Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   χρυσοψαρα και φυτα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57880)

janickrules 26-11-11 23:22

χρυσοψαρα και φυτα!
 
γεια σας φιλοι!

θα ηθελα να ρωτησω κατι!

στα ενυδρεια με χρυσοψαρα,δεν εχω καθολου υποστρωμα (χαλικι κλπ)!
θελω να βαλω κανα δυο φυτακια!μεσα σε αυτα θα ειναι και κερατοφυλλο για μεζε!

ειδα αυτο εδω και μου αρεσε πολυ!και βολικο ειναι και πανεμορφο!


η ερωτηση μου,αφορα το ΤΙ υλικο θα μπορουσα να χρησιμοποιησω για "γλαστρα",ωστε να ειναι ασφαλες για τα ψαρια (να μην "βγαζει" τιποτα στο νερο κλπ)!
εννοειται,οτι οι γενικοτερες ιδεες και προτασεις ειναι απολυτα καλοδεχουμενες!!

ευχαριστω!!

Chris82 26-11-11 23:25

Προτεινω γυαλινο ταπερ.;)

tsitos13 27-11-11 00:08

μ αρεσει και εμενα η ιδεα του γυαλινου δοχειου.. αλλα γτ να μην το αφησει το φυτο στο γλαστρακι( πλαστικο) με το οποιο πωλειτε?? απλα ρωταω δεν ξερω αν αυτο το πλαστικο ειναι καλο.... επισης μπορεις να βαλεις και anubia η οποια ειναι πολυ σκληρη για να την κοματτιασουν τα χρυσοψαρα ασε που δε θελει και υποστρωμα την δενεις σε ενα ξυλο σε ενα διακοσμητικο και ειναι οκ.. δεν εχει επισης σαν φυτο πολλες αναγκες...

janickrules 27-11-11 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsitos13 (Μήνυμα 632821)
μ αρεσει και εμενα η ιδεα του γυαλινου δοχειου.. αλλα γτ να μην το αφησει το φυτο στο γλαστρακι( πλαστικο) με το οποιο πωλειτε?? απλα ρωταω δεν ξερω αν αυτο το πλαστικο ειναι καλο.... επισης μπορεις να βαλεις και anubia η οποια ειναι πολυ σκληρη για να την κοματτιασουν τα χρυσοψαρα ασε που δε θελει και υποστρωμα την δενεις σε ενα ξυλο σε ενα διακοσμητικο και ειναι οκ.. δεν εχει επισης σαν φυτο πολλες αναγκες...

το ενα θα ειναι σιγουρα ανουμπια!;)
το αλλο φαγητακι!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chris82 (Μήνυμα 632819)
Προτεινω γυαλινο ταπερ.;)

τι ειπες τωρα ωρε;;;;;:D

δεν το ειχα σκεφτει!!!!:smt017

σιγουρα ειναι ασφαλες;
-------------------------
οσο αφορα το ξυλο,δεν πολυ "ψηνομαι"....
καμια αλλη λυση για την ανουμπια;;

Χριστόφορος Μίχας 27-11-11 00:15

Εγώ λέω επίσης να βάλεις χαλίκι, καμμια ωραία ρίζα με δεμένες ανούμπιες ή μικροσόρουμ, και το γυάλινο τάπερ φυτεμένο με κοντά φυτά που το βρίσκω ωραίο σαν ιδέα. Αν το ενυδρείο σου είναι μεγαλούτσικο, μπορείς να βάλεις και 2 βαλισνέριες στο πίσω μέρος για φόντο. Μπορείς μάλιστα να βάλεις τα φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες, κερατόφυλα) έτσι που να καλύπτουν το τάπερ γύρω γύρω και να μην φαίνεται ότι είναι πρόσθετο. Το χαλικάκι πάντως, το θεωρώ απαραίτητο για να ομορφύνει ο πάτος.

tsitos13 27-11-11 00:22

μπορεις να τις δεσεις σε μεγαλυτερες πετρες αρκει αν μην ειναι ασβεστολοιτηικες

Chris82 27-11-11 00:25

Αν το κρατησεις bare bottom το ενυδρειο τοτε το γυαλινο δοχειο με τα φυτα θα κανει πολυ καλη αντιθεση στον χωρο και ειναι οσο πιο ασφαλες γινετε!!

janickrules 27-11-11 00:29

ειναι θεμα υγιεινής φιλε μου
Χριστόφορε!
δεν με απασχολει το αισθητικο μερος και για να ειμαι ειληκρινεις,το προτιμω κιολας ετσι!
και μαλιστα με το δικο σου προσφατο θεμα,κατεληξα πιο ευκολα στην ιδια λυση και στο δευτερο ενυδρειο!
μου εκανε και εντυπωση που μου το ειπες!!

