Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Τι στην ευχη εχει η Cabomba κ η Polysperma μου;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51147)

Konstantin79 28-03-11 22:52

Τι στην ευχη εχει η Cabomba κ η Polysperma μου;;;
 
2 Συνημμένο(α)
Την βοηθεια σας παρακαλω!

Μεταξυ των αλλων εχω τα παραπανω δυο φυτα, τα οποια φωτιζονται με συνολικα 50w (day-warm) και βρισκονται σε 6ποντους ψιλοκοκκο χαλικι με 5 ποντους θρεπτικο υποστρωμα.
Η ανησυχια μου προεκυψε τις τελευταιες ημερες που ενω, μερα με την μερα ταιζω το ενυδρειο με seachem excel, δε λενε να παρουν τα πανω τους.

(Φυτά: Cabomba Caroliniana, Java moss, Echinodorus osiris-rubra, Hygrophylla Polysperma, Cryptocoryne lucens, Anubia nana, Vallisneria nana
Ψάρια / Άλλα είδη: 10 Glowlight danio, 4 Neon Dwarf Rainbowfish
Διακοσμητικά υλικά: 25kg ψιλόκοκκο χαλίκι Jbl Madano, μια μεγάλη ρίζα με παρακλάδια
Φόντο: Μάυρο
Φωτισμός: 25-25w συνολικα 50w(day-tropic)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: Jbl eprofi crystal 900
Θερμοστάτης: Juwel 200w
Λίπανση: 5kg θρεπτικό υπόστρωμα Jbl aquabasis plus
Παροχή CO2: Seachem excel)

dimitrios 28-03-11 22:55

μηπως το ecxel σου καιει τα φυτα;

Konstantin79 28-03-11 22:58

Μπορεί?????

dimitrios 28-03-11 22:59

την επαθα με βαλισνεριες!

Konstantin79 28-03-11 23:00

Ναι για τις βαλισνεριες το ξερω! μα δεν το παρακακα κιολας. 1 καπακι εβαζα ανα δυο ημερες σε 180λτ.

diaton101 28-03-11 23:11

Εμενα δε μου φαινεται για καμενη η Cabomba.
Εχω κι εγω Cabomba εδω και 3 μηνες περιπου κι ακομα δεν μπορω να πω πως ειμαι ικανοποιημενος με την προοδο της παροτι εχω παροχη CO2, λιπασματα και καλο φωτισμο. Ισως να θελει ακομα περισσοτερο φωτισμο αλλα δεν το ρισκαρω για να μη γεμισω αλγες. Να φανταστεις διπλα της εχω μια sessiliflora που την εβαλα την ιδια ημερομηνια και αυτη εχει γινει βουνο στην κυριολεξια. Την κλαδεψα 3 φορες ως τωρα !! Οι ριζες της εχουν απλωθει παντου ενω της Cabomba ειναι ακομη στα σπαργανα... Γνωμη μου παρε sessiliflora (μοιαζει με Cabomba) αλλα ειναι πιο ομορφη και ειναι λιγοτερο απαιτητικη. Και θα δεις το φως το αληθινο...

Konstantin79 28-03-11 23:40

Οκ πασο. Με την polysperma τι μπορει να συμβαινει ομως;;; :confused:

diaton101 29-03-11 05:45

Η πολυσπερμα ειναι κιτρινωπη (ειδικα τα νεα φυλλα) η ετσι φαινεται στην φωτογραφια ? Αν πραγματι τα νεα φυλλα ειναι κιτρινωπα μαλλον θελει σιδηρο και καλιο.

douran_p 29-03-11 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από diaton101 (Μήνυμα 572121)
Η πολυσπερμα ειναι κιτρινωπη (ειδικα τα νεα φυλλα) η ετσι φαινεται στην φωτογραφια ? Αν πραγματι τα νεα φυλλα ειναι κιτρινωπα μαλλον θελει σιδηρο και καλιο.


σωστος......!!!! μαλλον καλιο....!!!!!

