Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   γέννα albino corydoras... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53881)

petraras 19-06-11 15:46

γέννα albino corydoras...
 
6 Συνημμένο(α)
Πριν δυο εβδομάδες μου γέννησαν τα corydoras μου.. τα αυγά τα έβαλα σε ένα 20 λίτρο το οποίο το γέμισα 10 πόντους νερό από το ενυδρείο που ειχα τα cory και έβαλα ένα φίλτρο μικρο που είχα. Τα αυγά έσκασαν σε 4-5 μέρες , στην αρχή τα τάιζα με baby food της wave και τώρα ρίχνω και super tabin b
Αλλαγές νερού κάνω κάθε τρεις μέρες με νερό βρύσης με αντιχλωριο..

bokostas 19-06-11 16:03

Nα σου ζήσουν τα μικρούλια.:smt041 Πρόσεχε το τάϊσμα, μου φαίνεται ότι μένει μπόλικη τροφή στον πάτο, να μη σηκώσει αμμωνία.
Και κράτα μου 5-6 πιτσιρίκια αν αποφασίσεις να τα δώσεις.:p

petraras 19-06-11 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 600924)
Nα σου ζήσουν τα μικρούλια.:smt041 Πρόσεχε το τάϊσμα, μου φαίνεται ότι μένει μπόλικη τροφή στον πάτο, να μη σηκώσει αμμωνία.
Και κράτα μου 5-6 πιτσιρίκια αν αποφασίσεις να τα δώσεις.:p

Ευχαριστώ πολύ… όντως βάζω μπόλικη τροφή αλλά τα αφήνω να φανέ και μετά από λίγο η τροφή που μένει την καθαρίζω με μια σύριγγα .. φυσικά και θα κρατήσω είναι γύρω στα 40 με 50 μπορεί και παραπάνω και δεν νομίζω να τα δώσω όλα.. μακάρι να μου ζησουν

Tsagos 19-06-11 17:37

Να σου ζήσουν τα μωρακια ! :)

beat89 19-06-11 17:41

Την τροφη κανε την οσο πιο πουδρα γινεται.
Οσο για αλλαγες νερου καλο θα ηταν να κανεις πιο συχνα.
Επισης,να προσεχεις την θερμοκρασια της αλλαγης.
Να σου ζησουν...:D

Apollwnas 19-06-11 18:37

Σου γεννησαν σε νερο βρυσης??Σε τι συνθηκες νερου τα εχεις αμα ειναι να προσπαθησουμε και μεις καμια αναπαραγωγη.

manos_samos 19-06-11 21:13

Να σου ζησουν!!! Εμενα τα δικα μου ολο κυνηγιουνται αλλα αυγα δεν ειδα ποτε.. Περιπου τι μεγεθος εχουν οι γονεις?

petraras 19-06-11 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 601042)
Να σου ζησουν!!! Εμενα τα δικα μου ολο κυνηγιουνται αλλα αυγα δεν ειδα ποτε.. Περιπου τι μεγεθος εχουν οι γονεις?

τα εχω ενα χρονο περιπου και είναι γύρω στους 3 με 4 πόντους…. Εμένα γεννούσαν συνέχεια πριν το καλοκαίρι!!! αλλά τότε τα έβαζα σε γεννήστρα μεσα στο ενυδρείο έβγαζαν ουρίτσες, ζουσαν για καμια εβδομάδα και μετα εξαφανιζόντουσαν…. Μαλλον επειδή είναι γεννήστρα με δίχτυ και θα τα τσιμπούσαν απο διπλα τα αγγελόψαρα. Πρωτη φορά τα εβαλα σε μικρο ενυδρείο …Αρα το χειμώνα θα γεμίσω ψαράκια!!!!

beat89 19-06-11 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 601015)
Σου γεννησαν σε νερο βρυσης??Σε τι συνθηκες νερου τα εχεις αμα ειναι να προσπαθησουμε και μεις καμια αναπαραγωγη.

