Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Προληπτικα με καθε αλλαγη νερου esha (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51762)

achisael 14-04-11 00:23

Προληπτικα με καθε αλλαγη νερου esha
 
Μου ειπε πετσοπας οτι (σε σεμιναριο μιας εταιριας δεν θυμαμαι ποιας νομιζω τετρα) εμαθε αυτο και μου το ειπε.

ο συγκεκριμενος δεν ειναι ασχετος.

εχω το esha 2000 και μου ειπε μπορω να το βαζω προληπτικα με καθε αλλαγη νερου.
την κανονικη δοσολογια της πρωτης μερας και λιγο παρακατω..

δλδ 25 σταγονες / 100 λιτρα
(δλδ στην αλλαγη μου ~ 50 λιτρα 9-10 σταγονες καπου το 40% )

ποια η γνωμη σας γι αυτο ?

tsoui 14-04-11 01:20

Εγω προσωπικα περαν αντιχλωριου δε θα εβαζα τιποτα αλλο ειδικα σε φαρμακα στο συστημα δεν υπαρχει λογος, το μονο που θα κανει ειναι στην τελικη να επιβαρυνεις το νερο σου με διαφορες ουσιες και κατα τη ταπεινη μου και ισως λαθος αποψη τα βακτηρια η οτιδηποτε αλλο προσπαθεις να προλαβεις να γινεται πιο ανθεκτικο με το καιρο.Το εχω και εγω στην ακρη για κατι σαββατα βραδια που παντα τοτε σκαει οτι ειναι να παει στραβα και αν τυχει και το χρησιμοποιησεις θα δεις οτι δεν ειναι και το πιο αθωο παντως imo .

delta66 14-04-11 02:27

ESHA 2000 (UK)
- INGRED:
6.3 mg ethacridine lactate, (AKA: Rivanol, an antibacterial acridine, sometimes used to treat shigella.)
1 mg proflavin, an acridine closely related to acriflavin and used for protozoans (velvet), gram positive bacteria, and fungus.
3.2 mg Copper ++ - Treats: protozoans (ich and velvet). Note: Effective against parasites, but often toxic to fish, espceially in soft water.
0.26 mg methyl orange - a multifunctional product.

achisael 14-04-11 02:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 578951)
ESHA 2000 (UK)
- INGRED:
6.3 mg ethacridine lactate, (AKA: Rivanol, an antibacterial acridine, sometimes used to treat shigella.)
1 mg proflavin, an acridine closely related to acriflavin and used for protozoans (velvet), gram positive bacteria, and fungus.
3.2 mg Copper ++ - Treats: protozoans (ich and velvet). Note: Effective against parasites, but often toxic to fish, espceially in soft water.
0.26 mg methyl orange - a multifunctional product.


δλδ βλακεια μου ειπε ?
αυτο που λεει μα συχνα τοξικο για ψαρια , ειδικα σε μαλακο (εγω εχω σκληρο)

delta66 14-04-11 08:46

To esha2000 ξερουμε οτι ειναι φαρμακο για θεραπεια, δεν ειναι αλατακι ή τσαγακι.
Εδω με συμπτωματα που ισως δειχνουν ασθενεια και δεν βαζουμε αμεσως φαρμακο αν δεν σιγουρευτουμε οτι οντως ειναι ή διαπιστωσουμε σημαδια αυτοιασης, θα βαλουμε προληπτικα?
Αυτη ειναι η αποψη μου, δεν χρειαζεται να την ακολουθησεις ομως.
Απλα την αναφερω.

achisael 14-04-11 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 578989)
To esha2000 ξερουμε οτι ειναι φαρμακο για θεραπεια, δεν ειναι αλατακι ή τσαγακι.
Εδω με συμπτωματα που ισως δειχνουν ασθενεια και δεν βαζουμε αμεσως φαρμακο αν δεν σιγουρευτουμε οτι οντως ειναι ή διαπιστωσουμε σημαδια αυτοιασης, θα βαλουμε προληπτικα?
Αυτη ειναι η αποψη μου, δεν χρειαζεται να την ακολουθησεις ομως.
Απλα την αναφερω.


γι αυτο ειναι το φορουμ για αποψεις.. μου ειπε κατι και δεν μου φανηκε σωστο και γι αυτο ρωτησα...
δεν θα βαλω φυσικα..!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01239 seconds with 10 queries