Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   μετα απο αλλαγη νερου.αυτο.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51610)

johnyfy 09-04-11 17:58

μετα απο αλλαγη νερου.αυτο..
 
2 Συνημμένο(α)
χαιρετω τη παρεα.σημερα το μεσημερι και μετα απο αλλαγη του μισου νερου του ενυδρειου συνεβει να θολωσει ξαφνικα ολο το νερο..τα ψαρια ειναι σχεδον ολα στην επιφανεια..τι μπορει να γινει σαββατιατικα?
no2 0
no3 6
ph 7.2
test αμμωνιας δεν εχω.:confused:
θερμοκρασια 26
και λιγα φυτα.

ignatios 09-04-11 18:19

ποτε ακριβως συνέβη? Οταν προσθεσες το νεο νερο στο ενυδρείο? Μήπως είχε πίεση το νερο που προσθεσες ή επεσε το λάστιχο και ανακάτεψε τον πυθμένα??

johnyfy 09-04-11 18:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios (Μήνυμα 576985)
ποτε ακριβως συνέβη? Οταν προσθεσες το νεο νερο στο ενυδρείο? Μήπως είχε πίεση το νερο που προσθεσες ή επεσε το λάστιχο και ανακάτεψε τον πυθμένα??

ναι,εγινε αμεσως μετα την αλλαγη,σε λεπτα δηλαδη.ο πυθμενας ανακατευτηκε αλλα λιγο στο σημειο που επεφτε το νερο.επιτηδες δεν το ειχα σε πολυ πιεση..

dinoc 09-04-11 18:51

εγω θα ηθελα να μου πεις ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και ποσα λιτρα εκανες αλλαγη νερου, επισις εβαλες αντιχλωριο?

ignatios 09-04-11 18:53

Λογικα σε 3-4 ωριτσες θα κατσει. Μαλλον σηκωσες θολουρα απο τον πυθμενα.

johnyfy 09-04-11 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoc (Μήνυμα 576997)
εγω θα ηθελα να μου πεις ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και ποσα λιτρα εκανες αλλαγη νερου, επισις εβαλες αντιχλωριο?

180λ και αλλαξα το μισο.εβαλα και αντιχλωριο.

dinoc 09-04-11 18:59

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και τι αντιχλωριο εχεις?

johnyfy 09-04-11 19:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoc (Μήνυμα 577004)
καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και τι αντιχλωριο εχεις?

1-με 2 βδομαδες..το αντιχλωριο ειναι ενα κανονικο. της dajana.υποψην μπηκε μετα

johnyfy 09-04-11 19:24

ok.παντως υπαρχει και ενας υποπτος....bacterial bloom.:-?

crazyio 09-04-11 19:59

Bacterial bloom....
καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες οξυγόνου και για αυτό τα ψάρια σου είναι στην επιφάνεια αναζητώντας οξυγόνο ...
βάλε οπωσδήποτε αεραντλία και κάνε μικρές συχνές αλλαγές νερού
Σημαντικό είναι να έχει το νερό ίδιες παραμέτρους με το νερό του ενυδρείου και ακόμα περισσότερο να μην υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία.

Dinoc .....

καλό είναι τις περισσότερες φορές να μην είμαστε απόλυτοι και ακόμα περισσότερο όταν είναι να δώσεις συμβουλές να είσαι σίγουρος πως αυτό που λες ισχύει ...
μπορείς να μας πεις τι πρέπει να ξανά στρώσει και γιατί χάθηκε η βιολογία ?
γιατί εμείς όλοι εδώ είμαστε πεπεισμένοι πως η βιολογία βρίσκεται στα υλικά του φίλτρου και όχι στο νερό καθεαυτού..
επίσης γιατί πρέπει η αλλαγή νερού να γίνεται με θρησκευτική ευλάβεια ?
Θα παρεξηγηθεί το φίλτρο ή τα ψάρια αν διαφέρει στην ώρα η στην μέρα ?
Και πως θα χαθεί η βιολογία με αυτό ?

