E1%F3%EC%E1
Αυριο παλι αλλαγη.
Ταισμα κομμενο μεχρι νεωτερας.

* Επειδη αυτη τη στιγμη θα ειναι δυσκολο να γινει γρηγορα η σωστη προετοιμασια του νερου χρησιμοποιησε μιξη κρυου και νερο απο το θερμοσιφωνα σε ενα καθαρο κουβα/δοχειο που δεν εχει ιχνη απορρυπαντικου κλπ και αντιχλωριο.
Δες το θερμομετρο του ενυδρειου (αν εχει κιολας :smt120) μετα βγαλτο και βαλτο στο κουβα να ειναι στην ιδια θερμοκρασια ή 1-2 πιο δροσερο.
Αν δεν εχει θερμομετρο, τσεκαρε το με το χερι και ο θεος βοηθος.
Η εισαγωγη του φρεσκου νερου στο ενυδρειο να γινει οσο πιο αργα ειναι δυνατον.

Μετα βαλε μπρος για ενυδρειο. Το Black Moor (κονγκολεζος - ειδος χρυσοψαρου) γινεται μεγαλο ψαρι για 15 λιτρα ενυδρειο. Ενα 80-120αρι θα ηταν ΟΚ μαζι με αλλον εναν κονγκολεζο για παρεα θα ειναι ομορφο θεαμα με τα παιχνιδια τους και την κινηση τους. Προς το παρον σωσε το ψαρακι και για τα υπολοιπα τα ξαναλεμε.

ΥΓ Για αλλη μια φορα αποδυκνειεται ποσο λαθος ειναι να γινονται δωρο ζωα, χωρις την συγκαταθεση του μελλοντα συντηρητη τους.

Nick74 16-01-12 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 645115)
Κανε αλλαγη το 50-70% με νερο ιδιας θερμοκρασιας* και αντιχλωριο


:smt023 οντως αυτος ειναι ο σωστος τροπος να δινονται οδηγιες, ειδικα σε αρχαριο

orestis 17-01-12 00:59

εβγαλα πριν κανα δυωρο το ψαρακι και ολα ενταξει φαινονται.απο αυριο διαβασμα για να δουμε σιγα σιγα.ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

kgf12345 17-01-12 01:34

και που το εβαλες?

orestis 17-01-12 09:43

To έβαλα σε μια γυάλα. τώρα είναι εντάξει. Στο ενυδρείο έκατσε Κανά πεντάωρο μόνο. ευτυχώς. Το άσχημο είναι ότι δεν έχω καθόλου χώρο για πιο μεγάλο ενυδρείο στο σπίτι μου γιατί είναι πολύ μικρό. Ακόμα και το 15 λιτρο είναι στην κουζίνα..αρχίζω αλλαγές νερου στο ενυδρειάκι να στρώσει,πάω για αντιχλώρια κτλ και βλέπουμε. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο μόνος μου σε μαγαζί τζάμια μάλλον. Και τελικά ναι είναι κογκολέζος και είναι και πολυ μουράτος!!

Ioanna.bar 17-01-12 10:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orestis (Μήνυμα 645215)
αρχίζω αλλαγές νερου στο ενυδρειάκι να στρώσει

δυστυχώς το ενυδρείο δε θα στρώσει με αλλαγές νερού...Διάβασε εδώ πως στρώνει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
αλλά επειδή εσύ δεν έχεις να διαθέσεις 2 μήνες για το στρώσιμο γιατί το ψαράκι μετά θα το χαιρετήσεις :smt051
διάβασε και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 που είναι αυτό που χρειάζεσαι άμεσα.
Βάλε αγγελία για μπόλι π.χ. "Ζητείται άμεσα μπόλι-Ιωάννινα" και βάλε το ψαράκι πίσω στο ενυδρείο.
Μέχρι να το κάνεις αυτό καθημερινές αλλαγές νερού με αντιχλώριο πάντα.

orestis 17-01-12 11:40

Μόλις έβαλα αγγελία.Σε ευχαριστώ πολύ

janickrules 17-01-12 12:30

ο delta66 στα λεει ακριβως ολα στο πως πρεπει να τα κανεις!
ακολουθησε τα κατα γραμμα και ολα θα πανε καλα!
μην βγαζεις το ψαρι απο το ενυδρειο και το στρεσαρεις!

