Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   SΟS - Πλάτυ που τινάζεται (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53965)

faceck 22-06-11 18:37

SΟS - Πλάτυ που τινάζεται
 
έπαιδια χρειαζομαι βοηθεια..μολις αλλαξα το φιλτρο και εβαλα το μεγαλυτερο έβαλα τα υλικα του παλιου στο καινουριο (το μπολιασα) και το εβαλα σε λειτουργεια..έκανα αλλαγη νερου και εβαλα αντιχλωριο 2πλη ποσοτητα και βακτηρια εμποριου για πιο γρηγορο πολλαπλασιασμο..και τωρα στο θεμα..βλεπω ενα πλατυ και παει και τιναζετε πανω στα φυλλα μιας ανουμπιας..και απο τι ξερω ειναι λογω αμμωνιας? τι να κανω?

in the pond 22-06-11 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 601893)
έπαιδια χρειαζομαι βοηθεια..μολις αλλαξα το φιλτρο και εβαλα το μεγαλυτερο έβαλα τα υλικα του παλιου στο καινουριο (το μπολιασα) και το εβαλα σε λειτουργεια..έκανα αλλαγη νερου και εβαλα αντιχλωριο 2πλη ποσοτητα και βακτηρια εμποριου για πιο γρηγορο πολλαπλασιασμο..και τωρα στο θεμα..βλεπω ενα πλατυ και παει και τιναζετε πανω στα φυλλα μιας ανουμπιας..και απο τι ξερω ειναι λογω αμμωνιας? τι να κανω?

Είναι αδύνατον να σου ανέβει τόσο επικίνδυνα η αμμωνία και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Εκτός βέβαια αν οι μετρήσεις σου δεν ήταν εντάξει από πριν!

faceck 22-06-11 19:16

οχι μια χαρα ηταν οι μετρησεις μου απο πριν..μηπως επειδη αγχωθηκαν λογω αλλαγης? και γενικα εγιναν κατι μικροατυχηματα και αργησα να βαλω το φιλτρο κανα 40 λεπτο...

in the pond 22-06-11 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 601907)
οχι μια χαρα ηταν οι μετρησεις μου απο πριν..μηπως επειδη αγχωθηκαν λογω αλλαγης? και γενικα εγιναν κατι μικροατυχηματα και αργησα να βαλω το φιλτρο κανα 40 λεπτο...

Μην αγχώνεσαι...

faceck 22-06-11 19:28

οκ ευχαριστω!

kesanis 22-06-11 20:33

Μην τρελένεσε. Τα αρσενικά πλάτυ το κάνουν αυτό. Κάτι σαν οριοθέτηση περιοχής, ένα πράγμα? Παιχνίδι, ίσως? Το κάνουν και τα δύο αρσενικά μου. Το ένα αρσενικό δηλαδή, γιατί το άλλο δεν μου φαίνεται και τόσο φανατικό!:D
Για να δω απογόνους πλάτυ, έπρεπε να πάρω τον καινούργιο!
Άσχετο πράγμα όμως.

Και τα δύο αρσενικά μου λοιπόν, το κάνουν. Αλλά μόνον πάνω στα φυτά. Όχι στις πέτρες.

faceck 22-06-11 21:49

και εμενα μονο ο ενας πλατυς το κανει μονο...απλα ανυσηχησα γιατι φοβηθηκα για αμμωνια οπως ειπα..τελικα ολα καλα με ολα ταψαρια απλα στρεσσαριστηκαν λιγο με την αλλαγη φιλτρου κτλπ..

delta66 22-06-11 21:55

Εκανες τεστ αμμωνιας?

faceck 22-06-11 22:01

δυστηχως δεν εχω νο2 ομως 0 και γενικα το τεστ κανονικα νο3 10 κτλπ τα ιδια με τις αλλες φορες..

delta66 23-06-11 00:31

Πως ξερεις οτι τo τιναγμα στα φυτα ειναι καποιο σημαδι στρες απο αμμωνια στο νερο?
Ουτε σε 40 λεπτα μπορεις να παθεις ζημια σε κλειστο φιλτρο.
Τσαμπα αγχος.
Με ενα τεστακι θα ειχες ξεμπερδεψει.

