Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59189)

george iofid 12-01-12 21:27

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ
 
Γεια σας και απο 'μενα.Ειμαι καινουργιος στο αθλημα και εχω καποιες αποριες!Θελω να διακοσμησω το καινουριο μου ενυδρειο(120 λιτρα με τιγρακια-ξιφοφορο-αγγελοψαρο)αλλα δεν εχω υποστρωμα για φυσικα φυτα,οποτε σκεφτομαι για φυτα σε ξυλο.Το ''προβλημα'' ειναι οτι ακομα δεν εχω βρει κατι τετοιο σε ικανοποιητικο μεγεθος αλλα δεν ξερω και τιμες και βασικες αναγκες ενος τετοιου ξυλου!Αν γνωριζει καποιος...Ευχαρηστω!!!!!

Stivv27 12-01-12 21:48

Γεια σου και καλως ηρθες.Κατ αρχην πριν σκεφτεις την διακοσμηση σκεψου την ψαροσυνθεση σου γιατι τα αγγελοψαρα θελουν αρκετα λιτρα και αρκετο στο υψος στο ενυδρειο τουλαχιστον 60 cm.Διαβασε λιγο εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm και σιγα θα καταλαβεις αρκετα.

george iofid 12-01-12 22:25

Εχω ενα αγγελοψαρο και δεν εχω σκοπο να βαλω αλλο.Θελω να βαλω μικρα ψαρακια (τιγρακια,neon...).Aπλα μου αρεσει πολυ το φυσικο πρασινο.θελω να το κανω καπως ετσι..αν γινετε!!!
http://youtu.be/N4uRVqX3ulY

Nick74 12-01-12 22:34

Θα σου απαντησω στην ερωτηση, αλλα δε μπορω να μη σχολιασω πως ακομα και για ενα αγγελοψαρο το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο γιατι δεν εχει το μηκος που χρειαζεται.
Σχετικα με τα φυτα, τα περισσοτερα (ακομα και τα "δυσκολα") δε χρειαζονται υποστρωμα αλλα φως λιπανση και co2. Τα λιγοτερο απαιτητικα δε χρειαζονται τιποτα απ ολα αυτα, η τεσπα οχι και τοσο αυστηρα οπως τα χρειαζονται τα "δυσκολα".
Διαλεξε τα φυτα που θες (με προτιμηση σε ευκολα φυσικα) και φυτεψε τα στο χαλικι αφοβα, φτανει να ταιριαζουν με τις συνθηκες του ενυδρειου σου (φωτισμο, ph, θερμοκρασια κτλ) κι απο κει και περα θα δεις αν χρειαζονται η οχι καποια επιπλεον περιποιηση (ισως κανενα λιπασματακι γενικης χρησης)
Τα υποστρωματα βοηθανε αρχικα στο να "ποιασει" καλυτερα το φυτο, αλλα δεν ειναι απολυτως απαραιτητα (και συνηθως τα περισσοτερα μετα απο ενα χρονο ειναι πλεον αχρηστα και πιο πολυ κακο ειναι που υπαρχουν στο βυθο παρα καλο)

Stivv27 12-01-12 22:51

Aπ οτι φενετε μαλλον δεν θες να διαβασεις.Πρωτον τα αγγελοψαρα ειναι κοπαδοψαρα δεν γινετε μονο 1 αλλα ουτε και 2 εκτος και αν ειναι κανονικο ζευγαρι και δευτερον στο φυσικο τους περιββαλον τα νεον ειναι η τροφη τους καποιο ειδος μεγαλυτερων τετρα ναι.Αυτα που βλεπεις στο βιντεο ειναι τεραστια και το ενυδρειο αρκετα ψηλο και μεγαλο να τα χει μεσα και επισης εχει 5 ατομα μεσα!Δεστω λιγο καλυτερα γιατι και τα ψαρια σου θα βασανιζεις και λεφτα θα πετας στο τελος.

george iofid 12-01-12 23:13

Δηλαδη αν ελεγα οτι το αγγελοψαρο το ειχα κανα μηνα σε 20 λιτρα με 3 τιγρακια 1 ξιφοφορο 1 πλατυ και 3 γκαπι θα ετρωγα ξυλο???Το αγγελοψαρο δεν το ηθελα αλλα μου το εκανε δωρο η κοπελα μου οποτε καταλαβενεις...ανωτερες δυναμεις!;)
Απλα το κακο με μας τους αρχαριους ειναι οτι σε καθε petshop ακουμε αλλα,οποτε εγω εχω τρομαξει λιγο!!!:oΕυχαρηστω παντως!!

Nick74 13-01-12 00:05

ολοι σχεδον στα ξεκινηματα μας ακουγαμε τους πετσοπαδες και καναμε ενα σωρω βλακειες σε βαρος των ψαριων μας.
Το θεμε ειναι στη φαση που βρισκεσαι το αγγελοψαρο πρεπει να βρεις τροπο να το χαρισεις καπου (εστω και σε πετ σοπ) προκειμενου να μην αρχισει να εχει προβληματα, και υπ οψιν πως προκειται για ιδιεταιρα ευαισθητο και αρρωστιαρικο ψαρακι...

