Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ SOS (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51158)

HLIASKR 29-03-11 11:07

ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ SOS
 
Γεια σε ολους!Πριν ενα μηνα εδωσα το ενυδρειο μου.Το ενυδρειο εμεινε 20 μερες με το χαλικι και νερο που ισα ισα το σκεπαζε επειδη δεν υπηρχε χρονος και το μερος για να στηθει.Αφησαμε το χαλικι διοτι ειχε υποστρωμα απο τοτε που το ειχα εγω και δεν θελαμε να το βγαλουμε.Αφου περασε η βδομαδα του στρωσιματος εμφανιστηκαν σαλιγκαρια στα τζαμια του ενυδρειου(εγω δεν ειχα ποτε σαλιγκαρια στα 2 χρονια που το ειχα φυτεμενο)Το μονο που αλλαξε στο νεσο ηταν η ανωδο της αμμωνιας την οποια την ριχνουμε σιγα σιγα με αλλαγες νερου.Πως δημιουργηθηκαν τα σαλιγκαρια? κ πως θα φυγουν?Θα ηθελα την θοηθεια σας.

douran_p 29-03-11 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 572154)
Γεια σε ολους!Πριν ενα μηνα εδωσα το ενυδρειο μου.Το ενυδρειο εμεινε 20 μερες με το χαλικι και νερο που ισα ισα το σκεπαζε επειδη δεν υπηρχε χρονος και το μερος για να στηθει.Αφησαμε το χαλικι διοτι ειχε υποστρωμα απο τοτε που το ειχα εγω και δεν θελαμε να το βγαλουμε.Αφου περασε η βδομαδα του στρωσιματος εμφανιστηκαν σαλιγκαρια στα τζαμια του ενυδρειου(εγω δεν ειχα ποτε σαλιγκαρια στα 2 χρονια που το ειχα φυτεμενο)Το μονο που αλλαξε στο νεσο ηταν η ανωδο της αμμωνιας την οποια την ριχνουμε σιγα σιγα με αλλαγες νερου.Πως δημιουργηθηκαν τα σαλιγκαρια? κ πως θα φυγουν?Θα ηθελα την θοηθεια σας.



δεν γινετε να βγηκαν απο μονα τους!!!! χαχαχαχ
ειναι πολλες οι πιθανοτητες το πως βρεθηκαν αλλα πιστευω πως υπηρχαν απο πριν και απλα δεν ειχαν τις καταληλες συνθηκες για να πολλαπλασιαστουν σε μεγαλο αριθμο..... εκτος και αν εβαλες κανενα φυτο πριν το ξεστισεις και μπηκαν τοτε......

δεν ειναι κακο να υπαρχουν αλλα αν θελεις να τα διωξεις μπορεις να κανεις αυτοσχεδιες παγιδες η να βαλεις αλλα σαλιγγαρια που τα τρωνε ( helena) κανε καμια αναζητηση....

HLIASKR 29-03-11 13:08

Εγω δεν ειχα δει ποτε σαλιγκαρια.Με καποιο φαρμακο θα καναμε δουλεια?Η κατι αλλο?

B22 29-03-11 13:11

καλυτερα μν βαλεις φαρμακο..παλια δεν ειχες σαλιγκαρια γτ τα ετρωαν τα κλοουνακια σου..και τωρα μπορεις να κανεος το ιδιο..η αλλη λυση ειναι να βαλεις puffer αλλα ειναι πολυ ιδιαιτερο ψαρι και δεν τα παει καλα με αλλα ειδη ψαριων..τελος μπορεις οπως ειπε και ο φιλος να βαλεις αλλα σαλιγκαρια που τα τρωνε αυτα η παγιδες και οταν κανεις αλλαγες οσα βλεπεις να τα βγαζεις με το χερι!!!μην σε ανησυχουν παντως

douran_p 29-03-11 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από B22 (Μήνυμα 572209)
καλυτερα μν βαλεις φαρμακο..παλια δεν ειχες σαλιγκαρια γτ τα ετρωαν τα κλοουνακια σου..και τωρα μπορεις να κανεος το ιδιο..η αλλη λυση ειναι να βαλεις puffer αλλα ειναι πολυ ιδιαιτερο ψαρι και δεν τα παει καλα με αλλα ειδη ψαριων..τελος μπορεις οπως ειπε και ο φιλος να βαλεις αλλα σαλιγκαρια που τα τρωνε αυτα η παγιδες και οταν κανεις αλλαγες οσα βλεπεις να τα βγαζεις με το χερι!!!μην σε ανησυχουν παντως


αν ειχες κλοουν για αυτο δεν εβλεπες σαλιγγαρι..... ηταν συνεχεια udercover!!!! οχι ζουμια...... παρε 2 helena και 8α εχεις πολυ λιγα σαλιγγαρια!!!!!

HLIASKR 29-03-11 16:59

Οκ μπορει να ειναι τα clown ο λογος που δεν τα εβλεπα εγω.Δεν ξερω που θα βρω εδω helena?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01262 seconds with 10 queries