akoulis 23-06-11 03:01

γεια σας παιδια:)εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι φταιει η αμμωνια.αλλα το περιεργο ειναι οτι δεν εχουν γινει καν μετρησεις:smt120.πως βγαινει το συμπερασμα;;:confused::confused:

in the pond 23-06-11 07:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 601983)
γεια σας παιδια:)εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι φταιει η αμμωνια.αλλα το περιεργο ειναι οτι δεν εχουν γινει καν μετρησεις:smt120.πως βγαινει το συμπερασμα;;:confused::confused:

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έχουμε μετρήσεις, δεν μπορούμ να είμαστε σίγουροι. Αυτό το λέω για την περίπτωση όπου το προηγούμενο φίλτρο δεν ήταν στρωμένο, γιατί να άλλαξε κάτι τόσο γρήγορα απλά από τη μεταφορά, δεν τείθεται θέμα συζήτησης καν!

Τίναγμα ψαριών γες γίνεται μόνο με την αμμωνία. Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες, χωρίς πάντα να είναι κάτι κακό. Όπως και να' χει.;)

delta66 23-06-11 08:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 601990)
Τίναγμα ψαριών γες γίνεται μόνο με την αμμωνία. Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες, χωρίς πάντα να είναι κάτι κακό. Όπως και να' χει.;)

Μαλλον για ορθογραφικο λαθος μου φαινεται αυτο. Yeς of course :cool:

in the pond 23-06-11 08:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 601997)
Μαλλον για ορθογραφικο λαθος μου φαινεται αυτο. Yeς of course :cool:

ΟΗ!! yes of course...:D αντικαταστείστε τη λέξη με δεν...;)

faceck 23-06-11 15:18

παιδια το προηγουμενο φίλτρο ήταν στρωμμένο απλα το μπόλι που έβαλα στο καινούριο φίλτρο απο το παλιό ήταν μετρημμένα 20 σεποράξ... μήπως γι αυτό?

delta66 23-06-11 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 602123)
παιδια το προηγουμενο φίλτρο ήταν στρωμμένο απλα το μπόλι που έβαλα στο καινούριο φίλτρο απο το παλιό ήταν μετρημμένα 20 σεποράξ... μήπως γι αυτό?

Απο τη στιγμη που δεν αυξησες την ιχθυοφορτωση, και τα 20 κομματια σιποραξ εφταναν για τη βιολογικη φιλτρανση στο ενυδρειο, θα φτανουν και τωρα.

kesanis 23-06-11 17:29

Βέβαια καλό θα είναι να πάρεις ένα τεστάκι για αμωνία. Αν και το φίλτρο έχει τόσα περιθόρια που δύσκολα θα δεις κάτι μετρήσιμο. Ακόμα και να σου ψωφήσει ψάρι (φτου, φτου, φτου) και να μην το καταλάβεις.

faceck 23-06-11 17:45

το ξερω Χρηστο ότι χρειαζομαι τεστακι αλλα 20 ευρω απο εδω 20 ευρω απο εκει εχω δωσει ασε να μην πω ποσα λεφτα για ενα 60 ενυδρειο δηλαδη σε λιγο θα πουλησω και το σπιτι μου για να εχω ενυδρείο :smt120:smt120:smt120:smt073:smt108(και να ζουσα εγω σε τετοιο ενυδρειο παραδεισος θα ήταν :D)
σοβαρα τωρα μου εχουν φυγει πολλα λεφτα λιγο επειδη ειμαι υπερκαταναλωτικος λιγο επειδη θέλω να ζουν καλα τα ψαρακια..και σκεφτομαι τωρα που θελω να παρω 240 ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΔΩΣΩ?? αυτα...

Tsagos 23-06-11 20:40

wellcome to the club!