Στο μόνο που συμφωνούμε είναι πως δεν πρέπει να πλένονται τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης ...

aiptek 09-04-11 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnyfy (Μήνυμα 577009)
1-με 2 βδομαδες..το αντιχλωριο ειναι ενα κανονικο. της dajana.υποψην μπηκε μετα

αυτο μπορει να προκαλεσε το bacterial bloom...
το αντιχλωριο ειναι καλο να μπαινει πρωτου μπει το νερο στο ενυδρειο.
φιλικα παντα...

johnyfy 09-04-11 20:27

καταρχην ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.να αδειασω ολο το νερο και ξανα απτην αρχη η" με τισ συχνες και μικρες αλλαγες οπως λεει ο φιλος θα στρωσει???τι λετε>?

kotsos83 09-04-11 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnyfy (Μήνυμα 577039)
καταρχην ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.να αδειασω ολο το νερο και ξανα απτην αρχη η" με τισ συχνες και μικρες αλλαγες οπως λεει ο φιλος θα στρωσει???τι λετε>?

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο,ειναι στρωμενο το φιλτρο?ψαρια εχεις μεσα?

johnyfy 09-04-11 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 (Μήνυμα 577043)
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο,ειναι στρωμενο το φιλτρο?ψαρια εχεις μεσα?

ολα στρωμενα ειναι,και ψαρια εχει και φυτα...απλα το παθαινω πρωτη φορα.
ντινο προς θεου σεβομαι ολες τις αποψεις

ελιοτ 09-04-11 20:49

φιλε μου μια συμβουλη, πρωτα αντιχλωριο και μετα νερο. καλυτερο βεβαια να γινετε πρωετοιμασια του νερου σε αλλο δοχειο.

Γιώργος Κ 09-04-11 22:33

Βαλε μια αεραντλια στο ενυδρειο για καλο και για κακο ...
και διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753 ;)

douran_p 10-04-11 00:59

γεια σου ρε shinobi!!!!!
κανε μια πληρη παρουσιαση
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 577030)
Bacterial bloom....
καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες οξυγόνου και για αυτό τα ψάρια σου είναι στην επιφάνεια αναζητώντας οξυγόνο ...
βάλε οπωσδήποτε αεραντλία και κάνε μικρές συχνές αλλαγές νερού
Σημαντικό είναι να έχει το νερό ίδιες παραμέτρους με το νερό του ενυδρείου και ακόμα περισσότερο να μην υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία.

Dinoc .....

καλό είναι τις περισσότερες φορές να μην είμαστε απόλυτοι και ακόμα περισσότερο όταν είναι να δώσεις συμβουλές να είσαι σίγουρος πως αυτό που λες ισχύει ...
μπορείς να μας πεις τι πρέπει να ξανά στρώσει και γιατί χάθηκε η βιολογία ?
γιατί εμείς όλοι εδώ είμαστε πεπεισμένοι πως η βιολογία βρίσκεται στα υλικά του φίλτρου και όχι στο νερό καθεαυτού..
επίσης γιατί πρέπει η αλλαγή νερού να γίνεται με θρησκευτική ευλάβεια ?
Θα παρεξηγηθεί το φίλτρο ή τα ψάρια αν διαφέρει στην ώρα η στην μέρα ?
Και πως θα χαθεί η βιολογία με αυτό ?

Στο μόνο που συμφωνούμε είναι πως δεν πρέπει να πλένονται τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης ...



+100000000

johnyfy 10-04-11 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 577426)
No comments ......
έτσι για να τελειώνουμε.


ελπίζω τουλάχιστον ο φίλος με το bacterial bloom να το αντιμετώπισε έγκαιρα και να μην είχε απώλειες ...

παιδια αρχισε να πεφτει η θολουρα απο μονη της μετα απο καποιες συμβουλες εμπειροτερων.τωρα οσο αφορα την διαφωνεια,αν ηξερα οτι θα γυρισει ετσι δε θα εβαξα καθολου pst.:(παντως πιστευω οτι τελος καλα ολα καλα.οκ?:p

georod7 10-04-11 21:29

παντως παρε και κανα τεστακι για την αμμωνια.χρηαζεται!!! :D

kwstas_original 10-04-11 21:54

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnyfy (Μήνυμα 577432)
παιδια αρχισε να πεφτει η θολουρα απο μονη της μετα απο καποιες συμβουλες εμπειροτερων.τωρα οσο αφορα την διαφωνεια,αν ηξερα οτι θα γυρισει ετσι δε θα εβαξα καθολου pst.:(παντως πιστευω οτι τελος καλα ολα καλα.οκ?:p

Αν το νερο σου εκτως απο την εντονη θολουρα δεν συνωδευοταν και απο εντονη αλλα και ασχημη μυρωδια, τοτε δεν ηταν bacterial bloom.
Σου μυριζε κατι?
Προμηθευσου τεστ αμμωνιας γιατι κατι τετοιο πιστευω οτι ηταν...

