Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Πλατυ - ξιφοφοροι - μπέρδεμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49835)

mpoumpoula 27-02-11 02:29

Πλατυ - ξιφοφοροι - μπέρδεμα
 
Λοιπόν έχω μπερδευτεί λίγο... έως πολύ... Θεωρητικά αυτη τη στιγμη έχω 3 αρσενικούς ξιφοφόρους (οι οποίοι ειναι όντως αρσενικοι καθότι φερουν το ξίφος στην ουρά), 1 αρσενικό πλατυ (που είναι αρσενικό γιατι έχει το χαρακτηριστικο γονυπόδιο κ δεν είναι ξιφο γιατι είναι πιο χοντρο και δεν έχει και ξίφος) και.... 1 θηλυκό πλατυ (που είναι όμως πλατυ;;;;), 1 θηλυκό ξιφοφόρο (που ειναι όμως ξιφοφορος;;) και ένα θηλυκό ξιφοφόρο που τελικά έχει γονυπόδιο αρα δεν ειναι θηλυκό και δεν έχει ξίφος άρα δεν είναι ξιφοφόρος - οπότε είναι πλάτυ;;;και είναι ιδιο με το δευτερο θηλυκό που αναφέρω παραπάνω. Σας μπέρδεψα;;; Όσο κι αν γκούγκλαρα ακρη δε βρήκα! Υπάρχει τροπος να ξεχωρισω θηλυκά πλατυ απο ξιφοφορίνες;;;;

Προς το παρόν αρσενικά και θυλυκα ειναι σε ξεχωριστά ενδρεία μέχρι να βρω ακρη....

tsoum 27-02-11 02:33

Βαλ'τα ολα μαζί κ μην σε νοίαζει. Θα βρούν την ακρη αυτα! χαχα!

bokostas 27-02-11 02:36

Καλά τα έγραψες, έτσι πρέπει να είναι. Όποιο έχει γονυπόδιο είναι αρσενικό και για να είναι ξιφοφόρος πρέπει να έχει και ξίφος (αν είναι ενήλικο).
Στα θηλυκά είναι μπέρδεμα, απλά τα πλάτυ είναι πιο μικρόσωμα και κοντόχοντρα, αλλά δύσκολα ξεχωρίζουν από τις θηλυκές ξιφοφορίνες.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, γιατί αν και ανέκαθεν είχα και έχω ξίφους, ποτέ δεν είχα πλάτυ (ακριβώς επειδή είχα ξίφους).:p:rolleyes:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 558812)
Βαλ'τα ολα μαζί κ μην σε νοίαζει. Θα βρούν την ακρη αυτα! χαχα!

Και προς Θεού μην τα βάλεις μαζί, γιατί αν τώρα δεν βγάζεις άκρη με 2 είδη, σκέψου μετά με 3.:D:D:D

mpoumpoula 27-02-11 02:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 558812)
Βαλ'τα ολα μαζί κ μην σε νοίαζει. Θα βρούν την ακρη αυτα! χαχα!

Έλα βρε Γιώργο!!!!!!!! Πήγαινε για υπνο παιδι μου!:rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 558814)
Καλά τα έγραψες, έτσι πρέπει να είναι. Όποιο έχει γονυπόδιο είναι αρσενικό και για να είναι ξιφοφόρος πρέπει να έχει και ξίφος (αν είναι ενήλικο).
Στα θηλυκά είναι μπέρδεμα, απλά τα πλάτυ είναι πιο μικρόσωμα και κοντόχοντρα, αλλά δύσκολα ξεχωρίζουν από τις θηλυκές ξιφοφορίνες.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, γιατί αν και ανέκαθεν είχα και έχω ξίφους, ποτέ δεν είχα πλάτυ (ακριβώς επειδή είχα ξίφους).:p:rolleyes:


Και προς Θεού μην τα βάλεις μαζί, γιατί αν τώρα δεν βγάζεις άκρη με 2 είδη, σκέψου μετά με 3.:D:D:D


Οποτε κρατάω θηλυκα και αρσενικα ξεχωριστα προς το παρόν μέχρι να βγαλω άκρη.... αν βγαλω!

bokostas 27-02-11 02:54

Αν μπορέσεις να βάλεις μερικές φωτό, πιστεύω θα σε βοηθήσουμε.

mpoumpoula 27-02-11 02:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 558820)
Αν μπορέσεις να βάλεις μερικές φωτό, πιστεύω θα σε βοηθήσουμε.


