Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Ramirezi-Μάχη;;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51625)

krispie 10-04-11 10:11

Ramirezi-Μάχη;;;;
 
Καλημέρα, χθες το απόγευμα τα δυο ramirezi μου άρχισαν άγρια μάχη...

Κολυμπούσαν αντικριστά και δαγκώνονταν στόμα με στόμα...Τα χρώματά τους ήταν έντονα... Επίσης που και που έπεφτε και λίγο ξύλο στο πλάι... Αλλά μιλάμε για συνέχεια... Δεν τα τάραξε καν που έκανα συντήρηση στο ενυδρείο... και ήταν δίπλα στο χέρι μου και τρωγόντουσαν...

Τα ψάρια τα πήρα νομίζω την Τρίτη... Τα χρώματά τους ήταν ψιλοκαθαρά σε σχέση με άλλα που έδειχναν πιο φοβισμένα... Επίσης κάθονταν μαζί στο πίσω μέρος του ενυδρείου... Και υπέθεσα ότι θα είναι ζευγάρι και προστατεύουν την περιοχή τους...(Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην είναι αυτά γιατί έγινε σαματάς όταν τα έπιανε ο πωλητής,αλλά δεν νομίζω...).Μέχρι χθες το ένα κυνηγούσε το άλλο το οποίο υποχωρούσε και τα χρώματά του ήταν θαμπά...Το ίδιο κάθε φορά.. Μέχρι χθες...

Κανένα από τα δυο δεν έχει ροζ στην κοιλιά για να είμαι σίγουρος ότι είναι θηλυκά... Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το ένα έχει στη μαύρη πλαινή κοιλίδα μπλε αποχρώσεις ενώ το άλλο όχι...

Τα είχα σε 90 λίτρα και λέω είχα γιατί μετέφερα χθες το ένα σε ένα 20άλιτρο που ετοιμάζω για ένα φίλο και μόλις είχα μπολιάσει... Το έκανα γιατί φοβήθηκα ότι θα χάσω κάποιο από τα δυο... Καλά έκανα;

krispie 10-04-11 10:39

5 Συνημμένο(α)
Και μερικές φωτογραφίες από το ένα που παρέμεινε στο κανονικό ενυδρείο, τι φύλο είναι;

Giorgos 10-04-11 10:42

Αρσενικο ειναι.
Δειξε μας καμια φωτογραφια του αλλου ψαριου... αν και μονο απο την περιγραφη σου ειναι μαλλον κι αυτο αρσενικο.

krispie 10-04-11 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 577184)
Αρσενικο ειναι.
Δειξε μας καμια φωτογραφια του αλλου ψαριου... αν και μονο απο την περιγραφη σου ειναι μαλλον κι αυτο αρσενικο.

Ευχαριστώ...
Τώρα λόγω της αλλαγής περιβάλλοντος είναι τα χρώματά θαμπά... Θα καταλάβετε τι είναι;

delta66 10-04-11 14:31

Πιστευω οτι το ψαρι εχει και γνωρισματα θηλυκου με μονη ελλειψη το ροζ της κοιλιας κατι που μπορει να συμβαινει.

krispie 10-04-11 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 577255)
Πιστευω οτι το ψαρι εχει και γνωρισματα θηλυκου με μονη ελλειψη το ροζ της κοιλιας κατι που μπορει να συμβαινει.

Να ρωτήσω, σε περίπτωση που είναι και τα δυο θηλυκά, εξηγείται τέτοια συμπεριφορά;

delta66 10-04-11 16:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 577307)
Να ρωτήσω, σε περίπτωση που είναι και τα δυο θηλυκά, εξηγείται τέτοια συμπεριφορά;

Σε ολους τους συνδυασμους μπορουν να τυχουν αυτες οι συμπεριφορες.

