Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   180 lt με δισκους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53565)

corsar7 08-06-11 15:09

180 lt με δισκους
 
2 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:jewel rio 180
Όγκος:180λτ
Κατηγορία:φυτεμενο με δισκους
Φυτά:ανουμπιες,βαλισνεριες
Ψάρια / Άλλα είδη:6 δισκοι,6 black neon,6 cardinals,apple snails
Διακοσμητικά υλικά:καφε χαλικι,3 ριζες,
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:jewel πλατη rock
Φωτισμός:μαμα(2 τ8,daylight-plant)
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:εξωτερικο φιλτρο 1400λ/ωρα
Θερμοστάτης:μαμα jewel
Λίπανση:υποστρωμα denerle
Παροχή CO2:οχι


Αλλαγές νερού:καθε 5-6 μερες το 30%-40%
Θερμοκρασία:29-31
Άλλες πληροφορίες:τυρφη

pantelos 08-06-11 15:13

πολυ ωραιο το ενυδρειο και τα ψαρακια σου μπραβο!!!αλλα να κανω μια παρατηρηση που μαλλον θα στο πουνε κιαλοι.....το ενυδρειο σου ειναι μικρο για δισκους!!αυτα τα ψαρια θελουν αρκετα λιτρα!!!αλλα ας μιλισουν και οι ποιο εμπειροι στο θεμα!!!:D:D

gianni zym 09-06-11 00:12

δεν ξερω πως να αρχισω, μιας και δεν ξερω αν δεχεσαι κριτικες.
τελος παντων καλη αρχη, αν ξεκινας τωρα με δισκους.
καλο χρωμα γενικα για δισκους.
λειπουν συνθηκες νερου, με τι μετρας.
χαλικι μειον.
θα εβγαζα μικρα ψαρακια για να κερδισω λιτρα.
θα μετραγα καθε 2 μερες το νερο μου για να δω τι και ποσες αλλαγες πρεπει να κανω.
καλη συνεχεια.

areti 09-06-11 01:24

Καλη αρχη
Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο ομως...
Θα πρεπει να οπλιστεις με υπομονη γιατι με τα ταισματα που θα πρεπει να κανεις τα νιτρικα θα ανεβαινουν στα υψη σε χρονο dt.
Τι θα εκανα στην θεση σου :
α καθημερινες αλλαγες 15-20 %, το πολυ μερα παρα μερα
β τακτικες μετρησεις No3
γ εκπαιδευση σε καποιο εμπιστο ατομο γιατι αλλιως δεν σε βλεπω να φευγεις διακοπες :)
δ θα μαζευα απο τωρα χρηματα για μεγαλυτερο ... το γιατι θα το δεις στην πορεια

Ολα αυτα τα λεω με φιλικη διαθεση ... για να σου δωσω να καταλαβεις εγω προσωπικα την πατησα στα διπλασια λιτρα απο τα δικα σου
Καλο κουραγιο

delta66 09-06-11 02:44

Το ξυλο πανεμορφο και πολυ χρησιμο σχημα για δισκους,
Δεν ξερω ομως αν φτανει ενα .... αλλα που να βαλεις και δευτερο ομως?
Φυλατο και για το μεγαλυτερο ενυδρειο που θα παρεις.;)

Οι πλατες μπορει να ομορφαινουν το ενυδρειο αλλα σου κοβουν λιτρα και τωρα χρειαζονται.

Εκφραζω τη διαμαρτυρια μου για τις θερμοκρασιες αφου η αρχη των απωλειων δειχνει την δυσκολια της διαβιωσης για τους καρδιναλιους.
Απο 29C ισον 2.5% απωλειες, εως και 31C ισον 25% απωλειες.

