Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Κιχλίδες μαζί με Σκαλάρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50592)

Vtecakias 16-03-11 16:00

Κιχλίδες μαζί με Σκαλάρια
 
Καλησπέρα παιδιά,επειδή δεν ήξερα που να ποστάρω την ερώτηση ας μεταφέρει την ερώτηση μου στο σωστό Topic...
Η ερώτηση μου είναι η εξής στο ενυδρείου μου έχω μέσα 2 convict κιχλίδες(ζευγάρι είναι) και 4 jewel κιχλίδες που είναι 3-4 πόντους η κάθε μια,με μια βόλτα που έκανα στο Πετ σοπ είδα τα σκαλάρια και μου άρεσαν να ψάρια,και αποφάσισα να επιχειρήσω να βάλω μεσα 2-4. Το παιδί που ρώτησα στο πετ σοπ μου είπε οτι μπορώ να βάλω σκαλάρια μεσα γιατί και αυτά κιχλίδες είναι...Θα ήθελα και την άποψή σας ...Ξύλα έχω πολλά από προηγούμενο ενυδρείο...
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

tsoum 16-03-11 16:03

Τα σκαλαρια θελουν πε-χα 6,5 και μαλακο νερο οι αλλες 7,5+ και σκληρο νερο.

Vtecakias 16-03-11 16:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 567225)
Τα σκαλαρια θελουν πε-χα 6,5 και μαλακο νερο οι αλλες 7,5+ και σκληρο νερο.

Το νερό μου είναι μια χαρά γιατί είχε έρθει ένας φίλος μου και μου το μέτρησε, και κοίταξα στο φορουμ τα σκαλάρια μπορούν να ζήσουν,δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο ακριβώς είναι γιατι έχει περάσει λίγος καιρός,το ερώτημα μου είναι αν μπορούν να συμβιώσουν τα σκαλάρια μαζί με τις κιχλίδες..?

kostaskich 16-03-11 16:35

kostaskich
 
με τιποτα οι κιχλιδες ειδικαοταν ζευγαρωνουν ειναι πολυ επιθετικες

Vtecakias 16-03-11 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 567235)
με τιποτα οι κιχλιδες ειδικαοταν ζευγαρωνουν ειναι πολυ επιθετικες

άμα βγάλω τις jewel και αφήσω μόνο τις convict θα υπάρχει πρόβλημα..?
γιατί ένας φίλος μου είχε σκαλάρια μαζί με convict και δεν υπήρχε πρόβλημα,ακόμα και όταν γεννούσαν...

Giorgos 16-03-11 16:47

Πρωτον, πες μας ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και τι αλλα ψαρια εχεις μεσα.
Δευτερον, οχι δεν μπορεις να βαλεις σκαλαρια μαζι με τα υπολοιπα που εχεις.
Τριτον, τι εννοεις το νερο σου ειναι μια χαρα; Γινε πιο συγκεκριμενος και γραψε τις μετρησεις που πηρατε.

Vtecakias 16-03-11 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 567239)
Πρωτον, πες μας ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και τι αλλα ψαρια εχεις μεσα.
Δευτερον, οχι δεν μπορεις να βαλεις σκαλαρια μαζι με τα υπολοιπα που εχεις.
Τριτον, τι εννοεις το νερο σου ειναι μια χαρα; Γινε πιο συγκεκριμενος και γραψε τις μετρησεις που πηρατε.

το ενυδρειο ειναι 160 λιτρα διαστασεις(80χ45χ65) τα ψαρια ειναι 2 κιχλιδες convict και 4 jewel ,οπως ειπα και παραπανω δεν θυμαμαι τις μετρησεις γιατι ειναι καιρος...

Giorgos 16-03-11 16:55

Σε αυτα τα λιτρα πολυ συντομα θα αντιμετωπισεις προβληματα με τα ηδη υπαρχοντα ψαρια. Στη θεση σου θα αποφασιζα πιο απο τα δυο ειδη μου αρεσει περισσοτερο και θα κρατουσα μονο ενα ζευγαρι.

