Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μονομαχος επιτεθηκε σε ανυπερασπιστο νεογεννητο σαλιγκαρι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53624)

Da Gypsy Fish 10-06-11 10:36

Μονομαχος επιτεθηκε σε ανυπερασπιστο νεογεννητο σαλιγκαρι
 
ΣΟΚ στην κοινη γνωμη εχει προκαλεσει γεγονος που ελαβε χωρα χθες βραδυ σε 30λιτρο ενυδρειο στο Αιγαλεω!

Ο νεος μου μονομαχος,ο Λεωνιδας, με μια αστραπιαια θορυβωδη κινηση την επεσε σε ενα πολυ μικρο σαλιγκαρι-λαθρεπιβατη.

Το κρατουσε με το στομα του απο το καβουκι αναποδα και μετα απο λιγο το πεταξε!

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Ειδε οτι δε μπορει να το φαει κ το παρατησε ή το ρουφηξε οπως οι Κρητικοι και μετα απλα πεταξε το καβουκι του?

Μαζεψα αλλα 2-3 σαλιγκαρ απο μεσα μην εχουν την ιδια τυχη κ μη πνιγει κ ο λεο

Apollwnas 10-06-11 10:45

Σε πιο δελτιο το ειπαν????:D:D:D

Maverick 10-06-11 12:14

Είναι συνηθισμένη εκδήλωση βίαιης συμπεριφοράς από τους μονομάχους προς τα σαλιγγάρια :D. Μερικοί δεν τους δίνουν σημασία, άλλοι τα ταράζουν στα χτυπήματα ;)

Da Gypsy Fish 10-06-11 12:17

ναι,αλλα... το εφαγε ή απλα του επιτεθηκε??

δυο σαλιγκαρια ζεβρες που εχω μεσα, δεν τα εχει πειραξει μεχρι στιγμης...

zapatas 10-06-11 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Da Gypsy Fish (Μήνυμα 598326)
ναι,αλλα... το εφαγε ή απλα του επιτεθηκε??

δυο σαλιγκαρια ζεβρες που εχω μεσα, δεν τα εχει πειραξει μεχρι στιγμης...

και ουτε προκειται αν τα πειραξει τα ζεμπρα.. κσερουν ενα καμουφλαρονται καλα, και δεν εχουν μεγαλες κεραιες ωστε να τον προκαλουν!

Da Gypsy Fish 10-06-11 12:33

μα και οι λαθρεπιβατες μικροσκοπικοι ειναι και ουτε καν που φαινονται οι κεραιες τους!!

για αυτο υποθετω οτι τους περναει για φαγητο!! επειδη υπολογιζει οτι στο παρον μεγεθος τους χωρανε μια χαρα στο στομαχι του...

chemical mac 10-06-11 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 598327)
και ουτε προκειται αν τα πειραξει τα ζεμπρα.. κσερουν ενα καμουφλαρονται καλα, και δεν εχουν μεγαλες κεραιες ωστε να τον προκαλουν!

:smt120 :smt120 αν "κσέρουν"...γιατί όχι και "πειράκσει" ;;; :D :D :D

Maverick 10-06-11 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 598336)
:smt120 :smt120 αν "κσέρουν"...γιατί όχι και "πειράκσει" ;;; :D :D :D

Αυτά είναι κατάλοιπα από τα greeklish, το πα8αίνω συχνά κι εγώ :D

Δε νομίζω ότι το κάνει για να τραφεί απλά βρίκσει ενδιαφέρον στο να επιτίθεται σε κάτι που (ψιλο)κινείται.. Κόλλα το δάχτυλό σου στο τζάμι μπροστά του και θα αρχίσει να το περιεργάζεται ή και να του επιτίθεται :rolleyes:

akoulis 10-06-11 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 598336)
:smt120 :smt120 αν "κσέρουν"...γιατί όχι και "πειράκσει" ;;; :D :D :D

δηλαδη εγω που ειμαι ανορθογραφως δεν μπορω να πω την γνωμη μου;:smt089:smt022

Tsagos 10-06-11 15:20

γεια σου ρε Ακουλη! :) :) :)

akoulis 11-06-11 04:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 598386)
γεια σου ρε Ακουλη! :) :) :)

γεια σου ρε τσαγκο μαγκα:D:D:D

zapatas 17-06-11 02:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 598336)
:smt120 :smt120 αν "κσέρουν"...γιατί όχι και "πειράκσει" ;;; :D :D :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 598345)
Αυτά είναι κατάλοιπα από τα greeklish, το πα8αίνω συχνά κι εγώ :D

chemical εισαι αλητης:D:D
τωρα το ειδα...:smt082:smt082:smt082 ακομα γελαω!
και ναι εχει δικιο ο μαβερικ!!

ignatios1993 16-09-11 11:17

¨)
 
γεια σας παιδια! εχω ενα μονομαχο μπλε! και ενα κιτρινο σαλιγκαρακι! σε ενα 35λτ ενυδρειο με φιλτρο και ενα ζωντανο φυτο....υφαιστηογεννη αμμο και τα λοιπα...σημερα που εβαλα μεσα το σαλιγκαρακι ειδα να χαιδευει τον μονομαχο στο κεφαλι με το πλοκαμακι του! αλλα ο μονομαχος τα επαιξε και πηγε να το αρπαξει χωρις αποτελεσμα βεβαια....τι να κανω?? επισης το φιλτρο δινει το καθαρο νερο με μεγαλουτσικη πιεση! υπαρχει τροπος χωρις να αλλαξω το φιλτρο να χαμηλοσω την ροη του με καποια πατεντα?
ευχαριστω πολυ!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 598345)
Αυτά είναι κατάλοιπα από τα greeklish, το πα8αίνω συχνά κι εγώ :D

Δε νομίζω ότι το κάνει για να τραφεί απλά βρίκσει ενδιαφέρον στο να επιτίθεται σε κάτι που (ψιλο)κινείται.. Κόλλα το δάχτυλό σου στο τζάμι μπροστά του και θα αρχίσει να το περιεργάζεται ή και να του επιτίθεται :rolleyes:

φιλε μπορεις να με βοηθησεις?

douran_p 16-09-11 11:41

και μενα το κανει συχνα..... τα παιρνει στο στομα και μετα τα φτυνει..... αλλα εδω και μια βδομαδα εχει πρηστει λες και παει να σκασει..... πι8ανοτατα να εχει ντροπσι ή να καταπιε κανενα σαλιγκαρι μαζι με το καβουκι του

Maverick 16-09-11 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 618616)
και μενα το κανει συχνα..... τα παιρνει στο στομα και μετα τα φτυνει..... αλλα εδω και μια βδομαδα εχει πρηστει λες και παει να σκασει..... πι8ανοτατα να εχει ντροπσι ή να καταπιε κανενα σαλιγκαρι μαζι με το καβουκι του

Μπορεί να είναι απλή δυσκοιλιότητα, δοκίμασε να τον ταίσεις αρακά ζεματισμένο/βρασμένο για λίγα λεπτά και χωρίς τη φλούδα του. Μην ταίζεις άλλες τροφές για 2-3 μέρες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01686 seconds with 10 queries