Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ρίζα λεμονιάς (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58755)

beeromixalhs 27-12-11 22:11

ρίζα λεμονιάς
 
καλησπέρα σε όλους και καλά Χριστούγεννα
να κάνω μια ερωτησούλα γρήγορη. Η ρίζα της λεμονιάς είναι κατάλληλη για να μπεί σε ενυδρείο?
-------------------------
κανείς?????:smt017:smt017:smt017:smt017:smt017:smt 017:smt017

Γιώργος Κ 28-12-11 00:05

Ειναι ξερη εδω και πολυ καιρο? :confused:
Εγω δε θα το δοκιμαζα! Ασε που χρειαζεται μακροχρονια "επεξεργασια" ...

in the pond 28-12-11 08:34

Ρίζες βασικά που δεν περιέχουν υψηλά ποσοστά ρυτίνης μπορούν ευκολότερα να τοποθετηθούν σε ενυδρείο. Υπάρχει βέβαια συγκεκριμένος τρόπος και απαιτείται χρόνος ώστε το ξύλο να στεγνώσει καλά, γιατί σε περίπτωση που είναι ακόμα "ζωντανό" υπάρχει το ενδεχόμενο μόλυνσης του νερού.

Η λεμονιά πάντως γνωρίζω πως κάνει αν είναι πολύ καλά ξερό ξύλο. Πρόκειται όμως για πολύ ελαφρύ ξύλο, οπότε θα θέλει οπωσδήποτε δέσημο...

ippomas 28-12-11 09:31

Εχω την εντυπωση πως ριζες και ξυλα απο θαμνους η δεντρα μικρα τα οποια χαρακτηριζονται σαν τοξικα θα πρεπει να αποφευγονται για ενιδρυακη χρηση. Πιστευω πως οι συνθηκες του ενιδρυου θερμοκρασια και υγρασια μπορουν να βγαλουν απο τις ριζες καταλοιπα τοξικοτητος. Το λεμονι που ειναι ευεργετικο για τον ανθρωπο δεν ειναι και το καλυτερο αν αφηση εστω και λιγη τοξικοτητα στα ψαρια γιατι μπορει αυτο να μην ειναι στιγμιαιο αλλα διαχρονικο και να μας βγαζη αλλους συντελεστες στις μετρησης μας.

KNOCKY 28-12-11 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 639990)
Εχω την εντυπωση πως ριζες και ξυλα απο θαμνους η δεντρα μικρα τα οποια χαρακτηριζονται σαν τοξικα θα πρεπει να αποφευγονται για ενιδρυακη χρηση. Πιστευω πως οι συνθηκες του ενιδρυου θερμοκρασια και υγρασια μπορουν να βγαλουν απο τις ριζες καταλοιπα τοξικοτητος. Το λεμονι που ειναι ευεργετικο για τον ανθρωπο δεν ειναι και το καλυτερο αν αφηση εστω και λιγη τοξικοτητα στα ψαρια γιατι μπορει αυτο να μην ειναι στιγμιαιο αλλα διαχρονικο και να μας βγαζη αλλους συντελεστες στις μετρησης μας.


+1
Και νομιζω πως η λεμονια εχει αρκετο κιτρικο οξυ.

beeromixalhs 28-12-11 10:11

η ρίζα είναι από πέρσι ξεπατωμένη. Έφαγε όλο το καλοκαίρι στον ήλιο. Έκανα και μίνι στέγνωμα στο τζάκι (στο τσάκ γλύτωσε το κάψιμο από τη μάνα μου :D) αλλά δε βλέπω να βγάζει άλλα ζουμιά. Αν την αφήσω να στεγνώσει καλά και την βουλιάξω αρκετό καιρό πάλι μέσα σε νερό λέτε να μηδενίσουμε τον κίνδυνο??

ippomas 28-12-11 10:35

Μιχαλη δεν εχει καμμια σχεση το στεγνωμα με την χημικη υποσταση, για παραδειγμα το τσαι ειναι στεγνο ξηρο και ομως φτιαχνη τσαι βγαζοντας το αρωμα του και τις ουσιες του, το ιδιο και ο βασιλικος και πολλα αλλα. Βρες βκαμμια ουδετερη ριζα και φτιαξε μην το ρισκαρης.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01550 seconds with 10 queries