Nick74 17-01-12 15:31

βγαλε καλε το ψαρακι απο τη γυαλα, λες να ηταν χαλια στα 15 λιτρα και να ειναι καλα στο 1.5?

popi_ntinos 17-01-12 15:43

ρε παιδια πόση αμμωνία μπορεί να σήκωσε ενα ενυδρείο σε μια μέρα με ένα μόνο ψάρι και 15 λίτρα φρέσκο νερό? χθές το βράδυ το έβαλε το ψαράκι μέσα... κατα την γνώμη μου μην τρελαίνεσαι φίλε, έχεις 1-2 μέρες να βρεις μπόλι, κάνε μια μικρή αλλαγή την μέρα 5-6 λίτρα και κατα την γνώμη μου δεν θα έχεις πρόβλημα, οι Γιαννιώτες φίλοι θα σε βοηθήσουν σύντομα...

kgf12345 17-01-12 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από popi_ntinos (Μήνυμα 645290)
ρε παιδια πόση αμμωνία μπορεί να σήκωσε ενα ενυδρείο σε μια μέρα με ένα μόνο ψάρι και 15 λίτρα φρέσκο νερό? χθές το βράδυ το έβαλε το ψαράκι μέσα... κατα την γνώμη μου μην τρελαίνεσαι φίλε, έχεις 1-2 μέρες να βρεις μπόλι, κάνε μια μικρή αλλαγή την μέρα 5-6 λίτρα και κατα την γνώμη μου δεν θα έχεις πρόβλημα, οι Γιαννιώτες φίλοι θα σε βοηθήσουν σύντομα...

δηλαδη ποσο ειναι το πολυ?1mg το ανεβαζει ανετα σε μια μερα.μη πω και παραπανω.γιαυτο λεγεται "εκρηξη" αμμωνιας.(οταν συμβαινει, γιατι εδω ειναι αστρωτο τελειως το φιλτρο ακομα)

janickrules 17-01-12 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 645308)
δηλαδη ποσο ειναι το πολυ?1mg το ανεβαζει ανετα σε μια μερα.μη πω και παραπανω.γιαυτο λεγεται "εκρηξη" αμμωνιας.(οταν συμβαινει, γιατι εδω ειναι αστρωτο τελειως το φιλτρο ακομα)

+100!

Nick74 17-01-12 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από popi_ntinos (Μήνυμα 645290)
ρε παιδια πόση αμμωνία μπορεί να σήκωσε ενα ενυδρείο σε μια μέρα με ένα μόνο ψάρι και 15 λίτρα φρέσκο νερό? χθές το βράδυ το έβαλε το ψαράκι μέσα...


Με τα ph της βρυσης πολυ περισσοτερη απο οση χρειαζεται για να προκαλεσει μονιμες βλαβες στο ψαρι.

orestis 18-01-12 09:41

Αυτο που δε καταλαβαίνω είναι πως είναι μια χαρα στη γιάλα και όχι στο ενυδρείο. Δηλαδή πότε πρόλαβε να μαζέψει αμμωνία το ενυδρείο...και πως δεν έχει η γυάλα που είναι μικρότερη?? Γιατι το ψαράκι στη γυάλα είναι ενεργητικότατο .Φαντάζομαι θα είναι το φίλτρο που κάνει τη παλιοδουλεια. Τέλος πάντον σήμερα θα μου δωσουνε μπόλι οπότε όλα μια χαρά

kostas_pana 18-01-12 10:25

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΜΩΝΙΑ.... δεν μπορεί στο 1,5 λίτρο να είναι οκ το ψάρι και σε 15 να εχει εκτοξευτεί η αμμωνία...
μην τρελαθούμε 1 ψαράκι ειναι σε 15 λίτρα...

janickrules 18-01-12 14:02

χρειαζεται μεγαλυτερο ενυδρειο αμεσα...
ισως οχι τεραστιο για την ωρα,αλλα σιγουρα μεγαλυτερο...

kgf12345 18-01-12 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orestis (Μήνυμα 645495)
Αυτο που δε καταλαβαίνω είναι πως είναι μια χαρα στη γιάλα και όχι στο ενυδρείο. Δηλαδή πότε πρόλαβε να μαζέψει αμμωνία το ενυδρείο...και πως δεν έχει η γυάλα που είναι μικρότερη?? Γιατι το ψαράκι στη γυάλα είναι ενεργητικότατο .Φαντάζομαι θα είναι το φίλτρο που κάνει τη παλιοδουλεια.