Diskus fan 10-04-11 16:08

Το ψάρι της φωτογραφίας είναι αρσενικό.
Η μεταφορά σε φρέσκομπολιασμένο ενυδρείο επίφοβη ... τα ραμιρέζι είναι ευαίσθητα ψάρια.-

krispie 10-04-11 16:10

2 Συνημμένο(α)
Το άλλο αν και φοβισμένο...

krispie 10-04-11 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 577320)
Το ψάρι της φωτογραφίας είναι αρσενικό.
Η μεταφορά σε φρέσκομπολιασμένο ενυδρείο επίφοβη ... τα ραμιρέζι είναι ευαίσθητα ψάρια.-

Το ξέρω, να το βάλω καλύτερα σε ένα 25άρι που έχω με guppy και platy;(Ουδέν σχόλιο για το 25άλιτρο, θέλει φτιάξιμο η ψαροσύνθεση...)
Η να το βάλω στο 90άρι πάλι;

Diskus fan 10-04-11 16:20

Έχεις υπ' όψιν σου σε τι συνθήκες νερού ζουν τα ραμιρέζι και σε τι .... τα platy, guppy;:rolleyes:
-------------------------
Αγόρι το βλέπω και το άλλο.-;)

delta66 10-04-11 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 577324)
Το άλλο αν και φοβισμένο...

Αυτο το θεωρω σιγουρα αρσενικο.
Εκτος απο τα κλασσικα γνωρισματα, εχει μαυρη βουλα χωρις να μπαινουν μεσα της οι μπλε κοκκοι και δεν εχει καθολου μαυρες ριγες στα πυελικα πτερυγια

krispie 10-04-11 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 577333)
Έχεις υπ' όψιν σου σε τι συνθήκες νερού ζουν τα ραμιρέζι και σε τι .... τα platy, guppy;:rolleyes:
-------------------------
Αγόρι το βλέπω και το άλλο.-;)

Ναι απλά είναι προτιμότερο από να τα βάλω μαζί μέχρι να το ανταλλάξω;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 577338)
Αυτο το θεωρω σιγουρα αρσενικο.
Εκτος απο τα κλασσικα γνωρισματα, εχει μαυρη βουλα χωρις να μπαινουν μεσα της οι μπλε κοκκοι και δεν εχει καθολου μαυρες ριγες στα πυελικα πτερυγια

Ποια είναι τα πυελικά πτερύγια;;;:confused:

delta66 10-04-11 16:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 577342)
Ποια είναι τα πυελικά πτερύγια;;;:confused:

Τα pelvic fins

http://anglingrules.com/ext-anat.jpg

krispie 10-04-11 17:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 577353)

Ευχαριστώ, τι λέτε να κάνω παιδιά; να το βάλω πάλι πίσω;

Diskus fan 10-04-11 17:03

Εγώ θα έλεγα να γράψεις συνθήκες νερού και να βάλεις μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο.-

delta66 10-04-11 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 577355)
Ευχαριστώ, τι λέτε να κάνω παιδιά; να το βάλω πάλι πίσω;

H αποψη μου ειναι να μη το κανεις.
Να πας πισω το ενα και να παρεις καποιο αλλο.
Αν ειναι τελικα το πρωτο αρσενικο παρε ενα σιγουρα θηλυκο και φυσικα διορθωσε τις τιμες του νερου για να τα χαρεις.

krispie 10-04-11 17:29

2 Συνημμένο(α)
Gh:7
KH:4
PH:6-7
GH, KH με υγρά test και pH με sticks

Άλλες 2 φωτογραφίες από το ψάρι που είναι στο βασικό ενυδρείο(το πρώτο)...
Έχει πάντως μαύρο στο πυελικό πτερύγιο;

Diskus fan 11-04-11 00:19

Αρσενικό. Καλό θα είναι να κρατηθείς λίγο πιο κάτω σε ΡΗ και σκληρότητες .... όταν βάλεις και το θηλυκό.
Θερμοκρασία ... δεν έγραψες.-:cool:

krispie 11-04-11 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 577533)
Αρσενικό. Καλό θα είναι να κρατηθείς λίγο πιο κάτω σε ΡΗ και σκληρότητες .... όταν βάλεις και το θηλυκό.
Θερμοκρασία ... δεν έγραψες.-:cool:

Ναι, συγνώμη, στους 25 το έχω γιατί είναι και τα neon μέσα που δεν θέλουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες...

