Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Apple snail... χωρίς φίλτρο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53269)

lingistis 30-05-11 22:13

Apple snail... χωρίς φίλτρο?
 
Να σας ρωτήσω...

τώρα που ο καιρός είναι καλός... μπορείς να έχεις apple snail σε μεγάλο πλασικό δοχείο π.χ. 40 λίτρα, χωρίς φίλτρο ή κυκλοφοριτή και άλλα κόλπα γιατί εκεί που τα θέλαμε δεν υπάρχει ηλ. ρεύμα? Βασικά πως θα μπορούσε να γίνει να τα έχουμε έτσι? Θα χρειαστούν φυτά? Ψάχνω για τον ποιο απλό τρόπο κοντά στο π.χ. κουβά + Η2Ο + σαλιγκάρια... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ τα apple snail ;)

Ευχαριστώ

PascM 30-05-11 22:15

Το θέμα είναι ότι και αυτά παράγουν την αμμωνία τους, επομένως;

delta66 31-05-11 00:42

Πιο πολυ χρειαζονται το φιλτρο παρα τη θερμανση.
Ειναι τοσο πολυ αναγκη να τα κρατησεις?

Μονη λυση σε περιπτωση αναγκης για φυλαξη τετοιων σαλιγκαριων χωρις φιλτρο, ειναι πολυ συχνες αλλαγες αναλογα ποσα σαλλιγκαρια σε ποσα λιτρα θα διατηρουνται.

rtolis 01-06-11 09:39

Γιάννη να σου πω μια εμπειρία μου.
Χρειάστηκε να διατηρήσω 10 μικρά apple snail 1-1,5 εκατοστό που μου δωρίσανε σε πολυμπάγκ για 4 μέρες, ενώ ήμουν μακριά από ενυδρεία. Τα τάιζα μαρούλι βρασμένο, το οποίο εξαφανίζανε, και τους άλλαζα μισό περίπου νερό κάθε μέρα, σκέτο νερό βρύσης.
Όταν επέστρεψα τα έβαλα σε ένα δοχείο 12-14 λίτρα, σαν προληπτική καραντίνα για περίπου 10 μέρες. Τα τάιζα πάλι βρασμένο μαρούλι ή αγγούρι και τους άλλαζα νερό με αντιχλώριο πότε κάθε μέρα, πότε στις 2. Μάλιστα στα μισά αυτής της διαδικασίας έκανα τη βλακεία να τους ρίξω 2 algae waffers τις οποίες δεν πείραξαν σχεδόν καθόλου με αποτέλεσμα να διαλυθούν μέσα στο νερό και να πάρει έντονη μυρωδιά που δεν έφευγε παρ' όλο που άρχισα να κάνω μεγάλες αλλαγές κάθε μέρα.
Το μόνο που παρατήρησα εκείνη την περίοδο ήταν ότι περνούσαν σχεδόν όλη την ώρα κολλημένα στο δοχείο κοντά στην επιφάνεια του νερού χωρίς να κινούνται και έτρωγαν ελάχιστα. Όταν τα έβαλα στα ενυδρεία πήραν πάλι μπροστά χωρίς καμία απώλεια.
Συνεπώς στα λίτρα που λες, μέχρι μετρίου μεγέθους σαλιγκάρια και σε λογικό αριθμό, κάνοντας αλλαγές νερού, η εμπειρία μου αυτή με οδηγεί να πω ότι δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια η θερμοκρασία ήταν πιο κάτω, δεν ξέρω τι επιρροή θα έχει τώρα που αρχίζει να ανεβαίνει.

lingistis 01-06-11 13:28

Ευχαριστώ παιδιά...

στις γλαστρολίμνες βάζουμε πάντα φίλτρο να υποθέσω, έτσι :confused:

delta66 01-06-11 14:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 595405)
Ευχαριστώ παιδιά...

στις γλαστρολίμνες βάζουμε πάντα φίλτρο να υποθέσω, έτσι :confused:

Οτι ισχυει και σε ενα ενυδρειο, αναλογα τους ρυπους, το στησιμο, τα λιτρα, τη συντηρηση κλπ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01552 seconds with 10 queries