Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   τι θα γινει με την αλγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51687)

aquahobby 12-04-11 08:30

τι θα γινει με την αλγη
 
καλησπερα
75 λιτρα λοιπον το ενυδρειο με σχετικα ευκολα φυτα και ολα οκ εκτος φυσικα το προβλημα της αλγης...

αρχισα να παρατηρω στα πανω φυλλα της ανουμπιας τριχοειδης αλγη.για μαυρη μου εκανε εμενα αλλα μολις την εβγαλα με το χερι ηταν πρασινη
επισης εχει πιαστει και σε αλλα φυτα.εκτος απο την τριχοειδη παρατηρω και bba αλλα ευτυχως σε πολυ μικρο βαθμο
χρησιμοποιω diy co2 χωρις καλα αποτελεσματα και εχω κοψει τα λιπασματα της seachem flourish που εριχνα μια φορα την εβδομαδα
φωτισμος τωρα:2*15w.plant coloyr η μια και η αλλη daylight.
διαρκεια:10 ωρες

διαβασα για καλα αποτελεσμα με το excel και εριξα τη μεγαλη πρωτη δοση εχθες οπως εγραφε και το manual.
και τωρα που εψαχνα ειδα οτι ειναι δηλητηριο για της amano.ισχυει κατι τετοιο?
καποια βοηθεια για την αλγη?

υποστρωμα εχω το seachem 50% και το αλλο μισο ουδετερο χαλαζιακο
απο το fish only στην μεσογειων μου ειπα οτι πιθανον απεευθερωνεται αρκετος σιδηρος στο νερο και επειδη τα φυτα ειναι ευκολα δεν μπορουν να το αποροφησουν..

kingrim 12-04-11 09:06

εχω αμανο και δεν ειχαν προβλημα με excel η λυση ομως ειναι ζωντανη και λεγετε SAE (ta original oxi ta CAE)

aquahobby 12-04-11 10:42

να βαλω ψαρια για την αλγη?
δεν θα ηταν καλυτερο να δουμε τι φταιει και δεν υπαρχει η σωστη ισορροπια?

kingrim 12-04-11 10:45

ολα τα ενυδρεια εχουν αλγες και φυσικα πρεπει να βρεις τι φταιει απλα τα σαε δεν θα την αφησουν (την αλγη) να παρει τρελους ρυθμους μεχρι να βρεις την ισορροπια σου :)

chemical mac 12-04-11 11:23

καλά τα λες aquahobby αλλά δεν μας λες πόσα ψάρια έχεις και τι είδος, πόσα φυτά και τι, πόσο ταϊζεις κτλ κτλ. άρα λοιπόν η λύση που σου προτείνει ο Kingrim είναι η καλύτερη με αυτά τα δεδομένα. τα sae είναι υπέροχα ψάρια και τρομεροί αλγοφάφοι αλλά κάποια στιγμή γίνονται γαϊδούρια.

aquahobby 12-04-11 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 578117)
καλά τα λες aquahobby αλλά δεν μας λες πόσα ψάρια έχεις και τι είδος, πόσα φυτά και τι, πόσο ταϊζεις κτλ κτλ. άρα λοιπόν η λύση που σου προτείνει ο Kingrim είναι η καλύτερη με αυτά τα δεδομένα. τα sae είναι υπέροχα ψάρια και τρομεροί αλγοφάφοι αλλά κάποια στιγμή γίνονται γαϊδούρια.

ok τοτε,
εχω 1 αρσενικο πλατυ και 2 θυληκα τα οποια εχουν γεννησει και καμια 10αρια μικρα.επισης εχω και δυο μολλυ αρσενικα τα οποια και σκοπευω να δωσω
καποια απο τα φυτα που εχω ειναι κρυπτοκορινα,βαλισνερια,ανουμπιες,cambopa,polysper ma,eχινοδορο.
ταιζω 1 φορα την ημερα μερα παρα μερα με σπιρουλινα σε φυλλαρακια και την αλλη μερα κανονικα φυλλαρακια για ολα τα ψαρια.
φωτισμος 2*15w

chemical mac 12-04-11 13:24

εγώ λοιπόν πιστεύω ότι αυτό που είναι υπεύθυνο για την άλγη σου είναι το υπόστρωμα της seachem, είχα το ίδιο θέμα για 2 χρόνια + ότι το ενυδρείο σου ίσως δεν είναι έτοιμο για τόσο δυνατό υπόστρωμα. όντως αυτό απελευθερώνει τεράστιες ποσότητες θρεπτικού (για τα φυτά) υλικού και τα φυτά σου δεν μπορούν να το απορροφήσουν όλο, με το γνωστό αποτέλεσμα.
αυτό τώρα είτε το παλεύεις μέχρι να βρεις πως θα ισορροπήσει το ενυδρείο σου (ακόμα και με καθημερινές αλλαγές μικρής ποσότητας νερού - ρύθμιση του φωτισμού κτλ) είτε με πιο δραστικά μέτρα όπως ξήλωμα όλου του βυθού και χρήση μόνο χαλαζιακού υποστρώματος (το οποίο κάνει εξαιρετική δουλειά). και πάνω απ' όλα υπομονή. η άλγη είναι μέρος του οικοσυστήματος που προσπαθείς να φτιάξεις.

aquahobby 12-04-11 13:42

σ ευχαριστω
ενδυκνειται μειωση φωτισμου στις ποσες ωρες?μου ειπαν απο Petshop να μειωσω στις 8 για 2 βδομαδεσ να δω πως θα παει

tsoui 12-04-11 14:34

Η μειωση φωτισμου σιγουρα θα σε βοηθησει θα το δεις και μονος σου, με τις αμανο παντως και το excel ουτε εγω ειχα θεμα βεβαια οχι να το ριξεις και πανω τους σκουντα τες λιγο :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01706 seconds with 10 queries