Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέος Θέλει Λίγο Βοήθεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57247)

wolf1gr 06-11-11 00:02

Νέος Θέλει Λίγο Βοήθεια
 
3 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στο άθλημα και θα ήθελα το «φώτα» σας. 20/09/11 πήρα το πρώτο μου ενυδρείο 60Χ30Χ37
(60 λύτρα αν κατάλαβα καλά) και ακόμα προσπαθώ να βγάλω άκρη για το στρώσιμο. Με λίγα λόγια μέχρι τώρα…….

21/09 5mlBactoActive και ένα καπάκι Esklarin

Μετά από 4 μέρες έβαλα ένα Θηλυκό μονομάχο και ένα αγγελόψαρο (τα οποία τάιζα λίγο παραπάνω με αποτέλεσμα να έχω
λίγη τροφή στον βυθό μαζί με το νερό από την σακούλα που ήταν τα ψαράκια, τα οποία έβγαλα μετά από 3-4 μέρες λόγο που
μου είπαν ότι δεν είναι τα πράγματα έτσι όπως μου τα είπαν στο petshop (ότι μετά από 4 μέρες μπορώ να βάλω ψαράκια) και τα έδωσα πίσω.

28/09 5mlBactoActive

16/10 5mlBactoActive (λόγο το ότι έλειψα για λίγο)

Είχα και κάτι επισκέπτες σαν σκουληκάκια όταν επέστρεψα, όπου μετά από καθαρισμό δεν τα ξαναείδα
(Δείτε την ανάλογη Φώτο)

Και από 27/10 μέχρι σήμερα βάζω λίγη τριμμένη τροφή κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα κάνοντας μετρήσεις
nitrite. 0
nitriti. 0
amoniaca-ammonio. 0,1

το amoniaca-ammonio. Σαν να το βλέπω λίγο καφέ αλλά αν το δω στον ήλιο μου φαίνεται ΟΚ

σχεδόν κάθε μέρα κάνω τεστ και μου φαίνονται πάντα τα ίδια.
Τη άλλο μπορώ να κάνω για να βάλω επιτέλους κάτι να ζει εκεί μέσα ?? :D:D

kgf12345 06-11-11 12:33

μπολι:D

βαλε μια αγγελια εδω μεσα στις αγγελιες ζητωντας μπολι.πιστευω καποιος θα βρεθει και στην κω να σου δωσει.θα επρεπε απο οταν ξεκινησες μεχρι τωρα να εχει στρωσει το φιλτρο σου αλλα μου φαινεται οτι λογω της ασταθειας στη ρουτινα κατι δεν πηγε καλα.

για να εισαι σιγουρος,διαβασε το υπομνημα για το μπολιασμα εδω και βαλε αγγελια.

wolf1gr 06-11-11 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 628442)
μπολι:D

βαλε μια αγγελια εδω μεσα στις αγγελιες ζητωντας μπολι.πιστευω καποιος θα βρεθει και στην κω να σου δωσει.θα επρεπε απο οταν ξεκινησες μεχρι τωρα να εχει στρωσει το φιλτρο σου αλλα μου φαινεται οτι λογω της ασταθειας στη ρουτινα κατι δεν πηγε καλα.

για να εισαι σιγουρος,διαβασε το υπομνημα για το μπολιασμα εδω και βαλε αγγελια.

ευχαριστώ πολυ!! θα βάλω μια αγγελία και βλέπουμε.

kgf12345 06-11-11 12:56

αφου βαλεις την αγγελια,βαλε σε ενα πολυ λεπτο τουλι η καλτσον λιγη τροφη και βαλτη μεσα στο νερο.μεχρι να μπολιασεις λογικα αυτη θα εχει σαπισει ωστε να δημιουργησει αμμωνια(εκτος αν βρεις μπολι και σημερα) οποτε θα εχεις μια ποσοτητα αμμωνιας μεσα ωστε να δεις αν ανεβαινει η τιμη της πριν το μπολιασμα και αν πεφτει μετα.(ετσι θα δεις και αν επιασε το μπολιασμα)

