Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το Juvel Vision 180 φυτεμένο μου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50277)

Konstantin79 08-03-11 22:26

Το Juvel Vision 180 φυτεμένο μου...
 
6 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες
Διαστάσεις: 92x41x55
Όγκος: 180λτ
Κατηγορία: Φυτεμένο κοινωνικό
Φυτά: Cabomba Caroliniana, Taxiphyllum sp. (Anchor Moss). Echinodorus Rose, Hygrophylla Polysperma, Syngonium "White butterflies", Anubia nana, Vallisneria nana
Ψάρια / Άλλα είδη: 8 Αρλεκίνοι
Διακοσμητικά υλικά: 25kg ψιλόκοκκο χαλίκι Jbl Madano, μια μεγάλη ρίζα με παρακλάδια
Φόντο: Μάυρο
Φωτισμός: 70w συνολικα (day-warm)
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες
Φιλτράρισμα: Jbl eprofi crystal 900
Θερμοστάτης: Juwel 200w
Λίπανση: 5kg θρεπτικό υπόστρωμα Jbl aquabasis plus
Παροχή CO2: Άνευ

Παράμετροι:
pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού: 20% καθε 10μερες
Θερμοκρασία: 26 C

Λιβέρης Σταύρος 09-03-11 09:40

Πολύ ωραίο ενυδρείο! Ακόμα πιο όμορφο είναι το χαλικάκι και η ρίζα που έχεις, μπράβο. Αλλαγές νερού όμως συνηθίζεται 30% κάθε εβδομάδα.

Konstantin79 10-03-11 18:37

Ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια κ τα σχολια σου!
Χαιρομαι που μετα απο τοσο κοπο, αρεσε το αποτελεσμα εστω κ σε εναν!!! :)

Aντε κ καλο(περισσοτερο)γέμιστο απο εβδομαδα...

HLIASKR 10-03-11 18:43

Ομορφο το εμυδρειο σου αλλα λιγο αδειο απο πλευρας ψαριων.Σχετικα με τις αλλαγες νερου πιστευω οτι αφου δεν εχεις πολλα ψαρια οτι ειναι λογικο να κανεις αλλαγη καθε 10 μερες.

Konstantin79 10-03-11 18:54

Ακομα αδειο ειναι φιλε μου, το ξερω! Την επομενη βδομαδα οι επομεοι κατοικοι (γκαπυς) να συνηθισουν λιγοι οι αρλεκινοι! ΔΕεν η8ελα να τα βαλω ολα μεσα με την μια! Κακώς εκανα λες;

HLIASKR 10-03-11 19:05

Οχι καλα εκανες σιγα σιγα.Επειδη εχω μολλυ θα σου ελεγα να βαλεις λιγα γιατι πολυ γρηγορα πιθανον να εχεις γεννα η να πας σε κατι αλλο.Ειναι πολυ ομορφο ομως οταν φτασεις στο σημειο της αναπαραγωγης.

Konstantin79 10-03-11 19:12

Δε βιαζομαι! Μολυ κ γκαπυ θα βαλω κ μια μονομαχινα! σιγα σιγα ομως! Ξερω απο γεννες! Θα'χω να δινω!!! χεχεχεχε!!

HLIASKR 10-03-11 19:31

Εγω παλι εχω και δεν ξερω που να τα δωσω.

Konstantin79 10-03-11 19:44

Τι να σε κανω που μενουμε μακρυα ρε συ φιλαρακι!

HLIASKR 10-03-11 19:46

Οταν φτιαξει ο καιρος θα βαλω αγγελια να δωσω κανενα.Θα στειλω αν ειναι η θεσσαλονικη η καβαλα.

kotsos83 10-03-11 21:09

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου Κωνσταντινε.Μονο που τα ψαρακια που αποφασισες δεν τεριαζουν μεταξι τους.Οι αρλεκινοι που εχεις προτυμουν μαλακοτερο νερακι ενω τα γκαπι κ μολι σκληροτερο.Καλυτερα θα ηταν να σκεφτεις κατι αλλο.

LeeHook 10-03-11 21:29

Ωραίο. Βάλε κι αλλά φυτά. Ειδικά γύρω-γύρω από την βάση του ξύλου.
Εκείνη η πέτρα, δείχνει λίγο σαν να μην κολλάει. Ίσως γιατί είναι μόνο μία. Εγώ θα έβαζα φεγγαρόπετρα (αυτήν με τις πολλές τρύπες).