Σκέφτομαι ίσως να βάλω DIY CO2... Θα είναι και καλό για τα φυτά θα πέσει λίγο και το pH,έτσι;(Ερώτηση: πόσο περίπου θα πέσει το pH; Θα επηρεάσει και τις σκληρότητες;)

Για Α/Ο όχι ακόμα...(no money...:D)

Diskus fan 11-04-11 01:02

Έχω την αίσθηση ότι έχεις την διάθεση να ασχοληθείς με τα μη ουσιώδη περισσότερο από τα σοβαρά.
Βάλε κάτω τα πράγματα και κάνε το σωστό ... με "μεσοβέζικες" λύσεις ... μόνο προβλήματα να περιμένεις.
Τα ραμιρεζάκια που θέλεις να βάλεις ζευγάρι ... θα θέλουν λίγο πιο ψηλά την θερμοκρασία για γέννα.
Co2 ... για ποία φυτά;
Το Co2 ... δεν επιρρεάζει τις σκληρότητες ... για μένα όμως είναι παράλληλα και μεγάλο ρίσκο.
Το νερό το φτιάχνεις στα μέτρα σου, με αρκετούς τρόπους.
Και τα γκαπάκια ψάρια είναι και έχουν λιγότερες απαιτήσεις .... αν λοιπόν δεν μπορείς να προσφέρεις τα απαραίτητα σε ένα είδος ... καλύτερα να το αφήνεις για .... όταν θα μπορείς.-:cool:

krispie 11-04-11 01:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 577556)
Έχω την αίσθηση ότι έχεις την διάθεση να ασχοληθείς με τα μη ουσιώδη περισσότερο από τα σοβαρά.
Βάλε κάτω τα πράγματα και κάνε το σωστό ... με "μεσοβέζικες" λύσεις ... μόνο προβλήματα να περιμένεις.
Τα ραμιρεζάκια που θέλεις να βάλεις ζευγάρι ... θα θέλουν λίγο πιο ψηλά την θερμοκρασία για γέννα.
Co2 ... για ποία φυτά;
Το Co2 ... δεν επιρρεάζει τις σκληρότητες ... για μένα όμως είναι παράλληλα και μεγάλο ρίσκο.
Το νερό το φτιάχνεις στα μέτρα σου, με αρκετούς τρόπους.
Και τα γκαπάκια ψάρια είναι και έχουν λιγότερες απαιτήσεις .... αν λοιπόν δεν μπορείς να προσφέρεις τα απαραίτητα σε ένα είδος ... καλύτερα να το αφήνεις για .... όταν θα μπορείς.-:cool:

Μέσα στο ενυδρείο έχω εχινόδορο, κρυπτοκορίνα, κερατόφυλο, hygrophyla polysperma, ludwigia repens rubin, marsilea hirsuta staurogene repens και cladophora aegagrophyla, άρα έχω κάποια φυτά και θέλω να βάλω κι άλλα χαμηλών απαιτήσεων πάντα... Γι'αυτό λέω να βάλω και CO2 που θα βοηθήσει τα φυτά και από ότι έχω καταλάβει θα επηρεάσει και το pH,τουλάχιστον λίγο, προς τα κάτω...
Θα το δω αναλόγως και μπορεί να χρησιμοποιήσω απιονισμένο νερό, μιας και δεν μου αρέσει το κιτρίνισμα του νερού...
Τώρα όσο για τη θερμοκρασία είναι απαραίτητο να είναι πολύ πιο υψηλή;
Κοιτάζοντας και από εδώ(http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm) συμβουλεύει να μην είναι πάνω από 26 γιατί στρεσάρονται τα ψάρια...

