Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   επιφανεια με φυσαλιδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51386)

johnyfy 04-04-11 11:15

επιφανεια με φυσαλιδες
 
γεια σε ολους,,ξερει κανεις απο που μπορει να προερχονται οι φυσαλιδες στη επιφανεια του νερου (σε μορφη σαπουναδας)?και κατι αλλο,στην σχισμη του φιλτρου υπηρχε ενα σκαθαρακι κιτρινωπο :confused: το οποιο μολις πηγα να το βγαλω μπηκε στο φιλτρο(ζωντανο).οποιος ξερει ας πει γιατι αυτο πρωτη φορα το βλεπω.

eimaste aR21rwstoi 04-04-11 11:45

ειναι εντομο η μηπως ειναι σαλιγκαρακι?

johnyfy 04-04-11 11:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 574599)
ειναι εντομο η μηπως ειναι σαλιγκαρακι?

εντομο.κανονικα με ποδια.λες να ναι σαλιγκαρι?γιατι εχω και σαλιγκαρια΄[Neritina natalensis] και apple snail.

eimaste aR21rwstoi 04-04-11 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnyfy (Μήνυμα 574605)
εντομο.κανονικα με ποδια.λες να ναι σαλιγκαρι?γιατι εχω και σαλιγκαρια΄[Neritina natalensis] και apple snail.

για να εχει ποδια δεν θα ειναι σαλιγκαρι...απλα λεω μην μπερδευτηκες

zapatas 04-04-11 13:02

μηπως εχεις μονομαχο φιλε μου στο ενυδρειακι σου?
αν ναι, τοτε αυτος φτιαχνει την "σαπουναδα"
φωλια φτιαχνει!

johnyfy 04-04-11 13:12

μονομαχο δεν εχω,,οσο για το μαμουνι,ηταν σαν σκαθαρι.ξερω γω,θα δειξει στην πορεια...ισως δω και τιποτα πασχαλιτσες μεσα..:D:D:D

eimaste aR21rwstoi 04-04-11 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnyfy (Μήνυμα 574647)
μονομαχο δεν εχω,,οσο για το μαμουνι,ηταν σαν σκαθαρι.ξερω γω,θα δειξει στην πορεια...ισως δω και τιποτα πασχαλιτσες μεσα..:D:D:D

θα ταιριαζουν και με το εορταστικο κλιμα!!!!:D:D

nicpapa 04-04-11 13:34

και τα gourami κανουν φυσαλιδες ... Προσπαθουν να κάνουν φωλιά.

eimaste aR21rwstoi 04-04-11 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 574670)
και τα gourami κανουν φυσαλιδες ... Προσπαθουν να κάνουν φωλιά.

μηπως εχουν αερια τα ψαρια σου και τις αμολανε και βγαινουν φυσαλιδες???:D:D:D

Γιαννης Μ5 04-04-11 14:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 574673)
μηπως εχουν αερια τα ψαρια σου και τις αμολανε και βγαινουν φυσαλιδες???:D:D:D

Ναι ρε αυτο θα ειναι...χαχαχαχαχα

johnyfy 04-04-11 15:54

:D:D:D:D

Apollwnas 04-04-11 16:51

Δεν μετρας καλου κακου μηπως εχεις πιασει αμμωνια και γιαυτο οι φυσαλιδες ??Μυριζει το νερο καθολου?

eimaste aR21rwstoi 06-04-11 13:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 574712)
Ναι ρε αυτο θα ειναι...χαχαχαχαχα

καλα το ειχα καταλαβει...σταματα να ταιζεις φασολαδα και ριχνε flakes:D

johnyfy 07-04-11 08:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 574784)
Δεν μετρας καλου κακου μηπως εχεις πιασει αμμωνια και γιαυτο οι φυσαλιδες ??Μυριζει το νερο καθολου?

θα το δω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ 08-04-11 22:13

επειδη οι κατσαριδες που μπορει να υπαρχουν (δεν υπονοω κατι) στο σπιτι χωρις τροφη ζουν χωρις νερο οχι και ειναι το καταληλο μερος

johnyfy 22-04-11 19:43

:confused::confused::confused:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ (Μήνυμα 576707)
επειδη οι κατσαριδες που μπορει να υπαρχουν (δεν υπονοω κατι) στο σπιτι χωρις τροφη ζουν χωρις νερο οχι και ειναι το καταληλο μερος


xLoMoc 22-04-11 20:19

4 Συνημμένο(α)
εγω θα ηθελα να σε ρωτησω μηπως ειναι πρωτεινικο φιλμ.



Πράσινο – γλοιώδες φιλμ επιφάνεια του νερού (Πρωτεϊνικό φιλμ)

Αναγνώριση:Στην ουσία δεν πρόκειται για είδος άλγης αλλά ένα στρώμα πρωτεΐνης στην επιφάνεια του νερού που πάνω του κολλούν αιωρούμενες άλγες!

Τι φταίει: Για να εμφανιστεί πρωτεϊνικό φιλμ δεν έχουμε καλή ανατάραξη της επιφάνειας και ταΐζουμε (ίσως υπερβολικά) τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνες.

Αντιμετώπιση: Θα πρέπει να αυξήσουμε την ανατάραξη της επιφάνειας ώστε να διασπαστεί και να αφομοιωθεί από το σύστημά μας. Επίσης μπορούμε να το απομακρύνουμε με χοντρό απορροφητικό χαρτί (το χαρτί κουζίνας κάνει μια χαρά τη δουλειά αυτή).

dinoc 22-04-11 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xLoMoc (Μήνυμα 582623)
εγω θα ηθελα να σε ρωτησω μηπως ειναι πρωτεινικο φιλμ.



Πράσινο – γλοιώδες φιλμ επιφάνεια του νερού (Πρωτεϊνικό φιλμ)

Αναγνώριση:Στην ουσία δεν πρόκειται για είδος άλγης αλλά ένα στρώμα πρωτεΐνης στην επιφάνεια του νερού που πάνω του κολλούν αιωρούμενες άλγες!

Τι φταίει: Για να εμφανιστεί πρωτεϊνικό φιλμ δεν έχουμε καλή ανατάραξη της επιφάνειας και ταΐζουμε (ίσως υπερβολικά) τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνες.

Αντιμετώπιση: Θα πρέπει να αυξήσουμε την ανατάραξη της επιφάνειας ώστε να διασπαστεί και να αφομοιωθεί από το σύστημά μας. Επίσης μπορούμε να το απομακρύνουμε με χοντρό απορροφητικό χαρτί (το χαρτί κουζίνας κάνει μια χαρά τη δουλειά αυτή).

ακριβως αυτο θα ελεγα... μιπως τα ταιζεις πολλεσ πρωτεινες και δεν εχεις αναταραξη επιφανειας?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01719 seconds with 10 queries