Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   eSHa 2000 και σαληγκάρι... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53292)

Da Gypsy Fish 31-05-11 17:08

eSHa 2000 και σαληγκάρι...
 
Έριξα το εν λόγω φάρμακο μέσα στο ενυδρείο λόγω θεραπείας του χρυσόψαρου μου και από τότε το σαληγκάρι δεν έχει κουνηθεί...

Βέβαια δεν το παρασέρνει το κύμα του φίλτρου, ούτε έχει ανεβεί στην επιφάνεια ή τίποτα τέτοιο... Απλά είναι προσκολλημένο σε ένα σημείο!!!

Να αρχίσω να ανησυχώ για τον κοχλούλη???

georgis4 31-05-11 17:33

Αν ειναι κολλημενο στο τζαμι ειναι ζωντανο:cool:

Da Gypsy Fish 31-05-11 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 595106)
Αν ειναι κολλημενο στο τζαμι ειναι ζωντανο:cool:

Στο χώμα είναι κολλημένο...
Ζωντανό πρέπει να είναι, αλλά γιατί δεν κουνάει τόσες ώρες;

Markos145 31-05-11 17:37

Εχω ριξει και εγω το ιδιο φαρμακο σε ενυδριο με σαληγγαρια απο τα τρια που ειχα εζησε μονο το ενα.Βγαλτο αμεσως και βαλτο αλλου αν μπορεις και κανε πολυ αργη προσαρμογη πανω απο ωρα.Τα σαληγγαρια ειναι πολυ ευαισθητα στα φαρμακα ακομα και στο αλατι.

Da Gypsy Fish 31-05-11 17:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos145 (Μήνυμα 595108)
Εχω ριξει και εγω το ιδιο φαρμακο σε ενυδριο με σαληγγαρια απο τα τρια που ειχα εζησε μονο το ενα.Βγαλτο αμεσως και βαλτο αλλου αν μπορεις και κανε πολυ αργη προσαρμογη πανω απο ωρα.Τα σαληγγαρια ειναι πολυ ευαισθητα στα φαρμακα ακομα και στο αλατι.

α καλα... το εχω βαλει απο το πρωι!!
τι εννοείς αργή προσαρμογή; στο νέο νερό; πως;

Markos145 31-05-11 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Da Gypsy Fish (Μήνυμα 595109)
α καλα... το εχω βαλει απο το πρωι!!
τι εννοείς αργή προσαρμογή; στο νέο νερό; πως;

Βαλτο σε ενα δοχειο με νερο απο το ενυδριο που ειναι μετα απο 15λεπτα προσθεσε λιγο φρεσκο νερο στο δοχειο αν βαλεις απο τη βρυση να εχεις προσθεσει πιο μπροστα αντιχλωριο και προσπαθησε να ειναι στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδριου.Αυτο θα το κανεις ανα 15λεπτα πανω απο ωρα.Το νερο που θα προσθετεις θα ειναι μισο ποτηρι.Βαλτο σε μεγαλο δοχειο.Το καλυτερο θα ηταν να ειχες ενυδριο καραντινα η αλλο ενυδριο με στρωμενο φιλτρο.

Da Gypsy Fish 31-05-11 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos145 (Μήνυμα 595111)
Βαλτο σε ενα δοχειο με νερο απο το ενυδριο που ειναι μετα απο 15λεπτα προσθεσε λιγο φρεσκο νερο στο δοχειο αν βαλεις απο τη βρυση να εχεις προσθεσει πιο μπροστα αντιχλωριο και προσπαθησε να ειναι στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδριου.Αυτο θα το κανεις ανα 15λεπτα πανω απο ωρα.Το νερο που θα προσθετεις θα ειναι μισο ποτηρι.Βαλτο σε μεγαλο δοχειο.Το καλυτερο θα ηταν να ειχες ενυδριο καραντινα η αλλο ενυδριο με στρωμενο φιλτρο.

χμ.... δεν νομιζω να το προλαβω διοτι κατα τις 12 θα παω σπιτι...

εφοσον ειναι στο χωμα και οχι στην επιφανεια σημαινει οτι ακομα ζει;

θα πεταχτω απο το σπιτι σε λιγο για κανα μισαωρο... προλαβαινω τουλαχιστον να κανω κατι; (πχ, απλα να το βαλω σε ενα κουβαδακι μισο νερο καινουριο , μισο φαρμακωμενο??)

Markos145 31-05-11 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Da Gypsy Fish (Μήνυμα 595114)
χμ.... δεν νομιζω να το προλαβω διοτι κατα τις 12 θα παω σπιτι...

