Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Χτυπημενος μονομαχος!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51195)

sofia2008 30-03-11 09:58

Χτυπημενος μονομαχος!!!!!
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια στο φόρουμ, αρχάρια στο χόμπι και θα ήθελα να με βοηθήσετε....Έχω πανικοβληθεί!!!!!!!!!!!
Χθες πηρα ενα μονομαχο και τον εβαλα σε 20λιτρο ενυδρειο. Σημερα το πρωι βρηκα πεσμενο το φιλτρο(HL-BM200) και το ψαρι κουρνιασμενο κατω απο το φυτο(microsorum pteropus). Οταν χτύπησα το τζάμι τον είδα να κολυμπάει μονόπατα. Δεν μπορεί να κρατήσει ισορροπία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

krispie 30-03-11 10:01

Το ενυδρείο σου το έχεις στρώσει;;;
Έβαλες αντιχλώριο;
Θερμοστάτη έχεις;;

sofia2008 30-03-11 10:10

Το ενυδρειο το πηρα μαζι με το μονομαχο. εχω βαλει αντιχλωριο και κατι για τους μυκυτες. έτσι μου είπαν να κάνω. Βέβαια τώρα που διάβασα κάποια ΠΡΑΓΜΑΤΑ είμαι λίαν εποιηκως απαράδεχτη. :(
Παρόλα αυτά χθες το μικρο μου ήταν μια χαρά. Ζωηρότατο!
Σήμερα μετά την πτώση του φίλτρου δεν μπορεί να κρατήσει ισορροπία. Αχ θα τρελαθώ :(

Maverick 30-03-11 10:16

Δηλαδή το φίλτρο χτύπησε το ψάρι και από τοτε δεν κολυμπάει καλά? Λίγο δύσκολο μου φαίνεται γιατί τα ψάρια (ακόμα και οι μονομάχοι) έχουν γρήγορα αντανακλαστικά... Οταν λες κολυμπάει μονόπαντα/δεν κρατάει ισορροπία, εννοείς ότι η ουρά του σαν να πέφτει προς τα πίσω/κάτω όταν πάει να κολυμπήσει? Τι τροφές ταίζεις και πόσο?

QS-Plan 30-03-11 10:17

Καλημέρα και καλώς όρισες.

Πιθανότατα είναι "άστρωτο". Βάλε άμεσα αγγελία για μπόλι. Κάνε συχνές αλλαγές νερού. Αγόρασε τεστ (κατά προτίμηση υγρά) μετρήσεων και καλό θα ήταν έως ότου βρεις μπόλι, να αγόραζες και το αντιχλώριο της ΑΡΙ (το seachem prime)

lans 30-03-11 10:18

καταρχας σοφια θες μπολυ (βακριτια).
εχεις κανει πολλα λαθη και σιγουρα δεν φταις εσυ αλλα ο πετ σοπας.
Το ψαρι μαλλον θα το χασεις... :(

...Τωρα, τι μπορεις να κανεις.
1) Πρεπει να σου δωσουμε μπολι (εγω εχω)
2) Πρεπει να αφισεις το ενυδρειο να δουλέψει για κανα μηνα
3) Μετα να κανουμε μετρήσεις στο νερο
...και μετα να βαλεις ψαρι μεσα.

ΥΓ. Για τον Μονομαχο, μπορω να το φιλοξενήσω...οσο αντεξει δηλαδη.

krispie 30-03-11 10:24

Κοίτα φαντάζομαι ότι από αμμωνία είναι... Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος έμπειρος θα έλεγα να κάνεις μια αλλαγή νερού(όχι όλο) κάνε γύρω στο 30%... Πριν βάλεις το καινούριο νερό ρίξε στο ενυδρείο το αντιχλώριο στην κατάλληλη δόση... Ελπίζω να σου απαντήσουν και πιο έμπειροι και να μην χάσεις το ψαράκι σου...
Και βάλε αγγελία για μπόλι το συντομότερο...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 572652)
Αγόρασε τεστ (κατά προτίμηση υγρά) μετρήσεων και καλό θα ήταν έως ότου βρεις μπόλι, να αγόραζες και το αντιχλώριο της ΑΡΙ (το seachem prime)

Αντιχλώριο της API Seachem Prime??? Υπάρχει το Prime της Seachem και μάλλον θα έχει και η API κάποιο άλλο...

Μάλλον κάποιο λάθος έκανες αλλά το επισημαίνω για να μην μπερδευτεί...

QS-Plan 30-03-11 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 572655)
Αντιχλώριο της API Seachem Prime??? Υπάρχει το Prime της Seachem και μάλλον θα έχει και η API κάποιο άλλο...

Μάλλον κάποιο λάθος έκανες αλλά το επισημαίνω για να μην μπερδευτεί...