Αυριο θα προσπαθήσω αν και είναι γρηγορα τα άτιμα!!!!!!!

delta66 27-02-11 12:30

Για να μη μπορεις να βγαλεις ακρη, μηπως τα ψαρια δεν ειναι ουτε ξιφο ουτε πλατυ?
Τα δυο ειδη υβριδιζουν μεταξυ τους.

mpoumpoula 27-02-11 14:38

Λοιπον αρχίζει και ξεκαθαρίζει το τοπίο. Το θηλυκό που τελικά είναι αρσενικό, σημερα που το παρατηρούσα είδα ότι αρχίζει και σχηματίζει ξιφος στην ουρά του άρα ειναι ξιφοφορος!!!!!!! Ενα θηλυκό πορτοκαλί με μαύρη ουρά είναι ιδιο με τους ξιφοφορους μου αρα ειναι ξιφοφορινα! Και ενα θηλυκό που είναι διαφορετικό λογικά είναι πλατυ!

Δε φαίνονται για υβριδια πάντως...

delta66 27-02-11 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 558965)
Δε φαίνονται για υβριδια πάντως...

Ωραια.
Θα εχεις ομως σε λιγο υβριδια.

mpoumpoula 27-02-11 20:10

Βρε Σπύρο γιατι να εχω υβρίδια αφού έχω τα αρσενικά στο ένα ενυδρειο και τα θηλυκα στο αλλο!!!!!!

delta66 27-02-11 20:11

Ααα.
Δεν βαζεις μαζι τα αρσ- θηλ του ιδιου ειδους σε καθε ενυδρειο, για να μην εχεις αναπαραγωγες?

mpoumpoula 27-02-11 20:23

Έβαλα τα αρσενικά γκάπυ στο ένα ενυδρείο και τα θηλυκα με τα μωρά στο άλλο... Για τα υπόλοιπα περίμενα να βεβαιωθώ τί ειναι οποτε σήμερα το βραδυ το ζευγάρι πλάτυ θα μπει σε ένα ενυδρείο και οι ξιφοφοροι με τη μικρή ξιφοφορίνα στο άλλο. Οποτε βγαινω προς αναζήτηση θηλυκών ξιφοφόρων και θηλυκων πλάτυ για να φτιαξω χαρέμια!

delta66 27-02-11 20:27

:smt023:smt023

mpoumpoula 27-02-11 23:39

Από τα πρώτα πράγματα που έμαθα διαβάζοντας εδω μεσα ειναι ότι τα πλάτυ με τους ξίφο ζευγαρωνουν και κάνουν υβρίδια

mpoumpoula 02-03-11 01:04

Πέτυχα φωτο από το ξιφοφορακι που πήρα για θηλυκό και τελικά εχει γονυπόδιο και σχηματίζει ξίφος στην ουρίτσα... Δείτε κι εσεις να μου πειτε.

Πάνος 05-03-11 11:25

δε βοηθα η φωτο..θα πρεπει να ειναι πιο κοντινη για να δουμε γονοποδιο και ξιφος...αν και ειναι περιττο εφοσον εισαι σιγουρη οτι βλεπεις γονοποδιο...μιλαμε για αντρακλα ;)

mpoumpoula 05-03-11 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 562232)
δε βοηθα η φωτο..θα πρεπει να ειναι πιο κοντινη για να δουμε γονοποδιο και ξιφος...αν και ειναι περιττο εφοσον εισαι σιγουρη οτι βλεπεις γονοποδιο...μιλαμε για αντρακλα ;)


Μα απορώ πως δε βλέπεις το όργανο από μακρια! Αφού είναι άντρακλας!!!!!!-+9-+9-+9

Πάνος 06-03-11 01:31

αρκει που το βλεπεις εσυ... :D

mpoumpoula 06-03-11 01:41

:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081: smt081:smt081


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01838 seconds with 10 queries