Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   σημαδια ich τι κανω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57501)

aquahobby 13-11-11 21:33

σημαδια ich τι κανω
 
Μετα απο εισαγωγη ψαριου(εχει περασει μια εβδομαδα) ειδα σε μερικα πλατυ(γονους 3 μηνων) δυο τρια ασπρα σημαδακια στις ουρες οπως και στο νεο ψαρι που εβαλα το οποιο το ειχε απο την αρχη(δεν το ειχα προσεξει)
Δεν εδωσα σημασια μιας και δεν αυξηθηκαν αλλα απ οτι βλεπω παραμενουν στο σωμα τους και σ ενα ψαρακι φαινεται να εχει παραπανω απο 2-3.

Τι κανω?
Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι τιποτα?

Παναγιώτης Κ 13-11-11 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 630007)
Μετα απο εισαγωγη ψαριου(εχει περασει μια εβδομαδα) ειδα σε μερικα πλατυ(γονους 3 μηνων) δυο τρια ασπρα σημαδακια στις ουρες οπως και στο νεο ψαρι που εβαλα το οποιο το ειχε απο την αρχη(δεν το ειχα προσεξει)
Δεν εδωσα σημασια μιας και δεν αυξηθηκαν αλλα απ οτι βλεπω παραμενουν στο σωμα τους και σ ενα ψαρακι φαινεται να εχει παραπανω απο 2-3.

Τι κανω?
Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι τιποτα?

Πόσο καιρό ειναι στρωμένο το ενυδρείο σου ?
Πως είναι η σύνθεσή σου ?
Τι ψάρια έχεις μέσα ? Πόσα λίτρα είναι ? και τι ψάρι ήταν αυτό που έβαλες μέσα ? Ταιριάζουν ?
Απάντησέ μου σε αυτά και θα σου πώ τι να κάνεις καθώς μου έχει τύχει και εμένα παλαιότερα ;)

kostasz87 13-11-11 21:46

Μια φορά μου είχε τύχει και εμένα.....και είχα χρησιμοποιήσει το sera costapur. Ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα και η ασθένεια κράτησε όσες μέρες έγραφε στις οδηγίες....με λίγα λόγια στο συστήνω...
Τώρα....δεν ξέρω αν τα μωρά θα αντέξουν στο φάρμακο...

Υ.Γ: Υπάρχει και η θεραπεία με το αλάτι. Κάνε μια αναζήτηση και κάτι θα βρεις...

aquahobby 13-11-11 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 630009)
Πόσο καιρό ειναι στρωμένο το ενυδρείο σου ?
Πως είναι η σύνθεσή σου ?
Τι ψάρια έχεις μέσα ? Πόσα λίτρα είναι ? και τι ψάρι ήταν αυτό που έβαλες μέσα ? Ταιριάζουν ?
Απάντησέ μου σε αυτά και θα σου πώ τι να κάνεις καθώς μου έχει τύχει και εμένα παλαιότερα ;)

1)ενα χρονο
2)Μονο πλατυ εχω φυτεμενο
3)85 λιτρα
4)πλατυ
5)ναι

kostasz87 13-11-11 21:50

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ultifiliis.htm

Δες αυτό........;)

Παναγιώτης Κ 13-11-11 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 630011)
1)ενα χρονο
2)Μονο πλατυ εχω φυτεμενο
3)85 λιτρα
4)πλατυ
5)ναι

Όπως είπε και ο προλαλήσαντας υπάρχει το sera costapur το οποίο το είχα χρησιμοποιήσει και εγώ αλλά σε εμένα δεν έκανε τίποτα . Συνήθως είναι 50 - 50 αν θα τα σώσεις . Εμένα για παράδειγμα εμφανίστηκε απο καρχαρία παγκάσιο ο οποιος και ψόφησε . Αργότερα όμως μετά απο μήνες που ξαναεμφανίστηκε (γιατί αυτή η αρώστια έχει την ιδιότητα να φεύγει απο το ψάρι και να κάθεται στις πέτρες μέχρι να βρεί άλλο ψάρι ακόμα και αν περάσει καιρός) έκανα κάτι που μου είχε πει ένας φίλος μου που το έκανε και αυτός και είχε αποτελεσματα στα ψάρια του.(είναι παρακυνδινευμένο αν δεν θες δεν το επιχειρείς )Το ψάρι που είναι άρρωστο το πιάνεις με την απόχη και το βάζεις σε ένα μπόλ ή οτι άλλο έχεις στο μέγεθος αυτό για μια ωρα περίπου και βάζεις μιάμιση κουταλιά του καφέ αλάτι και το διαλύεις πριν βάλεις το ψάρι μεσα.
Το αφήνεις εκεί και όταν τελειώσει η ώρα το ξαναβάζεις στο ενυδρείο.(εγώ που το δοκίμασα σε clown και παγκάσιο (άλλο) έπιασε .

