Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Διασωση χρυσοψαρου απο ποτηρι κονιακ!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58763)

delta66 28-12-11 00:54

Διασωση χρυσοψαρου απο ποτηρι κονιακ!!!
 
Καποια στιγμη πριν 20 μερες αντιληφθηκα οτι στο σπιτι που παω και κανω ενα ιδιαιτερο μαθημα κιθαρας, υπαρχει ενα μεγαλο ποτηρι κονιακ με ενα ...χρυσοψαρακι σαν red cup fantail μεσα :-?
Ζουσε εκει για 8 μηνες !!!!
Η πληροφορηση και οδηγιες διατηρησης του που ειχε ηταν κλασσικα απο ... πετσοπ.
Αυτο ειχε ζησει πολυ συμφωνα με τα "πληροφοριες" της. (το προηγουμενο τους αφησε και πηγε σε τοπο χλοερο μεσα σε μερικες εβδομαδες).
Ειχε φυσικα μεινει υπερβολικα μικρο για 8 μηνων ψαρι.
4 εκ χωρις την ουρα.

Μετα απο μια συντομη ενημερωση για τη διατηρηση και για το προσδοκιμο ζωης των χρυσοψαρων, επεσε απο τα συννεφα.
Στηθηκε επιχειρηση διασωσης.
Ανελαβα να βρω ενυδρειο οσο πιο συντομα μπορουσα.
Βρηκα αμεσως και πηγα και πηρα ενα 60λιτρο καλομεταχειρισμενο με εσωτερικο φιλτρο λαμπα και αμμοχαλικο στα 40 ευρω.
Το στησαμε σε λιγα λεπτα, ειχα φερει μαζι μου και siporax απο το φιλτρο των χρυσοψαρων μου και εβαλα και λιγο σφουγγαρι περιμετρικα και γεμισα το φιλτρο.
Γεμισαμε το ενυδρειο με νερο (και αντιχλωριο) σε θερμοκρασια χωρου (με μιξη αναγκαστικα με λιγο νερο απο το θερμοσιφωνο), βαλαμε το φιλτρο σε λειτουργια και αρχισαμε αργη προσαρμογη στο ψαρι, γεμιζωντας το ...ποτηρι, καθε 5 λεπτα με λιγο νερο απο το ενυδρειο και αδειζωντας λιγο κ.ο.κ, για αρκετες φορες για μιση περιπου ωρα
Με το που μπηκε το ψαρι μεσα αρχισε ηρεμα το κολυμπι και τις εξερευνησεις.
Ολα πηγαν καλα.
Το ενυδρειακι τρεχει 15 μερες ηδη, και η φωτο ειναι μετα απο την πρωτη εβδομαδα λειτουργιας του.

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου: Κρυου νερου
Διαστάσεις:
50χ30χ40
Όγκος: 60 λιτρα (45 καθαρα)
Ποικιλιες χρυσοψαρων:
1 (κατι σαν) Red Cap Oranda
Άλλοι συγκάτοικοι : -
Φυτά: Anubias barteri var. barteri
Διακοσμητικά υλικά: Λευκα βοτσαλα, χαλαζιακο αμμοχαλικο
Φόντο: -
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt:
t8 14watt
Διάρκεια φωτισμού: Φως χωρου + 5 ωρες 17.00-22.00.
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: Εσ. φιλτρο sun sun hj 952
Μέσα Θερμανσης: -
Μέσα Ψύξης: - (οχι ακομα, θα μπει ανεμιστηρακι)
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): το προοριζουμε για 20% καθε 15 μερες (και αναλογα την πορεια θα ρυθμισουμε τη ρουτινα)
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 20-21
Άλλες πληροφορίες: -

Φωτογραφία(ες):

Συγνωμη για την ποιοτητα ειναι προχειρα απο κινητο
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ra3_resize.jpg

Dimis 28-12-11 01:10

Να τους ζησει ο Ηρωας...!
Κουκλος ειναι παντως για 8 μηνες σε ποτηρι!

tsoui 28-12-11 01:13

Ομορφος ο μικρος και σιγουρα πολυ τυχερος!!

georod7 28-12-11 01:15

ωραιο!ελπιζω μονο μην ενθουσιαστουν και πας μια μερα σπιτι και δεις καμμια 10αρια χρυσοψαρα μεσα :D!