αναλογα την ποσοτητα τροφης που θα βαλεις θα δημιουργηθει και η αναλογη τιμη αμμωνιας.οταν μπολιασεις και εφοσον το μπολι πιασει θα πρεπει αυτη να πεσει. αν οχι αμεσως,σταδιακα αλλα γρηγορα θα πρεπει να μηδενισει.οταν μηδενισει μπορεις να βαλεις τα πρωτα 1-2 ψαρια επιτελους;)

wolf1gr 06-11-11 13:08

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 628446)
αφου βαλεις την αγγελια,βαλε σε ενα πολυ λεπτο τουλι η καλτσον λιγη τροφη και βαλτη μεσα στο νερο.μεχρι να μπολιασεις λογικα αυτη θα εχει σαπισει ωστε να δημιουργησει αμμωνια(εκτος αν βρεις μπολι και σημερα) οποτε θα εχεις μια ποσοτητα αμμωνιας μεσα ωστε να δεις αν ανεβαινει η τιμη της πριν το μπολιασμα και αν πεφτει μετα.(ετσι θα δεις και αν επιασε το μπολιασμα)

αναλογα την ποσοτητα τροφης που θα βαλεις θα δημιουργηθει και η αναλογη τιμη αμμωνιας.οταν μπολιασεις και εφοσον το μπολι πιασει θα πρεπει αυτη να πεσει. αν οχι αμεσως,σταδιακα αλλα γρηγορα θα πρεπει να μηδενισει.οταν μηδενισει μπορεις να βαλεις τα πρωτα 1-2 ψαρια επιτελους;)

κάθε μέρα βάζω τροφή.....και ανα 4μερες καθαρίζω τον βυθό.

kgf12345 06-11-11 13:11

οκ τοτε;)

wolf1gr 07-11-11 20:58

Δεν το βλέπω να βρω μπόλι από κάπου (είμαι και μακριά) τη άλλο μπορώ να κάνω?

Στο φίλτρο μέσα έχει κάτω κάτω εκεί που παίρνει το νερό ένα σφουγγαράκι και από την πάνω μεριά πριν βγει το νερό ένα κουτάκι που έχει μέσα ένα σακουλάκι με κάτι ¨καρβουνάκια¨ όπως μου τα είπαν.. είναι οκ το φίλτρο με αυτά η τσάμπα πάνω από έναν μήνα παιδεύομαι??

Γιώργος Κ 07-11-11 22:23

Αν δε βρεις μπολι πρεπει να ακολουθησεις αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 ;)

Δυστυχως οι μετρησεις σου δειχνουν οτι δεν εχει γινει τιποτα οσο αφορα το στρωσιμο του φιλτρου! Διαβασε το παραπανω και θα καταλαβεις! ;)

wolf1gr 08-11-11 00:04

Τόσο καιρό τόση τροφή και ακόμα τίποτα…
Να πάω να πάρω αμμωνία αύριο αλλά θέλω λίγο Help για τι ποσότητα να βάλω τώρα που έχω κάνει αυτήν την προεργασία

kgf12345 08-11-11 09:34

αν διαβασεις το υπομνημα για στρωσιμο με αμμωνια θα βρεις οτι χρειαζεσαι.
κανε και μια αναζητηση εδω μεσα και θα βρεις και αλλα θεματα για το στρωσιμο με αμμωνια.

το ιδιο πραγμα που θα κανεις με την αμμωνια το κανεις και με την τροφη.απλα γλυτωνεις το χρονο που χρειαζεται η τροφη για να μετατραπει σε αμμωνια.

εφοσον εχεις σφουγγαρια και ανθρακα στο φιλτρο και αφου θα ξαναξεκινησεις τωρα,εγω θα εβαζα και λιγο siporax η siporax mini στο φιλτρο,κατω απτον ανθρακα και πανω απτο σφουγγαρι.πιστευω οτι θα προσφερει καλυτερη επιφανεια για αποικηση βακτηριων αποτι ο ανθρακας που εχεις μεσα και αυτο θα εκανα.

οταν εριχνες τροφη ποση εριχνες?μηπως εριχνες πολυ λιγη?
σιγουρα οι διακοπες που εκανες στη ρουτινα του στρωσιματος δε βοηθησανε παντως.

wolf1gr 08-11-11 09:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 628709)
αν διαβασεις το υπομνημα για στρωσιμο με αμμωνια θα βρεις οτι χρειαζεσαι.
κανε και μια αναζητηση εδω μεσα και θα βρεις και αλλα θεματα για το στρωσιμο με αμμωνια.

το ιδιο πραγμα που θα κανεις με την αμμωνια το κανεις και με την τροφη.απλα γλυτωνεις το χρονο που χρειαζεται η τροφη για να μετατραπει σε αμμωνια.