Konstantin79 29-03-11 17:03

Τα νεα φυλλα βγαινουν ετσι, ενω χαμηλα φαινονται σκουροχρωμα τα κλαδακια κ καθε μερα χανω φυλλα!

dimitrios 29-03-11 17:30

νομιζω η πολυσπερμα θελει πολυ φως, καθως ψηλωνει τα κατω φυλλα που δεν εχουν αμεση εκθεση στο φως πεφτουν.

antonis1988 29-03-11 18:49

πιθανη ελλειψη σιδηρου καλιου...
ισως και μικρη διαρκεια φωτισμου!!!
μη σωστη τηρηση λιπανσης..

καμμια φορα βοηθαει και το κλαδεμα!!!

αραιωσε λιγο τα φυτα να φτανει το φως στο εσωτερικο τους να εχει και κινηση νερου απο μεσα τους!!!

Konstantin79 29-03-11 23:18

Επεσε κλαδεμα στην Polysperma σημερα... Ειδαν καπως το φως το αληθινο κ τα χαμηλοτερα μερη!!! :)
Ερωτηση: Εχοντας αλλαξει τις 2 Τ8 των 25w που ειχα με 2 Τ5 35w εκαστη, θα δω διαφορα συντομα στην αναπτυξη των φυτων;
Οι ανακλαστηρες αληθεια ποσο αυξανουν την ενταση του φωτος του λαμπτηρα;

Konstantin79 01-04-11 17:47

Κανεις???

Tsagos 01-04-11 18:00

θα δεις διαφορά εαν υπάρχουν επαρκεις τα υπόλοιπα (λιπασματα κ co2)

οι ανακλαστήρες μπορουν να σου δώσουν σχεδόν τον διπλάσιο φωτισμό. σχεδον 100 % δλδ

Konstantin79 01-04-11 18:49

Για τα λιτρα μου (180) ειναι καλος ο φωτισμος αυτος λες δλδ;

vaspiou 02-04-11 06:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 573665)

οι ανακλαστήρες μπορουν να σου δώσουν σχεδόν τον διπλάσιο φωτισμό. σχεδον 100 % δλδ

αυτο ειμαστε σιγουροι οτι ισχυει? 100%? δηλαδη αμα εχω 2χ25w λαμπες, με ανακλαστηρες θα παω στα 100w? :confused:

nicpapa 02-04-11 09:43

Αν έχεις 2 χ 25watt λαμπες η απόδοση που θα σου δώσουν ειναι 50 watt , αλλα αν σκεφτείς οι ακτινες που εκπέμπει η λάμπα απο την μέση μεχρι και το πάνω της σημειο χανεται γιατί χτυπαέι σε επιφάνεια ξυλο η πλαστικό ... αναλόγα το καπακι σου . Τωρα αν βάλεις ανακλαστηρες οι ακτινες που φεύγουν απο το πάνω μέρος της λάμπας θα αντανακλωνται στους ανακλαστηρες και θα πηγαιίνουν στο νερό , οπότετε και μπορεις να πιασεις την αναλογη αποδοση της λάμπας.

HLIASKR 02-04-11 09:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 572082)
Ναι για τις βαλισνεριες το ξερω! μα δεν το παρακακα κιολας. 1 καπακι εβαζα ανα δυο ημερες σε 180λτ.

Μηπως το λιπασμα ειναι πολυ για τα λιτρα που εχεις και ισως να μην πρεπει να ριχνεις τοσο συχνα.

Konstantin79 02-04-11 13:00

Ισως. Αφαιρεσα μεγαλο μερος των μπιλιων λιπασματος που εβαλα με σκουπα βυθου κ αναμενω αποτελεσματα. Το θρεπτικο υποστρωμα δεν ειναι υπερβολικο για τα λιτρα μου παντως. Το εχω ψαξει αυτο...

kotsos83 02-04-11 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 573983)
Ισως. Αφαιρεσα μεγαλο μερος των μπιλιων λιπασματος που εβαλα με σκουπα βυθου κ αναμενω αποτελεσματα. Το θρεπτικο υποστρωμα δεν ειναι υπερβολικο για τα λιτρα μου παντως. Το εχω ψαξει αυτο...

