Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   παρουσιαση του ενυδρειου μου 135λτ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51612)

gianniwpopi 09-04-11 18:57

παρουσιαση του ενυδρειου μου 135λτ
 
1 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες
xρονος λειτουργιας ΄4 μηνες
Διαστάσεις: 100.30.45 cm
Όγκος: 135λτ μεικτα
Κατηγορία:
Φυτά: anubias, Vallisneria, Echinodorus, κερατόφυλλο egeria densa, caboba, μαριτιμα
Ψάρια / Άλλα είδη:1 σκαλαρι 5sarpay tetra 4 χηρες και 6 αρλεκινους και 7 apple snails
Διακοσμητικά υλικά: μια πεντάμορφη ριζα καιαλλα 2 διακοσμητικα που θα τα βγαλω οταν αλλαξω νερο
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1χ39w
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Φιλτράρισμα εσωτερικο φιλτρο fluval u4 γεματο με siporax
Θερμοστάτης: sera 150w
Λίπανση: ταμπλετες dennerle και saagem flourish
Παροχή CO2: σκεφτομαι να φτιαξω DIY

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-20
Αλλαγές νερού: 30% κάθε 10 μέρες
Θερμοκρασία: 25

ΥΓ.περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις με λιγο επιεικεια......

jiraiya 09-04-11 19:05

καλησπερα φιλε μου,καλη προσπαθεια,δες λιγο την ψαροσυνθεση σου,και τον φωτισμο που εχεις,(βγαλε και τα διακοσμητικα αφου κανεις και την αλλαγη νερου και σιγα σιγα θα εισαι αρχηγος, θα σου πουν οι πιο εμπειροι)επισης καλο θα ηταν να βαλεις κατι στην πλατη του ενυδρειου για να μην ειναι διαμπερες :)

gianniwpopi 09-04-11 19:08

8 Συνημμένο(α)
και μερικες ακομα

gianniwpopi 09-04-11 19:26

αυτο ρε παιδια πως λεγετε
-------------------------
αυτο ρε παιδια πως λεγετε?
-------------------------
αντε να δουμε θα μπει τωρα ηφωτο
-------------------------
...........................
-------------------------
δεν μπορω να τη βαλω τωρα, δεν ξερω τι εγινε, τελος παντον μηπως ξερετε τι φυτο ειναι αυτο στην 6 φωτογραφια?

kotsos83 09-04-11 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 577015)
αυτο ρε παιδια πως λεγετε
-------------------------
αυτο ρε παιδια πως λεγετε?
-------------------------
αντε να δουμε θα μπει τωρα ηφωτο
-------------------------
...........................
-------------------------
δεν μπορω να τη βαλω τωρα, δεν ξερω τι εγινε, τελος παντον μηπως ξερετε τι φυτο ειναι αυτο στην 6 φωτογραφια?

το φυτο αυτο δεν κανει για ενυδρειο,ειναι υδροφυλλο,θα σου χαλασει αργα η γρηγορα,πρεπει να το βγαλεις.Επισης το σκαλαρακι δε περναει και τοσο καλα,χρειαζεται και αλλα ατομα του ειδους και περισσοτερα λιτρα,και χαμηλωτερο ph.Τελος αφου εχεις καποια ζωντανα φυτα θα ηταν καλυτερα να ξεφορτωθεις τα πλαστικα διακοσμητικα.

gianniwpopi 09-04-11 19:57

το φυτο το πηρα απο το waterinn . tα διακοσμητικα θα τα βγαλω μολις κανω αλλαγη νερου

kotsos83 09-04-11 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 577029)
το φυτο το πηρα απο το waterinn . tα διακοσμητικα θα τα βγαλω μολις κανω αλλαγη νερου

βγαλτου μια καλυτερη φωτο να το δω.

gianniwpopi 09-04-11 20:19

2 Συνημμένο(α)
στη ταμπελα του ελεγε hygrophyla polysperma αλλα εχω δει καια ειναι διαφορετικο

kotsos83 09-04-11 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 577035)
στη ταμπελα του ελεγε hygrophyla polysperma αλλα εχω δει καια ειναι διαφορετικο

Ειναι hygrophyla polysperma sunset,και αν εχεις καλο φωτισμο θα κοκκινισει λιγακι.Ακυρο για πριν,μπορεις να το κρατησεις.Γινεται πολυ ομορφο:D.Πρεπει να κανεις ομως κατι με το σκαλαρι.

gianniwpopi 09-04-11 20:53

ευχαριστω πολυ φιλε μου και με αγχωσες πριν
-------------------------
στην πλατη του ενυδρειου δεν μπορω να βαλω κατι επειδη ειναι στη μεση και εχει πανωραμικη θεα

Πάνος 10-04-11 09:50

δυσκολη περιτπωση τα 2 οψεων ενυδρεια. αμεσω πηγα να σου πω να βαλεις τον εχινοδωρο και την καμπομπα πισω...αλλα "πισω" δε υπαρχει. σε αυτες τις περιπτωσεις τα μεγαλα και ψηλα φυτα τα βαζεις στη μεση και στην ουσια κανεις ενα εικονικο "φοντο" στη μεση του ενυδρειου. εκατερωθεν βαζεις πιο χαμηλα φυτα και ετσι ειναι σαν να εχεις 2 διαφορετικα μισα ενυδρεια. το καλο ειναι οτι μπορεις να κανεις τη μια μερια να διαφερει πολυ απο την αλλη αν το "φοντο" κρυβει καλα την "αλλη πλευρα".
οπως σου ειπαν τα παιδια κοιταξε την ψαροσυνθεση σου και αν κρατησεις τα ειδη που θελουν μαλακο νερο κοιτα να κατεβασεις σκληροτητες και πεχα. ;)
εχεις ενα υπεροχο ξυλο και μπορεις να κανεις ακομη πιο ομορφα πραγματα :p

gianniwpopi 10-04-11 19:27

αυτο το προβλημα εχω και εγω,δεν ξερω που να βαλω τα φυτα. οταν το κοιταω απο το σαλονι μου φαινεται καπως αδειο και οταν το κοιταω απο τη κουζινα το βλεπω φορτωμενο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01967 seconds with 10 queries