Efh 28-12-11 03:06

συγχαρητηρια εσωσες μια ζωη!!!
εγω σημερα πηγα στο μετρο μολ και αντικρισα ενα φρικτο θεαμα
ενας μαυρος πουλουσε αρρωστα χρυσοψαρα απ εξω και ειχε πλαστικα δοχεια 2 στο καθενα μαζι με μια τροφη αγνωστη τελειως
γυρω στα 10-20 ευρω ολο το πακετο
ολα τα χρυσοψαρα ηταν με φαγωμενες ουρες ελλειπαν λεπια μπορει να ειχαν εξοφθαλμια.....σιχαθηκα την ζωη μου
και μαλιστα ειδα ανθρωπους μπροστα στα ματια μου να τα αγοραζουν και απλα ηθελα να ουρλιαξω

klipitiklopos 28-12-11 03:07

Mπραβο σου παντως που δεν το "ξεπερασες χαριτωμενα" και μπηκες στην διαδικασια να τους ενημερωσεις και τελικα να το σωσεις!
Τωρα εκτος απο τους μονομαχους, "σερβιρουν" και χρυσοψαρα...:rolleyes:

Γιώργος Κ 28-12-11 03:09

Μπραβο Σπυρο που ασχοληθηκες!!!

Το εχω παθει πολλες φορες Εφη ... Δε ξερω τι μπορει να γινει σε αυτη τη χωρα! Αν γνωριζεις βλεπεις ποσο υποφερουν τα ψαρια ενω οι αλλοι ειναι σαν να ζουν σε καποιο αλλο κοσμο! :(

panos_auk 28-12-11 03:42

μπραβο που ασχοληθηκες
 
μπραβο που ασχοληθηκες κατ'αρχην. το εσωσες το κακομοιρο...χριστουγεννιατικο δωρακι...
σκεφτομαι να ξεκινησω μαθηματα κιθαρας...(βασικα ενα 300αρι αμαζονιου θελω να στησω...!!!):D
αστειευομαι...(οχι για το ενυδρειο, θα το ξεκινησω σε λιγο καιρο...)
Και παλι μπραβο και χρονια πολλα!

in the pond 28-12-11 08:27

Eίναι ιδιαίτερα όμορφα τα συγκεκριμένα ψάρια (red cup orandas) για να βρίσκονται σε ποτήρια και μικροσκοπικά γλαστράκια. Πραγματικά γίνονται τεράστια σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Εύγε και από εμένα. Το ψάρι ζει σαν βασιλιάς.

ippomas 28-12-11 09:43

Ο Delta66 πιστευω πως λειτουργησε απο ενστικτο σωστα οπως καθε σωστος και γνωστης ενιδρυων, αλλωστε αυτο ειναι που κανει την διαφορα μεταξυ των ασχετων και των σχετικων, η σωστη αντιμετωπιση μιας παρομοιας καταστασης, τον ανεβαζη στα ματια και την υποληψη της οικογενειας που διδασκη στο παιδι τους και φυσικα τα παντα ειναι υπερ του. Ειναι η λεγομενη παιδεια η οποια δυστηχως δεν λειπη μονο απο τους κατεχοντες ενιδρυα μικρα η μεγαλα αλλα και απο πολλα αλλα πραγματα της καθημερινης ζωης.

delta66 28-12-11 12:00

Παιδια ευχαριστω για τα καλα σας λογια, αλλα δεν το ανεβασα το θεμα για τα μπραβο σε μενα.
Τα μπραβο ανηκουν στην οικογενεια που το φιλοξενει και οταν ακουσε τα καθεκαστα δεν ειπε το συνηθισμενο "ελα μωρε, ενα χρυσοψαρο ειναι" και αποφασισε να διαθεσει καποια χρηματα για να του δωσει τα μινιμουμ για μια αξιοπρεπη ζωη. (Δεν διευκρινησα μαλλον πιο πανω, οτι τα 40 ευρω τα εδωσε η οικογενεια και οχι εγω)
Εμεις (οι πιο εμπειροι χομπιστες) απο την πλευρα μας, οφειλουμε και ειναι υποχρεωση μας να ενημερωνουμε και να βοηθαμε αυτες τις προσπαθειες.
Δεν το κανουμε για το μπραβο.
Το θεμα ανεβηκε ως προτροπη σε ολους μας να βοηθαμε οπου χρειαζεται. Δεν κοστιζει τιποτα παραπανω απο λιγο απο το χρονο μας αντε και κανενα κλαδεμα και διακοσμητικο που μας περισσευει οπως και λιγο μπολι.