εφοσον εχεις σφουγγαρια και ανθρακα στο φιλτρο και αφου θα ξαναξεκινησεις τωρα,εγω θα εβαζα και λιγο siporax η siporax mini στο φιλτρο,κατω απτον ανθρακα και πανω απτο σφουγγαρι.πιστευω οτι θα προσφερει καλυτερη επιφανεια για αποικηση βακτηριων αποτι ο ανθρακας που εχεις μεσα και αυτο θα εκανα.

οταν εριχνες τροφη ποση εριχνες?μηπως εριχνες πολυ λιγη?
σιγουρα οι διακοπες που εκανες στη ρουτινα του στρωσιματος δε βοηθησανε παντως.

τροφή έβαζα 4-5 flakes τριμένα και απο εχθες εχω βάλει σε τούλι αρκετή τροφή(διάμετρο 1-1.5 ποντο)

Κλεόβουλος 08-11-11 10:10

Πρέπει να κάνεις υπομονή ;)
Για να "στρώσει" χωρίς μπόλι, κάνει γύρω στον ενάμιση μήνα.
Ανέβασε και την θερμοκρασία για να βοηθήσεις λίγο τη διαδικασία(ρίξε και το Bacto Active αφού το αγόρασες).

wolf1gr 08-11-11 12:05

πάω να πάρω mini siporax και αμμωνία σωστα?
και το aquatek βοηθός:D:D
-------------------------
τα μόνα που βρίκα είναι glaX stone απο "Wave"(350g) και αμμωνια υδατικο διαλυμμα απο "Σύνδεσμος" καθαρότητα NH3 27% - 30% n/w (1LT).
siporax δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΣ εδω, και την αμμωνία κατα τύχη την βρίκα στο 5ο φαρμακειο!!!!

kgf12345 08-11-11 13:40

sera siporax ή mini μπορεις να βρεις εδω www.petcumulus.gr ειναι γρηγοροι στις αποστολες και φτηνοι.εκει θα βρεις και eheim substrat pro που ειναι ισως και λιγο καλυτερο απτο σιποραξ.(εχει λιγο μεγαλυτερη επιφανεια)

μπορεις να βαλεις και αυτο που βρηκες,(ποιοτικα δεν το ξερω τι παιζει)αλλα το θεμα ειναι να εχεις καποιο υλικο αποκλειστικα για βιολογικη φιλτρανση και πριν απο αυτο,σφουγγαρι για μηχανικη(να κραταει το χοντρο σκουπιδι)

τον ανθρακα μπορεις να τον βγαλεις(οχι ακομα,αφου στρωσει.γιατι οτι εχεις απο βιολογια τωρα ειναι εκει πανω και στο σφουγγαρι)και να τον αντικαταστησεις με ενυδρειακη βατα ωστε να καθαριζει μηχανικα οτι εχει περισσεψει στο νερο πριν μπει παλι στο ενυδρειο.αν και δεν εχει και πολυ σημασια τωρα αν θα τον βγαλεις αφου στην ουσια ξεκινας απτην αρχη το στρωσιμο, αλλα τεσπα.

wolf1gr 08-11-11 21:58

Να κόψω λίγο σφουγγάρι και να βάλω glaX stone?? Πόσο πρέπει να είναι?

kgf12345 08-11-11 22:10

οσο περισσοτερο μπορεις αλλα να εχεις και σφουγγαρι.το φιλτρο σου αν το εχεις εκει που φαινεται στη φωτο εγω θα το εβαζα πιο ψηλα και την εξοδο ελαφρα γυρισμενη ωστε να οξυγονωνει το νερο με την αναταραξη της επιφανειας.αν και βλεπω και αεροπετρα αλλα καλυτερα πιο πανω το φιλτρο νομιζω.

wolf1gr 09-11-11 18:50

Τελικά είμαι ΟΚ βρήκα μπόλι σήμερα!!! Έστυψε το σφουγγάρι από το φίλτρο σε σακουλάκι με αρκετό νερό από το ενυδρείο του ένας φίλος και το έβαλα μέσα.
Εχθές είχα κάνει και μία καλή αλλαγή στο νερό 50-60%.
Οπότε λογικά σε λίγο θα είμαι έτοιμος να φιλοξενήσω τα πρώτα ψαράκια!!!!!
Μπορώ να ανοίξω νέο θέμα (τοπικ) για αυτό??
Και μία τεράστια παρένθεση εδώ (ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΛΥ!!!!!!!)
:smt060:D:smt060

kgf12345 09-11-11 20:30

μπραβο! καλη αρχη και καλο διαβασμα!;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02769 seconds with 10 queries