Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Εχω προβλημα με το ενυδρειο μου λογω μεγεθους υπαρχει καποια λυση?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50690)

ntak 18-03-11 15:41

Εχω προβλημα με το ενυδρειο μου λογω μεγεθους υπαρχει καποια λυση??
 
Καλησπερα φιλοι μου...
Τωρα τελευταια εχω απογοητευσει παρα πολυ με το ενυδρειο μου γιατι ημουν ετοιμος να τοποθετησω το ενυδρειο στο χωρο του αλλα εκανα λαθος με τις μετρησεις κι δεν πιανει το χωρο... οι διαστασεις του ειναι 140χ50χ70. Σημερα ενας φιλος μου μου ειπε να μην πουλησω το ενυδρειο γιατι ειναι παρα πολυ ωραιο επισης ειπε οτι μπορω να τον παω σε εναν τζαμια για να μου το κοψει να μου το κανει λιγο πιο μικρο απο 140 σε 120..
κι μετα να το κολησω παλι.. γινεται αυτο?
δεν θα υπαρχει προβλημα μετα??
Αν ναι ξερει κανεναν καλο τζαμια ή σε ειδικη κατασκευη εταιρια εδω στο Ηρακλειο κρητη.
Ευχαριστω πολυ ...

Dream Waters 18-03-11 15:50

θα πρεπει πρωτα να ξεκολλησεις ολα τα τζαμια μεταξυ τους, να καθαρισεις εβλαβικα καθε ιχνος σιλικονης με καποιο διαλυτικο , να τα κοψεις και τελος να ξανακολληθει απο την αρχη το ενυδρειο...:-?

ntak 18-03-11 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters (Μήνυμα 567974)
θα πρεπει πρωτα να ξεκολλησεις ολα τα τζαμια μεταξυ τους, να καθαρισεις εβλαβικα καθε ιχνος σιλικονης με καποιο διαλυτικο , να τα κοψεις και τελος να ξανακολληθει απο την αρχη το ενυδρειο...:-?

Με ποιο τροπο να βγαλω τη σιλικονη. Ποιο ειναι αυτο διαλυτικο??
-------------------------
Κανεις??

Xapns 18-03-11 17:16

Αξίζει τον κόπο και την ταλαιπωρία να ξεκολλήσεις όλα τα τζάμια,να τα κόψεις,
να τα ξανακολλήσεις και να υπάρξει έστω και μία στις 1000 να έχεις διαρροή;
Εγώ θα προτιμούσα να το πουλήσω και να πάρω αυτό που θέλω να έχω και εγγύηση.
Για να τα ξεκολλήσεις θα χρειαστείς ένα πολύ καλό νυστέρι να κόψεις προσεχτικά την σιλικόνη,
και αφού ξεχωρίσεις όλα τα τζάμια τότε να τα καθαρίσεις
όπως είπε ο Dream Waters με διαλυτικό να φύγει τελείως η σιλικόνη.

irongud 18-03-11 17:18

και να αγορασεις ενα καινουριο μετρο προφανως το παλιο σου ειναι χαλασμενο :)

ntak 18-03-11 17:29

Συμφωνω μαζι σου κι θα παρω το ρισκο.. αλλα το θεμα πως να το πουλησω... αν θελει καποιος να το αγορασει απο πανω ελλαδα δεν ξερω πως να του στειλω.. τεσπα. θα ηθελα να μου πεις ποιο ειναι αυτο το διαλυτικο τι μαρκα ειναι? ή αν ξερει καποιος αν υπαρχει Εταιρια κατασκευη ενυδρειου εδω στο ηρακλειο θα το παω εκει να μου το φτιαξει..
Βασικα τωρα ειμαι πολυ μπερδεμενος δεν ξερω καθολου τι να κανω τωρα.. :(

irongud 18-03-11 23:28

διαλυτικο νιτρου η ασετον. καλυτερα παρε και τα 2. απο 3-4 ευρω το λιτρο εχει το καθενα

kwstas_original 18-03-11 23:54

Το ενυδρειο ειναι εργοστασιακο?
Τι ακριβως ενοχλει και πρεπει να μικρυνει το ενυδρειο κατα 0,20 εκατοστα?
Εχεις ξανακανει ποτε ξεκολλημα και ξανακολλημα απο την αρχη?

ntak 19-03-11 01:15

Το ειχα παραγγειλει απο μια εταιρια κατασκευης ενυδρειου εκτος κρητης. φυσικα δεν το ειχα ξανακανει απο οτι εχω μελετησει πολυ κ μου φαινετε οτι ειναι ευκολο αρκει να εχω τη σωστη σιλικονη...
Αυτο που με ενοχλει οτι στο τοιχο στη ακρη εχει εχει μια βιβλιοθηκη η οποια ειναι φταγμενη απο τσιμεντο απο κει μεχρι στο τελος του τοιχο η διασταση ειναι 130 ακριβως γι αυτο δεν χωραει μεσα .. :(

maikl 19-03-11 06:22

Γνωμη μου μην ασχολεισαι,πουλα το και παρε αλλο στα μετρα σου;)

