Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Μείξη απεσταγμένου και νερού βρύσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52357)

ioannis_79 03-05-11 16:11

Μείξη απεσταγμένου και νερού βρύσης
 
Αγαπητοί φίλοι,
καλησπέρα!

Έχω 70αρι ενυδρείο και θέλω να μαλακώσω το νερό μου.....
Προσανατολίζομαι στην αγορά συσκευής ΑΟ, αλλά προς το παρόν δεν δύναμαι. Θα ήθελα να μαλακώσω όμως το νερό μου με απεσταγμένο....

Κάθε εβδομάδα αλλάζω το 30% (περίπου 19 λίτρα)....

Σήμερα λέω να κάνω την αλλαγή και να χρησιμοποιήσω απεσταγμένο νερό....

Πόσα λίτρα να βάλω και με ποια αναλογία να τα χρησιμοποιήσω?

Θέλω η αλλαγή να γίνει με ομαλό τρόπο (πτώση των τιμών)...

Οι τιμές της βρύσης μου (και γενικότερα του ενυδρείου μου) είναι...

ph: 7.6-8.0
NO2: 0
ΝΟ3: 5 ppm
Kh: 6
Gh: 11
NH3/NH4+: 0 ppm

Σας ευχαριστώ πολύ

Γιάννης

Πάνος 03-05-11 16:13

αν σε καθε αλλαγη που κανεις (30%) βαζεις μισο βρυσης μισο απιονισμενο...θα ειναι σαν να αντικαθιστας το 15 % του νερου του ενυδρειου σου απο απιονισμενο...πολυ ηπια μεταβολη δηλαδη. ;)

ioannis_79 03-05-11 16:19

Σε ευχαριστώ πολύ
Πάνο

Εάν χρησιμοποιώ το νερό που βγάζει το αιρ-κοντίσιον το καλοκαίρι κάνει ως απιονισμένο???

:)

kalagio 03-05-11 16:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 (Μήνυμα 585884)
Σε ευχαριστώ πολύ
Πάνο

Εάν χρησιμοποιώ το νερό που βγάζει το αιρ-κοντίσιον το καλοκαίρι κάνει ως απιονισμένο???

:)

Το νερό αυτο που βγαίνει απο το κλιματιστικό ειναι προιον υγροποίησης λόγω διαφοράς θερμοκρασίας ή εμπλέκεται και σε άλλες λειτουργίες?

Επίσης σε κάθε περίπτωση ακόμα και αν ισχύει το πρώτο δεν ειμαι σίγουρος ότι με όλα όσα υπάρχουν στην ατμόσφαιρα το νερό αυτό δε θα έχει άλλες προσμίξεις (γιατί αυτό που υγροποιείται είναι υδρατμοί της ατμόσφαιρας). Και μπορεί για μας όλα αυτά να μην φαίνονται βλαβερά βραχυπρόθεσμα (γιατι ειμαστε και 80 κιλα γαιδούρια) αλλά σίγουρα θα είναι πολύ πιο επιβλαβή για τα ψάρια που έχουν πολύ μικρότερο βάρος.

ioannis_79 03-05-11 17:37

Νομίζω προκύπτει μόνο από διαφορά θερμοκρασίας......

Πάνος 03-05-11 17:52

εγω δε θα το εκανα....

QS-Plan 03-05-11 18:00

αντιγράφοντας από το wikipedia... όσο έγκυρο μπορεί να θεωρηθεί... "Τα πρώτα κλιματιστικά και τα ψυγεία χρησιμοποιούσαν τοξικά ή εύφλεκτα αέρια όπως αμμωνία, χλωριούχο μεθάνιο, και προπάνιο, τα οποία εάν διέρρεαν θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε θανατηφόρα ατυχήματα. Το 1928, ο Midgley Thomas, Jr. δημιούργησε το Freon, το πρώτο χλωρο-φθοριο-υδρογον-ανθρακικό αέριο. Το ψυκτικό αυτό μέσο ήταν πολύ πιο ασφαλές για τον άνθρωπο αλλά αργότερα αποδείχθηκε βλαβερό για την ατμόσφαιρα με την καταστροφή του όζοντος στη στρατόσφαιρα. Οι βιολογικές επιπτώσεις που προκύπτουν περιλαμβάνουν την αύξηση των κρουσμάτων καρκίνου του δέρματος, καταστροφές στα φυτά, καθώς και τη μείωση του ωκεάνιου πλαγκτόν.
Το Freon είναι ένα όνομα εμπορικού σήματος της DuPont για κάθε χλωροφθορανθρακικό (CFC), υδρογονωμένο CFC (HCFC), ή υδροφθορανθρακικό (HFC) ψυκτικό μέσο. Το κάθε όνομα συμπεριλαμβάνει έναν αριθμό που δηλώνει τη μοριακή σύνθεση (Ε-11, Ε-12, Ε-22, Ε-134Α). Το μείγμα που χρησιμοποιείται συνήθως είναι το HCFC γνωστό ως Ε-22. Θα πρέπει να καταργηθεί σταδιακά από το 2010 η χρήση του σε νέο εξοπλισμό και να διακοπεί πλήρως μέχρι το 2020. Το Ε-12 ήταν το πιο κοινό μείγμα που χρησιμοποιούνταν σε οχήματα στις ΗΠΑ μέχρι το 1994, όταν πλέον άλλαξε σε Ε-134Α. Τα Ε-11 και Ε-12 δεν κατασκευάζονται πλέον στις ΗΠΑ, η μόνη πηγή για την αγορά τους είναι ο καθαρισμός και το καθαρό αέριο που προκύπτει από άλλα κλιματιστικά συστήματα. R-410A Διάφορα ψυκτικά μέσα που δεν καταστρέφουν το όζον έχουν αναπτυχθεί ως εναλλακτικές λύσεις, συμπεριλαμβανομένου του Ε-410A, που εφευρέθηκε από την Honeywell (πρώην AlliedSignal) στο Buffalo της Νέας Υόρκης και πωλούνται με το όνομα Genetron (R) AZ-20 που χρησιμοποιήθηκε εμπορικά για πρώτη φορά από την Carrier με το εμπορικό σήμα Puron.
Η καινοτομία στις τεχνολογίες κλιματισμού συνεχίζεται, με πολύ πρόσφατη έμφαση στην ενεργειακή απόδοση και τη βελτίωση της ποιότητας του αέρα εσωτερικών χώρων. R-744[ 10 ] Ως εναλλακτική λύση στα συμβατικά ψυκτικά μέσα, έχουν προταθεί φυσικές εναλλακτικές λύσεις όπως το CO 2 (Ε-744)."


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01364 seconds with 10 queries