Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   τραυματιας! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57003)

μανωλης123 26-10-11 21:59

τραυματιας!
 
3 Συνημμένο(α)
καλησπερα σε ολους.εδω και μια εβδομαδα σε ενα χρυσοψαρο μου τσεκαρα μια πληγη,δεν ξερω πως εγινε ετσι ξαφνικα και απεκτησε αυτη την πληγη που οσο παει μου φαινεται πως μεγαλωνει και χειροτερευει.θα βαλω και φωτο αν και δεν διακρινεται καλα.τωρα μηπωςξερει καποιος τι μπορω(πρεπει)να κανω?υπαρχει περιπτωση να επουλωθει μονο του?χρειαζεται καποια βοηθεια η φαρμακα?εαν μπορει να μου πει καποιος θα το εκτιμουσα.ευχαριστω.

Αντωνης Πατρα 26-10-11 22:09

σαν εξογκωμα φενεται.. ειχα παρει ενα χρυσοψαρο απο πετ σοπ ετσι.. σαν μεγαλο σπυρι... το εχω 6 μηνες ειναι μια χαρα.. δωσε λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο σου ..

μανωλης123 26-10-11 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα (Μήνυμα 626586)
σαν εξογκωμα φενεται.. ειχα παρει ενα χρυσοψαρο απο πετ σοπ ετσι.. σαν μεγαλο σπυρι... το εχω 6 μηνες ειναι μια χαρα.. δωσε λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο σου ..

το ενυδριο ειναι 120 lt,εχω τρια ψαρακια μεσα,το τραυματισμενο το εχω περιπου 4 χρονια.δεν μου φαινεται για εξογκωμα,ειναι βεβαια στρογγυλο σαν σπυρι αλλα το ψαρακι εχει ανοιξει(σχιστει).και ειναι αρκετα νευρικο πλεον.

Αντωνης Πατρα 26-10-11 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από μανωλης123 (Μήνυμα 626589)
το ενυδριο ειναι 120 lt,εχω τρια ψαρακια μεσα,το τραυματισμενο το εχω περιπου 4 χρονια.δεν μου φαινεται για εξογκωμα,ειναι βεβαια στρογγυλο σαν σπυρι αλλα το ψαρακι εχει ανοιξει(σχιστει).και ειναι αρκετα νευρικο πλεον.

απο μετρησεις ειδες τιποτα? μηπως εχεις αμμωνια?

μανωλης123 26-10-11 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα (Μήνυμα 626591)
απο μετρησεις ειδες τιποτα? μηπως εχεις αμμωνια?

εχω κανει τα τεστ που ειναι σαν στικακια και ειμαι σε ολα τα στοιχεια καλα.(ασχετο αλλα μηπως διαβαζεις το petame.gr)?

Αντωνης Πατρα 26-10-11 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από μανωλης123 (Μήνυμα 626595)
εχω κανει τα τεστ που ειναι σαν στικακια και ειμαι σε ολα τα στοιχεια καλα.(ασχετο αλλα μηπως διαβαζεις το petame.gr)?

με παρακολουθεις? :p

Efh 29-10-11 18:21

το εχω πει και σε αλλο ποστ
ειχα ιδιο calico
εβαλα μπεταντιν σε συνδυασμο με οινοπνευμα με μια πατονετα στο σημειο
και εφυγε σε 7-8 μερες :)

μανωλης123 30-10-11 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 627066)
το εχω πει και σε αλλο ποστ
ειχα ιδιο calico
εβαλα μπεταντιν σε συνδυασμο με οινοπνευμα με μια πατονετα στο σημειο
και εφυγε σε 7-8 μερες :)

αγαπητε φιλε για να καταλαβω,πιανω το ψαρι το βγαζω εκτος και του ακουμπαω μια μπατονετα που της εχω βαλει μπεταντιν με λιγο οινοπνευμα και μετα παλι μεσα.σωστα?

Αντωνης Πατρα 31-10-11 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από μανωλης123 (Μήνυμα 627211)
αγαπητε φιλε για να καταλαβω,πιανω το ψαρι το βγαζω εκτος και του ακουμπαω μια μπατονετα που της εχω βαλει μπεταντιν με λιγο οινοπνευμα και μετα παλι μεσα.σωστα?

αγαπητη φιλη Εfi θες να πεις :p:p.. αναμενω με αγωνια την απαντηση γιατι δεν νομιζω να συνεργαστει το ψαρι εξω απο το νερο..:smt017

SOCRATIS 31-10-11 11:09

Μαλλον προκειτε για δευτερογενης μόλυνση-βακτηριαδική-που απαιτεί αντιβίωση και μάλιστα το συντομότερο.

delta66 31-10-11 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα (Μήνυμα 627303)
αγαπητη φιλη Εfi θες να πεις :p:p.. αναμενω με αγωνια την απαντηση γιατι δεν νομιζω να συνεργαστει το ψαρι εξω απο το νερο..:smt017

Δεν περιμενουμε να συνεργαστει κανενα ψαρι εκτος νερου, αλλα επεμβασεις σε ολα τα ψαρια γινονται ετσι κι αλλιως εκτος νερου.
(ασχετα αν χρειαζεται ή οχι στην συγκεκριμενη περιπτωση)

Efh 17-11-11 22:37

;) με καλυψες delta66
και ναι θα το βγαλεις εξω απο το νερο για να γινει δουλεια
κι αν το βλεπεις πολυ ατιθασο τοτε φροντισε να κρατησεις τα βραγχια μεσα στο νερο(δλδ το κεφαλι του ψαριου)
και φροντησε να μινει η πληγη εκτος νερου για οσο σου προειπα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01496 seconds with 10 queries