εφοσον ειναι στο χωμα και οχι στην επιφανεια σημαινει οτι ακομα ζει;

θα πεταχτω απο το σπιτι σε λιγο για κανα μισαωρο... προλαβαινω τουλαχιστον να κανω κατι; (πχ, απλα να το βαλω σε ενα κουβαδακι μισο νερο καινουριο , μισο φαρμακωμενο??)

Βαλτο σε ενα κουβαδακι με μισο μισο νερο βαλε αντιχλωριο και προσεξε την θερμοκρασια.

Da Gypsy Fish 31-05-11 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos145 (Μήνυμα 595116)
Βαλτο σε ενα κουβαδακι με μισο μισο νερο βαλε αντιχλωριο και προσεξε την θερμοκρασια.

Σε ευχαριστώ, πάω να δω σε λίγο κι ο θεός βοηθός...
Πήγαινα να σώσω το ψάρι και τελικά θα σκοτώσω και το σαληγκάρι
zwzwzw

delta66 31-05-11 18:23

Οδηγιες διαβασες?


3. Tolerance on eSHa products
3. Can I use eSHa products in an aquarium containing aquatic snails?
Nearly all eSHa products for fresh water are suitable for use in fresh water aquaria containing aquatic snails (for example: apple snail). Protalon-707 and eSHa-2000 may kill aquatic snails. An anti snail treatment such as Gastropex is obviously not suitable for use in an aquarium containing aquatic snails (For more information check the "Extended Product information" on this website)

http://www.eshalabs.eu/pages_eu/faqs_engels.html

Da Gypsy Fish 31-05-11 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595134)
Οδηγιες διαβασες?


3. Tolerance on eSHa products
3. Can I use eSHa products in an aquarium containing aquatic snails?
Nearly all eSHa products for fresh water are suitable for use in fresh water aquaria containing aquatic snails (for example: apple snail). Protalon-707 and eSHa-2000 may kill aquatic snails. An anti snail treatment such as Gastropex is obviously not suitable for use in an aquarium containing aquatic snails (For more information check the "Extended Product information" on this website)

http://www.eshalabs.eu/pages_eu/faqs_engels.html

Διάβασα το χαρτί με τις οδηγίες εντός στα Ελληνικά και δεν αναφέρει τίποτα για σαληγκάρια ή για άλλους οργανισμούς....

Ούτε ο πετ σοπάς με προειδοποίησε για κάτι...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos145 (Μήνυμα 595116)
Βαλτο σε ενα κουβαδακι με μισο μισο νερο βαλε αντιχλωριο και προσεξε την θερμοκρασια.

Οκ , το έκανα.... το καλό είναι ότι το σαληγκάρι ζει ακόμα... αλλά είναι στο καβούκι του σχεδόν ακίνητο και απλά βάζει-βγάζει τις κεραίες του έξω...

Markos145 31-05-11 20:43

Επαθε ενα σοκ απο το φαρμακο θα συνελθει.Αν το εχεις σε κουβα χωρις φιλτρο να κανεις καθημερινες αλαγες νερου για να μην βγαλει αμωνια.Σημερα μην το ταισεις.Δοκημασε αυριο το βραδυ με κλειστα φωτα.

Kotsos 31-05-11 22:52

Αμα είναι έτσι να ρίξω να ξεπαστρέψω τα σαλιγκάρια...:rolleyes:
βιολογία πειράζει??

Markos145 31-05-11 23:01

Φιλε αν μηλας για σαληγκαρια λαθρεπιβατες εχω να σου πω απο προσωπικη μου εμπυρια οτι σε ενα φυτεμενο με γκαπι που εχω οταν περασα μια αρρωστια προσφατα ειχα βαλει αλατι 0,3% και δεν εμεινε σαληγκαρι ουτε για ιχνος!Τα φυτα την ακουσαν ομως και πολυ λιγα αντεξαν.

Da Gypsy Fish 01-06-11 01:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos145 (Μήνυμα 595176)
Επαθε ενα σοκ απο το φαρμακο θα συνελθει.Αν το εχεις σε κουβα χωρις φιλτρο να κανεις καθημερινες αλαγες νερου για να μην βγαλει αμωνια.Σημερα μην το ταισεις.Δοκημασε αυριο το βραδυ με κλειστα φωτα.

