Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   αρνητικά της χρήσης CO2? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51892)

mikrosaquaristas 17-04-11 18:42

αρνητικά της χρήσης CO2?
 
το ψάχνω το κοιτάω και μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι με την χρήση μπουκάλας CO2 μόνο θετικά έχεις....

υπάρχει κανένα αρνητικό?

Λάζαρος 17-04-11 19:07

αν εχεις μονομαχους και γενικως λαβυρινθοψαρα δεν συνισταται..οπως και αν εχει εντονη ροη το φιλτρο σου

tepe 17-04-11 19:09

γιατι?

mikrosaquaristas 17-04-11 19:11

αν το βασικό θετικό είναι ότι δεν ανησυχείς πιά για άλγες και έχεις ανάπτυξη στα φυτά
και το μόνο αρνητικό είναι το κόστος
να κάτσω να τα βάλω κάτω να δώ αν αξίζει τελικά.....

Λάζαρος 17-04-11 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 580518)
γιατι?

1)γιατι αν ειναι κλειστο καπακι τους στερει το πολυτιμοτατο οξυγονο..εχουν την αναγκη να παιρνουν απο τον αερα οξυγονο ποτε ποτε...
2)για την δυνατη ροη μαλλον επειδη αποβαλλεται γρηγορα το co2...

στο tsamisaqauarium τα διαβασα

Πάνος 17-04-11 19:54

τιποτα δεν ειναι μονο καλο η μονο κακο. αν ηταν ετσι θα το ειχαμε ολοι.
για να μην εχουν ολοι οι χομπιστες διοξειδιο στο ενυδρειο τους σημαινει οτι δε χρειαζεται σε ολα τα ενυδρεια.
καταρχην για τι ενυδρειο μιλαμε?? για φυτεμενο οποτε θες διοξειδιο για τα φυτα? και ποια φυτα ειναι αυτα??
για "ξερακιανο" (τυπου αμαζονιου με ξυλα χωρις φυτα...και μαλακο νερο) ωστε να ριξεις το πεχα? τι ακριβως εχεις στο νου?? πως ειναι το ενυδρειο που σκεφτεσαι να το βαλεις??
αν μας δωσεις πληροφοριες μπορουμε να σου δωσουμε γνωμη.

υ.γ. πολλα ενυδρεια με λαβυρινθοψαρα εχουν διοξειδιο γιατι ανηκουν στα υψηλων απαιτησεων φυτεμενα.

mikrosaquaristas 17-04-11 20:17

σωστά

μιλάω για φυτεμένο
με φυτά χαμηλών απαιτήσεων
με λίγα ψάρια

βασικά εντόπισα ότι ένα πιθανό πρόβλημα στα φυτεμένα είναι οι άλγες
τις οποίες αντιμετωπίζεις μία και καλή με το CO2
και ακριβώς επειδή τίποτα δεν είναι μόνο καλό ή μόνο κακό
ρωτάω τα κακά της χρήσης CO2

εντωμεταξύ
εγώ μπορώ να βρώ βιομηχανικό CO2
υπάρχει πρόβλημα?υπάρχει και καθαρότερο?

tsoum 17-04-11 20:28

Δεν αντιμετωπίζει της αλγες το ΙΔΙΟ το διοξείδιο. Αμα έχεις ενα ενυδρείο τιγκα στην αλγη, χωρίς φυτά και προσθεσεις διοξείδιο, δεν θα γίνουν και πολλα.

Το διοξειδιο βοηθάει στην γρήγορη ανάπτυξη των φυτών, που χρειάζονται και θρεπτικά συστάτικα. Ετσι, απορροφώντας τα θρεπτικά συστατικά τα φυτα, δεν μένει τίποτα για τις άλγες, και σιγά σιγά εξαφανίζονται.

Είναι αντιστοιχο με το να λες, οτι πας στην δουλεια με βενζίνη και όχι με το αυτοκίνητο! :p

Πάνος 17-04-11 23:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 580540)
Δεν αντιμετωπίζει της αλγες το ΙΔΙΟ το διοξείδιο. Αμα έχεις ενα ενυδρείο τιγκα στην αλγη, χωρίς φυτά και προσθεσεις διοξείδιο, δεν θα γίνουν και πολλα.

Το διοξειδιο βοηθάει στην γρήγορη ανάπτυξη των φυτών, που χρειάζονται και θρεπτικά συστάτικα. Ετσι, απορροφώντας τα θρεπτικά συστατικά τα φυτα, δεν μένει τίποτα για τις άλγες, και σιγά σιγά εξαφανίζονται.

οπως το λεει ο tsoum.
το διοξειδιο ευνοει την αναπτυξη των φυτων που ανταγωνιζονται τις αλγες. αν η ισορροπια στο ενυδρειο σου δεν εχει επελθει...το διοξειδιο απο μονο του δε μπορει να κανει και πολλα. το θεμα ειναι να βρεις την ισορροπια αναμεσα στα στοιχεια εκ των οποιων ενα ειναι και το διοξειδιο.

mikrosaquaristas 17-04-11 23:56

και τα αρνητικά που μπορεί να προκύψουν απο την χρήση του διοξειδίου είναι???