beat89 11-04-11 01:36

Απλα για αναπαραγωγη θα πρεπει να ανεβει στους 27 η θερμοκρασια κατι που δεν ξερω ποσο θα αρεσει στα νεον.Βεβαια αν δεν σε ενδιαφερει αυτη η προοπτικη δεν υπαρχει προβλημα.Μονο τις σκληροτητες σου να ριξεις.;)

krispie 11-04-11 01:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 577569)
Απλα για αναπαραγωγη θα πρεπει να ανεβει στους 27 η θερμοκρασια κατι που δεν ξερω ποσο θα αρεσει στα νεον.Βεβαια αν δεν σε ενδιαφερει αυτη η προοπτικη δεν υπαρχει προβλημα.Μονο τις σκληροτητες σου να ριξεις.;)

Ευχαριστώ... Για αναπαραγωγή για την ώρα δεν καίγομαι... Το CO2 θα επηρεάσει τις σκληρότητες; GH 5-6 δεν θεωρείται το ιδανικό; Το ρωτάω για να ξέρω αν θα την επηρεάσει αν βάλω τελικά...

delta66 11-04-11 01:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 577565)
Κοιτάζοντας και από εδώ(http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm) συμβουλεύει να μην είναι πάνω από 26 γιατί στρεσάρονται τα ψάρια...

Κοιταζωντας αυτο ομως που μετραει νερο στη φυση να υποθεσουμε οτι στη φυση ειναι συνεχως στρεσαρισμενα? :rolleyes:
http://www.fishbase.gr/Summary/Speci...y.php?id=12305
25-30 καλα ειναι

Καποιο λαθος θα εχει γινει.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 577570)
Ευχαριστώ... Για αναπαραγωγή για την ώρα δεν καίγομαι... Το CO2 θα επηρεάσει τις σκληρότητες; GH 5-6 δεν θεωρείται το ιδανικό; Το ρωτάω για να ξέρω αν θα την επηρεάσει αν βάλω τελικά...

Καλο ειναι το gh
Το co2 δεν θα επηρεασει gh
Μη σου γινει καμια διαρροη ομως στο νερο γιατι....

krispie 11-04-11 09:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 577571)
Κοιταζωντας αυτο ομως που μετραει νερο στη φυση να υποθεσουμε οτι στη φυση ειναι συνεχως στρεσαρισμενα? :rolleyes:
http://www.fishbase.gr/Summary/Speci...y.php?id=12305
25-30 καλα ειναι

Καποιο λαθος θα εχει γινει.
-------------------------

Καλο ειναι το gh
Το co2 δεν θα επηρεασει gh
Μη σου γινει καμια διαρροη ομως στο νερο γιατι....

Ευχαριστώ... Το ξαναδιάβασα και από ότι κατάλαβα εννοεί σε κανονικές συνθήκες προτείνει 25-26 και για να επιτύχουμε αναπαραγωγή να ανεβάσουμε 1-2 βαθμούς...

Θα προσέξω με το CO2...

Diskus fan 12-04-11 00:11

Το κείμενο το βρήκα ... αντιφατικό .....

- Τα φυσικά νερά στα οποία ζει παρουσιάζουν pH 5,0 έως 6,0, ολική σκληρότητα από πέντε (5 °dGH) έως δώδεκα (12 °dGH) και θερμοκρασίες από 22°C έως 35°C.

- να κάνουμε τις μερικές αλλαγές νερού με ελαφρά πιο δροσερό (1°C με 2°C) και πιο όξινο και μαλακό νερό, να ανεβάσουμε κατά δύο βαθμούς (2°C) τη θερμοκρασία

- Η θερμοκρασία των νερών που τα φιλοξενούν δεν πρέπει να υπερβαίνει τους 25°C με 26°C γιατί οι υψηλότερες θερμοκρασίες θα στρεσάρουν τα ψάρια.