όντως.... και πολύ καλά έκανες που το επισήμανες.... δικό μου λάθος... sorry sofia :):):)

medico 30-03-11 10:31

Καλημέρα! Το να κρύβεται ο μονομάχος σου κάτω από φύλα δεν είναι απαρέτητα κακό, και ο δικός μου το κάνει πολύ συχνά. Στο ενυδρείο σου έχεις θερμοστάτη; Ξέρεις τι θερμοκρασία έχεις; Νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολο να έχει τραυματιστεί από τη πτώση του φίλτρου. Το ψαράκι όταν το πήρες ήταν στα γνωστά ποτήρια; Ήταν σε καλή κατάσταση; Του έκανες κάποιο είδος προσαρμογής; Το φίλτρο σου είναι σίγουρα αστρωτο αλλά αυτό δεν θα επιρέαζε το ψάρι από τη δεύτερη μέρα. Κάνε ένα κόπο και απάντησε στις ερωτήσεις και διάβασαι τα θέματα για τους αρχάριους. Όλα θα πάνε καλά!;)

sofia2008 30-03-11 10:45

Στο νερό έχω βάλει και αντιχλωριο και κάτι για τους μύκητες. Το ψάρι χθες ήταν μέσα στην τρελλη χαρά. Τώρα συγκεκριμένα είναι ξαπλωμένο στο πλάι πάνω στις πετρουλες και προσπαθεί κατά διαστήματα να κολυμπήσει. Παρολο που δεν εχω εμπειρια θα ελεγα οτι ειναι τραυματισμένο γιατί όταν πάει να κουνηθεί γέρνει από τη μια πλευρά. Τι πρέπει να κάνω? Αν δεν φάει θα πεθάνει το κακόμοιρο....:(

Maverick 30-03-11 10:55

To ψάρι δεν θα πεθάνει αν δε φάει 1-2 μέρες. Ούτε από αμμωνία μίας μέρας πέθανε ποτε μονομάχος... Πρέπει όμως να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έχουμε κάνει για να δούμε τι φταίει, οπότε ηρέμισε και ξαναδιάβασε τα παραπάνω posts. Τι θερμοκρασία έχει το νερό? Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? To φίλτρο λειτουργεί τώρα? Μήπως είναι πολύ δυνατό?

sofia2008 30-03-11 11:12

Θερμοστάτη δεν έχω δυστυχώς. Το ενυδρείο είναι 20λιτρο. Το φίλτρο από όσο μπορώ να καταλάβω βλέποντας το φυτό που έχω δεν είναι τώρα τόσο δυνατό. Χθες που πρωτοεβαλα το φίλτρο το φυτό κουνιόταν σαν παλαβό, τώρα είναι ήρεμο.

Maverick 30-03-11 11:23

Θα πρέπει να αγοράσεις μία αντίσταση με θερμοστάτη (μικρή των 25 Watt, ~15 ευρώ), γιατί η θερμοκρασία του νερού σου τώρα είναι χαμηλή (αν στο σπίτι έχεις πχ 20-21 βαθμούς στο νερό θα έχει 17-18 ). Αυτός μπορεί να είναι ένας λόγος που το ψάρι δεν πολυκουνιέται, καθώς οι μονομάχοι είναι τροπικά ψάρια και θέλουν θερμοκρασία γύρω στους 26 βαθμούς για να νιώθουν άνετα. Επίσης επειδή είναι η πρώτη μέρα μετά την είσοδο στο ενυδρείο, μπορεί απλά να είναι στρεσαρισμένος από την αλλαγή. Έχεις ταίσει καθόλου από χτες που τον έβαλες? Έφαγε? Αυτό για τη ροή του φίλτρου το ρώτησα γιατί μπορεί να τον παρασέρνει και να φαίνεται ότι κολυμπάει περίεργα. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα για να μειώσεις τη ροή του φίλτρου (αν δεν έχει το ίδιο το φίλτρο τέτοια ρύθμιση) ώστε να μην κουράζει τον μονομάχο σου.

lans 30-03-11 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sofia2008 (Μήνυμα 572670)
Θερμοστάτη δεν έχω δυστυχώς. Το ενυδρείο είναι 20λιτρο. Το φίλτρο από όσο μπορώ να καταλάβω βλέποντας το φυτό που έχω δεν είναι τώρα τόσο δυνατό. Χθες που πρωτοεβαλα το φίλτρο το φυτό κουνιόταν σαν παλαβό, τώρα είναι ήρεμο.


καπου στα πλαγια πρεπει να λεει ποσα L/h...τι λεει?

medico 30-03-11 11:23

Πρέπει να βάλεις άμεσα θερμοστάτη στο ενυδρείο. Ο μονομάχος είναι τροπικό ψάρι. Πρέπει να βρείς ένα τρόπο να μειώσεις τη ροή του φίλτρου και να τη στρέψεις να χτυπά προς το τζάμι. Στους μονομάχους δεν αρέσει η δυνατή ροή ούτε χρειάζονται ανατάραξη της επιφάνειας. Πιστεύω ότι αν κάνεις αυτά και τον αφήσεις να ηρεμήσει θα είναι μία χαρά. Εγώ δεν θα τάιζα σήμερα...

sofia2008 30-03-11 12:52

Πληροφορίες φίλτρου - Frequency 50Hz
Power 3W
Flow 200L/h
Εδώ και κανα 20λεπτο έκλεισα το φίλτρο και τον έχω αφήσει να ηρεμήσει. ακόμα όμως ΕΙΝΑΙ ξαπλωμένος στα πλάγια και κάθεται. Κατα διαστήματα βέβαια ψιλοκουνιεται.

lans 30-03-11 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sofia2008 (Μήνυμα 572736)
Πληροφορίες φίλτρου - Frequency 50Hz
Power 3W
Flow 200L/h
Εδώ και κανα 20λεπτο έκλεισα το φίλτρο και τον έχω αφήσει να ηρεμήσει. ακόμα όμως ΕΙΝΑΙ ξαπλωμένος στα πλάγια και κάθεται. Κατα διαστήματα βέβαια ψιλοκουνιεται.