ΥΓ. Κανε ενα θαλασσινό :Ρ

kesanis 23-06-11 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 602188)
το ξερω Χρηστο ότι χρειαζομαι τεστακι αλλα 20 ευρω απο εδω 20 ευρω απο εκει εχω δωσει ασε να μην πω ποσα λεφτα για ενα 60 ενυδρειο δηλαδη σε λιγο θα πουλησω και το σπιτι μου για να εχω ενυδρείο :smt120:smt120:smt120:smt073:smt108(και να ζουσα εγω σε τετοιο ενυδρειο παραδεισος θα ήταν :D)
σοβαρα τωρα μου εχουν φυγει πολλα λεφτα λιγο επειδη ειμαι υπερκαταναλωτικος λιγο επειδη θέλω να ζουν καλα τα ψαρακια..και σκεφτομαι τωρα που θελω να παρω 240 ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΔΩΣΩ?? αυτα...


Εχμμμ!!!

Τι να πω! Δίκιο έχεις. Όλοι λίγο πολύ, τα έχουμε ακουμπήσει. Τουλάχιστον φτιάχνουμε κάτι όμορφο που μας ηρεμεί.:smt033

Κάπου εκεί ανάμεσα, στρίμωξε και το τεστάκι. Είναι το πιο φτινό άλλωστε, από τα τρία.

240 ε?? Ανοίγεσε στα βαθιά! Άντε με το καλό!:smt023

faceck 23-06-11 21:33

ευχαριστω παιδια..ναι σιγουρα θα παω στο 240 και μαλλον tsago σε θαλασσινο !

Υ.Γ. ποιος αλλαξε τον τίτλο του θρεντ? (ειχα γραψει απλα SOS χωρίς το ''κουνιστο πλατυ'')

halvas69 23-06-11 23:33

Εγώ το άλλαξα με ολίγη από χαβαλέ.
Καλό είναι οι τίτλοι να είναι σαφείς ως προς το πρόβλημα για διευκόλυνση όλων μας.
Ένα σκέτο SOS δεν προσφέρει τίποτα.
Καλύτερα έτσι ε ;

faceck 24-06-11 06:55

καλυτερα ετσι :D απλα και εγω πανω στον πανικο μου εκεινη την στιγμη μου βγηκε αυθορμητα :grin::grin:

in the pond 24-06-11 08:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 602420)
καλυτερα ετσι :D απλα και εγω πανω στον πανικο μου εκεινη την στιγμη μου βγηκε αυθορμητα :grin::grin:

Ο πανικός δεν πρέπει να είναι μέρος του χόμπυ μας. Απόβαλέ τον.;) Συνήθως πάνω στον πανικό γίνονται και τα μεγαλύτερα λάθη, έτσι?

1. Ξέρεις τι θα πει να είσαι τριήμερη άσκηση,
2. να σε πάρει τηλέφωνο η γυναίκα σου, λέγοντας σου ότι το ενυδρείο χάνει νερό από τη βάση
3. να απέχεις μιαμιση ώρα οδήγηση από το σπίτι
4. να προσπαθήσεις να πείσεις το Διοικητή για το πιο πάνω ώστε να πάρεις άδεια 2-3 ωρών?
5. και την ίδια στιγμή οι άλλοι εφέδροι, μόνο καραβάνες να μη σου ρίξουν από τις πλάκες!:D

Το πιο πάνω παράδειγμα είναι αληθινό και το' ριξα στο τραπέζι για να ευθυμήσεις και να πεις υπάρχουν και χειρότερα. Μην αγχώνεσαι λοιπόν!;)

faceck 24-06-11 15:12

χαχαχα σωστος in the pond..που θα παει θα τα μαθοω και δεν θα αγχωνομαι τοσο..ποσες μερες έχεις να απολυθεις? (ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ? ):D:D
πλακα σου κανω εγω μολις πριν 2 μηνες απολυθηκα :):):) ΛΕΛΕΕΕ

Λάζαρος 24-06-11 16:02

φοβερη κατασταση in the pond:p:D

τελικα κουπι;

in the pond 24-06-11 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος (Μήνυμα 602565)
φοβερη κατασταση in the pond:p:D

τελικα κουπι;

Υπόψην ότι έξτρα ενυδρείο δεν είχα και έκλεισα ένα μεταχειρισμένο μέσω τηλεφώνου, κατά τη διάρκεια της οδήγησης προς το σπίτι...

Τί να λέω τώρα...oύτε σε σενάριο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02327 seconds with 10 queries