Ιδανικη θερμοκρασια για καρδιναλιους 24-28C

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...etrasubmit.jpg

MATERIAL AND METHODS

Cardinal tetra of 0.07 ± 0.002 g (mean ± SD) were collected from forest streams (igarapιs) of the mid Rio Negro basin located in the municipality of Barcelos, Amazonas State. Fish were transported to the laboratory in Manaus, Amazonas, where they were kept in 500 L holding tanks supplied with stabilized temperature (25 ± 1oC) and aerated water, regularly fed with a commercial fish diet for at least 4 weeks prior to the experiments. Bioassays to establish tolerance limits to pH, temperature, ammonia and nitrite were performed in four 40-L test chambers equipped with an air compressor and a thermostat bath. Twenty-four hours prior to the experiments, four groups of ten fish (10 per replicate) were transferred to test chambers where the water quality was preserved. For each test parameter, the experiments were conducted for over 96 hours, in which fish mortality was observed and water physical and chemical parameters were monitored.

Στοιχεια απο επιστημονικη ερευνα:
Sarah Ragonha de OliveiraI; Rondon Tatsuta Yamane Baptista de SouzaI; Ιrica da Silva Santiago NunesI; Cristiane Suely Melo de CarvalhoI; Glauber Cruz de MenezesI; Jaydione Luνz MarconII; Rodrigo Roubach; Eduardo Akifumi OnoI; Elizabeth Gusmγo AffonsoI

IInstituto Nacional de Pesquisas da Amazτnia, Coordenaηγo de Pesquisas em Aquacultura - CPAQ
IIUniversidade Federal do Amazonas, Departamento de Ciκncias Fisiolσgicas. Laboratσrio de Fisiologia

tsoum 09-06-11 03:20

Βαλε αλλους δεκα μεσα! :P

Πολύ όμορφο είναι! Φαντάζομαι τι θα εκανες σε παραπάνω λίτρα! Να το κοιτάξεις καποια στιγμη μελλοντικά! ;)

HLIASKR 09-06-11 07:14

Ομορφο το ενυδρειο σου!

dimitrios 09-06-11 10:30

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!! η πλατη ειναι πολυ καλη

vasilis4x4 09-06-11 12:01

Να το χαιρεσαι φιλε μου κατα αρχην, συντομα ομως θα καταλαβεις οτι το ενυδρειο σου ειναι ακαταλληλο για δισκους !!!

Οι δισκοι ζουν σε ομαδες που σημαινει λιτρα, ριζες και λευκη αμμο !!!
Απο φυτα καμμια anubia η εχινοδορο στους 29 C

corsar7 09-06-11 14:24

καποια στιγμη θα το παρω το μεγαλυτερο που θα μου παει!!!thanks για συμβουλες και καλα λογια.το ενυδρειο ειναι με δισκους απο την πρωτοχρονια και διαβαζοντας πολυ εδω μεσα προσπαθω να τους κανω οσο πιο ανετο περιβαλλον γινεται.απλα να πω οτι δεν ξερω πως αλλα νιτρικα και νιτρωδη δεν εχω δει ποτε και μετραω μια φορα την εβδομαδα με υγρα τεστ της sera και με παραξενεψε αυτη η μελετη για τους καρδιναλιους.....τους εχω κανα τριμηνο και δεν εχουν παθει τιιποτα τρωνε κινουνται φυσιολογικοτατα.

areti 09-06-11 15:02

Θα μπορουσες να μας πεις λιγα πραγματα για τις ρουτινες σου (ταισμα, αλλαγες νερου) . Με τι φιλτρα το δουλευεις;

Γιώργος Κ 09-06-11 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από corsar7 (Μήνυμα 598024)
.....τους εχω κανα τριμηνο και δεν εχουν παθει τιιποτα τρωνε κινουνται φυσιολογικοτατα.

Πως μπορει καποιος να εκτιμησει το "κανονικοτατα"? Μονο ο θανατος παιζει ρολο? Ελπιζω να γνωριζεις οτι αν αναγκαζουμε καποιο οργανισμο να ζει σε μεγαλυτερη θερμοκρασια απο αυτη που ειναι "φτιαγμενος" τοτε του αυξανουμε τον μεταβολισμο του με οτι αυτο συνεπαγεται ... θα πρεπει να μελατησεις τι σημαινει αυτο και ποια ειναι η επιπτωση που εχει στον συνολικο χρονο που θα ζησει (ακομα και αν πεθανει απο "φυσικα αιτια" επιταχυνουμε τη ζωη του)! Νομιζω δεν υπαρχει καποιος λογος να το κανουμε αυτο! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01462 seconds with 10 queries