Το bacterial bloom εκτως του οτι δεν περναει τοσο γρηγορα και ειναι λιγο μανικι, συνοδευεται απαραιτητα εκτως απο θολουρα νερου & ασχημη μυρωδια.
;)

delta66 10-04-11 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 577462)
Το bacterial bloom εκτως του οτι δεν περναει τοσο γρηγορα και ειναι λιγο μανικι, συνοδευεται απαραιτητα εκτως απο θολουρα νερου & ασχημη μυρωδια.
;)

:smt023

johnyfy 10-04-11 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 577462)
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:



Αν το νερο σου εκτως απο την εντονη θολουρα δεν συνωδευοταν και απο εντονη αλλα και ασχημη μυρωδια, τοτε δεν ηταν bacterial bloom.
Σου μυριζε κατι?
Προμηθευσου τεστ αμμωνιας γιατι κατι τετοιο πιστευω οτι ηταν...

Το bacterial bloom εκτως του οτι δεν περναει τοσο γρηγορα και ειναι λιγο μανικι, συνοδευεται απαραιτητα εκτως απο θολουρα νερου & ασχημη μυρωδια.
;)

οχι δεν μυριζε ασχημα.βασικα μυριζει σαν ενυδρειο.πρεπει να βαλεις τη μυτη πανω στην επιφανεια για να καταλαβεις κατι...:rolleyes:

crazyio 11-04-11 18:39

Sorry που θα διαφωνήσω μαζί σας αλλά σε bacterial bloom που έχω αντιμετωπίσει, και σε δικά μου ενυδρεία αλλά και σε φίλων, η θολούρα εξαφανιζόταν σε 24 με 48 ώρες τελείως.

η μυρωδιά έφερνε κάτι σε "χωματίλα" και έμπαινε άμεσα αεραντλία ...
γινόντουσαν αρκετές αλλαγές νερού που βοηθούσαν την κατάσταση (και μείωση θολούρας αλλά και μείωση αμμωνίας όταν παρατηρήθηκε) και έπειτα ακολουθούσε ένα μικρό διάστημα λιτότητας στο τάισμα ...

kwstas_original 11-04-11 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 577850)
Sorry που θα διαφωνήσω μαζί σας αλλά σε bacterial bloom που έχω αντιμετωπίσει, και σε δικά μου ενυδρεία αλλά και σε φίλων, η θολούρα εξαφανιζόταν σε 24 με 48 ώρες τελείως.

η μυρωδιά έφερνε κάτι σε "χωματίλα" και έμπαινε άμεσα αεραντλία ...
γινόντουσαν αρκετές αλλαγές νερού που βοηθούσαν την κατάσταση (και μείωση θολούρας αλλά και μείωση αμμωνίας όταν παρατηρήθηκε) και έπειτα ακολουθούσε ένα μικρό διάστημα λιτότητας στο τάισμα ...

Φιλε Ιωσά ισως αυτο που αντιμετωπισες δεν ηταν bacterial bloom και ετσι το εχεις εκλαβει λαθος σαν εξαρση/συμτωμα/συμπερασμα.
Πιθανολογω πως και εσυ επαθες το ιδιο με τον φιλο που λεει οτι δεν μυριζει το νερο του και μαλλων προκειται για μια απλη εξαρση αμμωνιας.

