Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευη ενυδρειου 115χ30χ50 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55615)

bambacha 06-09-11 16:21

Κατασκευη ενυδρειου 115χ30χ50
 
Καλησπερα

αφου περασαν απο το μυαλο μου αρκετες σκεψεις, υστερα και απο το διαβασμα πολλων ποστ εδω στο φορουμ τελικα κατεληξα να ταιριαξω ενα ενυδρειο σε μια εσοχη που εχω στο σαλονι.
το μειονεκτημα ειναι το μικρο βαθος της εσοχης το οποιο ειναι 33 ποντοι.
οποτε το μεγιστο πλατος θα ειναι 30 ποντοι για να χωρουν να περασουν τα καλωδια και τα σωληνακια απο πισω.
αυτο το πλατος ειναι αρκετο για ενυδρειο? ή θα πρεπει να χαλασω λιγο το οπτικο αποτελεσμα μεγαλώνοντας το πλατος μερικους ποντους?
το μηκος θα ειναι 115 και το βαθος περιπου 50, ισως και κατι παραπανω.
τα λιτρα βγαινουν 172 με 30 ποντους πλατος τα οποια μου ειναι αρκετα.

σε μια τετοια κατασκευη απ'οτι εχω διαβασει χρειαζομαστε τζαμι 8αρι ή 10αρι και κοντρες.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 06-09-11 16:29

Το πλατος θα σε βολεψι στο στισιμο του ενειδρυου εσοτερικα, ειναι καλο για αυτο.Σιν τα λιτρα που οσο πιο πολα τοσο καλιτερα και για σενα και για τα ψαρια σου αλλα και θα εχεις πιο πολες επιλογες.:pΑμα βαλις και το παχος των νζαμιον θα εισαι πιο κατο σε λιτρα.καλι σινεχια.

irongud 06-09-11 16:40

χααχ λαγονησι? εισαι 5 λεπτα απο το σπιτι μου αναβυσσο μενω! δες αυτο πρωτα και μετα μιλαμε http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55612

Γιαννης Μ5 06-09-11 21:07

Κατα την γνωμη μου αν μπορεις δωσε λιγο φαρδος στο ενυδρειο ακομα.Οι 28 χονδρικα ποντοι(εσωτερικα) σε περιοριζουν καπως,ειδικα σε φυτεμενο.Αν παλι δεν μπορεις,προχωρα το οπως το σκεφτεσαι και βλεπεις.

Ορέστης 13-09-11 20:14

Μια άλλη λύση είναι να κολλήσεις τα πλαινά τζάμια από έξω και όχι πάνω στη βάση.Έτσι θα έχεις τα 30εκ της βάσης!Βέβαια με αυτό τον τρόπο χάνεις 1εκ(10χιλ τζάμι) του χώρου για καλώδια ή 0,8εκ(για 8χιλ τζάμι)Μπορείς να βάλεις τα καλώδια στο πλάι ή δεν γίνεται?

καλή συνέχεια :smt069

delta66 14-09-11 00:40

Οταν εχουμε μικρη επιφανεια νερου καλο ειναι να εχουμε και λιγοτερα λιτρα, αφου δεν γινεται επαρκης οξυγονωση του νερου, λογω της μειωσης της ανταλλαγης αεριων.
Γιαυτο χρειαζεται η αρμονια στις διαστασεις.
Πχ το πιο αποτυχημενο ενυδρειο ειναι αυτο το ενυδρειο-καδρο που υπαρχει

Το ενυδρειο δεν πρεπει να βγαινει εκτος βασης γιατι θα ανοιξει πιο ευκολα.

bambacha 16-09-11 19:08

Διαβαζοντας ολες αυτες τις μερες στο φορουμ για τις διαστασεις και οχι μονο τελικα θα το κανω πιο πλατυ και ας μου καθετε στο ματι που θα προεξεχει λιγο απο αυτη την εσοχη. θατο συνηθισω
σιγουρα ομως δεν θα το κανω πανω απο 40 ποντους.
ετσι οι διαστασεις θα ειναι 110χ40χ50, 220λ
το υψος καλο ειναι ή να το αλλαξω?
η βαση θα γινει ιδιοκατασκευη με μελαμινη

delta66 17-09-11 00:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bambacha (Μήνυμα 618714)
Διαβαζοντας ολες αυτες τις μερες στο φορουμ για τις διαστασεις και οχι μονο τελικα θα το κανω πιο πλατυ και ας μου καθετε στο ματι που θα προεξεχει λιγο απο αυτη την εσοχη. θατο συνηθισω
σιγουρα ομως δεν θα το κανω πανω απο 40 ποντους.
ετσι οι διαστασεις θα ειναι 110χ40χ50, 220λ
το υψος καλο ειναι ή να το αλλαξω?
η βαση θα γινει ιδιοκατασκευη με μελαμινη

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 618016)
Το ενυδρειο δεν πρεπει να βγαινει εκτος βασης γιατι θα ανοιξει πιο ευκολα.

