Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Σαλιγκάρι ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5566)

Fonamstel 16-03-04 01:12

Σαλιγκάρι ?
 
Ρε παιδια, τι είδους σαλίγκαρος είναι αυτός ? Να το κρατήσω η να το ξεφορτωθώ ? ( είναι 5-6 χιλιοστά)

Obelix(Reifen) 17-03-04 14:24

Από τις Φώτο 1 και 2 λέω ναι άμα εσύ τα θέλεις ,καλοί καθαριστές και μιας είναι κινητικά κατά την διάρκεια τις μέρας μπορείς να δεις πόσα έχεις και να τα αφαίρεσης εύκολα άμα θέλεις .

soza 17-03-04 15:24

αν θυμαμαι καλα, αυτος ο τυπς σαλιγκαριων πρεπει να ειναι που τρωει τα φυτα...
Τα ακακα ειναι αυτα που εχουν πολυ μυτερο σχημα και καποια που καφεκοκκινιζουν

Fonamstel 17-03-04 20:25

Και οι τρείς φωτό είναι το ίδιο σαλιγκάρι - αυτό που δεν έχω ιδέα πως εμφανίστηκε στο ενυδρείο :shock:

Εδώ και τρείς μέρες δεν έχει πλησιάσει στα φυτά, όλη μέρα βολτάρει στο τζάμι και μάλιστα κοντά στην επιφάνεια του νερού. Το χρώμα του είναι καφετί ανοιχτό και μέχρι στιγμής δεν είδα να το ενοχλούν τα ψάρια. Τη νύχτα κρύβεται σε όποια τρύπα μπορεί και είναι σαν να κοιμάται. :roll:

Obelix(Reifen) 18-03-04 04:10

Αφού δεν είναι τα πλακέ είσαι μια χαρά ,ισχύει ότι είπα .Μάλλον μπήκε μαζί με κάποιο φυτό σαν αυγό η μωρό , σε λίγο θα αποκτήσει μωράκια . +-2

tasos 19-03-04 00:14

Ενίοτε πειράζει τα φυτά το συγκεκριμένο!!Όχι πάντα όμως :) .Αν είναι ένα μόνο,δεν θα αναπαραχθεί,αλλά αν είναι και άλλο μαζί..................

Fonamstel 19-03-04 02:02

[quote]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Obelix
Μάλλον μπήκε μαζί με κάποιο φυτό σαν αυγό η μωρό

Αααα γεια σου... Οχι μάλλον, σίγουρα. Εμφανίστηκε μια μέρα μετά την προσθήκη μιας ανουμπίας, οπότε από κεί το "κληρονόμησα".

[quote]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos
Αν είναι ένα μόνο,δεν θα αναπαραχθεί,αλλά αν είναι και άλλο μαζί..................

Ενα είναι σαν τη καλαμιά στον κάμπο... Θα το κρατήσω από περιέργεια, αλλά και επειδή λυπάμαι να το πετάξω ( δεν μου 'χει κάνει και τίποτα το κακόμοιρο).

Obelix(Reifen) 19-03-04 03:05

Αν δεν άπατα η μνήμη μου είναι θηλυκό και αρσενικό μαζί , τα κάνει όλα μόνο του.

George-A 19-03-04 03:20

Μάλλον δεν σε απατάει, σε λίγο καιρό θα τα δεις να γίνονται χιλιάδες!!!!
:twisted:

scubapol 19-03-04 11:14

Νομίζω οτι γενικά τα σαλιγγάρια έχουν την δυνατότητα , ελείψη συντρόφου να αναπαραχθούν και μόνα του. Δεν είμαι πάντως 100% σίγουρος.

Πάντως , αν όντως δεν πειράζει τα φυτά και ασχολείται μόνο με την άλγη ίσως είναι ενδιαφέρον.

Χμμμμμμμ..........πολύ ενδιαφέρον θα έλεγα.

Αν αναπαραχθούν στείλε καμία ντουζίνα με courier :lol:

Tolis 19-03-04 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από scubapol
Νομίζω οτι γενικά τα σαλιγγάρια έχουν την δυνατότητα , ελείψη συντρόφου να αναπαραχθούν και μόνα του. Δεν είμαι πάντως 100% σίγουρος.

Οχι ολα, καποια ειδη μονο - δεν θυμαμαι ποια αυτη τη στιγμη.

tasos 19-03-04 21:30

Όλα τα σαλιγκάρια είναι ερμαφρόδιτα,αλλά δεν αυτοαναπαράγονται !Δεν ξέρω αν εξαρτάται από το είδος του ,όπως λέει και ο Τόλης :roll:

Takis 20-03-04 00:32

Πρόκειται μαλλον για τα Lymnaea stagnalis που ζουν και στην λίμνη μας. Τον χειμώνα, παρά τον πάγο, δεν καταλαβαίνουν τίποτα!!! Συνήθως μπαίνουν στο ενυδρείο με φυτά. Τις πιο πολλές φορές μπαίνουν περισσότερα από ένα, και αργά ή γρήγορα πολλαπλασιάζονται. Κάποιες φορές τρώνε κάποια φυτά, αλλά αν υπάρχει άλλη τροφή, υπολείμματα της τροφής των ψαριών ή σαπισμένα φύλλα, δεν ασχολούνται με τα ζωντανά φυτά.
Αν πολλαπλασιάσουν και θέλουμε να τα έχουμε υπό έλεγχο, απλά απομακρύνουμε τα πιο μεγάλα από αυτά κάθε φορά που κάνουμε αλλαγή νερού.
Για να πολλαπλασιαστούν χρειάζονται περισσότερα από ένα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01588 seconds with 10 queries