Εχει αρχίσει πάντως να κινείται λιγότερο διστακτικά...
Να μην το ταϊσω; Γιατί , τάιζα το σαληγκάρι;
Απλά στο ενυδρείο το είχα και γυρόφερνε....
Μπορώ δηλαδή να του ρίξω από το φαΐ που τρώνε και τα ψάρια;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos145 (Μήνυμα 595233)
Φιλε αν μηλας για σαληγκαρια λαθρεπιβατες εχω να σου πω απο προσωπικη μου εμπυρια οτι σε ενα φυτεμενο με γκαπι που εχω οταν περασα μια αρρωστια προσφατα ειχα βαλει αλατι 0,3% και δεν εμεινε σαληγκαρι ουτε για ιχνος!Τα φυτα την ακουσαν ομως και πολυ λιγα αντεξαν.

Ακούω για αλάτια και σαληγκάρια και μου άνοιξε η όρεξη για χοχλιούς μπουρμπουριστούς με ξύδι...
:smt110:smt043

Markos145 01-06-11 01:17

Καλυτερα αστο σημερα και ταισε το αυριο το βραδυ με κλειστα τα φωτα.Μην ξεχασεις να αλαξεις και το νερο αυριο.

delta66 01-06-11 01:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Da Gypsy Fish (Μήνυμα 595157)
Διάβασα το χαρτί με τις οδηγίες εντός στα Ελληνικά και δεν αναφέρει τίποτα για σαληγκάρια ή για άλλους οργανισμούς....

Και τι θα κανεις για αυτο?
Θα το αφησεις να περασει ετσι?

Da Gypsy Fish 01-06-11 07:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos145 (Μήνυμα 595292)
Καλυτερα αστο σημερα και ταισε το αυριο το βραδυ με κλειστα τα φωτα.Μην ξεχασεις να αλαξεις και το νερο αυριο.

Ναι , αλλά... πως να το ταΐσω το σαληγκάρι;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595296)
Και τι θα κανεις για αυτο?
Θα το αφησεις να περασει ετσι?

Εννοείς να τους κάνω κάποια καταγγελία ή παράπονο;

delta66 01-06-11 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Da Gypsy Fish (Μήνυμα 595333)
Ναι , αλλά... πως να το ταΐσω το σαληγκάρι;
-------------------------


Εννοείς να τους κάνω κάποια καταγγελία ή παράπονο;

Ενα email για αρχη, να δεις γιατι υπαρχει καταρχας το προβλημα της ελλειπους πληροφορησης στις οδηγιες, και να παραπονεθεις για το προβλημα που σου προεκυψε απο αυτην

Da Gypsy Fish 01-06-11 14:48

πως θα το ταισω ρε παιδια;
θα πεταξω στον πατο του κουβα ψαροτροφη?

Markos145 01-06-11 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Da Gypsy Fish (Μήνυμα 595429)
πως θα το ταισω ρε παιδια;
θα πεταξω στον πατο του κουβα ψαροτροφη?

Ναι πετα λιγα φυλαρακια θα τα φαει.Καλο ειναι να του δεινεις ταμπλετες αλγης τετοιες που τρωνε τα γατοψαρα.

achisael 06-06-11 17:49

Με το esha 2000 δεν την παλευουν τα apple snail , οι λαθρεπιβατες σε μενα εζησαν.

stratigos24 06-06-12 10:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595340)
Ενα email για αρχη, να δεις γιατι υπαρχει καταρχας το προβλημα της ελλειπους πληροφορησης στις οδηγιες, και να παραπονεθεις για το προβλημα που σου προεκυψε απο αυτην

Ειμαι ακομα ενας που την πατησε. Τελικα πρεπει να το στειλουμε αυτο το email.

Στις οδηγιες δεν αναφερει τιποτα για σαλιγκαρια και σημερα βρηκα (τα 2 anentome helena μου) το ενα στην αμμο αναποδα και το αλλο κολλημενο στο τζαμι. Τα εβγαλα και τα εβαλα το καθε ενα σε ποτηρι με νερο απο το βαρελι προετοιμασιας μου. Το ενα αρχισε να κινειται (αυτο που πριν στο ενυδρειο ηταν κολλημενο στο τζαμι) αλλα το αλλο τιποτα. Εχω μια guppy γεννηστρα απο ενα ενυδρειο που ειχα παρει καποτε και μου την ειχαν δωσει μαζι, και εβαλα αυτο που κινειται μεσα και την γεννηστρα την εβαλα μεσα στο βαρελι προετοιμασιας.