Δεν το ειδαμε αυτο μαλλον :rolleyes::rolleyes:

κ.ω.σ.τ.α.ς. 17-09-11 01:24

Και να μιν βγενι αλλα και να κολισις ενα κοντρα πλακε στι βασι με σιλικονι για σιγουρια, απο 12χιλιοστα και πανο.Και κολας και τενια στο χρομα της βασις και δεν ξεχοριζι καθολου, γιρο γιρο.Αν μπορις δοσε και αλλο υψος θα το χριαστις.

delta66 17-09-11 01:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 618801)
Και να μιν βγενι αλλα και να κολισις ενα κοντρα πλακε στι βασι με σιλικονι για σιγουρια, απο 12χιλιοστα και πανο.Και κολας και τενια στο χρομα της βασις και δεν ξεχοριζι καθολου, γιρο γιρο.Αν μπορις δοσε και αλλο υψος θα το χριαστις.

:smt023
Και αναμεσα στο κοντρα πλακε και στο τζαμι οπωσδηποτε φελιζολ

κ.ω.σ.τ.α.ς. 17-09-11 02:06

Δεν χριαζετε φελιζολ αυτη τη δουλια θα την κανι η σιλικονι,διλαδι να βαλι παντου στον πατο να κολισι καλα ενα σομα γιαλι με ξιλο.Ακομα και να το χτιπισι απο μεσα να μιν σπασι το νζαμι του.

irongud 17-09-11 02:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 618813)
Δεν χριαζετε φελιζολ αυτη τη δουλια θα την κανι η σιλικονι,διλαδι να βαλι παντου στον πατο να κολισι καλα ενα σομα γιαλι με ξιλο.Ακομα και να το χτιπισι απο μεσα να μιν σπασι το νζαμι του.

εισαι εντελως λαθος φιλαρακι. και αν θελει να βγαλει το ενυδρειο απο τη βαση τι να κανει παρει κομπρεσερακι η σφυροκαλεμο? αν δεν ξερεις κατι μην μπερδευεις τον κοσμο
δεν υπαρχει καποιο νοημα το ενυδρειο να εχει ενα ξυλο κολλημενο κατω του καθως το ενα ξυλο με το αλλο θα γλυστρανε σε ενα σεισμο ντουπ! παρτο κατω.

bambacha 17-09-11 19:03

Εννοειτε πως η βαση θα γινει οσο ειναι και το ενυδρειο. δεν προκειτε να προεξεχει μονο το γυαλι!
ενδιαμεσα φελιζολ 3 ποντων να βαλω?

για το υψος δεν πηρα απαντηση για τους 50 ποντους

κ.ω.σ.τ.α.ς. 18-09-11 00:32

Να βαλεις και ενδιαμεσα φελιζολ και να το κανις πιο ψιλο αν σε περνι εγω το τελευταιο που εφτιαξα το εκανα 67ποντους και το χερι μου φτανι ισα ισα στο βυθο,τορα αποφασησε μονος σου.Και επειδη το εκανα νταμαρι του κολισα απο κατο το κοντρα πλακε θαλασις για εχτρα σιγουρια γι το πολι βαρος απο πετρες που εβαλα ,και ειταν μια προσοπικι επιλογι,και εβαλα εκι που παται ξιλο με ξιλο πολα αντιολισθιτικα πατακια σιλικονις που πιρα σε καταστιμα εργαλιον,αυτα.

Dream Waters 20-09-11 10:02

NA ΜΗΝ κολλησεις το ενυδρειο πανω σε ξυλο.
Τα κενα που θα αφησει η σιλικονη θα παγιδευσουν αερα ο οποιος μπορει να αποβει μοιραιος για το πατο του ενυδρειου σου.
Το χω δει απο κοντα το εργο

κ.ω.σ.τ.α.ς. 20-09-11 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters (Μήνυμα 619365)
NA ΜΗΝ κολλησεις το ενυδρειο πανω σε ξυλο.
Τα κενα που θα αφησει η σιλικονη θα παγιδευσουν αερα ο οποιος μπορει να αποβει μοιραιος για το πατο του ενυδρειου σου.
Το χω δει απο κοντα το εργο

Καμια αντιρισι;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01821 seconds with 10 queries