Το πιό σημαντικό: Το φίλτρο έχει στρώσει; Πρέπει να πάρεις υγρά τεστ. Αν δεν το έχεις στρωμένο βάζεις μπόλι.
Από κει και πέρα τα ψάρια:
Οι αρλεκίνοι θέλουν πιό μαλακό νερό και δεν ταιριάζουν με γκάπυ-ξιφοφόρους.
Γιατί δεν μαλακώνεις το νερό σου; Αλλά έτσι δεν πρέπει να βάλεις ζοωτόκα. Άσε που θα γεννάνε συνέχεια και δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις.
Ρίξε PH κοντά στο 6,8-7 (αν και το 7,2 είναι ΟΚ). Βάλε μερικούς ακόμη αρλεκίνους και πάρε και 3 pearl gourami (1αρσενικό+2 θυληκά). Προσθεσε και 6-8 οττοκυκλους και 2 σαλιγκάρια zebra nerite και είσαι ΟΚ.
Εννοείται οτι η εισαγωγή των ψαριών θα γίνει τμηματικά.

Το MANΑDO δείχνει πολύ ωραίο. Το έχω στα υπόψιν μου αλλά δεν το είχα δεί ποτέ στρωμένο σε ενυδρείο.
Πες μου όμως κάτι. Σε ποιά απ' όλες τις φωτο φαίνεται καλύτερα η πραγματική του απόχρωση; (Σε κάποιες λόγω του φωτισμού αλλάζει το χρώμα του)

Λάζαρος 10-03-11 21:55

ενταξει τα αλλα τα εχουμε δει...ειναι ωραιο το ενυδρειο σιγουρα
αλλα αυτο που κανει ιδιαιτερη εντυπωση ειναι η αμμος..πολυ ομορφο χρωμα και δενει με το υπολοιπο σκηνικο αρμονικα...

σωστες οι επισημανσεις στο τελευταιο μηνυμα (απ οσα εχω διαβασει εδω μεσα δηλαδη)

Konstantin79 10-03-11 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 564774)
Ωραίο. Βάλε κι αλλά φυτά. Ειδικά γύρω-γύρω από την βάση του ξύλου.
Εκείνη η πέτρα, δείχνει λίγο σαν να μην κολλάει. Ίσως γιατί είναι μόνο μία. Εγώ θα έβαζα φεγγαρόπετρα (αυτήν με τις πολλές τρύπες).

Το πιό σημαντικό: Το φίλτρο έχει στρώσει; Πρέπει να πάρεις υγρά τεστ. Αν δεν το έχεις στρωμένο βάζεις μπόλι.
Από κει και πέρα τα ψάρια:
Οι αρλεκίνοι θέλουν πιό μαλακό νερό και δεν ταιριάζουν με γκάπυ-ξιφοφόρους.
Γιατί δεν μαλακώνεις το νερό σου; Αλλά έτσι δεν πρέπει να βάλεις ζοωτόκα. Άσε που θα γεννάνε συνέχεια και δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις.
Ρίξε PH κοντά στο 6,8-7 (αν και το 7,2 είναι ΟΚ). Βάλε μερικούς ακόμη αρλεκίνους και πάρε και 3 pearl gourami (1αρσενικό+2 θυληκά). Προσθεσε και 6-8 οττοκυκλους και 2 σαλιγκάρια zebra nerite και είσαι ΟΚ.
Εννοείται οτι η εισαγωγή των ψαριών θα γίνει τμηματικά.

Το MANΑDO δείχνει πολύ ωραίο. Το έχω στα υπόψιν μου αλλά δεν το είχα δεί ποτέ στρωμένο σε ενυδρείο.
Πες μου όμως κάτι. Σε ποιά απ' όλες τις φωτο φαίνεται καλύτερα η πραγματική του απόχρωση; (Σε κάποιες λόγω του φωτισμού αλλάζει το χρώμα του)

Στην τριτη φωτο το βλεπεις οπως το βλεπω!

LeeHook 10-03-11 22:02

Μ' έφτιαξες!! Τέλειο χρώμα :p

Konstantin79 10-03-11 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 564774)
Ωραίο. Βάλε κι αλλά φυτά. Ειδικά γύρω-γύρω από την βάση του ξύλου.
Εκείνη η πέτρα, δείχνει λίγο σαν να μην κολλάει. Ίσως γιατί είναι μόνο μία. Εγώ θα έβαζα φεγγαρόπετρα (αυτήν με τις πολλές τρύπες).