σε ευχαριστω παντως για τις ιδεες σου!;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsitos13 (Μήνυμα 632827)
μπορεις να τις δεσεις σε μεγαλυτερες πετρες αρκει αν μην ειναι ασβεστολοιτηικες

thanks!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chris82 (Μήνυμα 632828)
Αν το κρατησεις bare bottom το ενυδρειο τοτε το γυαλινο δοχειο με τα φυτα θα κανει πολυ καλη αντιθεση στον χωρο και ειναι οσο πιο ασφαλες γινετε!!

;);)
προχωρω απο αυριο στην αναζητηση του καταληλου ταπερ!:D

Chris82 27-11-11 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 632829)

προχωρω απο αυριο στην αναζητηση του καταληλου ταπερ!:D

Καλη επιτυχια!;)

janickrules 27-11-11 00:33

ευχαριστω για την βοηθεια!!!

ολους σας!;)

panos78 27-11-11 02:34

τι τα επηρεαζει το χαλικι?

delta66 27-11-11 03:08

Δες κι αυτο αν σε βολεψει
http://www.google.gr/search?q=Terrac...w=1024&bih=470

janickrules 27-11-11 09:24

delta σε ευχαριστω για ακομη μια φορα!;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos78 (Μήνυμα 632849)
τι τα επηρεαζει το χαλικι?


πολλοι βαζουν χαλικι,αλλα τα χρυσοψαρα επειδη ειναι "βρωμικα" ψαρια,πολλοι τα βαζουν και χωρις υποστρωμα με σκοπο την απολυτη καθαριοτητα!
το προβλημα βεβαια θα μπορουσε να λυθει και με χαλικακι,αλλα κατα την αποψη μου,ΜΟΝΟ στην περιπτωση που χρησιμοποιουμε κυκλοφορητες οπως ο delta!ετσι η περισσοτερη βρωμα καταληγει στο φιλτρο!

delta66 27-11-11 19:03

Κυκλοφορητες εχω σε αμμωδη βυθο που δεν βυθιζεται το σκουπιδι μεσα του.
Σε χαλικι δεν ξερω. Ισως δεν δουλεψει το ιδιο. Μαλλον θα ειναι απαραιτητη η σκουπα.
Τουλαχιστον στα δισκοενυδρεια που πεφτει πολυ φαι και εχει σκουπιδι, για πρακτικους λογους τα στηνουν bare bottom (με γυμνο βυθο), για να κανουν ευκολα σκουπα.

janickrules 27-11-11 22:19

αχ ναι,αμμο εχεις!το θυμηθηκα τωρα απο την παρουσιαση του ενυδρειου σου...απλα...μπερδευτηκα και ειπα για χαλικι...:confused:

ωστοσο δεν ηξερα οτι δεν κανει την ιδια δουλεια σε χαλικι ο κυκλοφοριτης!

το σιφωναρισμα στο χαλικι που λες,ειναι βεβαια απαραιτητο,αλλα πιστευω οτι παλι δεν φευγουν ολα τα σκ@@ και πρεπει να γινεται εντονοτερο!
αλλα με πιο εντονο σιφωναρισμα,αν θυμαμαι καλα (ειχατε κανει προσφατα μια σχετικη κουβεντα;)μπορει να απελευθερωθούν διαφορα αερια!:confused:

το εχω δει να συμβαινει και στο ενυδρειο μου....

γι'αυτο μια χαρουλα και χωρις υποστρωμα!:D:D

παντως εγω βαζω παλι σκουπα,και γιατι ειναι ευκολοτερη η αλλαγη νερου αλλα και παλι αν μεινει καμια βρωμιτσα εξαφανιζεται!!!:p

ευχαριστω και παλι παντως!

