Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Χαρεμι labidochromis caeruleus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55061)

irongud 10-08-11 09:38

Χαρεμι labidochromis caeruleus
 
θα βαλω 5 ατομα στα 250αρι μου. τα ψαρια που βρηκα ειναι ενηλικα οποτε φυλο ξεχωριζεις. στα 5 ψαρια καλο ειναι να βαλω 2α και 3θ η 1α και 4θ?
υποψιν θα μπει και μια πενταδα μαινγκανο (μωρα ομως) δεν ξερω αν παιζει ρολο...

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 10-08-11 10:06

1 αρσενικο

\/ag 10-08-11 10:31

Παντελή να σου επισημάνω οτι τα ψάρια που λες είναι πάρα πολλά για 250 λίτρα μεικτά και 1 μ μήκος...(να ξέρεις οτι τα καθαρά σου λίτρα θα είναι γύρω στα 200 αν το γεμίσεις πέτρα)

Αν πάρεις 5 ενήλικα labido(1m+4f) να ξέρεις οτι στο πρώτο 2μηνο θα έχεις τόσες γέννες που θα χρειάζεται να βγάλεις ψαράκια απτο ενυδρείο λόγω υπερπληθυσμού..
Αυτό δεν είναι κακό αλλά στο λέω γιατί θέλεις να βάλεις και maingano!Τα θεωρώ πολλά τα ψάρια..είχα maingano και σου λέω οτι είναι πολύ δραστήρια και αρκετά επιθετικά κατά την αναπαραγωγή!Αν θες να τα κρατήσεις μόνο όσο θα είναι μικρά οκ..μετά δεν νομίζω οτι θα σου βγει το εγχείρημα με 8-9 ενήλικα ψάρια,2 ειδών,στα λίτρα και το μήκος σου..:(

Εγώ θα σου πρότεινα ή μόνο τα 5 labido ή μόνο ένα χαρέμι maingano..ή αν θες να το προσπαθήσεις βάλε απτο κάθε είδος 1α + 2θ,σύνολο 6 ψάρια..και με παρατήρηση θα δεις πως θα πάει..

Καλή αρχή..:smt023


Υ.Γ..για τα labido πρόσεξε,όταν λες ενήλικα τι μέγεθος έχουν;;για τον διαχωρισμό στο λέω...

irongud 10-08-11 11:04

μα τα μικρα θα τα δινω δε θα μπορω να κραταω μεγαλο πλυθησμο αυτο το ξερω ετσι κι αλλιως. δε με ευχαριστει species ενυδρειο φιλε vag γιαυτο αποφασισα 2 ειδη. τα λαμπιντο ειναι απο φιλο στο φορουμ σε ηλίκια αναπαραγωγης απο οτι μου ειπε ακριβως δεν ξερω...

\/ag 10-08-11 11:29

Αν θες 2 είδη,για μένα,καλύτερα να αρκεστείς σε μικρότερο αριθμό θηλυκών τότε..

Και με 2 θηλυκές ειδικά στο χαρέμι των labidos μια χαρά θα είσαι..να μην είναι και τόσο συχνές οι γέννες γιατί πίστεψε με είναι μεγάλη φασαρία να πιάνεις τα μικρά απτο ενυδρείο!

irongud 10-08-11 12:03

αν δω τα σκουρα βαζω συνοδοντις αναποδο και ησυχασα :)

\/ag 10-08-11 14:26

Χαχα..δεν είναι λύση αυτη όμως..

Με synodontis δεν θα δεις ποτε γέννα!δεν είπα αυτο εγω..αλλα να μην ταλαιπορηθεις εσυ κ το σύστημα σου με τα πολλα ψαράκια!γιατί άλλο 2 θηλυκες κ άλλο 4..και ειδικά με άλλο ένα χαρεμι που θες να βάλεις εσυ!

Εγω θα ξαναπώ πάντως πως 9-10 ψάρια είναι πολλα..όταν ενηλικιωθουν κ τα maingano θα το καταλάβεις κ μόνος σου..

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 10-08-11 14:57

Και εγω θα συμφωνησω με τον Vag,απο 2 θηλυκες φτανουν.Οι συνοδοντιδες ειναι κοπαδοψαρα,και για να τα χαρεις πρεπει να βαλεις μια πενταδα +,αλλιως δεν θα τον βλεπεις καθολου,γιατι ειναι νυχτοβια ζωα.

vag0s 11-08-11 22:25

Aν θες να βάλεις 2 είδη, πας σε 1+3 αυστηρά και από τα 2 είδη και με προσοχή στο στήσιμο. Μόνο έτσι. Αλλά αφού λες ότι τα maingano είναι μικρά δεν ξεχωρίζουν. Δεν θα το έκανα. Επίσης για τα labido δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος για το φύλο τους, μόνο αν τα δεις μπουκωμένα.

\/ag 12-08-11 00:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag0s (Μήνυμα 611975)
Aν θες να βάλεις 2 είδη, πας σε 1+3 αυστηρά και από τα 2 είδη και με προσοχή στο στήσιμο. Μόνο έτσι. Αλλά αφού λες ότι τα maingano είναι μικρά δεν ξεχωρίζουν. Δεν θα το έκανα. Επίσης για τα labido δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος για το φύλο τους, μόνο αν τα δεις μπουκωμένα.

Βάγγο δεν συμφωνώ με αυτό..με το 'αυστηρά' δηλαδή!Απλά το 1+3 είναι το προτεινόμενο..δεν είπα για 1+1 βέβαια!Αλλά προσπαθούμε να του δώσουμε λύσεις για τα λίτρα και για αυτά που θέλει..

Με τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ απόλυτα!!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 12-08-11 01:23

Πιγενε για ενα ειδος 1+4 το δικομου που ειναι λιγο πιο μεγαλο τελικα κατελιξα σε ενα ειδος,γιατι δεν γινοταν αλιος απλος ψαξτο λιγο πιο ειδος θελις δεν επιβιονουν δυο ειδι σε τοσα λιτρα θα πρεπι να βαλις πολες μα πολες πετρες για κριψονες και δεν θα φτανουν ,και θα μιοσις τα λιτρα σου. Τα μεινγγανο θα τα εξοθισουν τα λαμπιντο αν δεν εχουν πολες κριψονες θα τα βλεπις στης γωνιες καπια.:)μονο μπουκομενα ξεχοριζουν θιλικα αλιος δεν:rolleyes:

vag0s 12-08-11 07:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 611992)
Βάγγο δεν συμφωνώ με αυτό..με το 'αυστηρά' δηλαδή!Απλά το 1+3 είναι το προτεινόμενο..δεν είπα για 1+1 βέβαια!Αλλά προσπαθούμε να του δώσουμε λύσεις για τα λίτρα και για αυτά που θέλει..

Με τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ απόλυτα!!

Εγώ το είπα επειδη ειναι 1 μέτρο μήκος! :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01544 seconds with 10 queries