Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   απώλειες από τιγράκια με finrot (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51398)

Xlapatsas 04-04-11 14:15

απώλειες από τιγράκια με finrot
 
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 101x55x40, 180 lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
από 05/2010
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 06/2010
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 8 tiger barbs(τώρα 4),4 κόκκινα τιγράκια,4 serpae tetras

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 3 zebra nirite,3 clithon corona και πάρα πολλά άγνωστα
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: ανά δύο εβδομάδες το 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 31/03/2011
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
2 φορές την ημέρα,αποξηραμένα σκουλήκια και φυλλαράκια
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:8
KH:14
GH:13
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):12,5
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
1 τιγράκι(τα προηγούμενα που αρρώστησαν πέθαναν)
2. ΔΕΡΜΑ:έχει μικρύνει η ουρά του με τον καιρό(σαν να σαπίζει σιγά σιγά)
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:αργές κινήσεις,προτιμά να μένει μόνο του
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 2 μήνες μετά την εισαγωγή του στο ενυδρείο
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η ασθένεια προχωράει αργά αλλά σταθερά.Στην αρχή σαπίζει η ουρά και στη συνέχεια ελλατώνεται το μέγεθος του ψαριού χωρίς να έχει χάσει την όρεξή του.Λίγο πριν πεθάνει το μέγεθός του είναι το 1/3 από τα υγιή τιγράκια

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: melafix,ektozon,gyrotox,bactopur (οχι το direct)
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: όπως αναγραφόταν στις συσκευασίες
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
1 μήνας
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: καμία βελτίωση
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : ναι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ναι
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Μόλις εμφανίστηκε η ασθένεια ξεκίνησα με melafix για δύο εβδομάδες περίπου.Αφού δεν είδα αποτέλεσμα συνέχισα με gyrotox και τέλος με ektozon και bactopur αφού προηγουμένως είχα βάλει άνθρακα για μερικές μέρες.

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:πεθαίνουν μόνο τα τιγράκια.τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν εμφανίσει συμπτώματα μέχρι τώρα


Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με θανάτους στο ενυδρείο μου.Τα τιγράκια μου πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο.Έχω χάσει ήδη 4 και όπου να'ναι πεθαίνει και πέμπτο.Το πρώτο τιγράκι εμφάνισε τα συμπτώματα 2 μήνες περίπου αφού μπήκε στο ενυδρείο.Όταν πέθανε το έφαγαν τα υπόλοιπα και μάλλον έτσι κόλλησαν όλα.Τώρα έχω σταματήσει όλες τις θεραπείες γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Οι τελευταίοι επιζώντες ζητούν την βοήθειά σας!

Xlapatsas 04-04-11 14:20

2 Συνημμένο(α)
Φωτογραφίες από τα άρρωστα τιγράκια.Φαίνεται καθαρά η "φαγωμένη" ουρά και η διαφορά σε μέγεθος από τα άλλα.

Tsagos 04-04-11 21:29

Στην πρώτη φωτογραφία καταλαβένω πως είναι και ανασηκωμένα τα λέπια του, ισχύει ;

Xlapatsas 05-04-11 07:37

Όχι πάντα.Αλλά πολλές φορές τα λέπια του είναι όπως φαίνεται στη φωτογραφία.Τι σημαίνει αυτό?

Tsagos 05-04-11 16:12

Εσωτερικά βακτήρια σημένει απ'τα λίγα που ξέρω αλλά εχεις κάνει χρήση μελαφιξ...
Δοκίμασε εαν θες στο μελλον myxazin της water life μιας και εγω εχω κάνει χρήση του σκευασματος με επιτυχία, περα αυτών των 2 (melafix, myxazin) υπάρχει και το eSHa 2000 χωρίς να έχω καποια εμπειρία αυτού.

skamanakos 05-04-11 17:19

Τα τιγρακια θελουν μαλακοτερο νερο και χαμηλοτερες σκληροτητες.

Xlapatsas 06-04-11 07:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skamanakos (Μήνυμα 575235)
Τα τιγρακια θελουν μαλακοτερο νερο και χαμηλοτερες σκληροτητες.