Ελπίζω να βοήθησα !;)

Dimis 13-11-11 23:59

Καλυτερα οταν προτεινουμε κατι και ειδικα θεραπεια σε ασθενεια να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι,αλλιως ας μην κανουμε καμια προταση...
Το "μπολ η οτι αλλο εχεις..." και μιαμιση κουταλια καφε αλατι ειναι παρακινδυνευμενη προταση διοτι αν το μπολ ειναι 1 λιτρο οπως τα περισσοτερα οικιακα μπολακια η μιαμιση κουταλια ειναι μεγαλη ποσοτητα και μπορει να στειλει το ψαρι σε αλλες πολιτειες...

Μια καλη θεραπεια ειναι σταδιακη αυξηση της θερμοκρασιας -για τα πλατυ οι 30c ειναι μια χαρα-σε 24 ωρες και προσθηκη αλατος καθημερινα 2 κουταλιες της σουπας ανα 10-15 λιτρα για 3 ημερες,οταν υποχωρησουν τα σημαδια αφηνουμε την υψηλη θερμοκρασια 2 μερες ακομα και μετα σταδιακα την κατεβαζουμε στα στανταρ.
Για μια εβδομαδα μετα αλλαγες νερου καθημερινα η ανα 2 ημερες για να αποβάλλουμε το αλατι απο το ενυδρειο.

Το λουτρο σε αλατονερο ειναι καλη θεραπεια σε εξωτερικα παρασιτα αλλα πρεπει να ξερουμε τι και πως να το κανουμε.

aquahobby 14-11-11 01:21

Σ ευχαριστω.
Να αυξησω για αρχη τη θερκοκρασια η χρειαζεται απαραιτητα και αλατι?

Dimis 14-11-11 01:49

Εφαρμοσε οτι σου λεω...Δεν θα τα πειραξει το αλατι.

aquahobby 14-11-11 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 630073)
Εφαρμοσε οτι σου λεω...Δεν θα τα πειραξει το αλατι.

με τις γαριδες αμανο θα εχω προβλημα στους 30?
ειμαι στους 27 αυτη τη στιγμη.μεχρι το απογεμα θα ειμαι στους 30

Dimis 14-11-11 16:31

Μακροπροθεσμα θα ειχες...Για τοσο λιγο διαστημα ομως No prob!

aquahobby 15-11-11 14:18

Η θερμοκρασια ειναι σταθερα στους 29
ειναι καλη η θερμοκρασια?
εχω τον θερμοστατη στο ''τερμα΄'' αλλα δεν παει παραπανω

Dimis 15-11-11 14:46

Μια χαρα ειναι...

aquahobby 16-11-11 21:33

Χωρις να βαλω αλατι(dimis σ ευχαριστω για την βοηθεια σου,επελεξα να μη βαλω λογω του οτι θα γινει μετατροπη της γυαλας με νεον και ξερω οτι δεν το θελουν το αλατι) και με τη θερμοκρασια στους 29,3 με τα φωτα και με σβηστα στους 29 εχει εξαφανιστει καθε ιχνος στα περισσοτερα ψαρια(1 μονο εχει λιγα σημαδια).

Μεχρι ποτε να κρατησω την υψηλη θερμοκασια?

Dimis 16-11-11 22:07

Αφου υποχωρησουν και τα σημαδια στο τελευταιο ψαρι,αφηνεις μια μερα και μετα κατεβαζεις σταδιακα την θερμοκρασια ετσι ωστε σε τρεις μερες να εχεις πιασει την θερμοκρασια που θες.

aquahobby 20-11-11 10:22

μια εβδομαδα μετα,τα σημαδια εχουν εξαφανιστει πληρως,εχω αρχισει να χαμηλωνω σταδιακα και θερμοκρασια ολα φαινονται καλως.
η θεραπεια εγινε χωρις προσθηκη αλατιου
dimis thanks για τη βοηθεια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01670 seconds with 10 queries