ειναι οκ.

Προσεξε...
αυτα που πρεπει να κανεισ για αρχη ειναι αυτα που σου εγραψα στην αρχη...
...οταν ξεκηνας στραβα...θα πηγαινει στραβα.

Maverick 30-03-11 13:17

Συμφωνώ με το να ζητήσει και να βάλι μπόλι, αλλά δεν είναι απαραίτητο να περιμένει 1 μήνα για να βάλει μέσα τον μονομάχο. Το πιο σημαντικό θέμα αυτή τη στιγμή είναι η θερμοκρασία που πρέπει να ανέβει στους 26-27 βαθμούς. Μετά ζητάς και βάζεις μπόλι και κάνεις μερικές (όχι ολικές) αλλαγές νερού + μετρήσεις μέχρι να σιγουρευτείς ότι έστρωσε το φίλτρο σου. Καλή συνέχεια!

lans 30-03-11 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 572749)
Συμφωνώ με το να ζητήσει και να βάλι μπόλι, αλλά δεν είναι απαραίτητο να περιμένει 1 μήνα για να βάλει μέσα τον μονομάχο. Το πιο σημαντικό θέμα αυτή τη στιγμή είναι η θερμοκρασία που πρέπει να ανέβει στους 26-27 βαθμούς. Μετά ζητάς και βάζεις μπόλι και κάνεις μερικές (όχι ολικές) αλλαγές νερού + μετρήσεις μέχρι να σιγουρευτείς ότι έστρωσε το φίλτρο σου. Καλή συνέχεια!

σωστα, αλλα επειδη ειναι πρωταρα ειναι καλο να μαθει το πιο σημαντικο γι αυτο το χομπι.
την ΥΠΟΜΟΝΗ.
Ξερουμε καλα ποσο κακο κανει και ποσα λαθη μπορουν να ερθουν αν τα κανεις ολα βιαστηκα. :D

sofia2008 30-03-11 14:11

Μέχρι να πάω να πάρω θερμοστάτη και μετρητή έβαλα και λίγο ζεστό νερό. Δηλαδή χλιαρό προς ζεστό. Ελπίζω να ψιλοβοηθησει. Τι λέτε?

lans 30-03-11 14:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sofia2008 (Μήνυμα 572767)
Μέχρι να πάω να πάρω θερμοστάτη και μετρητή έβαλα και λίγο ζεστό νερό. Δηλαδή χλιαρό προς ζεστό. Ελπίζω να ψιλοβοηθησει. Τι λέτε?

γενικως στης αλλαγές βαζε χλιαρό νερο...οι ποιοι πολύ ετσι κανουμε :p

Maverick 30-03-11 14:41

Ακόμα πιο σωστό είναι να προετοιμάζουμε το νερό για την αλλαγή από την προηγούμενη μέρα σε ξεχωριστό δοχείο/κουβά (που να μην εχει χρησιμοποιηθει ή έρθει σε επαφή με σαπούνια/καθαριστικά) που να έχει αντίσταση με θερμοστάτη, ώστε η θερμοκρασία του νερού αλλαγής να είναι ίδια με τη θερμοκρασία του ενυδρείου (οι απότομες αλλαγές νερού στρεσάρουν το ψάρι). Επίσης είναι καλύτερα να γίνεται η αποχλωρίωση στο δοχείο και όχι στο ενυδρείο, οπότε προσθέτουμε εκεί το αντιχλώριο.

sofia2008 30-03-11 15:08

Λέτε να τα καταφέρει? Πάντως δεν κουνιέται. Απλα κάθεται. αναπνέει τουλάχιστον.

lans 30-03-11 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sofia2008 (Μήνυμα 572778)
Λέτε να τα καταφέρει? Πάντως δεν κουνιέται. Απλα κάθεται. αναπνέει τουλάχιστον.

αν δεις να αναπνέει που γρηγορα...δυσκολο...!!!

medico 31-03-11 12:00

Πες μας τι γίνεται με το ψαράκι.....

Tsagos 31-03-11 16:52

Όταν κανουμε αλλαγές στο ενυδρείο προσέχουμε να μην είναι απότομες! τα ψαρια μας θελουν σταθερές συνθήκες! Το ψαράκι μην το ταίσεις ακόμη... πρώτα βάλτου τον θερμοστάτη! τα ψαρια μπορούν να μείνουν παρα πολλες ημέρες χωρίς τροφή οποτε εαν εφαγε θα πρέπει να είναι το τελευταίο που να σε ανησυχεί!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02138 seconds with 10 queries