Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ραγισμένος θερμοστάτης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58982)

stratri1 07-01-12 01:48

Ραγισμένος θερμοστάτης
 
Σήμερα παρατήρησα επάνω στον θερμοστάτη μου (wave) κάτι σαν ράγισμα. Τον έβγαλα και τον εξέτασα από κοντά και διαπίστωσα ότι πράγματι είναι ράγισμα (ανιχνεύεται με το νύχι), μήκους 3-4 εκατοστών.
Στις αλλαγές νερού πάντα τον σβήνω 15-20 λεπτά νωρίτερα και επειδή παρατηρώ το ενυδρείο καθημερινά νομίζω ότι εχθές δεν υπήρχε.
Η ερώτηση είναι: εξακουλουθώ να τον χρησιμοποιώ ή με τις διαστολές συστολές θα ανοίξει κι άλλο και θα έχουμε κανένα πανηγύρι;;;
Μάλλον για πέταμα το βλέπω.

kgf12345 07-01-12 01:54

εγω θα τον εβγαζα αμεσως.

maxmike 07-01-12 03:33

μπορεις να παρεις μια κολλα επιδιωρθωσης ραγισματων και να μην τον πεταξεις
http://www.car-gadgets.gr/index.php?...art&Itemid=188 υπαρχουν και φτηνοτερες και σου μενει και για καποιο αλλο ατυχημα.

kgf12345 07-01-12 03:38

δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επιδιορθωθει κατι τετοιο αλλα επειδη νερο με ηλεκτρικα δεν πανε καλα μαζι,οτιδηποτε αλλαζει τις προδιαγραφες της συσκευης εστω και ελαχιστα,για μενα,πεταμα κατευθειαν.δε χωρανε πειραματα.

maikl 07-01-12 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 642148)
δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επιδιορθωθει κατι τετοιο αλλα επειδη νερο με ηλεκτρικα δεν πανε καλα μαζι,οτιδηποτε αλλαζει τις προδιαγραφες της συσκευης εστω και ελαχιστα,για μενα,πεταμα κατευθειαν.δε χωρανε πειραματα.

Σωστος !;)

Επισης, κολλες και ψαρακια χλωμο ....:cool:

Παναγιώτης Κ 07-01-12 10:54

Πώς ράγισε ξέρεις?
Εμένα είχε ραγίσει(ευτυχώς το είδα μπροστά στα μάτια μου και τον έβγαλα αμέσως) γιατί είχαν χαλάσει οι βεντούζες του, και ήταν στον αέρα και δεν ξέρω γιατί, αλλά ο κλόουν που είχα πήγαινε και τον χτυπούσε με την ουρά του και χτυπούσε πάνω στο τζάμι.
Ευτυχώς που το είχα δει, γιατί θα είχαν πάει απο ηλεκτροπληξία αργά η γρήγορα!

stratri1 07-01-12 10:57

Κι εγώ για πέταμα τον προορίζω. Θα μπορέσει άραγε να βγάλει 3-4 ημέρες ακόμα; Σκέφτομαι να πάρω κάποια πραγματάκια ακόμα από Petcumulus αλλά τον φοβάμαι ρε παιδιά.
Για την κόλλα, δεν νομίζω. Είναι ράγισμα και ανιχνεύεται μόνο αν σύρεις το νύχι επάνω σ'αυτό. Δεν υπάρχει κάποιο κενό για να εισχωρήσει κόλλα ανάμεσα. Απορώ, πως δουλεύει αυτό το κιτ επιδιόρθωσης στα παρμπρίζ;

Ευχαριστώ.

kgf12345 07-01-12 11:36

γιατι να το ρισκαρεις:confused:

ignatios1993 07-01-12 11:50

υπαρχει λυση!
 