ριχνε μια-δυο φορες την εβδομαδα καλιο και γενικο λιπασμα της εταιριας seachem.ελατωσε λιγο το εξελ.

Konstantin79 02-04-11 13:15

Θα το κανω. Το εξελ το σταματαω κιολας γιατι μαλλον τα καιει. Ευκολα φυτα εψω αλλωστε. Ισως δεν το εχουν τοσο αναγκη ακομα απ'οτι φαινεται φιλε μου!

kingrim 05-04-11 12:34

πριν σταματησεις το excel κανε την εξης δοκιμη βαζε σε ενα ποτηρι νερο την ποσοτητα excel που θελεις μετα γεμισε το ποτηρι με νερο και μετα πετα το στο ενυδρειο να δεις αν υπαρχει διαφορα

kotsos83 05-04-11 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 575109)
πριν σταματησεις το excel κανε την εξης δοκιμη βαζε σε ενα ποτηρι νερο την ποσοτητα excel που θελεις μετα γεμισε το ποτηρι με νερο και μετα πετα το στο ενυδρειο να δεις αν υπαρχει διαφορα

μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο

kingrim 06-04-11 08:36

αν εβαζες πχ 5μλ εξελ
βαζεις 5μλ εξελ σε ενα ποτηρι και μετα το γεμιζεις με νερο.
Μετα ριξε αυτο το νερο μεσα στο ενυδρειο.

οταν εχεις πολλα φυτα και ριξεις πχ 5μλ εξελ αυτο δεν μπορει να διασπαστει με την μια οποτε αν παει ετσι πανω στα φυλλα να κανει ζημια σε φυτα που δεν το αντεχουν. με τον τροπο που σου λεω εκανα θεραπια για μια αλγη και εριχνα την 4πλασια δωση καθε μερα και τα φυτα γαριδες δεν παθαν τπτ

kotsos83 06-04-11 09:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 575446)
αν εβαζες πχ 5μλ εξελ
βαζεις 5μλ εξελ σε ενα ποτηρι και μετα το γεμιζεις με νερο.
Μετα ριξε αυτο το νερο μεσα στο ενυδρειο.

οταν εχεις πολλα φυτα και ριξεις πχ 5μλ εξελ αυτο δεν μπορει να διασπαστει με την μια οποτε αν παει ετσι πανω στα φυλλα να κανει ζημια σε φυτα που δεν το αντεχουν. με τον τροπο που σου λεω εκανα θεραπια για μια αλγη και εριχνα την 4πλασια δωση καθε μερα και τα φυτα γαριδες δεν παθαν τπτ

Μαλιστα,παντως σχετικα με τις γαριδες,παλαιοτερα εχασα ολη την αποικια απο τις red cherry μου εξαιτιας του excel.

kingrim 12-04-11 08:33

την εκανες την δοκιμη βλεπεις καμια διαφορα???

Konstantin79 13-04-11 22:19

Την δοκιμη με το εξελ δεν την εκανα φιλαρακι, αλλα...
Εφτιαξα τους ανακλαστηρες ωστε να χτυπανε καλυτερα στα φυτα κ προσθεσα στο δευτερο απο πανω καδο του jbl eprofi 900 φιλτρου μου ενα υλικο το clearmec που κραταει φωσφορικα κ νιτρωση, κ τα οποια απότι φαινεται εφταιγαν. Ηδη 4μερες τωρα το νερο ειναι γυαλι, περισσοτερο απο ποτε, οσα φυλλαρακια καθαρισα απο την καφε αλγη δεν την ξαναβγαλαν, κ εξαιρουμενης της anubia nana που δεν ξερω που να την κρυψω απο το φως :rolleyes: ολα τ' αλλα πανε ρολοι!!!

:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02113 seconds with 10 queries