ΥΓ. Τα jewel ζουν στα ποταμια της Αφρικης ενω τα convict της κεντρικης Αμερικης. Δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.

Vtecakias 16-03-11 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 567247)
Σε αυτα τα λιτρα πολυ συντομα θα αντιμετωπισεις προβληματα με τα ηδη υπαρχοντα ψαρια. Στη θεση σου θα αποφασιζα πιο απο τα δυο ειδη μου αρεσει περισσοτερο και θα κρατουσα μονο ενα ζευγαρι.

ΥΓ. Τα jewel ζουν στα ποταμια της Αφρικης ενω τα convict της κεντρικης Αμερικης. Δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.

τι εννοεις οτι θα εχω προβληματα? μεχρι στιγμης τα ψαρια που τα παρακολουθω δεν τσακονονται.. οπως και να το κανεις οι convict ειναι πιο ωραιες απο τι jewel..
το ερωτημα ειναι μπορω μαζι με τις convict να βαλω σκαλαρια?

κ.ω.σ.τ.α.ς. 16-03-11 17:37

Ενοει οτι δεν φτανουν τα λιτρα σου για τοσα ψαρια και δεν ειναι συμβατα μεταξιτους, αφρικη ,κεντρικη αμερικη οπως και να το κανεις εχουν μια διαφορα.Υπολογισε 40 λιτ το ψαρι.:p

snakepanos 16-03-11 18:01

Τα Αγγελοψαρα θελουν PH απο 6,5 μεχρι 7,5
Μια φιλη μου τα εχει σε 8 .
Αλλα οπως σε ειπαν και τα παιδια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους τα ψαρια ,αργοτερα θα εχεις προβληματα πολλα.

delta66 17-03-11 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vtecakias (Μήνυμα 567226)
Το νερό μου είναι μια χαρά γιατί είχε έρθει ένας φίλος μου και μου το μέτρησε ... δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο ακριβώς είναι γιατι έχει περάσει λίγος καιρός

Οι μετρησεις γινονται μια φορα και κρατανε για παντα ιδιες οι τιμες?

Tsagos 17-03-11 00:28

Φυσικά και δεν ταιριάζουν.

Υγ. Τα σκαλάρια είναι και αυτά κιχλίδες!

Giorgos 17-03-11 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vtecakias (Μήνυμα 567248)
τι εννοεις οτι θα εχω προβληματα?

Αργα η γρηγορα θα αρχισουν να γεννανε (ειτε τα convict, ειτε τα jewel) και εκει θα καταλαβεις τι εννοω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vtecakias (Μήνυμα 567248)
το ερωτημα ειναι μπορω μαζι με τις convict να βαλω σκαλαρια?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 567239)
οχι δεν μπορεις να βαλεις σκαλαρια μαζι με τα υπολοιπα που εχεις.


tdinosauros 17-03-11 15:58

τα jewel λιγο δυσκολο να γεννησουν στο κοινωνκο,ομως οι καταδικοι σιγουρα και τοτε τα σκαλαρια θα μεινουν χωρις πτερυγια και πιθανον ουρες οποτε δεν το συνιστω,αν κρατησεις απο ενα ζευγαρι καταδικους και jewel παει και ερχεται ομως δεν θα δεις γεννα απο jewel μονο καταδικους.

Πάνος 19-03-11 05:14

θα σου προτεινα να διαβασεις τα υπομνηματα για να δεις καποιες προυποθεσεις που πρεπει να πληρει ενα ενυδρειο.
αυτες περιλαμβανουν το να εχουν τα ψαρια το καταλληλο νερο που επιθυμουν..και να υπαρχουν διαδικασιες συντηρησης και ρουτινας...κατι που περιλαμβανει και μετρησεις τουλαχιστον σε πρωτη φαση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01738 seconds with 10 queries