εκτός κι αν δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι........

xLoMoc 18-04-11 00:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 580652)
και τα αρνητικά που μπορεί να προκύψουν απο την χρήση του διοξειδίου είναι???

εκτός κι αν δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι........

den ισχυει οτι με το υπερβολικο co2 μπορει να δυσκολευονται τα ψαρια?

mikrosaquaristas 18-04-11 00:08

βέβαια-το υπερβολικό οτιδήποτε είναι απο τα αρνητικά της χρήσης του οτιδήποτε :D το ίδιο και με την τροφή ας πούμε ή με το αντιχλώριο........ωραίος....:cool:


απο όσο το ψάχνω μόνος μου λοιπόν ένα απο τα αρνητικά της χρήσης διοξειδίου είναι ότι το ενυδρείο "μετατρέπεται" σε υψηλής συντήρησης και συνεπώς χρειάζεται περισσότερη δουλειά/συχνότερα κλαδέματα/αλλαγές νερού κλπ κλπ κλπ

και το κόστος βέβαια

και εννοείται ότι μιλάμε για φυτεμένα ενυδρεία

xLoMoc 18-04-11 00:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 580662)
βέβαια-το υπερβολικό οτιδήποτε είναι απο τα αρνητικά της χρήσης του οτιδήποτε :D το ίδιο και με την τροφή ας πούμε ή με το αντιχλώριο........ωραίος....:cool:


απο όσο το ψάχνω μόνος μου λοιπόν ένα απο τα αρνητικά της χρήσης διοξειδίου είναι ότι το ενυδρείο "μετατρέπεται" σε υψηλής συντήρησης και συνεπώς χρειάζεται περισσότερη δουλειά/συχνότερα κλαδέματα/αλλαγές νερού κλπ κλπ κλπ

και το κόστος βέβαια

και εννοείται ότι μιλάμε για φυτεμένα ενυδρεία




Απο την μια μερια ομως ειναι και θετικο γιατι μπορεις να δινεις κλαδεματα στα αλλα μελοι ;)

mikrosaquaristas 18-04-11 00:14

σωστόοοοοοοοοοοος :cool:

xLoMoc 18-04-11 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 580666)
σωστόοοοοοοοοοοος :cool:



:smt023

mikrosaquaristas 18-04-11 00:17

βασικά όλα έχουν και θετική πλευρά-ακόμα και οι άλγες......:p

xLoMoc 18-04-11 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 580670)
βασικά όλα έχουν και θετική πλευρά-ακόμα και οι άλγες......:p

ετσι ειναι οντως τιποτα δεν βγηκε στην ζωη χωρις τα θετικα και τα αρνητικα του απλα οι αλγες ειναι κατι το ανεπιθυμητο για εμασ τους ενυδρειοφιλους.

dinoc 18-04-11 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος (Μήνυμα 580517)
αν εχεις μονομαχους και γενικως λαβυρινθοψαρα δεν συνισταται..οπως και αν εχει εντονη ροη το φιλτρο σου

εξυγισε μου λιγο αυτο που λες με τιν δυνατη ροη γιατι δεν το καταλαβα...

Λάζαρος 18-04-11 00:26

μεγαλυτερη αναταραξη της επιφανειας του νερου στο ενυδρειο μεγαλυτερη αποβολη co2

tsoum 18-04-11 00:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xLoMoc (Μήνυμα 580671)
ετσι ειναι οντως τιποτα δεν βγηκε στην ζωη χωρις τα θετικα και τα αρνητικα του απλα οι αλγες ειναι κατι το ανεπιθυμητο για εμασ τους ενυδρειοφιλους.

Εγω παρακαλάω για λίγη beard algae στα ξυλα μου, αλλα που! :smt120

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoc (Μήνυμα 580672)
εξυγισε μου λιγο αυτο που λες με τιν δυνατη ροη γιατι δεν το καταλαβα...

Εννοεί εντονη ανατάραξη και όχι δυνατή ροη. Με την εντονη αναταραξη φευγει μεγάλο ποσοστο το διοξειδίου απο το νερο, και ουσιαστικά κανεις μια τρυπα στο νερο....:rolleyes:

Chris82 18-04-11 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xLoMoc (Μήνυμα 580671)
ετσι ειναι οντως τιποτα δεν βγηκε στην ζωη χωρις τα θετικα και τα αρνητικα του απλα οι αλγες ειναι κατι το ανεπιθυμητο για εμασ τους ενυδρειοφιλους.

Ξέρω πολλούς,βάζω και τον εαυτό μου μεσα, που παρακαλάνε για λίγη άλγη!!;)

mpoumpoula 18-04-11 00:40

[QUOTE=tsoum;580676]Εγω παρακαλάω για λίγη beard algae στα ξυλα μου, αλλα που! :smt120


Έχω λίγη black beard algae... να σου στείλω;;; τα έξοδα δικά μου:D

douran_p 18-04-11 02:15

αφου εχεις φυτα χαμηλων απαιτησεων φτιαξε ενα diy co2 και θα εισαι οκ!!!!!

dinoc 18-04-11 12:02

ok καταλαβα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02058 seconds with 10 queries