Από τα δικά μου παλιά βιβλία και την προσωπική εμπειρία .... 28-29 βαθμοί ήταν μια χαρά για γέννα.
Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι δεν καίγεσαι αλλά ... από την στιγμή που θα βάλεις ζευγάρι .... αυτά θα γεννήσουν χωρίς να σε ρωτήσουν.
Αποτέλεσμα για να έχεις .... θα είναι λίγο δύσκολο ... αλλά ποτέ δεν ξέρεις.-
:cool:

krispie 12-04-11 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 577979)
Το κείμενο το βρήκα ... αντιφατικό .....

- Τα φυσικά νερά στα οποία ζει παρουσιάζουν pH 5,0 έως 6,0, ολική σκληρότητα από πέντε (5 °dGH) έως δώδεκα (12 °dGH) και θερμοκρασίες από 22°C έως 35°C.

- να κάνουμε τις μερικές αλλαγές νερού με ελαφρά πιο δροσερό (1°C με 2°C) και πιο όξινο και μαλακό νερό, να ανεβάσουμε κατά δύο βαθμούς (2°C) τη θερμοκρασία

- Η θερμοκρασία των νερών που τα φιλοξενούν δεν πρέπει να υπερβαίνει τους 25°C με 26°C γιατί οι υψηλότερες θερμοκρασίες θα στρεσάρουν τα ψάρια.

Από τα δικά μου παλιά βιβλία και την προσωπική εμπειρία .... 28-29 βαθμοί ήταν μια χαρά για γέννα.
Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι δεν καίγεσαι αλλά ... από την στιγμή που θα βάλεις ζευγάρι .... αυτά θα γεννήσουν χωρίς να σε ρωτήσουν.
Αποτέλεσμα για να έχεις .... θα είναι λίγο δύσκολο ... αλλά ποτέ δεν ξέρεις.-
:cool:

Ευχαριστώ, ναι εντάξει είναι λίγο ίσως...
Εσύ έχεις επιτύχει γέννα πολλές φορές; Πόσα ψαράκια έχεις καταφέρει να μεγαλώσεις;

BTW: Σήμερα πήγα και αντάλλαξα το ψάρι που είχα στο φρεσκομπολιασμένο και πήρα ένα θηλυκό (σίγουρα γιατί έχει λίγο ροζ στην κοιλιά...), την έβαλα στο ενυδρείο αλλά ο αρσενικός που είχα την κυνηγούσε με αποτέλεσμα να μην έχει πάρει χρώμα ακόμα... Βέβαια ήταν και φοβισμένη οπότε ήταν εύκολος στόχος... Ελπίζω να ξεθαρρέψει και να τα βρούνε... Πάντως τα χρώματα των ψαριών είναι απίστευτα... Ο αρσενικός είναι σούπερ...

Diskus fan 12-04-11 00:44

Στα ενυδρεία που είχα ραμ, ήταν αδύνατο να επιβιώσουν τα μικρά. Τα χρησιμοποιούσα σαν ενδείκτες της ποιότητας του νερού.
Έχε λίγο το νου σου στο αρσενικό γιατί αν "ψάχεται" για ζευγάρωμα, είναι πολύ άγριος και δεν έχει που να κρυφτεί το θηλυκό ... μπορεί να το σκοτώσει.-
:cool:

krispie 12-04-11 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 577994)
Στα ενυδρεία που είχα ραμ, ήταν αδύνατο να επιβιώσουν τα μικρά. Τα χρησιμοποιούσα σαν ενδείκτες της ποιότητας του νερού.
Έχε λίγο το νου σου στο αρσενικό γιατί αν "ψάχεται" για ζευγάρωμα, είναι πολύ άγριος και δεν έχει που να κρυφτεί το θηλυκό ... μπορεί να το σκοτώσει.-
:cool:

Ευχαριστώ, λες αυτό να συμβαίνει γιατί δεν την έχει αφήσει σε χλωρό κλαρί... Πρέπει να φυτέψω κι άλλο... Ίσως βάλω και ένα ξύλο ακόμα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03240 seconds with 10 queries