Πάνος 28-12-11 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chs (Μήνυμα 639944)
Ομορφος ο μικρος και σιγουρα πολυ τυχερος!!

;);)
το ψαρι ηταν διπλα τυχερο γιατι και βρεθηκε ο Σπυρος να ενημερωσει...αλλα καιγιατι η οικογενεια που το ειχε θελησε να ακουσει....πολλες φορες ενημερωνεις και σου λενε "μπα..κι εδω μια χαρα ειναι..."


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos_auk (Μήνυμα 639975)
σκεφτομαι να ξεκινησω μαθηματα κιθαρας...(βασικα ενα 300αρι αμαζονιου θελω να στησω...!!!):D

απιστευτος!!!! :D:D

kapamarou 28-12-11 16:58

μπραβο σου,
σε σενα που ασχοληθηκες και στην οικογενεια που
ηθελε να ΄΄ακουσει΄΄.
ειναι ενα καλο θεμα για να δουμε οτι και τα χρυσοψαρα
εχουν δικαιωμα να ζουν σωστα;)

panos_auk 28-12-11 19:40

σωστος
 
σωστος ο delta. ειδικα για τα χρυσοψαρα απο τη στιγμη που εμαθα κι εγω οτι χρειαζονται πολλα λιτρα κλπ κι επειδη το ειχα ψυχολογικο που επαιρνα κι εγω μικρος κι ολο μου πεθαιναν με τις συμβουλες ασχετων πετσοπαδων, το λεω οπου σταθω κι οπου βρεθω και δω χρυσοψαρο σε σωστες ή λαθος συνθηκες φιλοξενουμενο. αλλα αρκετες φορες η απαντηση ειναι αυτη ακριβως...ελα μωρε, εδω πεθαινουν ανθρωποι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. οποτε ναι ευτυχως οι ανθρωποι ευαισθητοποιηθηκαν...

POURITANOS 28-12-11 23:41

Το χρυσόψαρο θα σε ευγνωμονούσε περισσότερο.
Αν είχες βάλει σκουρόχρωμο χαλικάκι.
Ας το κοιτάξουν κάποια στιγμή.

Efh 29-12-11 00:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 640181)
Το χρυσόψαρο θα σε ευγνωμονούσε περισσότερο.
Αν είχες βάλει σκουρόχρωμο χαλικάκι.
Ας το κοιτάξουν κάποια στιγμή.

+10000000000000000000000000000000000:D

delta66 29-12-11 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 640181)
Το χρυσόψαρο θα σε ευγνωμονούσε περισσότερο.
Αν είχες βάλει σκουρόχρωμο χαλικάκι.
Ας το κοιτάξουν κάποια στιγμή.

:smt023

Για την περισταση προσεξα το διαθεσιμο με το ενυδρειο χαλικακι να ειναι μονο σε σωστο μεγεθος.

Γιώργος Κ 29-12-11 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 640181)
Το χρυσόψαρο θα σε ευγνωμονούσε περισσότερο.
Αν είχες βάλει σκουρόχρωμο χαλικάκι.
Ας το κοιτάξουν κάποια στιγμή.

Πες και μια καλη κουβεντα παλιο - Σκρουντζ :D:D-+9

janickrules 29-12-11 01:27

μπραβο που ασχοληθηκες! -+9

εσωσες μια ζωη!

ελπιζω να μην παρουσιασει μεγαλη,μελοντικη,"φθορα" απο την αμμωνια που "εφαγε"...

και παλι μπραβο!!

panos1gr 29-12-11 09:07

μπραβο σου :smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02537 seconds with 10 queries