drak7family 19-03-11 07:54

κράτα το και βάλτο σε άλλο χώρο η αν θες οπωσδήποτε εκεί βάλτο λίγο διαγώνια

ippomas 19-03-11 08:56

Οταν λες τσιμεντο μπορει να αφαιρεθη το κομματι και να μπει ισα ισα το ενιδρυο. Αλλωστε τα βιβλια καπου θα τα βολεψης, το ενιδρυο θα σου προτεινα να μην το πειραξης αν δεν μπορεις να το προσαρμοσης στον χωρο σου, δωστο σε καποιον που το θελει και παρε αλλο. Υπαρχει και η λυση της ανταλλαγης με μικροτερο. Διαλυτικο σιλικονης εχω εγω ειναι σε σπρευ Ιταλικο και διαλυει αποκλιστικα σιλικονι. Το θεμα ειναι να μην κοβης και ενωνης καλυτερα αλλαξε το. Το ενιδρυο γινετε μια φορα δεν ειναι ντεξιον να το συναρμολογης.

drak7family 19-03-11 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 568312)
Οταν λες τσιμεντο μπορει να αφαιρεθη το κομματι και να μπει ισα ισα το ενιδρυο. Αλλωστε τα βιβλια καπου θα τα βολεψης, το ενιδρυο θα σου προτεινα να μην το πειραξης αν δεν μπορεις να το προσαρμοσης στον χωρο σου, δωστο σε καποιον που το θελει και παρε αλλο. Υπαρχει και η λυση της ανταλλαγης με μικροτερο. Διαλυτικο σιλικονης εχω εγω ειναι σε σπρευ Ιταλικο και διαλυει αποκλιστικα σιλικονι. Το θεμα ειναι να μην κοβης και ενωνης καλυτερα αλλαξε το. Το ενιδρυο γινετε μια φορα δεν ειναι ντεξιον να το συναρμολογης.

εδω συμφωνω μαζι σου αλλα αν βγαλει μονο το ενα πλαινο τζαμι και κοψει το ενυδρειο κατα 20 εκ και μετα ξανακολησει το πλαινο τζαμακι θα εχει προβλημα?
προσεξε μονο το ενα πλαινο κοβει οσο θελει και ξανακολαει.
νομιζω οτι με λιγη προσοχη θα κανει τη δουλειτσα του

ippomas 19-03-11 12:31

Mην ξεχναμε οτι το τζαμι δεν ειναι χαρτονι να κοπη με το ψαλιδι και το παχος του ειναι αρκετο, δεν το βρισκω και τοσο ευκολο για να κοπη, εγω θα γκρεμιζα την μικρη διαφορα απο την χτιστη βιβλιοθηκη και θα το χωρουσα η στην δυσκολη πουλημα και αλλο.

drak7family 19-03-11 12:45

υπαρχει ιδικος τροχος που κοβει τζαμια αν παει σε τζαμακαι το κοψει πολυ προσεκτικα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

ntak 19-03-11 14:38

Το σπιτι δεν ειναι δικο μου ειναι σε ενοικιο. σημερα ρωτησα τον ιδιοκτητη αν μπορω να χαλασω το τσιμεντο με τη βιβλιοθηκη για να βαλω το ενυδρειο κ ειπε οχι. οποτε δν μπορω να κανω τπτ..
Μην νομιζετε οτι εγω θα κοψω το τζαμι αν αποφασισω να το ξεκολησω τοτε θα τα παω σε εναν τζαμια να το κοψει κι μετα θα το κολησω παλι. δεν πηρα αποφαση ακομα πρωτα να ειμαι σιγουρος θα κανω λιγη υπομονη ισως αυτες τις μερες να βρω κανενα που να θελει ανταλλαγη με το ενυδρειο ...... θα δω τι θα κανω ... Παντως Υπομονη θα κανω..

stdev 19-03-11 23:59

Έχεις πμ.
Δες το αν σε ενδιαφέρει ανταλλαγή ... ;)

Xapns 20-03-11 21:34

Για να κοντήνει το ενυδρείο πρέπει να ξεκολλήσουν όλα τα τζάμια,δεν παίζει να βγει μόνο το πλαϊνό,
φίλε drak7family ακόμα και να υπάρχει τροχός για τζάμια (που δεν γνωρίζω αν υπάρχει)
πρώτον δεν παίζει να τα κόψει ίσια με τίποτα και δεύτερον οι κραδασμοί και μόνο με φοβίζουν.
Γιατί να μπει σε περιπέτειες ενώ μπορεί απλά να το δώσει και να πάρει άλλο!

ntak 21-03-11 17:25

Ακουστε παιδια τωρα ειμαι χαρουμενος γτ σημερα μιλησα με τον ιδιοκτητη του σπιτιου του εξηγησα το προβλημα μου λεπτομερειες κι μου ειπε Οκ. Οποτε θα χαλασω το τσιμεντο λιγο κι μετα θα το φτιαξω για να μπει μεσα το ενυδρειο ... Οποτε ολα καλα...
Φιλοι μου θελω να σας πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας γιατι μου δωσετε αμεσες απαντησεις κι χρησιμες...
Να συνεχισετε να βοηθατε τους αλλους φιλους μας χομπιστες να λυσουν τα προβληματα τους...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01730 seconds with 10 queries