Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Κι άλλη ερώτηση! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50367)

spyrval 11-03-11 14:26

Κι άλλη ερώτηση!
 
Αφού λοιπόν διάβασα και ρώτησα, το έστησα το ενυδρειάκι μου. Έριξα και το PH μου και οι αρλεκίνοι μου χαίρονται. Έβαλα εξ'αρχής τα φυτάκια μου, όλες οι μετρήσεις ΟΚ. ¨Εκανα όμως κλασικό λάθος πρωτάρη. Ψικόκοκκο χαλικάκι πανω από το υπόστρωμα-πράσινο όμως γιατί νόμιζα ότι δείχνει ωραίο με τα φυτά. Έλα μου τώρα που μου κόλλησε να το κάνω να δείχνει πιο φυσικό, και δεν έχω δει πράσινο χαλίκι στη φύση. Βγαίνει τώρα, έστω σιγά σιγά ή θα χαλάσω τη βιολογία από ότι απελευθερωθεί από κάτω?

harris samos 11-03-11 14:42

εχεις υποστρωμα απο κατω για τα φυτα ?
εχεις κορυντορας η γαριδες μεσα ?

spyrval 11-03-11 16:44

Υπόστρωμα για φυτά ναι και έναν Ancistrus

harris samos 11-03-11 17:06

θα σου ελεγα να το ξεστησεις ολο και να βγαλεις το χαλικι αλλα με το υποστρωμα δε ξερω τη μαρκα ειναι ? μερικα κανουν το ενυδρειο χαλια

delta66 11-03-11 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spyrval (Μήνυμα 565084)
Αφού λοιπόν διάβασα και ρώτησα, το έστησα το ενυδρειάκι μου. Έριξα και το PH μου και οι αρλεκίνοι μου χαίρονται. Έβαλα εξ'αρχής τα φυτάκια μου, όλες οι μετρήσεις ΟΚ. ¨Εκανα όμως κλασικό λάθος πρωτάρη. Ψικόκοκκο χαλικάκι πανω από το υπόστρωμα-πράσινο όμως γιατί νόμιζα ότι δείχνει ωραίο με τα φυτά. Έλα μου τώρα που μου κόλλησε να το κάνω να δείχνει πιο φυσικό, και δεν έχω δει πράσινο χαλίκι στη φύση. Βγαίνει τώρα, έστω σιγά σιγά ή θα χαλάσω τη βιολογία από ότι απελευθερωθεί από κάτω?

Εγω θα εβγαζα το νερο και τα ψαρια-φυτα σε ενα μεγαλο δοχειο (πχ πλαστικο απο ικεα κλπ) αν δεν ειχα βαρελι προετοιμασιας νερου (ευκαρια να αγοραζα κιολας ενα τωρα) θα εβαζα εκει το φιλτρο και το θερμαντηρα αν καθυστερουσα, θα το αδειαζα με την ησυχια μου και θα εβαζα το ηδη πολυ καλα πλυμενο (σε κουβα μεχρι να μην βγαζει καθολου θολουρα στο νερο), χαλικι.
Θα επεστρεφα νερο ψαρια-φυτα-φιλτρο θερμαντηρα και τελος.
Αν δεν εφτανε το δοχειο για ολο το νερο θα προσθετα φρεσκο σαν να εκανα αλλαγη.

spyrval 12-03-11 10:32

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλά νομίζω ότι κάποια στιγμή διάβασα ότι αν ανακινήσουμε πολύ το υπόστρωμα/χαλίκι απελευθερώνονται βλαβερές ουσίες που υπάρχουν στο βυθό του ενυδρείου. Κάποια στιγμή που έσκαψα λίγο το χαλίκι για να τοποθετήσω ένα ξύλο, βγήκε μεγάλη θολούρα, κάτι σαν βρωμιά ή χώμα το οποίο βέβαια σε λίγο καθάρισε.

delta66 12-03-11 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spyrval (Μήνυμα 565394)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλά νομίζω ότι κάποια στιγμή διάβασα ότι αν ανακινήσουμε πολύ το υπόστρωμα/χαλίκι απελευθερώνονται βλαβερές ουσίες που υπάρχουν στο βυθό του ενυδρείου. Κάποια στιγμή που έσκαψα λίγο το χαλίκι για να τοποθετήσω ένα ξύλο, βγήκε μεγάλη θολούρα, κάτι σαν βρωμιά ή χώμα το οποίο βέβαια σε λίγο καθάρισε.

Σωστα νομιζεις


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01241 seconds with 10 queries