Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   chiler (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51354)

B22 03-04-11 14:18

chiler
 
επειδη το καλοκαιρι θα βρισκομαι πολυ μακρια απο το σπιτι μου εσι ωστε να μπορω να προσεχω το ενυδρειο θα ηθελα καποιος να με διαφωτισει σχετικα με αυτα τα chiler ετσι ωστε να κρατησω την θερμοκρασια σε σταθερα επιπεδα......


παρακαλω ας μου απαντησει καποιος...

delta66 03-04-11 15:49

Δεν φτανει ενα chiler για να τρεξει ενα ενυδρειο μονο του για πολυ καιρο.
Βρες καποιον να το συντηρησει, αλλιως ετοιμασου για πολλα εξοδα.

B22 03-04-11 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 574363)
Δεν φτανει ενα chiler για να τρεξει ενα ενυδρειο μονο του για πολυ καιρο.
Βρες καποιον να το συντηρησει, αλλιως ετοιμασου για πολλα εξοδα.

το δωματιο θα εχει κλιματισμο και κλειστες ολες τις πορτες.....απλα θελω και αυτο για να ειμαι σιγουρος ...τι λες;;;

delta66 03-04-11 16:10

Για πανω απο 15-30 μερες και αναλογα το ενυδρειο (μεγεθος, στησιμο, ψαρια κλπ)
Εκτος απο ψυξη και controller θερμοκρασιας, θελεις αυτοματο συστημα αλλαγων, αυτοματο συστημα αναπληρωσης, ταιστρες που δεν μουσκευουν οι τροφες, παρακολουθηση με web cam, pH monitor, water level alarm, ειδοποιηση στο κινητο κλπ

-------------------------
Για τι ενυδρειο μιλαμε?
Πες λεπτομερεις και για ποσο καιρο απουσιας?

B22 03-04-11 18:30

δεν θα λειψω τοσες μερες.....θα βρισκεται εδω ο αδελφος μου οποτε λειπω εγω..(που ειμαστε μαζι στο αθλημα και χρησημοποιουμε και οι 2 αυτο τον λογαριασμο στο φορουμ)

οποτε υπολογισε γυρω στις 10 μερες....



το ενυδρειο ειναι 100αρη κοινωνικο....

harris samos 03-04-11 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από B22 (Μήνυμα 574410)
δεν θα λειψω τοσες μερες.....θα βρισκεται εδω ο αδελφος μου οποτε λειπω εγω..(που ειμαστε μαζι στο αθλημα και χρησημοποιουμε και οι 2 αυτο τον λογαριασμο στο φορουμ)

οποτε υπολογισε γυρω στις 10 μερες....



το ενυδρειο ειναι 100αρη κοινωνικο....

ανεμηστηρες και ενας χρονοδιακοπτης και εισαι μια χαρα απλα ο αδερφοσ σου θα προσθετει λιγο νερο μεχρι να ερθεις και θα ταιζει αλλα και να μη ταιζει δε τρεχει τιποτα ;)

lingistis 03-04-11 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 574372)
.... παρακολουθηση με web cam...

καλά Σπύρο εισαι τρομερός :smt038:smt038:smt038 αυτό δεν το είχα σκευτεί!!!!

delta66 03-04-11 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 574414)
ανεμηστηρες και ενας χρονοδιακοπτης και εισαι μια χαρα απλα ο αδερφοσ σου θα προσθετει λιγο νερο μεχρι να ερθεις και θα ταιζει αλλα και να μη ταιζει δε τρεχει τιποτα ;)

Ετσι.
Πρεπει να πααρακολουθησει την θερμοκρασια με το χρονοδιακοπτη πριν φυγει. Μπορει να το ριχνει αποτομα ή πολυ κλπ
Το καλυτερο ειναι ενας controller θερμοκρασιας και ησυχο το κεφαλι.

Ταισμα μερα παρα μερα, καλο θα ειναι (ειναι αρκετες οι δεκα μερες αν εχει μικρα ψαρια)

Αναπληρωση εξατμισης με νερο απο ΑΟ ή απιονισμενο. Αναλογα το ενυδρειο (αν δεν κραταει σκληροτητα και πεχα σταθερο (πχ απο πολλα σαλιγγαρια κλπ) μπορει να θελει και αναλογη μιξη με βρυσης.

B22 04-04-11 16:09

delta κι εγω αυτον θελω να παρω..στο ενυδρειο μου βαζω τυρφη και μου ριχνει την σκληροτητα στο 6 και το ph στο 7 οποτε δεν χρειαζομαι αο...απλα ισως προκυψει να λυψουμε και οι δυο μια βδομαδουλα οποτε θα παρω αυτο το μηχανημα πριν φυγω θα κανω μια καλη αλλαγη νερου και θα πω και σε κανενα φιλο να ερθει να τα ταισει λιγακι 3-4 φορες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01460 seconds with 10 queries