Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Βιολογια Φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50872)

limo 22-03-11 09:17

Βιολογια Φιλτρου
 
Καλημερα σε ολους.Ξεκινοντας το καινουργιο μου ενυδρειο εχω ενα ερωτιματικο οσο αφορα τη βιολογια και θα σας εξιγισω αμεσως τι συμβαινει.Ειχα ενα 180λιτρο και αγορασα ενα 400λιτρο.Το νερο το παλιο το πεταξα για λογους ασφαλειας μιας και ξεκιναω απο την αρχη χωρις να μεταφερω ουσιες απο τα παλια μου ψαρακια και ενδεχομενος και καπια βακττιριδια που μπορει να μολυνον τους καινουργιους μου κατικους.Τη βιολογια μου την κρατισα(syporax 10 λιτρα περιπου)στρομενα βακτιρια εδω και 5 χρονια με τις προβλεπομενες αλλαγες του βιολογικου υλικου.Εβαλα λοιπον την στρομενη βιολογια να τρεχει σε ολοφρεσκο νερο 400 λιτρων ριχνοντας spesial blend (βακτιριδιακο boostαρισμα) αλλα μεσα δεν υπαρχει φισικα ουτε ενα ψαρι που θα ουρισει και θα δωοσει τροφη στα βακτιρια μου.Πρεπει να κανω κατι....?Να βαζω πχ λιγη τροφι καθε μερα η να το αφισω να τρεχει για 1-2-3 βδομαδες μετροντας στο τελος νιτρικα αμωνια κτλ(που θα τα βρω δεν ξερω)Καποιος μου ειπε να μην κανω τιποτα θα τα κανει ολα ο κικλος του αζωτου τι ειναι παλι αυτο δεν ξερω

kingrim 22-03-11 09:29

δεν καταλαβα τι θελεις να πεις εδω '''Τη βιολογια μου την κρατισα(syporax 10 λιτρα περιπου)στρομενα βακτιρια εδω και 5 χρονια με τις προβλεπομενες αλλαγες του βιολογικου υλικου.''''
πως την κρατησες 5χρονια???

αν εχεις βαλει μπολι απο ενεργο στρωμμενο ενυδρειο τοτε Πρεπει να ριχνεις τροφη ή να βαλεις 1-2 ψαρια

dimitris21 22-03-11 09:33

ο κύκλος του αζώτου είναι αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

stav 22-03-11 11:05

Ριχνε τροφη.

limo 22-03-11 12:37

OK Πεδες μπορει καποιος να μου πει ποτε να μετρισω nh4 - no2 -no3 και τι τιμες πρεπει να δω?το ενυδρειο τρεχει απο παρασκευη18/3.και ποση τροφη για 400 l? Πx μια κουταλια της σουπας καθε μερα ??
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 569677)
δεν καταλαβα τι θελεις να πεις εδω '''Τη βιολογια μου την κρατισα(syporax 10 λιτρα περιπου)στρομενα βακτιρια εδω και 5 χρονια με τις προβλεπομενες αλλαγες του βιολογικου υλικου.''''
πως την κρατησες 5χρονια???

αν εχεις βαλει μπολι απο ενεργο στρωμμενο ενυδρειο τοτε Πρεπει να ριχνεις τροφη ή να βαλεις 1-2 ψαρια

το syporax πρεπει να το αλαζεις καθε 2 χρονια ετσι εκανα και εγω οταν αρχισα πριν 5 χρονια το χομπι καθε 2 χρονια αλαγη του βιολογικου υλικου με την προβλεπομενη παντα μεθοδο και μεχρι και σημερα τα μακαρονακια μου εχουν απικια βακτιριων

kingrim 22-03-11 12:42

αφου εβαλες ζωντανο μπολι πανε παρε 2 ψαρακια και βαλτα στο ενυδρειο....

το syporax εγω ξερω οτι δεν θελει αλλαγη :)

delta66 22-03-11 14:03

Με τη βιολογια παντως μετεφερες και οτι "ουσια" υπηρχε στο προηγουμενο ενυδρειο.

Κατα τα αλλα ο κυκλος του αζωτου για να λειτουργησει θελει καποιους παραγοντες και αυτοι ειναι οι ρυποι και η βιολογια (νιτροποιητικα βακτηρια).
Αν δεν υπαρχουν ψαρια για να δημιουργουν ρυπους, η βιολογια θα εξαφανιστει και ο κυκλος του αζωτου θα σταματησει.
Μια λυση ειναι να ταιζεις το νερο.

Φροντισε λοιπον να τη διατηρησεις με τον εναν ή αλλο τροπο ζωντανη αν δεν εχει εξαφανιστει ηδη.
Για να εισαι σιγουρος οτι υπαρχει ακομα βιολογια, χρειαζονται μετρησεις.
Και αυτες πρεπει να ειναι: NH3 μηδεν, NO2 μηδεν, NO3 πανω απο μηδεν.

Το σιποραξ τσαμπα το αλλαζεις. Δεν χαλαει.

limo 22-03-11 16:26

nh4 = 0 no2 = 0 no3 = 10
Aυτο σημενει οτι η βιολογια μου ειναι ζωντανη????????????
κατι αλο
εχω κατι ψαρακια ανσιστρους και κορυ συνολο 6 να τα αμολισω μεσα μεχρι να στρωσει το ph για δισκους?
απο τροφη στο αδειο ενυδρειο?ποσο?1 κουταλια σουπας νυφαδες η να βαλω τα ΨΑΡΙΑ?
ΚΑΙ απο τη στιγμη που το nh4 + no2 ειναι 0 και τα nο3=10 η βιολογια μου ειναι ανεμακτη?:confused:

delta66 22-03-11 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από limo (Μήνυμα 569821)
nh4 = 0 no2 = 0 no3 = 10
Aυτο σημενει οτι η βιολογια μου ειναι ζωντανη????????????
κατι αλο
εχω κατι ψαρακια ανσιστρους και κορυ συνολο 6 να τα αμολισω μεσα μεχρι να στρωσει το ph για δισκους?
απο τροφη στο αδειο ενυδρειο?ποσο?1 κουταλια σουπας νυφαδες η να βαλω τα ΨΑΡΙΑ?
ΚΑΙ απο τη στιγμη που το nh4 + no2 ειναι 0 και τα nο3=10 η βιολογια μου ειναι ανεμακτη?:confused:

Ναι ζωντανη
Αμολατα μεσα
Ταιζε κανονικα και σιγα σιγα ανεβαζε σε πλουσιες ποσοτητες
Τι εννοεις "ανεμακτη"?

limo 22-03-11 20:22

"αναίμακτη" δηλ. ότι δεν πέθανε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01612 seconds with 10 queries