Εμένα τα αενεους σε νερό βρύσης γεννούσαν συνέχεια.

manos_samos 19-06-11 21:45

και εμενα το ιδιο μεγεθος εχουν... εκανες αυτο που λενε με τις συχνες αλαγες για να τα ''σπρωξεις'' να ζευγαρωσουν ή απο μονα τους??... γιατι εγω κανω καθε μερα απο μια μικρη αλαγη νερου 5-10% του νερου εδω και 6 μερες και κυνηγιουνται αλλα δεν βλεπω αυγα... ειναι αρκετα εμφανη??? επειδη αν δεν φαινονται ευκολα μπορει και να εκαναν και να μην το πηρα χαμπαρι..

petraras 19-06-11 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 601049)
και εμενα το ιδιο μεγεθος εχουν... εκανες αυτο που λενε με τις συχνες αλαγες για να τα ''σπρωξεις'' να ζευγαρωσουν ή απο μονα τους??... γιατι εγω κανω καθε μερα απο μια μικρη αλαγη νερου 5-10% του νερου εδω και 6 μερες και κυνηγιουνται αλλα δεν βλεπω αυγα... ειναι αρκετα εμφανη??? επειδη αν δεν φαινονται ευκολα μπορει και να εκαναν και να μην το πηρα χαμπαρι..

Ναι ειναι αρκετα εμφανη και εύκολα το παίρνεις γραμμή όταν ζευγαρώνουν ….. το ένα πηγαίνει δεξιά αριστερά σε όλο το ενυδρείο και κα να δυο ακλουθούνε (περιπου)!!:D:D:D:D:D

mikeepidio 20-06-11 02:37

Nα σου ζήσουν τα κορυδοράκια:)

HLIASKR 20-06-11 08:08

Να σου ζησουν!

petraras 23-06-11 21:25

2 Συνημμένο(α)
δειτε τα πως πολεμανε για να επιβιωσουν..
μου θυμιζουν εμενα οταν ημουνα παρα μα παρα παρα πολυ μικρος(δεν ξερω αν με καταλαβενετε :D:D:D:D:D)

HLIASKR 24-06-11 18:12

Ποια cory ειναι?

dimitrios 24-06-11 18:43

να σου ζησουν, παλια ειχα πετυχει γεννα αλλα καθε μερα εχανα και μερικα μεχρι που τα εχασα ολα, πιθανον απο αμμωνια, προσεχε!!!

petraras 24-06-11 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 602621)
Ποια cory ειναι?

albino corydoras (τα ασπρα)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 602642)
να σου ζησουν, παλια ειχα πετυχει γεννα αλλα καθε μερα εχανα και μερικα μεχρι που τα εχασα ολα, πιθανον απο αμμωνια, προσεχε!!!

μετα απο ποσο καιρο τα εχασες? εμενα ειναι η τριτη εβδομαδα και παω για τεταρτη

dimitrios 24-06-11 18:55

σε 2 εβδομαδες

HLIASKR 24-06-11 19:06

Η αρχη ειναι η δυσκολη πιστευω!

petraras 27-06-11 18:54

Τα korydoras μου είναι περίπου 4 εβδομάδων έχουν φτάσει περίπου τον ένα πόντο
Α) το ενυδρείο που τα έχω είναι 20 λίτρα και το γέμισα γύρω στους 10 πόντους υψος , επειδή είναι πολλά τα ψαράκια και τα βλέπω να κολυμπάμε μια χαρά, μήπως πρέπει να το γεμίσω περισσότερο με νερο?
Β) πότε μπορώ να τα βάλω στο κανονικό μου ενυδρείο?

beat89 27-06-11 20:01

Γεμισε το κ αλλο.
Το ποτε θα τα βαλεις στο κυριως ενυδρειο εξαρταται απο τους συγκατοικους τους.
Να ειναι αρκετα μεγαλα ετσι ωστε να μην κινδυνευουν.

mac32 28-06-11 13:50

Μπράβο μπράβο...
ενας χαζομπαμπας ακόμα :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01784 seconds with 10 queries