Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ PH CONTROLLER (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51914)

Geovai 18-04-11 13:29

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ PH CONTROLLER
 
Καλησπερα σας φιλοι μου!
Προσπαθω να εποικινωνισω εδω και μερες με το κατστημα petcumulus για να ρωτησω για το παρακατω προιον αλλα δεν απανταει κανεις! Μηπως μπορει καποιος να μου δωσει την εξης πληροφορια? Αν το συγκεκριμενο μηχανημα κανει για 220V γιατι απο οτι εψαξα λιγο ειναι για 110V. Εχει τουσ adaptores μεσα για τις ελληνικεσ προδιαγραφες?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=510

Sotiris7 18-04-11 13:56

Γιώργη, στείλε e-mail στα παιδιά, και θα σου απαντήσουν. ;)

red rubin 18-04-11 15:13

[QUOTE=Geovai;580832]Καλησπερα σας φιλοι μου!
Προσπαθω να εποικινωνισω εδω και μερες με το κατστημα petcumulus για να ρωτησω για το παρακατω προιον αλλα δεν απανταει κανεις! Μηπως μπορει καποιος να μου δωσει την εξης πληροφορια? Αν το συγκεκριμενο μηχανημα κανει για 220V γιατι απο οτι εψαξα λιγο ειναι για 110V. Εχει τουσ adaptores μεσα για τις ελληνικεσ προδιαγραφες?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=510[/QUOT

Τους εχει κανονικα. Το συγκεκριμενο ειναι εισαγεται με προδιαγραφες Ευρωπης!

Geovai 18-04-11 21:17

Οκ! και γω αυτο πιστευω οτι θα τηρει τισ προδιαγραφες! απλα ειχε γινει και παλιοτερα στο foroum θεμα για το συγκεκριμενο προιον αλλα σαφη απαντηση δεν βρηκα!
Θα στειλω και ενα email, οπως μου προτεινει και ο φιλοσ μου Sotiris! Παρεπιμπτοντος, πως πανε τα φυτακια?

Γιαννης Μ5 18-04-11 21:26

Αφου σου απαντησε ο red rubin,τι mail να του στειλεις;

theodarras 18-04-11 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Geovai (Μήνυμα 580949)
Οκ! και γω αυτο πιστευω οτι θα τηρει τισ προδιαγραφες! απλα ειχε γινει και παλιοτερα στο foroum θεμα για το συγκεκριμενο προιον αλλα σαφη απαντηση δεν βρηκα!
Θα στειλω και ενα email, οπως μου προτεινει και ο φιλοσ μου Sotiris! Παρεπιμπτοντος, πως πανε τα φυτακια?


red rubin = petcumulus :D:D:D:D:D:D

με λίγα λόγια ο red rubin είναι ο petcumulus

Geovai 18-04-11 22:05

Ρε παιδες δεν το ξερα αυτο! :(
Τοτε θα το παραγγειλω!

Geovai 22-04-11 09:00

Λοιπον, μολισ παρελαβα το ph controller, διαβαζω τισ οδηγιες αλλα δεν εχω καταλαβει τα εξης:

1. Ειναι ηδη καλιμπραρισμενο?
2. Στην ακρη του ηλεκτροδιου υπαρχει ενα διαφανες καλυμα. Το βγαζω?
3. Μεχρι που το βυθιζω?

kingrim 22-04-11 09:03

καλο ειναι να ξανα καλιμπραρεις

ναι με προσοχη και το ηλεκτροδιο δεν πρεπει να μεινει στεγνο (δηλ το βγαζεις και με την ησυχια σου το βαζεις στο ενυδρειο)

καλο ειναι το τμημα που μπαινει το καλωδιο μεσα στο ηλεκτροδιο να ειναι εξω απο το νερο λενε οτι ετσι κραταει πιο πολυ καιρο

Geovai 22-04-11 09:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 582456)
καλο ειναι να ξανα καλιμπραρεις

ναι με προσοχη και το ηλεκτροδιο δεν πρεπει να μεινει στεγνο (δηλ το βγαζεις και με την ησυχια σου το βαζεις στο ενυδρειο)Μεσα στο καπακι αυτο εχει απο οτι βλεπω και ενα σφουγγαρακι, το βγαζω και αυτο?