Μα εγώ στα διάφορα sites που κοίταξα με προφίλ ψαριών είδα πως είμαι μέσα στις σκληρότητες που θέλουν.Και γι'αυτό το λόγω έβαλα τιγράκια γιατί όλοι μου έλεγαν πως είναι ανθεκτικά ψάρια και δεν θα έχω πρόβλημα με τη σκληρότητα.

douran_p 06-04-11 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas (Μήνυμα 575422)
Μα εγώ στα διάφορα sites που κοίταξα με προφίλ ψαριών είδα πως είμαι μέσα στις σκληρότητες που θέλουν.Και γι'αυτό το λόγω έβαλα τιγράκια γιατί όλοι μου έλεγαν πως είναι ανθεκτικά ψάρια και δεν θα έχω πρόβλημα με τη σκληρότητα.



σε καθε αλλαγη βαζε και κανα δυο μπετονακια απιονισμενο ( εγω βαζω απο τα λιντλ) και συμπληρωνε την εξατμηση με απιονισμενο ετσι ωστε να μην ανεβουν οι σλκηροτητες και σταδιακα σε βαθος χρονου να κατεβουν κατω απο 10

εχω τιγρακια εδω και 2 μιση χρονια φιλε και εκτος απο νυκτικη κυστη δεν εχουν παθει τπτ αλλο αλλα κατα καιρους εχω απωλειες χωρις κανενα συμπτωμα

περαστικα αν και δεν τον βλεπω καλα τον τιγρη σου

Xlapatsas 07-04-11 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 575473)
σε καθε αλλαγη βαζε και κανα δυο μπετονακια απιονισμενο ( εγω βαζω απο τα λιντλ) και συμπληρωνε την εξατμηση με απιονισμενο ετσι ωστε να μην ανεβουν οι σλκηροτητες και σταδιακα σε βαθος χρονου να κατεβουν κατω απο 10

εχω τιγρακια εδω και 2 μιση χρονια φιλε και εκτος απο νυκτικη κυστη δεν εχουν παθει τπτ αλλο αλλα κατα καιρους εχω απωλειες χωρις κανενα συμπτωμα

περαστικα αν και δεν τον βλεπω καλα τον τιγρη σου

Κι εγώ έβαζα στην αρχή απιονισμένο νερό από τα Carrefour σε κάθε αλλαγή αλλά μετά το σταμάτησα γιατί φοβήθηκα μήπως έφταιγε το συγκεκριμένο νερό για τις απώλειές μου.Τώρα έχω περίπου ένα εξάμηνο που δεν προσθέτω απιονισμένο αλλά οι θάνατοι συνεχίζονται. Ο τίγρης μου είναι στα τελευταία του και ένα ακόμα τιγράκι έχει αρχίσει να εμφανίζει τα ίδια συμπτώματα.Με στεναχωρεί να τα βλέπω έτσι να ταλαιπωρούνται και να μην μπορώ να κάνω τίποτα :(.

delta66 07-04-11 10:06

Αφου δεν πιανουν οι θεραπειες θα ελεγα να βελτιωσεις τις συνθηκες νερου.
Ειναι ηδη πολυ σκληρο και αλκαλικο το νερο για ολα τα ψαρια σου.

Xlapatsas 07-04-11 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 575907)
Αφου δεν πιανουν οι θεραπειες θα ελεγα να βελτιωσεις τις συνθηκες νερου.
Ειναι ηδη πολυ σκληρο και αλκαλικο το νερο για ολα τα ψαρια σου.

Εντάξει θα προσπαθήσω να μαλακώσω το νερό μου.Αν πάω τη σκληρότητα στο 10 θα είμαι εντάξει?Επειδή έχω και σαλιγκάρια δεν θέλω να γίνει πολύ μαλακό.

delta66 07-04-11 14:10

Ναι καλυτερα.
Την kh πρεπει να μειωσεις για να δεις ασπρη μερα (αλλα χωρις ασβεστιο :D υπευθυνο για την σκληροτητα μαζι με το μαγνησιο κλπ)

Xlapatsas 08-04-11 07:47

Μήπως να δοκίμαζα και μια απολύμανση με αλάτι?Αφού τα φάρμακα δεν βοήθησαν...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01862 seconds with 10 queries