Ας σημειωθει καπου στις ασθενιες στα sticky για να μην χασει και αλλος σαλιγκαρι γενικοτερα απο τη χρηση esha 2000.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595340)
Ενα email για αρχη, να δεις γιατι υπαρχει καταρχας το προβλημα της ελλειπους πληροφορησης στις οδηγιες, και να παραπονεθεις για το προβλημα που σου προεκυψε απο αυτην

Ειμαι ακομα ενας που την πατησε. Τελικα πρεπει να το στειλουμε αυτο το email.

Στις οδηγιες δεν αναφερει τιποτα για σαλιγκαρια και σημερα βρηκα (τα 2 anentome helena μου) το ενα στην αμμο αναποδα και το αλλο κολλημενο στο τζαμι. Τα εβγαλα και τα εβαλα το καθε ενα σε ποτηρι με νερο απο το βαρελι προετοιμασιας μου. Το ενα αρχισε να κινειται (αυτο που πριν στο ενυδρειο ηταν κολλημενο στο τζαμι) αλλα το αλλο τιποτα. Ειχα μια guppy γεννηστρα απο ενα ενυδρειο που ειχα παρει καποτε και μου την ειχαν δωσει μαζι, και εβαλα αυτο που κινειται μεσα και την γεννηστρα την εβαλα μεσα στο βαρελι προετοιμασιας.

Ας σημειωθει καπου στις ασθενιες στα sticky για να μην χασει αλλως σαλιγκαρι γενικοτερα απο τη χρηση esha 2000.

Edit: Πηγα να στειλω το email εδω αλλα μολις το εγραψα και πατησα submit μου εβγαλε το εξης error:


Error! You are attempting to use software restricted to e-mango.com customers for use ONLY on e-mango.com servers.

If you are an e-mango.com customer, please contact us at info@e-mango.com or telephone 0800 783 9977.

This activity has been logged.

Nick74 06-06-12 10:52

Τους στελνω κι εγω ενα "χεστηριο" ...μολις τωρα καταλαβα πως "εστειλα" πριν καιρο ενα πολυ αγαπημενο μου apple snail. Κι εγω τις οδηγιες στα Ελληνικα ειχα διαβασει που υποτειθεται θα επρεπε να ειναι πιστη μεταφραση...
Καραγκιοζηδες...

stratigos24 06-06-12 10:53

Στις αγγλικες οδηγιες το αναφερει για τα σαλιγκαρια?

Eγω δεν καταφερα να τους στειλω. Θα το ψαξω παλι βεβαια. Αν καταφερεις και στειλεις εσυ, πες μου απο που..

exelix 06-06-12 11:01

http://www.eshalabs.eu/pages_eu/faqs_engels.html

3. Tolerance on eSHa products

3. Can I use eSHa products in an aquarium containing aquatic snails?

Nearly all eSHa products for fresh water are suitable for use in fresh water aquaria containing aquatic snails (for example: apple snail). Protalon-707 and eSHa-2000 may kill aquatic snails. An anti snail treatment such as Gastropex is obviously not suitable for use in an aquarium containing aquatic snails (For more information check the "Extended Product information" on this website)

stratigos24 06-06-12 11:08

Κατι τετοιο ομως δεν αναφερεται πουθενα στις ελληνικες οδηγιες και μεσα στο κουτι του μονο ελληνικες εχει..
Αρα για τις ελληνικες οδηγιες πρεπει να τους στειλουμε.

exelix 06-06-12 11:09

Ούτε στις αγγλικές το λέει, μόνο στο faq του eu site, στο .com επίσης δε λέει τίποτα, αν θυμάμαι καλά.

Nick74 06-06-12 11:13

Ναι, η διαφορα ειναι πως στις οδηγιες στα Ελληνικα δε γραφει τιποτα τετοιο

stratigos24 06-06-12 11:41

Τωρα τι θα κανω με το σαλιγκαρι που ζει? Θα κανω αυριο αλλαγη νερου 20 περιπου λιτρα που ειναι το βαρελι (θα το κανω ολο δηλαδη αλλαγη) σε 45 καθαρα που ειναι το ενυδρειο περιπου. Μετα να το ριξω στο ενυδρειο? Φανταζομαι δεν θα φυγει ομως τελειως ολο το φαρμακο απο μεσα και θα παρει καποιο καιρο. Να το εχω σε κανα μεγαλο ταπερ με αεραντλια και να του δινω και κατι να τρωει (πχ αγγουρι κλπ)? Παλι ομως θα πρεπει να υπαρχει καποια φιλτρανση...Τι λετε?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02609 seconds with 10 queries