Χριστόφορος Μίχας 27-11-11 22:23

Με την προοπτική να χρειάζεται κυκλοφορητής με αμφίβολα αποτελέσματα σε χαλικι όσο ψιλό κι άν είναι, την παίρνω πίσω την πρόταση. Απλά εμένα δεν μου αρέσει ο γυμνός πάτος. Μην ξεχνάμε και ότι το δικό μου ενυδρείο είναι 240 λίτρα και κάποτε φούλ φυτεμένο. Δεν θα φαινόταν καθόλου ωραίο με γυμνό πάτο.
Σίγουρα αναγνωρίζω ότι πιάνει απίστευτη βρωμιά αλλα στη δική μου περίπτωση (το ψάρι με την εξωφθαλμία) δεν έφταιγε το ίδιο το χαλίκι. Εφταιγε η αδιαφορία μου και η βαρεμάρα μου. Μέσα σε 3 χρόνια οι περισσότεροι χομπίστες έχουν ξηλώσει και ξαναφτιάξει τα ενυδρεία τους τουλάχιστον 2 φορές!. Είναι λοιπον θέμα και πόσο ασχολείσαι.
Για πιο μικρά ενυδρεία πάντως, η λύση που σκέφτηκες είναι έξυπνη και μπορεί να είναι και όμορφη. :)

janickrules 27-11-11 22:50

ναι βρε ειναι και θεμα γουστου!
απλα εγω ειληκρινα το προτιμω!
οσον αφορα το "ξηλωμα" που λες,παλι βαρετο ακουγεται!:D

μωρε δεν το βγαζεις κι εσυ να τελειωνεις;;;:D:D:D

delta66 27-11-11 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 633017)
το σιφωναρισμα στο χαλικι που λες,ειναι βεβαια απαραιτητο,αλλα πιστευω οτι παλι δεν φευγουν ολα τα σκ@@ και πρεπει να γινεται εντονοτερο!
αλλα με πιο εντονο σιφωναρισμα,αν θυμαμαι καλα (ειχατε κανει προσφατα μια σχετικη κουβεντα;)μπορει να απελευθερωθούν διαφορα αερια!:confused:

το εχω δει να συμβαινει και στο ενυδρειο μου....

γι'αυτο μια χαρουλα και χωρις υποστρωμα!:D:D

Σε ψιλης διαμετρου υλικο (πχ πολυ ψιλο χαλικι ή αμμος) ειναι πιο ευκολο (απο οτι σε χαλικι) να δημιουργηθουν αναεροβιες και δημιουργια τοξικων αεριων (μεθανιο, υδροθειο) αφου δεν μπορει να μπει οξυγονο μεσα στην αμμο με τη ροη του νερου, και αφου δεν μπορει να γινει διεξοδικα σκουπα βυθου.
Για αυτο βαζω κυκλοφορητες ετσι ωστε να διωχνουν το σκουπιδι και τις αφαγωτες τροφες πριν εισχωρησουν στην αμμο.
Στο χαλικι αυτο (να εισχωρησουν σκουπιδι και τροφες στην αμμο) μπορει να συμβει πιο γρηγορα απο οτι στην αμμο.

Καθε υλικο λοιπον θελει την καταλληλη αντιμετωπιση, και ολα αυτα παντα σε σχεση με την ιδιαιτεροτητα του καθε ενυδρειου.
Αυτο που πρεπει να προσεχουμε ειναι να εχουμε παντα θετικο αποτελεσμα (οχι πολλες αναεροβιες και σκουπιδι) στην κατασταση μεσα στο βυθο.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 633018)
Με την προοπτική να χρειάζεται κυκλοφορητής με αμφίβολα αποτελέσματα σε χαλικι όσο ψιλό κι άν είναι, την παίρνω πίσω την πρόταση.

Οπως το λες ειναι απλα πιθανοτητα, οχι αναγκαιοτητα.

janickrules 27-11-11 22:58

:cool:

stav 28-11-11 08:54

Προταση,μεσαιο μεγεθος χαλικι, φυτεμα φυτων(οσα χρειαζονται),σκουπα
βυθου καθε δυο εβδομαδες.

Superpzarr 19-12-11 03:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 633058)
Προταση,μεσαιο μεγεθος χαλικι, φυτεμα φυτων(οσα χρειαζονται),σκουπα
βυθου καθε δυο εβδομαδες.

θα συμφωνησω με ολα του stav + την πατεντα "λίγο χαλίκι ανακατεμένο με βιολογικο eheim pro-strat"... ετσι το κραταμε εμεις καθαρο +την ψιλοδουλεια που κανουν οι σαλιγκαροι...
behold: http://www.aquatek.gr/vb/attachment....4&d=1307746444
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....8&d=1307746395


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02086 seconds with 10 queries