Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Χλωρίνη σε ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50371)

pavlos t 11-03-11 16:47

Χλωρίνη σε ενυδρείο
 
Μου δίνουν ένα ενυδρείο σε καλή τιμή στο οποίο κάποιος έριξε χλωρίνη σε μεγάλη ποσότητα και δούλεψε αρκετές ώρες με αυτή
Πως θα καθαρίσω την γυάλα και το φιλτρο
Παρακαλώ τις γνώμες σας

Kotsos 11-03-11 17:05

Αν ήταν καθαρή χλωρίνη, με αντιχλώριο.. Αμα είχε πρόσθετα-αρωματικά δεν ξέρω.. Με άνθρακα ισως..

kostoukitos 11-03-11 17:09

Λογικά πρέπει να πετάξεις όλα τα υλικά φίλτρου (σφουγγάρια , siporax κ.τ.λ.). Γεμίζεις τη γυάλα μέχρι τη μέση περίπου με νερό , ρίχνεις γενναία ποσότητα αντιχλωρίου μέσα και αδειάζεις το νερό και επαναλαμβάνεις τώρα πόσες φορές δεν ξέρω . Εγώ τουλάχιστον αν είμουν στη θέση σου αυτό θα έκανα .

redman88 11-03-11 17:19

η λογική λέει ότι μιλάμε για χλωρίνη οικιακής χρήσης(πρόσθετα,αρωματικά κλπ)
πέτα τα υλικά του φίλτρου
αν υπάρχει η δυνατότητα ξέπλυνε με άφθονο νερό το οποίο θα φεύγει από το ενυδρείο αμέσως πχ. στην μπανιέρα ή στο μπαλκόνι.
μετά το στήνεις κανονικά όπως ένα καθαρό ενυδρείο και αν θέλεις να είσαι εντελώς σίγουρος δούλεψε τις πρώτες μέρες το φίλτρο μονό με ενεργό άνθρακα

harris samos 11-03-11 17:20

γεμισε τη γιαλα νερο και βαλε υπερμαγκανικο καλιο αστο να δουλεψει κανε 2 αλλαγες 100% με καθαρο νερο και μετα ανθρακα θα φυγουν και τα μικροβια και οτι αλλο μπορει να εχει μεσα και μη πετας τα υλικα τον φιλτρων ;) θα ειναι σαν καινουρια μετα απο αυτο απλα ενα καλο πλυσιμο με νερο ;)

pavlos t 11-03-11 17:27

Και που θα βρω υπερμαγγανικό κάλιο ?

Κλεόβουλος 11-03-11 17:28

Γέμισε το νερό και βάλε να δουλεύει το φίλτρο με άνθρακα λίγες μέρες και θα απορροφήσει τα πρόσθετα της οικιακής χλωρίνης.Το χλώριο θα έχει φύγει μέχρι τότε.

(Χάρη μετά απο την χλωρίνη τι το χρειάζεται το υπερμαγγανικό? :D)

harris samos 11-03-11 17:29

σε φαρμακια το πουλανε για ποδολουτρα νομιζω

tsoum 11-03-11 17:34

Ναι, και κάνει για βακτήρια και αλλα τετοια! Δηλ. οργανικά. Στα ανοργανα... Δεν μπορείς να απολυμάνεις την πετρα απο... την πέτρα! :D:D:D:D

Τα υλικά θέλουν πέταμα; Αμα βρασουν και γινει καλο πλυσιμο (2-3 μέρες σε νερό που θα αλλαζει μερικές φορες την μέρα) και μετά μπουν να δουλέψουν μαζί με ενεργό ανθρακα, δεν θα είναι οκ;

harris samos 11-03-11 17:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 565138)
Γέμισε το νερό και βάλε να δουλεύει το φίλτρο με άνθρακα λίγες μέρες και θα απορροφήσει τα πρόσθετα της οικιακής χλωρίνης.Το χλώριο θα έχει φύγει μέχρι τότε.