Stivv27 13-01-12 09:28

Ξυλο δεν προκειτε να φας απο κανεναν εδω μεσα.Ολοι να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο θελουμε και να ανταλαξουμε γνωμες.Απλα εδω μεσα κανενας δεν εχει να κερδισει τιποτα απο σενα αντιθετα με τον πετσοπα που σε βλεπει σαν ευρο.Δηλαδη αν σου εκενε δωρο μια αγελαδα θα την κρατουσες?Σκεφτομαστε παντα πριν κανουμε ενα ζωντανο δωρο!Διαβασε αρκετα συμβουλεψου απο εδω μεσα καποιους που ειναι προφεσορες στο χομπι και καταλαβεις αρκετα.Τωρα οπως ειπα και πριν δικα σου τα ψαρια δικες σου και οι αποφασεις.

ippomas 13-01-12 10:00

Γιωργο προτου πιασης την διακοσμηση διαλεξε τι μπορεις να κρατησεις απο ψαρια. Τα 60λιτ για αγγελοψαρα ειναι μαλλον λιγα, καπου αναφερες τιγρακια ειλικρινα αν τα γνωριζες θα εσκαγες στα γελια, ομως δεν ειναι για γελια μια και εχω ενα κοπαδι αλλα μονα τους τοσο που δεν κανουν ουτε με τα ομοια τους. Θα σου ρημαξουν το αγκελοψαρα και θα σου σκασουν τα υπολοιπα ψαρια. Τα τιγρακια μονο μονα τους με κανενα αλλο ψαρι. Αυτο απο προσωπικη μου πειρα, δοκιμασα μαζι τους καρχαριακια οπως διαβασα οτι μπορουν να κανουν και τα δυο τα σκασαν απο το κηνυγητο που τα ριξαν. Μονο εαν θελεις μαζι τους καποιο πλεκο και παλι με επιφυλαξη.

Plakas 13-01-12 10:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 644191)
....δεν ειναι για γελια μια και εχω ενα κοπαδι αλλα μονα τους τοσο που δεν κανουν ουτε με τα ομοια τους. Θα σου ρημαξουν το αγκελοψαρα και θα σου σκασουν τα υπολοιπα ψαρια.

+1000


ΥΓ: :confused: 120 λίτρα λεεί ότι είναι το ενυδρείο....το 60 το λέει κάπου?

ippomas 13-01-12 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Plakas (Μήνυμα 644195)
+1000


ΥΓ: :confused: 120 λίτρα λεεί ότι είναι το ενυδρείο....το 60 το λέει κάπου?

Καλα πως γινετε εγω να γραφω τα αγγελοψαρα με γγ και να βγαινη γκ....

Stivv27 13-01-12 11:16

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...barbtetraz.htm

george iofid 14-01-12 21:32

Οκ,καταλαβα.Το αγγελοψαρο θα το δωσω σε ενα φιλο.Δηλαδη πρωτα βαζω τα ψαρια μου και μετα διακοσμηση.Απλα ηθελα να μαθω που θα βρω ενα τετοιο ξυλο.

Stivv27 16-01-12 08:46

Οχι δεν βαζεις τα ψαρια και μετα διακοσμηση!Βλεπεις πια ψαρια κανουν για τα λιτρα σου.Διαλεγεις ακριβως ποια θα βαλεις.Και επειτα ετοιμαζεις το ενυδρειο αναλογα με τις απαιτησεις τους,στρωνεις το ενυδρειο και μετα εισαι ετοιμος να ριξεις σιγα σιγα τα ψαρια σου μεσα!

george iofid 18-01-12 21:23

Τελικα εσπασε ο πατος του ενυδρειου ενα πρωι..... πριν προλαβω να το χαρω!Εχει πλαστικη βαση απο κατω.Το κακο ειναι οτι πληροσαν καποια ψαρακια την βιαιη αλλαγη περιβαλοντος.Ξερει κανεις ρε παιδια γιατι μπορει να εσπασε(ραγισε καθετα)αφου μεσα ειχα μονο 10 κιλα αμμο και τι μπορω να κανω τωρα?:(:(:(:(:(

Stivv27 18-01-12 23:22

Κριμα!Τι ενοεις ειχε πλαστικη βαση απο κατω?Ειχε κενο μεταξυ του πατου και του επιπλου που πατουσε?Τα ψαρια τι απογιναν?

george iofid 18-01-12 23:28

ναι ειχε κενο.τα ψαρια τα εβαλα στο παλιο ενυδρειακι που το ειχα στην ακρη.εβαλλα βεβαια οσο νερο προλαβα απο το μεγαλο στο μικρο.ψοφισε ομως το τιγρακι και το γκαπι.Το ενυδρειο φτιαχνετε?

fanis72 19-01-12 00:08

βαλε φοτο και βλεπουμε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01824 seconds with 10 queries