κρατα το θερμοστατη σου τον ραγισμενο για τον κουβα που κανεις αλαγη νερου!! και παρε ενα καινουργιο για το ενυδρειο σου!
ετσι και θα ρυθμιζεις τελεια τους βαθμους που θα κανεις αλαγη και αν σπασει θα το δεις αλλα θα κοιμασαι ησυχος τα βραδια μια που θα εχεις ενα νεο μη τραυματια.... :) ;)

kgf12345 07-01-12 11:59

αστα ψαρια και κοιτα μην παθεις εσυ καμια ηλεκτροπληξια!για 15-20 ευρω που εχει ενας θερμοστατης δε νομιζω οτι αξιζει το ρισκο!κιας ειναι και μια στο εκατομμυριο!τα ψαρια δε θα παθουν τιποτα με 4-5 μερες χωρις θερμοστατη.εκτος αν τοχεις εξω το ενυδρειο.στη χειροτερη πηγαινε παρε ενα μικροτερο και φτηνοτερο απο ενα πετσοπ και βαλτον.θα ζεστανει αλλα θα αργει αν δεν ειναι για τα λιτρα σου.για 4-5 μερες δεν ειναι τραγικο.
τραγικο θα ειναι να παθεις ηλεκτροπληξια για 20 ευρω!

maxmike 07-01-12 12:27

συμφωνω πανω απολα η ασφαλια η δικη σου οντως μπορεις να τον βαλεις στο νερο προετοιμασιας,η κολλα ειναι ακινδηνη και εχει μεσα ενα ξυραφακι να ξυσης λιγο το σημειο δεν χρειαζεσετε να χασκει για να κολληση δεν ειναι στοκος.;)εαν το πεταξεις πετα τον προς τα δω:D:Dααα εχω βαλει τετοια κολλα σε 100αρι ενυδρειο με ραγισμα 12εκ.!!!τρεχειτωρα ενα χρονο μετα απο κει χωρις προβλημα με γκαπυ.

NikosLrs13 07-01-12 12:47

πηγενε στην carglass...
πλάκα κάνω...

janickrules 07-01-12 13:06

πεταξε το τωρα!
μην ρισκαρεις!

αστα ψαρια!

συμφωνω απολυτα με τον φιλο kgf12345!

stratri1 11-01-12 11:04

Πήρα άλλο θερμοστάτη αλλά στον παλιό δεν φάνηκε να μεγαλώνει το ράγισμα.
Έμαθα και κάτι καινούριο. Οι θερμοστάτες έχουν ένα χρόνο εγγύηση ΑΛΛΑ ΟΧΙ για το γυαλί τους!!!!!
Και πάλι ευχαριστώ για τη συμβολή σας.

exelix 11-01-12 12:35

Λογικό, από τη στιγμή που μπορεί εσύ να τον βάζεις και να τον βγάζεις από το νερό ενώ είναι αναμένος (π.χ. δουλεύει και κάνεις αλλαγή νερού και πέφτει η στάθμη), δεν είναι και εύκολο να σε καλύψει η εταιρεία.

tsoum 11-01-12 14:18

Τα ψάρια και καλώδιο της ΔΕΗ να περάσει δεν θα παθουν κάτι γιατί είναι γειωμένα. Μπορείς να κλείσεις την ρωγμή με σιλικόνη και να τον βάλεις μόνο σε ανάγκη. Συστολή και διαστολή το τζάμι έχει ελάχιστες.

maikl 11-01-12 16:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 643473)
Τα ψάρια και καλώδιο της ΔΕΗ να περάσει δεν θα παθουν κάτι γιατί είναι γειωμένα. Μπορείς να κλείσεις την ρωγμή με σιλικόνη και να τον βάλεις μόνο σε ανάγκη. Συστολή και διαστολή το τζάμι έχει ελάχιστες.

Ρε Γιωργο με το ρευμα δε παιζουμε....δεν προειδοποιει...πως το λενε...
Ουτε σε αναγκη, ουτε ποτε.Σαβουρδισε τον που λενε και στο χωριο μου...;)

janickrules 11-01-12 16:54

ε,ναι μωρε!
πετα τον!

σιγα τωρα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02789 seconds with 10 queries