Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   αποψεις για 2μετρο+ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52757)

octania246 15-05-11 15:50

αποψεις για 2μετρο+ενυδρειο
 
Kαλησπερα σε ολους.

Επιτελους το ονειρο γινετε πραγματικοτητα και θα ηθελα την βοηθεια σας.
Καθοτι απο τον ιουνιο θα ξεκινησω να χτιζω το σπιτι μου ειναι πλεον η μεγαλη ευκαιρια να παω σε κατι μεγαλο........
εχω δει 2μετρα τις aquatlantis evasion 200 και ferplast star 200.
aquatlantis ειχα το evasion 100 και ημουνα παρα πολυ ευχαριστημενος.
Δεν εχω δει ποτε ομως απο κοντα ουτε το 200αρι αλλα ουτε και το ferplast.και δεν νομιζω να δω εδω στην θεσσαλονικη.
εδω θα ηθελα και την βοηθεια σας...
πιο πιστευετε οτι ειναι προτιμοτερο?
επισης αν εχετε και καποιο αλλο υποψιν ποσταρετε κανα λινκ μιας και περα απο τα elite και τις boyu δεν εχω δει καποια αλλη εταιτια στα 2μετρα+
Επισης δεν αποκλειω και το θεμα του ''φταιχτο μονο σου'' και ακομα καλυτερα δεν εχω θεμα με το μηκος μιας και στο υπαρχον μερος που θα μπει στο ενυδρειο εχω προβλεψει στο σχεδιο του σπιτιου ουτε λιγο ουτε πολυ 3+μετρα:)
Η boyu βγαζει ενα 3μετρο αλλα φυσικα δεν το εχω δει ποτε και δεν νομιζω να το δω και ποτε απο κοντα
http://www.boyuaquarium.com/en_Artic...?ArticleID=369

Ολες οι γνωμες δεκτες μια ειναι ανοιχτος σε ολες τις προτασεις απο 2+μετρα
Φυσικα θα γινει πληρης υποστηριξη αδειασματος-γεμισματος νερου μιας και τωρα λογο χωρου εχουν σπασει τα νευρα μου με τα βαρελακια κτλ

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 15-05-11 16:36

Για τετοιου μεγεθους ενυδρειο ,ανεριφυλακτα diy κατασκευη,με ενα sumb,και θα σου στοιχισει τα μισα λεφτα:)

Σπύρος Μ 15-05-11 16:57

Μεγάλε,σου προτείνω ανεπιφύλακτα μια κατασκευή D.I.Y.
Οι λόγοι είναι οι εξής.
Κατ'αρχήν,το φτιάχνεις όπως αρέσει σε εσένα,σε ότι διαστάσεις θέλεις,φτιάχνεις ένα έπιπλο για να κάτσει όπως το γουστάρεις εσυ και οχι οπως θα σου το πασαρουν αυτές οι εταιρίες δίνοντάς το σε πακέτο με το ενυδρείο..
2ον,μια τέτοια κατασκευή,θα χρειαστεί πολλα λευτά για φίλτρανση αν δεν φτιαχτεί sub,οπότε στην περίπτωση d.i.y φτιάχνεις και ένα sub μαζί και είσαι κομπλέ..
3ον,αν το φτιάξεις μόνος σου,στο σπίτι σου,μπορεί να έρθουν να σε βοηθήσουν παιδιά απο το φόρουμ που δεν είχες την ευκαιρία να τα πείτε άλλο καιρό,να κάνετε τον χαβαλέ σας και να γουστάρεις περισσότερο το αποτέλεσμα,μιας και θα ξέρεις οτι απο το Α ως το Ω θα είναι handmade απο εσένα..Ακόμη και αν δώσεις παραγγελία σε έναν τζαμά,θα έχεις να λες οτι βοήθησες την Ελληνική οικονομία και τους μεσοαστούς τζαμάδες,και δεν έσκασες το χρήμα σε μεγάλη εταιρία όπως η Boyu,Elite κλπ..
:cool:

kouman 15-05-11 17:24

το θεμα ειναι μονοδρομος και προτηνω diy δαγκοτο αλλα ξύλινο...πας σε λιγοτερο κοστος και περισοοτερη οικονομια μιας και ειναι πιο ελαφρι και πιο μονοτικο...ξυλινο και προσοψη γυαλι... ψαξτο λιγο...

Neoklis 15-05-11 19:07

Εγώ τώρα τι θέλεις να σου πω? Πάρε έτοιμο?

Τα πιστόλια της σιλικόνης μας τα έχουμε έτοιμα!!!:cool:

Κλεόβουλος 15-05-11 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 590125)
Εγώ τώρα τι θέλεις να σου πω? Πάρε έτοιμο?

Τα πιστόλια της σιλικόνης μας τα έχουμε έτοιμα!!!:cool:

σωστός (κι) ο Νεοκλής :)

octania246 15-05-11 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 590125)
Εγώ τώρα τι θέλεις να σου πω? Πάρε έτοιμο?

Τα πιστόλια της σιλικόνης μας τα έχουμε έτοιμα!!!:cool:

χρονο εχεις?????

που εισαι εσυ χαμενος μπρε????:)
ευχαριστω ολους για τις αποψεις τους.
Σιγουρα το diy εχει θετικα πραγματα.
δεν θα ελεγα ομως οτι αυτο δεν ειναι το οικονομικο απαραιτητα.
το ferplast απο οσο γνωριζω παιζει καπου στα 2500€
και το aquatlantis το εχω βρει καπου στα 1600€
αν υποθεσουμε οτι πανε σε diy θεωρω δεδομενο οτι παλι σε εκεινα τα λεφτα θα παιξει πανω κατω μαζι με επιπλο-φωτα κτλ κτλ.....
στα 1000+ το οποιο θα εχει και sump βεβαια.
Καθοτι δεν ειχα ποτε sump απο θεμα καταναλωσης ρευματος τι γινετε σε σχεση με το εχεις 2-3 μεγαλα φιλτρα για τετοια λιτρα παντα?
μιας και εχω δει οτι γενικα οι μεγαλες αντλιες τραβανε αρκετα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01285 seconds with 10 queries