Το πιό σημαντικό: Το φίλτρο έχει στρώσει; Πρέπει να πάρεις υγρά τεστ. Αν δεν το έχεις στρωμένο βάζεις μπόλι.
Από κει και πέρα τα ψάρια:
Οι αρλεκίνοι θέλουν πιό μαλακό νερό και δεν ταιριάζουν με γκάπυ-ξιφοφόρους.
Γιατί δεν μαλακώνεις το νερό σου; Αλλά έτσι δεν πρέπει να βάλεις ζοωτόκα. Άσε που θα γεννάνε συνέχεια και δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις.
Ρίξε PH κοντά στο 6,8-7 (αν και το 7,2 είναι ΟΚ). Βάλε μερικούς ακόμη αρλεκίνους και πάρε και 3 pearl gourami (1αρσενικό+2 θυληκά). Προσθεσε και 6-8 οττοκυκλους και 2 σαλιγκάρια zebra nerite και είσαι ΟΚ.
Εννοείται οτι η εισαγωγή των ψαριών θα γίνει τμηματικά.

Το MANΑDO δείχνει πολύ ωραίο. Το έχω στα υπόψιν μου αλλά δεν το είχα δεί ποτέ στρωμένο σε ενυδρείο.
Πες μου όμως κάτι. Σε ποιά απ' όλες τις φωτο φαίνεται καλύτερα η πραγματική του απόχρωση; (Σε κάποιες λόγω του φωτισμού αλλάζει το χρώμα του)

Eκεινη η ακυρη πετρα απλα υποβοηθαει μια χιαστη οδοντογλιφιδες που εχω βαλει μεχρι να πιασει ριζες το φυτο κ να μην πεταει! :o Στην πρωτη ευκαιρια θα της βρω νεα θεση! Μου αρεσει πολυ, καθως την εχω μαζεψει απο τον Ασπροποταμο στο χωριο μου!

LeeHook 10-03-11 22:09

Ασπροπόταμο Γαρδικίου;

Η πέτρα κατά 99% είναι ασβεστολιθική. Αν βάλεις γκάπυ κ.λ.π. είναι ΟΚ. Αν βάλεις ψάρια μαλακού νερού την βγάζεις

Konstantin79 10-03-11 22:13

Ασπροποταμο Ευρυτανιας!
Ειμαι αποφασισμενος σε γκαπυ-μολλυ, οποτε μου φαινεται οτι θα πρεπει να τα επιστρεψω!
Τουλαχ, δε θα κινδυνευει η μονομαχινα μου απο δαυτα!

LeeHook 10-03-11 22:22

Ποιά; Τι; Έχεις και μονομαχίνα μέσα;
Ούτε αυτή ταιριάζει με μόλλυ-γκάπυ κ.λ.π. Ταιριάζει με τους αρλεκίνους
Αφού βλέπεις οτι τα έχεις όλα έτοιμα-άσε στην άκρη τα ζωοτόκα! :p :p
Τόσο πολύ σου αρέσουν;

Konstantin79 10-03-11 22:43

Φιλε μου ετσι κ αφησω μεσα μονομαχινα με αρλεκινους θα της την σκισουν την ουρα, οντας αργη και γρηγοροι οι αρλεκινοι!!! :mad::mad:

LeeHook 10-03-11 22:54

http://www.seriouslyfish.com/profile...plendens&id=19

Compatibility<h2>http://www.seriouslyfish.com/images/picArrow.gif

</h2>
There is some debate as to whether the species makes a good community fish or not. In general, we think it's best suited to a species tank. The elongated finnage of males is delicate and easily damaged, and some of the forms can find it difficult to compete for food with more vigorous tankmates. Males are also territorial and do better when given their own space. Females can be kept succesfully in quiet community tanks and tend to be happiest when maintained in groups of 6 or more.

If other species must be kept with fancy males, very peaceful, sedate species make the best tankmates. Possiblities include dwarf Corydoras, Otocinclus sp., and small shoaling species such as Trigonostigma or Boraras sp. Avoid any species with flowing finnage like guppies, as a male fighter may see these as competition and attack them.

Certainly, only one male should ever be kept per tank. If you want to keep females alongside one, it's best to buy a group so that no single female is subject to continual harassment from the male.

Konstantin79 10-03-11 22:57

http://fishprofiles.com/profiles/fre...ia_reticulata/

http://fishprofiles.com/profiles/fre...ostigma_espei/

Δειτε τι βρηκα και πειτε μου τη γνωμη σας παρακαλω...

Συμφωνα μ'αυτα που διαβαζω η σκληροτητα του νερου κοντα το 10-15 ειναι οκ κ για τα δυο καθως και το ph που εχω στο 7 ειναι οριακο κ για τα δυο.