(Χάρη μετά απο την χλωρίνη τι το χρειάζεται το υπερμαγγανικό? :D)

για να ψοφισουν ολα :D:D:D:D για σιγουρια
ποτε δε ξερεις τη πλυσιμο εχει κανει ο αλλος και τη αρρωστιες ειχε το ενυδρειο του

delta66 11-03-11 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 565138)
Γέμισε το νερό και βάλε να δουλεύει το φίλτρο με άνθρακα λίγες μέρες και θα απορροφήσει τα πρόσθετα της οικιακής χλωρίνης.Το χλώριο θα έχει φύγει μέχρι τότε.

(Χάρη μετά απο την χλωρίνη τι το χρειάζεται το υπερμαγγανικό? :D)

:smt023:smt023:smt023

Η χλωρινη εκανε μια πολυ καλη απολυμανση.
Ξεπλυνε καλα με φρεσκο νερο μεχρι να μη μυριζει στη μυτη σου χλωρινη.
Μετα γεμισε το ενυδρειο με νερο και μπολικο αντιχλωριο, βαλε προαιρετικα και ανθρακα και αστο να τρεξει για 4-5 μερες (μετα τον πετας).
Φυσικα δεν πετας κανενα υλικο αν ειναι καταλληλο για το ενυδρειο.
Μετα εισαι ετοιμος να ξεκινησει στρωσιμο.

pavlos t 11-03-11 21:16

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας:):):)

snakepanos 11-03-11 21:35

Εγω θα το εκανα και ενα χερακι με ξυδι το τζαμι,.
Μετα ξεβγαλμα και πεταμα το νερο.
Και μετα ολα τα παραπανο που ειπαν τα παιδια.

tsoum 11-03-11 21:38

Για ποιον λόγο ξύδι; Αν θυμάμαι καλά, νομίζω πως οξέα μαζι με χλωρινη... :smt051:smt051:smt051 απο τις αναθυμιασεις. Αλλα δεν είμαι σιγουρος για το αν ήταν οξεα... Παντως καλύτερα να μην μπλεκουμε τα διαφορα χημικά μεταξύ τους αμα δεν ξέρουμε τι κανουμε. :rolleyes:

pavlos t 12-03-11 02:53

Πάντως το ξυδακι του αργά η γρήγορα θα το φάει γιατι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης νόμιζε οτι είχε reefxexexexexe:):):)

harris samos 12-03-11 04:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos t (Μήνυμα 565353)
Πάντως το ξυδακι του αργά η γρήγορα θα το φάει γιατι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης νόμιζε οτι είχε reefxexexexexe:):):)

για να μη ζοριστεισ βαλε το ξιδι σε ενα ψεκαστηρακι και ραντιζετο καθε 2 -3 ωρες και δε θελει ουτε τριψιμο ουτε τιποτα θα τα φαει μονο του :D:D εκανα το ιδιο με το 2 μετρο

ippomas 12-03-11 10:29

Βασικα η χλωρινη δεν αποβαλεται ευκολα, αν θελεις ενα καλο πλυσιμο με ουδετερο καθαριστικο βιοδιασπωμενο, αντικατασταση ολων των υλικων και λειτουργια για μερικες μερες χωρις τιποτε μονο με νερο και συχνες αλλαγες. Προσθεσε αντιχλωριο και κανε μετρησεις.

pavlos t 12-03-11 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 565354)
για να μη ζοριστεισ βαλε το ξιδι σε ενα ψεκαστηρακι και ραντιζετο καθε 2 -3 ωρες και δε θελει ουτε τριψιμο ουτε τιποτα θα τα φαει μονο του :D:D εκανα το ιδιο με το 2 μετρο

Αυτό με τον ψεκαστήρα πολύ πρακτικό είχες δίκιο ευχαριστώ
Είχα δει κάπου το ίδιο να γίνεται με μπόγια μίνι πιστολι χειρός πρακτικότατο για χοντροδουλειές


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01785 seconds with 10 queries