καλο ειναι το τμημα που μπαινει το καλωδιο μεσα στο ηλεκτροδιο να ειναι εξω απο το νερο λενε οτι ετσι κραταει πιο πολυ καιρο

Σορρυ που σας κουραζω αλλα δεν περιμενα οτι θα ειναι τοσο πολυπλοκο!
Εδω διαβαζω για το καλιμπραρισμα και εχω λιγο πελαγωσει!!

kingrim 22-04-11 09:15

αν καταλαβα σωστα ναι το βγαζεις ειναι προστασια οδηγιες δεν εχει???
-------------------------
στο τελος θα μεινεις με οτι ειναι μπλε χρωμμα και ενα τζαμι σαν μπιλια κατω απο μπλε

Geovai 22-04-11 09:32

Οδηγίες έχει στα αγγλικά. Απλα δεν είμαι παρά πολυ καλός.
Διαβάζω τις οδηγίες του καλιμπραρισματος και μου φαίνονται
Λίγο δύσκολο. Τέλος πάντων. Θα κάτσω να το διαβάσω καλύτερα.
Τουλαχιστων μου λύθηκε η απορία με το ηλεκτροδιο γιατί αυτο δεν το βρήκα
να το αναφέρει πουθενά στις οδηγίες
Ευχαριστώ πολλυ!

kingrim 22-04-11 09:39

η λογικη με το καλιμπραρισμα ειναι οτι βαζεις το υγρο που λεει πχ ΡΗ 7 βαζεις μεσα το ηλεκτροδιο και βλεπεις τι γραφει ο κοντρολερ πανω στον κοντρολερ εχει μια βιδα οσο την κουνας δεξια η αριστερα αλλαζει η ενδιξη στην οθονη οποτε εαν εσυ το βαλεις στο υγρο (που γραφει πανω ΡΗ7) και σου δειχνει ο κοντρολερ 6,87 κουνας την βιδα μεχρι να δειξει 7 και στην οθονη μετα βγαζεις το ηλεκτροδιο το ξεπλενεις καλα με απιονισμενο νερο και το βαζεις στο δευτερο υγρο (αν εχει δυο ρυθμισεις ο κοντρολερ) που γραφει πχ ΡΗ4 και ρυθμιζεις ξανα με τον ιδιο τροπο μονο που αυτην την φορα κουνας την βιδα που γραφει απο πανω της ΡΗ4 :)

καταλαβες???

Geovai 22-04-11 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 582468)
η λογικη με το καλιμπραρισμα ειναι οτι βαζεις το υγρο που λεει πχ ΡΗ 7 βαζεις μεσα το ηλεκτροδιο και βλεπεις τι γραφει ο κοντρολερ πανω στον κοντρολερ εχει μια βιδα οσο την κουνας δεξια η αριστερα αλλαζει η ενδιξη στην οθονη οποτε εαν εσυ το βαλεις στο υγρο (που γραφει πανω ΡΗ7) και σου δειχνει ο κοντρολερ 6,87 κουνας την βιδα μεχρι να δειξει 7 και στην οθονη μετα βγαζεις το ηλεκτροδιο το ξεπλενεις καλα με απιονισμενο νερο και το βαζεις στο δευτερο υγρο (αν εχει δυο ρυθμισεις ο κοντρολερ) που γραφει πχ ΡΗ4 και ρυθμιζεις ξανα με τον ιδιο τροπο μονο που αυτην την φορα κουνας την βιδα που γραφει απο πανω της ΡΗ4 :)

καταλαβες???

Αχα!!
πανω κατω αυτο ειχα καταλαβει. Απλα κατι λεπτομερεις που λεει, οπωσ να ειναι σε θερμοκρασια δωματιου το υγρο, δηλαδη σε 25 βαθμους.
το Υγρο καλιμπραρισματοσ ειναι για μια χρηση?
-------------------------
Τωρα που διαβαζω λιγο καλυτερα λεει να το ξεπλυνω σε νερο βρυσης με θερμοκρασια δωματιου. Δεν αναφερει για απιονισμενο πουθενα. Πρεπει οποσδηποτε να το ξεπλυνω σε απιονισμενο?
-------------------------
Το εβαλα αλλα φοβαμαι πως δεν επρεπε να το καλιμπραρω. Πριν το καλιμπραρισμα μου φαινονταν λογικεσ οι τιμες. Τωρα δεν ξερω αν ειναι σωστεσ οι μετρησεις. Δεν εχω και υγρο τεστ για ph κατω απο 7.4 για να το επιβεβαιωσω. Σε περιπτωση
που ειχει στενγωσει το ηλεκτροδιο που δεν νομιζω, τι προβλημα θα υπηρχε?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01950 seconds with 10 queries