LeeHook 10-03-11 23:11

Όπως το λές, είναι στα όρια. Δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα πάντως.
Το πόσο αυτά το όρια είναι ακραία για τα ψάρια σου θα φανεί στην συμπεριφορά τους και στα χρώματα τους. Τους αρλεκίνους που έχεις τώρα πως τους βλέπεις; Συμπεριφέρονται σαν σμήνος; Τα χρώματα τους είναι έντονα; Αν και αυτό εξαρτάται και από τον διάκοσμο. Σίγουρα θα δείξουν καλύτερα σε πυκνοφυτεμένο.
Τα molly βέβαια (εκτός από τα sailfin) έχουν κάτω όριο PH το 7,5.

Konstantin79 10-03-11 23:20

ΚΟιτα, ειναι με τις φασεις τους! Κυριως πανε κοπαδι αλλα υπαρχουν φορες που χωριζονται σε ομαδες των δυο κιολας! Σιγουρα μολις φουντωσουν οι πρασιναδες θα ειναι καλυτερα για ολους!
Υπαρχει περιπτωση δλδ να ζησουν κ αρμονικα κ φυσιολογικα σ'αυτες τις συνθηκες δλδ;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 564856)
http://www.seriouslyfish.com/profile...plendens&id=19

Compatibility<h2>http://www.seriouslyfish.com/images/picArrow.gif

</h2>
There is some debate as to whether the species makes a good community fish or not. In general, we think it's best suited to a species tank. The elongated finnage of males is delicate and easily damaged, and some of the forms can find it difficult to compete for food with more vigorous tankmates. Males are also territorial and do better when given their own space. Females can be kept succesfully in quiet community tanks and tend to be happiest when maintained in groups of 6 or more.

If other species must be kept with fancy males, very peaceful, sedate species make the best tankmates. Possiblities include dwarf Corydoras, Otocinclus sp., and small shoaling species such as Trigonostigma or Boraras sp. Avoid any species with flowing finnage like guppies, as a male fighter may see these as competition and attack them.

Certainly, only one male should ever be kept per tank. If you want to keep females alongside one, it's best to buy a group so that no single female is subject to continual harassment from the male.

Ναι, οκ! Το διαβασα κ εγω νωριτερα αυτο! Εχω διαβασει εδωμεσα ομως ρε συ παιδια που τους ειχανε με γκαπυς κ δεν ειχαν προβλημα! Καθε αλλο!

LeeHook 10-03-11 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 564877)
Υπαρχει περιπτωση δλδ να ζησουν κ αρμονικα κ φυσιολογικα σ'αυτες τις συνθηκες δλδ;

Αυτό δεν μπορώ να σου το πώ. Όπως είπες και πιό πάνω, σύμφωνα με το φυσικό τους περιβάλλον, είναι τα όρια τους.
Αν και όσον αφορά ψάρια εκτροφής τα όρια αυτά σίγουρα είναι πιό χαλαρά.
Περισσότερη βαρύτητα θα είχε η άποψη κάποιου που έχει/είχε αρκετό καρό γκάπυ και αρλεκίνους μαζί.
Η αλήθεια είναι πως αν έχεις ψάρια στα όρια τους, το μυαλό σου συνεχώς θα είναι στις συνθήκες νερού.
...............
Επανέρχομαι σε κάτι άλλο. Το φίλτρο έχει στρώσει; (γιατί δεν είδα μα έχεις μετρήσεις NH3/NH4, NO2 & NO3). Αυτό είναι το πιό σημαντικό από όλα.

Konstantin79 11-03-11 00:17

Το φιλτρο φιλε μου ειναι 1000% στρωμενο με πολυυυ βιολογια σε κεραμικο μακαρονι! Εγινε ο κυκλος του αζωτου, αποχλωριωθηκε το νερο, ειχε τα καταλληλα βακτηρια κ εκανε τον κυκλο του σχεδον 2βδομαδες πριν βαλω καν ψαρακια μεσα!

mpoumpoula 11-03-11 01:03

Ωραίο χαλικάκι:p Ωραία ρίζα:p Άντε γέμισε το φυτα να γίνει πανέμορφο!

Konstantin79 11-03-11 01:10

Να'σαι καλα Χρυσα μου! καλα κατσε να φουντωσουν αυτα κ θα γινει τρελα! Εχω ηδη κατι στο μυαλο μου κ για μεσσια-εμπρος ζωνη που αν τα καταφερω, θα γινει υπεροχο!

mpoumpoula 11-03-11 01:14

Θέλεις ακόμα πολύ πράμα!!!!!!!!!!! Εμένα το 200άρι ακόμα άδειο φαίνεται;) Θα έχω κλαδέματα σε καμια εβδομάδα αν θέλεις...

Konstantin79 11-03-11 01:19

Το ρωτας;;; Απλα πες μου ποτε! θα χαρω πολυ να ξαναδω κ τα παλια μου γκαπακια!!! :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02476 seconds with 10 queries