εχω την αντυπωση πως ειναι η ιδεα σου.η κατι κανεις στο ενυδρειο που στρεσσαρει το ψαρι πιο πολυ.μετρησες για αμμωνια και στα δυο κ δε βρηκες στη γυαλα?

orestis 18-01-12 18:40

μόλις μέτρησα την αμμωνία στο ενυδρείο και αν το βλέπω σωστά ειναι 0.1mg/l. αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως είναι το θέμα απο τις πέτρες θαλάσσης που έχω βάλει. Βέβαια τις έβρασα 2 φορές και έκανα και συχνές αλλαγές νερού για μια μέρα. Σκέφτομαι μήπως δεν ήτανε αρκετές.

janickrules 18-01-12 18:55

βασικα δεν εχω ξανακουσει για αμμωνια απο πετρες,αλλα ετσι κ' αλλιως σε τοοοσο λιγο χωρο ειναι κριμα να εχεις πετρες και να "κοβεις" κι αλλα λιτρα!
βγαλτες καλυτερα...

delta66 18-01-12 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orestis (Μήνυμα 645605)
μόλις μέτρησα την αμμωνία στο ενυδρείο και αν το βλέπω σωστά ειναι 0.1mg/l.

0.1 ειναι η ελευθερη αμμωνια (ΝΗ3)? το αμμωνιο ΝΗ4? ή η ολικη αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4) ? Τι μετραει το τεστ δλδ?

orestis 18-01-12 19:35

Tο κουτί του τεστ γράφει απ' έξω ΝΗ3-ΝΗ4. Μέσα όμως στις οδηγίες δεν προσδιορίζει άρα μάλλον την ολική αμμωνία μετράει. Η μάρκα του είναι wave. Επίσης να πω ότι όσον αφορά τις πέτρες δεν εννοούσα αν ευθύνονται για την αμμωνία αλλά μήπως δεν είναι το σωστό περιβάλλον για το ψαράκι μου ή μήπως έπρεπε να τις βράσω περισσότερες φορές.

delta66 18-01-12 19:50

Τοτε η ποσοτητα ΝΗ3/4, 0.1 mg/l ειναι αμελητεα.
Η τοξικη αμμωνια θα ειναι απειροελαχιστη.
Υπολογισε τη βλεπωντας εδω στην 5 παραγραφο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
Βαζεις ολικη αμμωνια, ph και θερμοκρασια και σου βγαζει την ποσοτητα της τοξικης αμμωνιας. (για τους δεκαδικους βαζε τελεια και οχι κομμα)

Nick74 18-01-12 21:34

ναι αλλα τη μετρηση την εκανε μετα απο αλλαγες νερου αν καταλαβα καλα οποτε δεν ξερουμε ποση αμμωνια υπηρχε

delta66 18-01-12 23:56

Αν ειναι ετσι, ναι πρεπει να μετρησει πριν την αλλαγη για να δει τα ορια που φτανει.

orestis 19-01-12 09:41

Σημερα είναι μια χαρα το ψαρακι. θα μετρησω και το μεσημερι για αμμωνια δεν νομιζω οτι θα βρω αλλα για σιγουρια. Ισως να ηθελε μερικες ωρες να συνηθισει η "βαρβαρα" τελικα. Ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια και τις απαντησεις

kostas_pana 19-01-12 10:23

δεν θα εχεις αμμωνια, δεν μπορει να ανεβάσει σε λιγες ώρες ενα ψαρακι την αμμωνία στα ύψη. μπολιασε το φίλτρο και κάνε αλλαγη ΜΙΚΡΗ καθε 2-3 μέρες και οταν μετρήσεις νιτρικά εισαι οκ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02411 seconds with 10 queries