Η μυρωδια του νερου στο bacterial bloom δεν μοιαζει με χωματιλα, αλλα με αυγουλιλα!!...απο τα χειροτερα πραγματα που θα εχεις μυρισει ποτε σου και σιγουρα θα σου εμενα αξεχαστο!:D

Επισης σε περιπτωσεις bacterial bloom οι αλλαγες νερου δεν βοηθανε συνηθως καθολου, μιας και το νερο που αλλαζεις γινεται και αυτο θολο και μαλιστα σε πολυ συντωμο χρονικο διαστημα.
Εκει ειναι που ξεκινας να καθαριζεις φιλτρα και υλικα, κοβεις ταισμα για αρκετες μερες, κανεις συσκοτιση κτλπ, δεν ξερω αν υπαρχει καποιο υπομνημα για αυτην την ''ασθενεια'' του νερου, αν υπαρχει ας το παραθεσει καποιος γιατι εγω τα εχω αποτυπωσει απλα σαν γεγονοτα και κινησεις που κανει καποιος για να απαλαγει απο αυτο.

Οπως και να εχει ουτε η συγκεκριμενη περιπτωση αλλα ουτε και η δικη σου απο οτι περιγραφεις προκειται για bacterial bloom, IMO;)

Αν το νερο θολωσει και μυριζει ασχημα, εχεις να κανεις με bacterial bloom, αν θολωσει μονο και μυριζει ''κατι'' αλλα οχι μια πολυ ασχημη και δυσβασταχτη μυρωδια, εχεις να κανεις με εξαρση αμμωνιας και πρεπει να βρεις απο που προκληθηκε γιατι καμια φορα καταλληγει σοβαροτερο...:smt052

crazyio 11-04-11 22:32

Το παράδοξο είναι πως είχα τα ίδια συμπτώματα ... anyway ... :confused:
συσκότιση για bloom πώς βοηθάει ?
η συσκότιση βοηθάει για αιωρούμενη άλγη που πάλι θολώνει το νερό αλλά έχει πράσινο χρώμα ;)
και ναι ... αυτή είναι δύσκολη να φύγει και η αλλαγή όντως δεν βοηθάει πολύ .... με UV βρίσκει το διάολό της σε 24ώρες ;)

όπως και να έχει, έχει ενδιαφέρον να ακούγονται διαφορετικές απόψεις ;);)

Υ.Γ η αβγουλίλα που ανέφερες κάτι μου θύμισε αλλά επειδή πάει πολύυυς καιρός ...υπάρχει μια σύγχυση στο μυαλό μου για το τι ακριβώς ήταν η μυρωδιά ... (ίσως και να μην θέλω να θυμάμαι :D )

Γιώργος Κ 11-04-11 23:18

Η διαρκεια του bacterial bloom και η μυρωδια ... εξαρταται απο το ποσο σοβαρο ειναι ... δεν ειναι απιθανο να φυγεις σε 1-2 μερες!! Η συσκοτηση δε βοηθαει σε αυτο το προβλημα!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 577931)
δεν ξερω αν υπαρχει καποιο υπομνημα για αυτην την ''ασθενεια'' του νερου, αν υπαρχει ας το παραθεσει καποιος γιατι εγω τα εχω αποτυπωσει απλα σαν γεγονοτα και κινησεις που κανει καποιος για να απαλαγει απο αυτο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 577074)

Το εχω γραψει ηδη πιο πανω ...
:wink:

Γιώργος Κ 12-04-11 00:03

Προσπαθησα να το καθαρισω οσο μπορουσα ... Ολα τα ποστ που θεωρησα ασχετα τα μετεφερα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51684 ... ευχομαι να μη συνεχιστει το ολο (νεο) θεμα μια που δεν εχει νοημα!

Dinoc γνωριζω προσωπικα τον Delta66 και τον crazyio και το ξερω καλα οτι δεν εχουν καμια διαθεση να ειρωνευτουν καποιον ... Στο θεμα προσπαθησες να βοηθησεις τον φιλο μας και μπραβο σου απλα θα πρεπει να απαντας οταν εισαι σιγουρος για αυτο που γραφεις γιατι μπορει να γινει περισσοτερο κακο και αντι να βοηθησεις να γινουν χειροτερα τα πραγματα! Ολοι ειχατε καλες προθεσεις και ειναι βλακεια να μαλωνετε ... ο ενας μαθαινει απο τον αλλο και ετσι προοδευουμε! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02270 seconds with 10 queries